logo

Ülkeler Kafkasör’de Bir Araya Geldi

Bu yıl 6. Düzenlenen Dünya Tulum ve Müzik Festivalinin Galası için Almanya, Osetya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkiye(Ankara- Edirne)’den gelen yaklaşık 250 halk dansçısı Kafkasör Belediye sosyal tesislerinde bir araya geldi.

 

Dünya Tulum ve Müzik Festivalinin Galası, Yusufeli ilçemize gelen şehit haberi üzerine iptal edildi.

Karadeniz yöresine ait tulum enstrümanlarının Dünya ülkelerine tanıtmak ve Kültürümüze sahip çıkmak amacıyla yapılan Dünya Tulum ve Müzik Festivalinin Galası Yusufeli ilçemize gelen şehit haberi üzerine program iptal edilmişti.

Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesinin katkılarıyla yapılan Vira Kültür, Sanat Gençlik ve Spor Derneği tarafından her yıl düzenli olarak tekrarlanan Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali’nin Gala gecesi Artvin de yapılacaktı. Tüm hazırlıklar tamamlanmışken Cuma gecesi geç saatlerde Şırnak ilinin Cizre ilçesinde hain saldırı da şehit düşen Yusufeli Dokumacılar köyünden Polis Salih Hüseyin Parça’nın haberi üzerine eğlence programı iptal edilip Kafkasör’de sade bir yemek programı yapıldı.

Artvin’e 10 araçlık bir konvoyla giriş yapan 6 ülkeden yaklaşık 250 halk dansçısı ve festival komitesi ekibi polis eskortuyla Artvin Belediyesi Kafkasör Sosyal tesislerine çıkartıldı. Belediye sosyal tesislerinde Gala yemeği düzenlendi. Kamelyalarda yenilen yemeğin ardından katılımcılar Kafkasör yaylasında kısa bir gezinti yaparak doğa içerisinde yorgunluklarını attılar.

Başkan adına gelen ekipleri karşılayan belediye başkan yardımcısı Erkan Yazan, ekiplere Artvin’e geldikleri için teşekkür etti. Güzel bir organizasyon planlandığını ancak yaşanan üzücü olay nedeniyle programların iptal edildiğini bu yüzden sade bir karşılama töreni ve gezi olduğunu ifade ederek Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe adına herkese hoş geldiniz dedi.

Başkan Yardımcısı Yazan konuşmasının devamında; “Şırnak ilinin Cizre ilçesinde hain saldırı da şehit düşen Yusufeli ilçemizden Polis Salih Hüseyin Parça kardeşimize Allah’tan rahmet kederli ailesine, ülkemize ve milletimize baş sağlığı diliyorum.

Bizler Artvin’imizin doğal güzelliklerini yaptığımız etkinliklerle dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Turizm kenti olma yolunda ilerleyen Artvin’i ülkelerinize gittiğinizde güzel anılarla anmanızı isteriz. İnşallah seneye daha güzel bir organizasyonla sizleri tekrardan ilimizde ağırlarız. Bu organizasyonda emeği geçen herkese başta Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe adına ve Artvin Halkı adına teşekkür eder, saygılar sunarım” diye konuştu.

Çay kur Çay sponsorluğunda düzenlenen, 6 ülkenin her birinden birer temsilcinin katıldığı en hızlı sıcak çay içme yarışması yapıldı. Yarışmayı Türkiye Ankara Dora Ekibi Kazandı. Yarışma sonunda tüm katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çekinildi.

6 Ülkeden 250 Dansçı Artvin Sokaklarında

Kafkasör de düzenlenen etkinlikler sonrasında yaklaşık 250 dansçı yöresel kıyafetleriyle Artvin caddelerinde gezdi.

Kafkasör deki programın ardından şehir merkezine gelen misafirler Halit Paşa kavşağında araçlarından inerek 2 saat boyunca yöresel kıyafetleriyle caddelerde dolaşıp alış veriş yaptılar. Valilik önünde toplanan ekipler otobüslerle ilimizden ayrıldılar.

(Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü)

Etiketler: »
Share
573 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?