logo

Uğur Bayraktutan’ı Kim Yanılttı?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 Mart 2017 Çarşamba günü ilimizi ziyaret etmişti. O ziyarette Başbakan Yıldırım, Cankurtaran Tüneli’nin tamamlandığını ifade etmişti. CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, TBMM’de bir konuşma yaparak ‘Başbakan’ın Cankurtaran Tüneli hakkında eksik bilgilerle donatıldı. Başbakan’ı yanılttılar. ’ şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Öncelikle o açıklamaların tamamını bir aktaralım ardından yorumlarımıza geçelim. İşte o açıklama:

“Bayraktutan, Bir Başbakana Nasıl Böyle Bir Şey Yapabilirsiniz?

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, “Başbakanı aldatan bürokratları Artvin’in Milletvekili olarak şiddetle kınıyorum, lanetliyorum! Bir Başbakana nasıl böyle bir şey yapabilirsiniz?”

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Başbakan Binali Yıldırım’ın Artvin mitinginde Cankurtaran Tüneli’nin açıldığı şeklindeki konuşmasına ilişkisin “Başbakanı aldatan bürokratları Artvin’in Milletvekili olarak şiddetle kınıyorum, lanetliyorum! Bir Başbakana nasıl böyle bir şey yapabilirsiniz?” dedi.

Bayraktutan mecliste yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “

Bakın, şöyle bir durum var: Biraz önce Sayın Başbakan yaptığı konuşmada ilginç bir örnek verdi. Artvin’e bir müjde verdi; dedi ki: “Ey Artvinliler -aynen böyle- Artvin’e Cankurtaran Tüneli’ni yaptık. 5.500 metre uzunluğunda 2 tane tüp var; 1 tüpten geliyorsun, 1 tüpten gidiyorsun. Oradan bir giriyorsun, Borçka tarafından öbür taraftan çıkıyorsun.”

Şimdi, Artvinli hemşehrilerim beni aradılar. Ben de televizyon başında izledim ve “Acaba biz başka bir Artvin’de mi yaşıyoruz?” dedim. Bu Cankurtaran Tüneli falan açılmış değil değerli arkadaşlarım, Sayın Başbakanı yine yanılttınız.

Bakın, 29 Ekim 2010 tarihindeki temel atma töreninde ben Borçka’da İl Başkanıydım. Sayın Başbakan konuşma yapıyor. -Bundan önceki konuşmalarımda da söyledim.- Müteahhidi çağırdı, gel dedi buraya, bir gel. Bir koyun pazarlığı yaptılar müteahhitle. “Gel, seninle bir pazarlık yapacağız.” dedi. “Gel” dedi buraya, ikisinin ismi de var. “Kaç ayda bitireceksin?” dedi. Şartnameye göre dediler ki: “Otuz ay.” “Olmaz.” dedi; Binali Yıldırım diyor, Sayın Başbakan, o zaman Ulaştırma Bakanı idi. Dört ay daha indirdiler, yirmi altı ayın pazarlığını yaptılar değerli milletvekilleri. Bugün hiç o konulara girmedi. Aradan yetmiş beş ay geçti, ortada tünel münel yok, hiçbir şey yok.

Şimdi, Başbakanı birisi yanıltıyor, kandırıyor demiyorum saygımdan dolayı; birisi Başbakana yanlış bilgi vermiş. Bakın, o tarihten bugüne kadar kırk ay fazladan geçti, şu anda tünel diye bir olay yok. Şimdi, bugün de Artvin Meydanı’na indikleri zaman Sayın Başbakana şöyle söylemişler, demişler ki: “Cankurtaran Tüneli açıldı; herkes gidiyor, geliyor.”

Değerli arkadaşlarım, tünelle alakalı, bakın, Sayın Ulaştırma Bakanına bir soru sordum, cevabını daha yeni aldım, 24 Şubat 2017 tarihli cevap burada. Son kısmında diyor ki: “Bu tünelin açılması ikmal inşaatıyla alakalı Kamu İhale Kurumundaki itiraz sonuçlanırsa, koşullar iyi olursa -daha doğrusu şöyle söyleyeyim, zeytin ağaçları yaprak döker, kış aylarında da incir ağaçları meyve verirse- bu tünel 2017’de açılacak.”

Ben buradan açıkça bütün Artvin’e ifade ediyorum: Sayın Başbakana birisi yanlış bilgi vermiş. Anladığım kadarıyla, Artvin’den Hopa’ya kara yoluyla gidiyor. Ben kendisine öneriyorum, Cankurtaran Tüneli’nden bir geçsin bakalım nasıl geçiyor.

İki tane problem var: Bu yazılan cevaba göre Cankurtaran Tüneli’nin yüzde 65’i yapılmamış. Bakın, bunun altında Bakanın imzası var.

Şimdi, Sayın Başbakanın o tünelden geçebilmesi için, Borçka tarafında 20 metrelik bir boşluk var, dereye düşmesi lazım. Eğer olur da dereden karşı tarafa doğru geçerse, Hopa tarafına doğru geçtiği zaman da viyadüğe ulaşması için 50 metrelik bir boşluktan atlaması lazım, yani daha doğrusu paraşütle geçmesi lazım değerli arkadaşlarım. O nedenle, Artvin Meydanı’nda kendisinin, söz konusu tünelle alakalı yapmış olduğu olay ihale şartnamesinde kendisi nasıl aldatıldıysa bugün de kendisine aldatılmayla alakalı bürokratlar tarafından verilmiş yanlış bilgi var. Onu aldatan bürokratları Artvin’in Milletvekili olarak şiddetle kınıyorum, lanetliyorum! Bir Başbakana nasıl böyle bir şey yapabilirsiniz?

Değerli arkadaşlarım, bir ülke başbakanını düşünün, kara yolları müteahhidi kandırmış ülkenin başbakanını değerli arkadaşlarım. Kara yolları müteahhidi demiş ki: “Tamam, ben sana yirmi altı ayda teslim edeceğim.” Ortada ne tünel var ne Cankurtaran var ne bir şey var. Bugün de Değerli Başbakanımız Artvin halkına yanlış bilgi verdiler değerli arkadaşlarım.”

Bayraktutan’ın konuşması yanılgılarla dolu

Uğur Bayraktutan’ın meclisteki bu açıklamaları o gün ilimizin medyasında geniş yankı bulmuştu. Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Cankurtaran Tüneli’ni tamamladık’ şeklindeki açıklaması tünelin tamamlanarak hizmete girdiği anlamı taşımıyordu. Başbakan Yıldırım, tünelin tamamlandığını ifade etmişti. Belki tünel henüz hizmete girmemişti ancak tamamlandığı şeklindeki açıklama doğruydu. Bayraktutan ise tünelin tamamlanmadığını ve ortada tünelin olmadığını ileri sürmüştü. Bu açıklamaların ardından Arhavi Belediyesi bir özel çalışmada bulunarak Cankurtaran Tüneli’ne ilişkin fotoğrafları kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu paylaşım olaya farklı boyutlar getirmişken sosyal medyada yayımlanan tünelin bitmiş halinin görüntüleri ise tartışmaları farklı boyutlara getirdi. Bayraktutan’ın iddiaları üzerine AK Partililer tarafından çekilen görüntülerde tünelin bitmiş olduğu ve içerisinden araçların çok rahatlıkla geçtiğini kanıtladı.

Cankurtaran Tüneli tamamlanmış ve giriş çıkış yapılarının inşaatının ise başladığı bu görüntülerden anlaşılıyordu. Kaldı ki bizlerde tünel çalışmalarını incelemeye gittiğimizde tünelin içerisinden geçiyorduk. İçerisinden geçtiğimiz tünellerin sadece giriş çıkış yapılarında sorun bulunuyordu. O sorunda ihalede yaşanan itiraz sonucu yaşanmıştı.

Bende geçtiğimiz günlerde yazdığım bir yazıda tünelin inşaatının gecikmesinde Trabzon lobisinin rolü olduğunu ifade etmiştim. Bu görüşüm tünelin tamamlanmayacağı anlamına gelmiyordu. Bende tünelin inşaatının 2016 yılının sonunda tamamlanmasını bekliyordum ama yaşanan itiraz süreci maalesef ki tünelin tamamlanmasını geciktirmiştir. Bayraktutan’ın gerçekleştirdiği konuşmada tünelin tamamlanmadığı ve ortada bir tünel olmadığını ileri sürmesinden ziyade tünel inşaatının gecikmesinden yakınması gerekliydi.

Sayın Milletvekili’nin mutlaka tünelde incelemelerde bulunması ve onun ardından açıklamalar yapması daha yararlı olurdu. Siyasete olan güvensizliği arttıran bu talihsiz açıklamanın gerçeği yansıtmadığını AK Parti sosyal medya yoluyla ortaya koymuştur. Bu sebeple siyasilerin açıklama yaparken biraz daha dikkatli olmaları gerekir. Zira yaptığınız açıklama günümüz teknolojisi ile kolaylıkla çürütülebiliyor. İnsanlar siyasilerin yaptığı açıklamaları dikkate alıyor ve bu açıklamalara inanabiliyor. Sırf siyaset yapalım diye bu şekilde açıklamalarda bulunduğunuz anda insanların size olan güvenini de sarsabiliyorsunuz.

Bayraktutan’ın Sürece Etkisi Olmuştur

Burada sayın milletvekilini açıklamasından dolayı eleştirirken bir konuda hakkını teslim etmekte fayda var. Bayraktutan muhalefet görevini tünel konusunda yapmıştır. Sürekli tüneli gündeme getirerek sürecin ilerlemesine katkı sağlamıştır. Bu noktada kendisine teşekkür edilmeli. Bence Bayraktutan’ın bugünlerde bir açıklama yaparak tünelin tamamlandığını ancak giriş çıkış yapılarının bu derece gecikmesinin ise yanlış olduğunu vurgulamasında fayda görüyorum. Asıl bahsetmesi gereken budur.

Vekil Kışla’nın da Katkılarını Unutmamalı

Tünel inşaatının gecikmiş olmasına karşın yine de bu aşamaya gelmesi bir başarıdır. Elli yıllık rüyanın tamamlanıyor olması ve 2017 yılında tünelin hizmete girmesi dahi yine de güzeldir. Elli yıl bekleyen Artvin halkı bir yıl daha beklemesini bilir. Yeter ki sonunda güzellikler olsun. Son bir kış daha geçmeme adına olayı takip etmekte fayda var. Bugüne kadar tünel inşaatı ile yakından ilgilenen ve her yaşanan sorunu çözme noktasında büyük katkıları olan AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla’nın aynı ciddiyetle takibine devam etmesi ve yaşanabilecek sorunları çözme noktasında gayret göstererek artık bir kış daha o Cankurtaran’dan insanların geçmelerinin önüne geçmekte fayda görüyorum.

Vekil Kışla’nın bu noktada yine büyük katkılar göstereceğini bilerek tünelin bu aşamaya bile getirilmesinde katkıları olan herkese teşekkür ediyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sünnilikte Halife eleştirilebilir fakat Şiilikte İmam eleştirilemez

  25 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Sünnilikte Hilafet Görüşü Halifelik, beşeri bir makamdır, ilahi bir makam değildir. Varlık sebebi, İslâm dinini beşere/insanlara uygulamak ve insanlar arasında yaymaktır. Halifelik, nübüvvetten kesinlikle ayrı ve farklıdır. Nübüvvet ve risalet makamı halifelik makamından farklıdır. Nübüvvet ilahi bir makamdır. Allah bu makamı dilediğine verir. Halifelik ise beşeri bir makamdır. Müslümanlar bu makama getirmek için diledikleri kimselere biat ederler. Müslümanlar aralarında diledikleri kimseleri başlarına halife yaparlar. Şiilik...
 • İslami Yönetime muhalefet İslam’a muhalefet değildir

  24 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Muhalefetin bugünkü anlamı Arapçada “muhalefet” olarak değil “muaraza” olarak ifade edilmektedir. Güncel dilimizde muhalefet dediğimiz şey aslında muarazadır. Muhalefet kelimesinin asli anlamı görüş ayrılığıdır. Bu da İslam’da normal karşılanan husustur. Allah’a muhalefet asla onaylanmaz. Ancak Allah’ın sözünün anlaşılması esnasında yaşanan görüş ayrılıklarına dönük bir vurgu yoktur. Hz. Ömer evliliği kolaylaştırmak, erkeklerin yükünü hafifletmek gibi çeşitli nedenlerle evlenilecek kadına verilecek mihrin miktarını 400 dirhemle ...
 • Artvin Belediyesi’nden Hayırsız Ada köpek katliamının günahını affettirecek bir icraat

  24 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    "Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi" Artvin Belediyesi sona yaklaşan bu projesini sosyal medya hesabından paylaşmış. Artvin adına sevindirici bir icraat. Artvin ölçülerine göre büyük bir proje. Bu projenin oy kaygısıyla yapıldığını düşünmüyorum, tamamen insani bir proje. Maalesef tarihimizde köpek katliamları var. İstanbul köpekleri ilk toplu sürgünlerinden birini 19. yy’ın ilk çeyreğinde İkinci Mahmud zamanında yaşamış. Hükümdar İstanbul'da ne kadar köpek varsa yakalanıp adaya gönderilmesini buyurunca birkaç gün boyu...
 • Ahmet Sinan Öztürk yüzündeki tebessümü yollara da yansıtmış

  23 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Şavşat çevre yolunu hizmete açmış. İşte Şavşat çevre yolundan bir görüntü; Çevre yolunun açılması Şavşat’ın şehir içi trafiğini çok hafifletmiş. Şehir içindeki sıkışıklık, stres gitmiş. Ferahlık ve huzur gelmiş. Belediye Başkanının yüzündeki nezih ifade ve tebessüm, Şavşat’ın cadde ve sokaklarına da yansımış. İşte yüzündeki tebessümden yollara yansıyan tebessümlere örnek fotoğraflar; ...