logo

UEFA: Futbolda Kadıoğlu Gibi Kahramanlara İhtiyacımız Var

Dünyada ilk kez futbolda “mavi kart” uygulamasını başlatan Fikret Kadıoğlu şu günlerde oynanan Avrupa Futbol Şampiyonası’nda UEFA’nın gündeminde.

UEFA’nın hem facebook ve twitter hesaplarında yayınlanan mesajlarda “Futbolun geleceği için Kadıoğlu gibi kahramanlara ihtiyacımız var “ deniliyor. Arhavi’de Beden Eğitimi Öğretmenliği görevini sürdüren Kadıoğlu bilindiği gibi sekiz yıldır Arhavi ilçesinde grassroots (herkes için futbol) şenliğini düzenlemekte ve oyunlarda  fair play ruhunu geliştirecek mavi kart uygulamakta.

UEFA’nın gündemdeki “Avrupa Futbol Şampiyonası” nedeni ile yaptığı görüşmede Kadıoğlu şunları söyledi: “Türkiye, futbol tutkusuyla dolu insanların olduğu bir ülke. Birçok insan özellikle uluslararası oyunlarda A Milli Takımla beraber gider ve takımı destekler. Birkaç yıl öncesine kadar, taraftarların, Türkiye’nin Premiyer Lig’deki futbol takımlarına olan desteği de yüksekti. EURO 2016’da tüm halk milli takımı desteklemeye başladı. Başarı, halkı ve milli takımı bir araya getirdi. Sayın Fatih Terim’in de etkisi, göz ardı edilemeyecek durumda. İlk günden itibaren, Türkiye’nin futbol direktörü “Takımımız ülkenin insanlarını bir araya getirecek ve insanlar milli takım taraftarına dönüşecek.” demişti. Şu an her köşede milli takım forması giyerek takımını destekleyen birini görebilirsiniz.

Artvin Arhavi’deki (Türkiye’nin kuzey doğusunda yer alan ve benim de yaşadığım küçük bir ilçe) grassroots sürecinde de, EURO’nun yetenek oyunları ve final turnuvası sayesinde, çocukların futbola olan katılımı gün geçtikçe artmaya başladı. Sayıyla anlatmak gerekirse; 2008’deki şampiyonluktan öncesi sadece 600 çocuk bu küçük ilçedeki aktivitelere katılıyordu. Milli takımımızın yarı finallerde Almanya’ya karşı kazandığı başarısından sonra bu sayı neredeyse ikiye katlandı. 11 ve 13 yaş arasındaki çocuklar, televizyonda izledikleri milli takımdan ilham almışlardı. 6 ile 10 yaş arasındaki çocukların çoğu, bizim aktivitelerimizde yer aldıktan sonra futbolu sevmeye başladı. Eğer sahada daha çok yer alırlarsa, milli takımın yolundan gitmeye başlarlar ve tutkulu futbol taraftarlarına dönüşürler.”

Etiketler: »
Share
898 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?