logo

Ucube Yol Bitiyor ve Fikirler Değişiyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Merkez’in alternatif yol sorununu çözecek olan yeni şehir giriş yolu çalışmaları son sürat devam ediyor. Kısa bir süreye tamamlanarak hizmete girmesi beklenen yol ile ilgili yapılan eleştirileri biliyorsunuz. Bu yola ‘Ucube’ denilmesinin yanı sıra yolun eğiminin çok fazla olacağını ve bahsedilen noktada birleşme şansının olamayacağı ifade edilmişti.

Hani ben demiştim diyerek çok ukalalık yapmak istemiyorum zira öyle bir yapım yok. Üzüldüğüm için bu yorumu yapmak istiyorum. Hadi bizi dikkate almıyorsunuz da lütfen gidin belediye çalışanları ile konuşun ve öyle yorumlar yapın. Birleşmez dediğiniz yol birleşti. Çok eğimli olur dediğiniz yol eğimli çıkmadı. Buradan yol yapılamaz dediğiniz yerden yol yapıldı. Ucube dediniz, ucube olmadığı ortaya çıktı. Ha bu yolun kayacağını ve o duvarların yolu tutamayacağını ileri sürüyorsunuz ya o da yakın bir zamanda çürüyecektir.

Bizim Artvin’de maalesef herkesin bilgi sahibi olmadan fikri oluyor. Bir konu hakkında bilgi edinmeden, araştırmadan o kadar fazla fikir beyan ediliyor ki inanın biz fikir adamları dahi zaman zaman bunlara ayak uyduramıyoruz. Bizim ilimizdeki bu dedikodu gazetesi kadar etkili olamıyoruz. İşte en çokta beni bu üzüyor.

Değerli okurlarım, bir şehre bir hizmet yapılıyor ise kesinlikle bu hizmetin altında siyaset aramamalıyız. Siyasi malzemelere hizmetleri heba eder isek o vakit inanın bu şehrin gelecekte yapılacak onlarca yatırımın gelmesini engelleriz. Yapılan bir hizmeti baştan ‘Ucube’ gibi ağır sözlerle eleştirdiğimiz zamanda bu ile iyi niyetle hizmet üretmeye çalışan insanların arzularını kırmış olursunuz. Bence bunlardan kaçınılmalı.

Zaman her gerçeği ortaya çıkaran güzel bir ilaçtır. Bakınız yeni şehir giriş yoluna ilişkin onlarca yorumlar yapılmış idi. Ne oldu? Hepsi çürüdü gitti. Demek ki bazı şeyleri zamana bırakmak gerekli imiş? Ben bu yolun eğiminin öyle bahsedildiği gibi yüzde 20 rakamlarında olmasının mümkün olamayacağını ileri sürdüğümde bana satılık kalem diyenlere şimdi soruyorum, siz kendinizi nereye sattınız? Doğruları ve gerçekleri saptırmakla amacınız nedir? Haksız çıkacağınızı bile bilgi, bir gün bu gerçeklerin gün yüzüne çıkacağını göre göre kimin için ve ne için yalan bilgilerle dedikodu yapıyorsunuz?

Ben Mehmet Kocatepe Ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

Yapılan hizmete teşekkür etmek ve hizmetin güzelliğinden bahsetmek kesinlikle yalakalık olarak algılanmamalı. Yapılmış güzel bir esere güzel demek erdemden ileri gelir. Gerek dinen gerekse de ahlaken bu davranışta bulunmak doğru olanıdır. Şimdi ben Artvin’in en önemli ihtiyaçlarının başında gelen yeni şehir giriş yolu projesini gerçekleştiren Artvin Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe ve ekibine teşekkür ediyorum. Bir önceki dönem yapılan eksiklikleri giderdikleri için de ilimiz adına bu teşekkürü kendilerine kamu görevinde bulunan bir kişi olarak bir borç biliyorum.

Artvin’in şehir içi trafiğine önemli derecede katkı sağlayacak olan bu proje aynı zamanda Mehmet Kocatepe’nin seçim vaatleri arasında yer alıyordu. Bu projenin tamamlanması ile birlikte şehrimizde yeni yol projelerinin de başlayacağını biliyorum. Aynı zamanda otopark sorununa ilişkin de Atapark civarında bir projenin de kısa sürede başlatılacağı noktasında bilgi sahibiyim. Başkan Kocatepe ve ekibinin elinde mutlak surette sihirli değnek yoktur. Bu bilinçle sabırla yaptığı ve yapacağı hizmetlerin tamamlanmasını bekliyorum. Kendisine koşulsuz ve şartsız 5 yıllık bir zaman tanımış idim. Belediye Başkanı olarak bu 5 yıllık süreçte eleştirmeyeceğimi ve 5.yılın sonunda yaptığı hizmetleri ve icraatlarını değerlendireceğimi belirtmiştim. Böyle de yapmaya devam ediyorum.

Bugüne kadar yapılan yatırımlara baktığımız zaman çok da eleştirilecek yönleri bulamadığımı da ifade etmekte fayda var. Gayet iyi niyetli ve güzel bir çalışma dönemi geçiyor. Şehir hizmet alıyor, halk bu hizmetlerden memnun görünüyor. O vakit neden siyaseten eleştirilerde bulunarak Başkan ve ekibinin şevklerini kaçıralım ki?

Belediye’nin yaptığı yatırımlara belediyenin kendi öz bütçesi yeter mi?

Artvin Belediyesi’nin bütçesine baktığınız zaman bugüne kadar yapılan yatırımların çok az bir bölümünü karşılayabilecek düzeyde olduğunu görürsünüz. Yapılan bunca büyük projenin hemen hemen tamamı farklı noktalardan bulunan yeni kaynaklarla yapıldığını görürsünüz. Bu noktada eleştirilerde bulunabilirsiniz. İşte, belediye kendi kaynakları ile yapmıyor da başka kurum ve kişilerin kaynaklarını kullanıyor, diye söyleyebilirsiniz ancak bu doğru bir yaklaşım olamaz. Artvin Belediyesi kendi bütçesi oranında yatırımları yapsa inanın değerli okurlarım 3 yılda yapılan yatırımları ancak 30 yılda yapabilir idi.

Bu gerçeği görerek Artvin Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları değerlendirmek gerek. Bugün Hatila’dan içme suyu getirme projesinin maliyetinin tamamını Artvin Belediyesi’nin kendi öz kaynakları ile yapsaydınız acaba yapabilir miydiniz? Yeni şehir giriş yolu projesini, mezbahaneyi, çöp döküm sahasını, hayvan barınağını, yürüyen merdiven projesini ve daha nicelerini sadece ve sadece belediye bütçesinden yapsaydınız acaba kaç yıla tamamlardınız. Bunu eleştirmek yerine Başkan Kocatepe’nin ekstra kaynaklar bularak ilimize büyük yatırımlar kazandırmasını takdir etmek ilimiz adına en doğru olanıdır.

Ben biliyorum ve görüyorum ki Artvin Belediyesi önümüzdeki yaklaşık 2 yıllık süreçte çok daha büyük projelere imza atacak ve bu şehrin her yönden değişimini sağlayacaktır.

Bizlerin de gazeteci olarak destekleri bu şehrin geleceği için devam edecektir. Bakar kör insanlara inat bu yaklaşımımız sürecektir.

Share
609 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç

  20 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Hiç kimsenin vezgeçilmez olmadığını lise döneminde çok erken bir zamanda fark eden bir kişiyim. Teneffüste özellikle alt sınıflardaki öğrenci arkadaşlar ödevlerini yaptırmak ve soru sormak için etrafımı bir petek gibi sararlardı. Lise döneminde bizim okulda neredeyse ödevini yapmadığım bir öğrenci yoktur. Bu durumdan dolayı nefsime bir gurur gelmişti; “ben mezun olursam bu öğrenciler ödevlerini nasıl yapacaklar” diye merak ediyordum. Lise 1989 yılında bitti. Öğrencilerin benden sonra ödevlerini nasıl yapacaklarını takip etmeye b...
 • Münafık kafirden eşeddir (daha şiddetli, daha zararlı, daha beter)

  19 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Münafık, kafirden eşeddir, daha zararlıdır. Münafıklar, dostlar dairesinde sokulup ifsat ederler. Bir kafir insanlığa zarar vermeden insanlar içinde geçinip gidebilir, ama kalbinde nifak olan bir münafık, akrebin, sokmadan ve zehirlemeden lezzet alması gibi insanlar arasında özellikle de Müslümanlar içinde fesat ve nifak çıkartmaktan zevk duyar bir haşeredir. Münafık: İçinden gerçek anlamda iman etmemiş olup, dışından Müslüman görünen kimse, asli manasını değiştirmeden dilimize geçmiş olan münafık kelimesi İslam toplumu içinde -çeş...
 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...
 • Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin Söyler

  16 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler başka bir deyişle Mert Çingene hırsızlığıyla övünür, demektir. Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler. Aslında sözün aslı ''Şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söyler.''dir. "Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" sözünün geçtiği ve Koca Mehmed Ragıp Paşa'ya ait olan beyit aşağıdaki gibidir: “Miyân-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun Şecâ'at arz ederken Merd-i Kıbtî sirkatin söyler”  18.yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp...