logo

Ucube Yol Bitiyor ve Fikirler Değişiyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Merkez’in alternatif yol sorununu çözecek olan yeni şehir giriş yolu çalışmaları son sürat devam ediyor. Kısa bir süreye tamamlanarak hizmete girmesi beklenen yol ile ilgili yapılan eleştirileri biliyorsunuz. Bu yola ‘Ucube’ denilmesinin yanı sıra yolun eğiminin çok fazla olacağını ve bahsedilen noktada birleşme şansının olamayacağı ifade edilmişti.

Hani ben demiştim diyerek çok ukalalık yapmak istemiyorum zira öyle bir yapım yok. Üzüldüğüm için bu yorumu yapmak istiyorum. Hadi bizi dikkate almıyorsunuz da lütfen gidin belediye çalışanları ile konuşun ve öyle yorumlar yapın. Birleşmez dediğiniz yol birleşti. Çok eğimli olur dediğiniz yol eğimli çıkmadı. Buradan yol yapılamaz dediğiniz yerden yol yapıldı. Ucube dediniz, ucube olmadığı ortaya çıktı. Ha bu yolun kayacağını ve o duvarların yolu tutamayacağını ileri sürüyorsunuz ya o da yakın bir zamanda çürüyecektir.

Bizim Artvin’de maalesef herkesin bilgi sahibi olmadan fikri oluyor. Bir konu hakkında bilgi edinmeden, araştırmadan o kadar fazla fikir beyan ediliyor ki inanın biz fikir adamları dahi zaman zaman bunlara ayak uyduramıyoruz. Bizim ilimizdeki bu dedikodu gazetesi kadar etkili olamıyoruz. İşte en çokta beni bu üzüyor.

Değerli okurlarım, bir şehre bir hizmet yapılıyor ise kesinlikle bu hizmetin altında siyaset aramamalıyız. Siyasi malzemelere hizmetleri heba eder isek o vakit inanın bu şehrin gelecekte yapılacak onlarca yatırımın gelmesini engelleriz. Yapılan bir hizmeti baştan ‘Ucube’ gibi ağır sözlerle eleştirdiğimiz zamanda bu ile iyi niyetle hizmet üretmeye çalışan insanların arzularını kırmış olursunuz. Bence bunlardan kaçınılmalı.

Zaman her gerçeği ortaya çıkaran güzel bir ilaçtır. Bakınız yeni şehir giriş yoluna ilişkin onlarca yorumlar yapılmış idi. Ne oldu? Hepsi çürüdü gitti. Demek ki bazı şeyleri zamana bırakmak gerekli imiş? Ben bu yolun eğiminin öyle bahsedildiği gibi yüzde 20 rakamlarında olmasının mümkün olamayacağını ileri sürdüğümde bana satılık kalem diyenlere şimdi soruyorum, siz kendinizi nereye sattınız? Doğruları ve gerçekleri saptırmakla amacınız nedir? Haksız çıkacağınızı bile bilgi, bir gün bu gerçeklerin gün yüzüne çıkacağını göre göre kimin için ve ne için yalan bilgilerle dedikodu yapıyorsunuz?

Ben Mehmet Kocatepe Ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

Yapılan hizmete teşekkür etmek ve hizmetin güzelliğinden bahsetmek kesinlikle yalakalık olarak algılanmamalı. Yapılmış güzel bir esere güzel demek erdemden ileri gelir. Gerek dinen gerekse de ahlaken bu davranışta bulunmak doğru olanıdır. Şimdi ben Artvin’in en önemli ihtiyaçlarının başında gelen yeni şehir giriş yolu projesini gerçekleştiren Artvin Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe ve ekibine teşekkür ediyorum. Bir önceki dönem yapılan eksiklikleri giderdikleri için de ilimiz adına bu teşekkürü kendilerine kamu görevinde bulunan bir kişi olarak bir borç biliyorum.

Artvin’in şehir içi trafiğine önemli derecede katkı sağlayacak olan bu proje aynı zamanda Mehmet Kocatepe’nin seçim vaatleri arasında yer alıyordu. Bu projenin tamamlanması ile birlikte şehrimizde yeni yol projelerinin de başlayacağını biliyorum. Aynı zamanda otopark sorununa ilişkin de Atapark civarında bir projenin de kısa sürede başlatılacağı noktasında bilgi sahibiyim. Başkan Kocatepe ve ekibinin elinde mutlak surette sihirli değnek yoktur. Bu bilinçle sabırla yaptığı ve yapacağı hizmetlerin tamamlanmasını bekliyorum. Kendisine koşulsuz ve şartsız 5 yıllık bir zaman tanımış idim. Belediye Başkanı olarak bu 5 yıllık süreçte eleştirmeyeceğimi ve 5.yılın sonunda yaptığı hizmetleri ve icraatlarını değerlendireceğimi belirtmiştim. Böyle de yapmaya devam ediyorum.

Bugüne kadar yapılan yatırımlara baktığımız zaman çok da eleştirilecek yönleri bulamadığımı da ifade etmekte fayda var. Gayet iyi niyetli ve güzel bir çalışma dönemi geçiyor. Şehir hizmet alıyor, halk bu hizmetlerden memnun görünüyor. O vakit neden siyaseten eleştirilerde bulunarak Başkan ve ekibinin şevklerini kaçıralım ki?

Belediye’nin yaptığı yatırımlara belediyenin kendi öz bütçesi yeter mi?

Artvin Belediyesi’nin bütçesine baktığınız zaman bugüne kadar yapılan yatırımların çok az bir bölümünü karşılayabilecek düzeyde olduğunu görürsünüz. Yapılan bunca büyük projenin hemen hemen tamamı farklı noktalardan bulunan yeni kaynaklarla yapıldığını görürsünüz. Bu noktada eleştirilerde bulunabilirsiniz. İşte, belediye kendi kaynakları ile yapmıyor da başka kurum ve kişilerin kaynaklarını kullanıyor, diye söyleyebilirsiniz ancak bu doğru bir yaklaşım olamaz. Artvin Belediyesi kendi bütçesi oranında yatırımları yapsa inanın değerli okurlarım 3 yılda yapılan yatırımları ancak 30 yılda yapabilir idi.

Bu gerçeği görerek Artvin Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları değerlendirmek gerek. Bugün Hatila’dan içme suyu getirme projesinin maliyetinin tamamını Artvin Belediyesi’nin kendi öz kaynakları ile yapsaydınız acaba yapabilir miydiniz? Yeni şehir giriş yolu projesini, mezbahaneyi, çöp döküm sahasını, hayvan barınağını, yürüyen merdiven projesini ve daha nicelerini sadece ve sadece belediye bütçesinden yapsaydınız acaba kaç yıla tamamlardınız. Bunu eleştirmek yerine Başkan Kocatepe’nin ekstra kaynaklar bularak ilimize büyük yatırımlar kazandırmasını takdir etmek ilimiz adına en doğru olanıdır.

Ben biliyorum ve görüyorum ki Artvin Belediyesi önümüzdeki yaklaşık 2 yıllık süreçte çok daha büyük projelere imza atacak ve bu şehrin her yönden değişimini sağlayacaktır.

Bizlerin de gazeteci olarak destekleri bu şehrin geleceği için devam edecektir. Bakar kör insanlara inat bu yaklaşımımız sürecektir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bazı Suçlara İdam Cezası Şart

  17 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık televizyonlarda haber kanallarını izlerken insanlığından nasibini almamış insanların işledikleri suçları görmekten tiksinir oldum. Gazetelerde bu tür yaratıkların işledikleri suçları okurken erkekliğimden utanır hale geldim. Böylesi şerefsizlerle aynı Dünya çatısı altında bile yaşamaktan, aynı stratosfer altında bulunmaktan ise utanır oldum. Aynı bayrak ve toprak altında bu tür canilerle birlikte yaşıyor olmaktan ise inanın sıkıldım. Yani ne diyeceğimi ve yazacağımı bilemez haldeyim. Burada bu tür olayları dillendirerek daha fazla insanlı...
 • ŞEHR-İ NUH PROJESİNE KATKI SAĞLAYAN ÇOK YÖNLÜ VE MULTİDİSİPLİNER BİR SANATÇIMIZ; Esma CİVCİR

  15 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Not: Bu makale içerik olarak zenginleştirilmek suretiyle sürekli güncellenecektir. 1.ŞEHR-İ NUH İSMİ Şırnak isminin esas hali olan Şera Nuh, zamanla Şehri Nuh ve Şırnex ve son olarak da Şırnak haline gelmiştir. Şera Nuh kelimesi Süryanicede "Nuh istirahat etti, iskan etti" cümlesinin isimleşmiş halidir. 2.ŞEHR-İ NUH DİRİLİYOR PROJESİ Projenin İsmi: Nuh Tufanı, Şırnak ve dünya tarihinde bitiş ve başlangıç anlamına geldiğinden projeye Şehri Nuh Diriliyor denilmiştir. Hz. Nuh’un türbesinin Cizre’de oluşu, Hud Suresinin 44. ayeti Tufan...
 • Gayrimüslimlerin İslam Ülkesindeki Hakları

  14 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kendileriyle Yapılan Antlaşmalara Riayet Hayat Hakkına Riayet Adalete Riayet Kanun Karşısında Müslümanlarla Eşitlik Din ve Vicdan Özgürlükleri Çocuklarını İstedikleri Gibi Eğitme Hakkı Mabetlerinin Dokunulmazlığı İbadet ve Âyinlerini Özgürce Yerine Getirebilme Mesken Dokunulmazlığı Mülkiyet Haklarına Riayet Eziyet Etme ve İncitme Yasağı Hukukî Özerklik Hakkı Askerlikten Muaf Olma Kendilerinden Alınan Vergi Miktarının, Maddî Durumlarına Uygun Olarak Tespit Edilmesi Himaye Edilemeyince Kendile...
 • İslam’da Sanık ve Mahkum Hakları

  13 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Konunun sadece başlıklarını veriyoruz. Kısa başlıklar bile çok şey anlatıyor. Ayrıntıları görüp ikna olmak isteyenler http://www.isav.org.tr/img/20150616__6825219989.pdf linkine tıklayıp çıkan pdf dosyasındaki 531-559’uncu sayfalara bakmalıdır. 1. SANIĞIN HAKLARI a. Âdil Yargılanma Hakkı b. Masûmiyet/Suçsuzluk Karinesinden Yararlanma Hakkı    aa. Suç ve Cezada Şahsîlik İlkesinden Yararlanma Hakkı    bb. Şüpheden Sanığın Yararlanması İlkesi c. Savunma Hakkı     aa. Susma hakkı     bb. Tercümandan Yararlanma Hakkı d. Suçta ve Cezada Ka...