logo

Ucube Yol Bitiyor ve Fikirler Değişiyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Merkez’in alternatif yol sorununu çözecek olan yeni şehir giriş yolu çalışmaları son sürat devam ediyor. Kısa bir süreye tamamlanarak hizmete girmesi beklenen yol ile ilgili yapılan eleştirileri biliyorsunuz. Bu yola ‘Ucube’ denilmesinin yanı sıra yolun eğiminin çok fazla olacağını ve bahsedilen noktada birleşme şansının olamayacağı ifade edilmişti.

Hani ben demiştim diyerek çok ukalalık yapmak istemiyorum zira öyle bir yapım yok. Üzüldüğüm için bu yorumu yapmak istiyorum. Hadi bizi dikkate almıyorsunuz da lütfen gidin belediye çalışanları ile konuşun ve öyle yorumlar yapın. Birleşmez dediğiniz yol birleşti. Çok eğimli olur dediğiniz yol eğimli çıkmadı. Buradan yol yapılamaz dediğiniz yerden yol yapıldı. Ucube dediniz, ucube olmadığı ortaya çıktı. Ha bu yolun kayacağını ve o duvarların yolu tutamayacağını ileri sürüyorsunuz ya o da yakın bir zamanda çürüyecektir.

Bizim Artvin’de maalesef herkesin bilgi sahibi olmadan fikri oluyor. Bir konu hakkında bilgi edinmeden, araştırmadan o kadar fazla fikir beyan ediliyor ki inanın biz fikir adamları dahi zaman zaman bunlara ayak uyduramıyoruz. Bizim ilimizdeki bu dedikodu gazetesi kadar etkili olamıyoruz. İşte en çokta beni bu üzüyor.

Değerli okurlarım, bir şehre bir hizmet yapılıyor ise kesinlikle bu hizmetin altında siyaset aramamalıyız. Siyasi malzemelere hizmetleri heba eder isek o vakit inanın bu şehrin gelecekte yapılacak onlarca yatırımın gelmesini engelleriz. Yapılan bir hizmeti baştan ‘Ucube’ gibi ağır sözlerle eleştirdiğimiz zamanda bu ile iyi niyetle hizmet üretmeye çalışan insanların arzularını kırmış olursunuz. Bence bunlardan kaçınılmalı.

Zaman her gerçeği ortaya çıkaran güzel bir ilaçtır. Bakınız yeni şehir giriş yoluna ilişkin onlarca yorumlar yapılmış idi. Ne oldu? Hepsi çürüdü gitti. Demek ki bazı şeyleri zamana bırakmak gerekli imiş? Ben bu yolun eğiminin öyle bahsedildiği gibi yüzde 20 rakamlarında olmasının mümkün olamayacağını ileri sürdüğümde bana satılık kalem diyenlere şimdi soruyorum, siz kendinizi nereye sattınız? Doğruları ve gerçekleri saptırmakla amacınız nedir? Haksız çıkacağınızı bile bilgi, bir gün bu gerçeklerin gün yüzüne çıkacağını göre göre kimin için ve ne için yalan bilgilerle dedikodu yapıyorsunuz?

Ben Mehmet Kocatepe Ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

Yapılan hizmete teşekkür etmek ve hizmetin güzelliğinden bahsetmek kesinlikle yalakalık olarak algılanmamalı. Yapılmış güzel bir esere güzel demek erdemden ileri gelir. Gerek dinen gerekse de ahlaken bu davranışta bulunmak doğru olanıdır. Şimdi ben Artvin’in en önemli ihtiyaçlarının başında gelen yeni şehir giriş yolu projesini gerçekleştiren Artvin Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe ve ekibine teşekkür ediyorum. Bir önceki dönem yapılan eksiklikleri giderdikleri için de ilimiz adına bu teşekkürü kendilerine kamu görevinde bulunan bir kişi olarak bir borç biliyorum.

Artvin’in şehir içi trafiğine önemli derecede katkı sağlayacak olan bu proje aynı zamanda Mehmet Kocatepe’nin seçim vaatleri arasında yer alıyordu. Bu projenin tamamlanması ile birlikte şehrimizde yeni yol projelerinin de başlayacağını biliyorum. Aynı zamanda otopark sorununa ilişkin de Atapark civarında bir projenin de kısa sürede başlatılacağı noktasında bilgi sahibiyim. Başkan Kocatepe ve ekibinin elinde mutlak surette sihirli değnek yoktur. Bu bilinçle sabırla yaptığı ve yapacağı hizmetlerin tamamlanmasını bekliyorum. Kendisine koşulsuz ve şartsız 5 yıllık bir zaman tanımış idim. Belediye Başkanı olarak bu 5 yıllık süreçte eleştirmeyeceğimi ve 5.yılın sonunda yaptığı hizmetleri ve icraatlarını değerlendireceğimi belirtmiştim. Böyle de yapmaya devam ediyorum.

Bugüne kadar yapılan yatırımlara baktığımız zaman çok da eleştirilecek yönleri bulamadığımı da ifade etmekte fayda var. Gayet iyi niyetli ve güzel bir çalışma dönemi geçiyor. Şehir hizmet alıyor, halk bu hizmetlerden memnun görünüyor. O vakit neden siyaseten eleştirilerde bulunarak Başkan ve ekibinin şevklerini kaçıralım ki?

Belediye’nin yaptığı yatırımlara belediyenin kendi öz bütçesi yeter mi?

Artvin Belediyesi’nin bütçesine baktığınız zaman bugüne kadar yapılan yatırımların çok az bir bölümünü karşılayabilecek düzeyde olduğunu görürsünüz. Yapılan bunca büyük projenin hemen hemen tamamı farklı noktalardan bulunan yeni kaynaklarla yapıldığını görürsünüz. Bu noktada eleştirilerde bulunabilirsiniz. İşte, belediye kendi kaynakları ile yapmıyor da başka kurum ve kişilerin kaynaklarını kullanıyor, diye söyleyebilirsiniz ancak bu doğru bir yaklaşım olamaz. Artvin Belediyesi kendi bütçesi oranında yatırımları yapsa inanın değerli okurlarım 3 yılda yapılan yatırımları ancak 30 yılda yapabilir idi.

Bu gerçeği görerek Artvin Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları değerlendirmek gerek. Bugün Hatila’dan içme suyu getirme projesinin maliyetinin tamamını Artvin Belediyesi’nin kendi öz kaynakları ile yapsaydınız acaba yapabilir miydiniz? Yeni şehir giriş yolu projesini, mezbahaneyi, çöp döküm sahasını, hayvan barınağını, yürüyen merdiven projesini ve daha nicelerini sadece ve sadece belediye bütçesinden yapsaydınız acaba kaç yıla tamamlardınız. Bunu eleştirmek yerine Başkan Kocatepe’nin ekstra kaynaklar bularak ilimize büyük yatırımlar kazandırmasını takdir etmek ilimiz adına en doğru olanıdır.

Ben biliyorum ve görüyorum ki Artvin Belediyesi önümüzdeki yaklaşık 2 yıllık süreçte çok daha büyük projelere imza atacak ve bu şehrin her yönden değişimini sağlayacaktır.

Bizlerin de gazeteci olarak destekleri bu şehrin geleceği için devam edecektir. Bakar kör insanlara inat bu yaklaşımımız sürecektir.

Share
688 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şehir Efsanesi

  19 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şehir efsaneleri kaynakları bilinmeyen, doğrulukları ispatlanamamış ama dilden dile, nesilden nesile özenle aktarılan hikayelerdir. Birçok folklorik hikâyede olduğu gibi şehir efsanelerinin her zaman uydurma ve gerçek dışı olduğu söylenemez ama genelde çarpıtılmış, abartılmış ve heyecan katılmış hikâyelerdir. Bu hikâyelerin isimlerinin "şehir efsanesi" olmasına rağmen konularını şehirden almaları gerekmez. Sadece onları geleneksel folklorik hikâyelerden ayırt edebilmek için bu isimle anılırlar. Bu ayrımı daha iyi vurgulayabilmek...
 • Türkiye 24 Haziran’da Dünya Gücü Haline Gelecek

  16 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçmen 24 Haziran seçimlerine memleket meselesi olarak bakıyor. Seçmen güçlü meclis, güçlü lider, güçlü hükümet anlayışına yönelecek Seçmen koalisyonlarla ülke istikrara kavuşamadığını gördü Seçmen Diyarbakır da, Çankaya da olduğu gibi kepenk kapatmıyor özgür iradesiyle oyunu kullanıyor. Seçmen tarihin seyrini değiştirecek olan Türkiye’yi düşünecek Seçmen Milli ve yerli devlet sistemi ne oy verecek Seçmen küresel köle olmaya hayır, küresel güç olmaya evet diyecek Son on yılda dünyanın çehresi değişti diyen sabah yazarı Fahrettin Altun öz...
 • Seçim Çalışmalarını Değerlendiriyorum. Sırada MHP Var

  11 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  24 Haziran’a az bir süre kala diğer partilerde olduğu gibi MHP’de de hareketli günlen yaşanıyor. Milletvekili adayları bir o ilçede, bir bu ilçede koşturmaya devam ederlerken, MHP’nin il ve ilçe teşkilatları da çalışmalarını sürdürüyor. Belki ekonomik anlamda diğer iki rakibine göre MHP çok güçlü olmasa da emin olun ki çalışma azmi ve kararlılığı açısından MHP’yi hiçte eksik görmüyorum. Öncelikle milletvekili adaylarının performanslarına şöyle bir göz atmak gerekiyor. MHP’nin iki adayı da çok iyi çalışıyor. İnanılmaz bir efor sarf ediyorlar....
 • Nasreddin Hoca gerçekte kimdir?

  11 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Türk halkının mizah sembolü Nasreddin Hoca hazırcevap, insanları kırmadan doğruyu söyleyen, yeri geldiğinde kendisiyle de alay etmeyi bilen bir zattır. Fıkralarının çoğunda tarlasında, bağında çalışır, eşeğinin sırtına binip ormana odun kesmeye gider. Bazen de evinin tamiriyle veyahut hanımının dırdırıyla meşguldür. Kimi zaman da bir alim, bir kadı, bir hekim ya da bir elçi olarak karşımıza çıkar, taşı gediğine koyar ve çekilir kenara. Peki Nasreddin Hoca gerçekte kimdir? Kaynak: http://frialsupratman.blogspot.com/2017/10/nasre...