logo

reklam

Türkvizyon’da Sonunculuk Türkiye’ye Haksızlık


Muhammet Bilgin
muhammetbilgin@08olay.com

Eurovision şarkı yarışmasından esinlenerek TÜRKSOY’tarafından organize edilmeye başlanan

Eurovision şarkı yarışmasından esinlenerek TÜRKSOY’tarafından organize edilmeye başlanan ve bu yıl ikincisi düzenlenen, 25  ülkenin “Türkçe” şarkılarla yarıştığı Türkvizyon Şarkı Yarışmasında Türkiye sonuncu oldu. Yazık!

Birkaç yıldır protesto ederek katılmadığımız Eurovizyon Şarkı Yarışması için hep İngilizce söyleyenlerin avantajlı olduğunu, Türkçe şarkılarla (?!) katılmanın dezavantaj olduğunu vb. konuştuk ve dinledik. Hatta, Sertap ERENER ile İngilizceye teslim olmak pahasına da olsa (Everyway that I can)  birincilik almanın buruk sevinçlerini yaşadık.

Kim ne derse desin; siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik, coğrafi vb. hangi kritere göre bakılırsa bakılsın Türk Dünyasının “batısı” ve “vizyonu” Türkiye’dir. Açık ya da örtülü olsun Türk dünyasının “doğal” lideri de biziz.

Hal böyle iken  Türkiye Türkleri olarak Türkiye Türkçesi ile katıldığımız TÜRKVİZYON şarkı yarışmasında son sırayı açık ve net bir şekilde hak edecek bir şarkı ve prodüksiyonla yer almayı hangi aklı evveller, neye göre belirliyor anlaşılır gibi değil. Yoksa, burada da mı Türkiye’ye haksızlık edildi, jüri hakkını yedi ve üst sıraları hak etmemize rağmen son sıraya bizi çiviledi?

Yetkililerden 2015 yılı için dileğim sanatçı seçimi ve performans için Türkiye’nin klasına göre tercihler yapmalarıdır.

Dünyanın her yerinden Türkçe konuşan toplulukların katıldığı ve büyük bir keyifle izlediğim Türkvizyon şarkı yarışmasında; katılan şarkı, şarkıcı ve ortaya koyulan performansla olduğumuz yeri -ne yazık ki- hak ettiğimizi söylüyor ve bunun tipik bir Eurovisyon’da Çetin ALP/Opera (yıl 1983, sıfır puan) sendromu durumu olduğunu vurguluyorum.

Türkvizyon şarkı yarışmasının asıl amacı nedir. Yarışmanın misyonu ve vizyonu nedir. Yarışmayı kim, neden ve nerede düzenliyor?

 • Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın amacı, Türk dili konuşan halklar ve ülkeler arasında dostane ilişkiler kurarak, ortak Müzik kültürünü, dilini, sanatını, gelenek ve göreneklerini araştırarak ortaya çıkarmak, geliştirmek, korumak, gelecek kuşaklara aktarmak ve kalıcı kılmak amacıyla Türksoy’un almış olduğu bu misyon üzerinde kültürel ve sanatsal etkinlikler yaparak, kültürel birliği ve dayanışmayı sağlamaya çalışmak Türk dünyası barışına, uygarlığına ve sanata katkıda bulunmaktır.
 • Türk kültürünün sevgi, hoşgörü ve akılcılık ilkelerine dayandığının bilinci içinde, Türk kültürünün uluslararası düzeyde benimsenmesine, yaygınlaştırılmasına çalışmak, bu yolda uygarlığa, Türk dünya barışına ve insan haklarına hizmet etmektir.
 • Türk dünyası halklarının ortak geçmişini, tarihini, dil ve edebiyatını, kültür ve sanatını bir bütün halinde ele alarak güçlendirmektir.
 • Ulusal tarihi, ana dili, edebiyatı, kültür ve sanatı, gelenek ve görenekleri gelecek kuşaklara aktarmak için ortam hazırlamaktır.
 • Uluslararası ilişkilerde yeni dengelerin kurulmasını göz önüne alarak, bölge ve Türk dünyası çapında yeni kültürel yapılaşmayı desteklemek amacıyla planlanan büyük bir müzik yarışması düzenlemektir.
 • Bu yarışma her yıl Türksoy tarafından belirlenen kültür başkentlerinde planlanarak gercekleştirilecektir.

Türkvizyon şarkı yarışması nedir? Türkvizyon şarkı yarışmasının formatı nasıldır, kuralları nedir?

 • Türkvizyon, Eurovision şarkı yarışmasından esinlenilenerek düzenlenen yeni bir yarışmadır. Eurovision özellikle Avrupa ve civarında yer alan ülkelerin katıldığı bir yarışma iken Türkvizyon çoğunlukla Türkler’in yaşadığı veya Türkçe konuşan ülkelerin katıldığı bir şarkı yarışmasıdır.

Yarışmacılar ülkelerin alfabetik sırasına göre performans sergileyecek.

 • Türkvizyon 2014’te 25 ülke yarıştı.

Türkvizyon 2014 şarkı yarışmasının büyük final sonuçları. Finalist ülkeleri temsil eden yarışmacılar kaç puan aldı, kim kaçıncı oldu? Hangi ülke kazandı, hangi yarışmacı şampiyon oldu?

 • Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında 21 Kasım 2014 Cuma günü Kazan’da yapılan 2. Türkvizyon Şarkı Yarışması final turunda alınan puanlar, sıralama, kazanan ülke ve şampiyon yarışmacı.
 • Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen 2. Türkvizyon Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi Funda temsil etti.
 • İnci Razaki, Ender Çabuker, Sema Eryiğit Emek, Duygu Özkan, Füsun Alkan, Muammer Ketenci, Ayşe Gönen ve Levent Dörter’den oluşan jüri Türkiye ön elemesini geçen adayların yanı sıra profesyonel olarak müzik icra eden adayları da değerlendirdi ve oy birliğiyle Türkiye’yi Funda’nın temsil etmesine karar verdi.
 • 1988 doğumlu Funda, ilk solo çalışması “Moda”yı 2011 yılında müzikseverlerin beğenisine sunmuştu. Türkiye’yi 2013 yılında grup Manevra temsil etmişti. Manevra finale yükselmeyi başarmış ancak finalde 6. olmuşlardı.

 

SIRA ÜLKE FİNALİST PUAN
1 Kazakistan Janar Dugalova 225
2 Tataristan Aydar Sulemanov 201
3 Başkurdistan Zaman Grubu 199
4 Kırgızistan Non Stop 194
5 Türkmenistan Züleyha Kakayeva 192
6 Kırım Darina Siniçkina 186
7 Özbekistan Aziza 183
7 Yakutistan Vladlena Ivanova 183
9 Azerbaycan Elvin Ordubadlı 177
10 Bosna Hersek Mansur Salkiç 176
11 Bulgaristan İsmail Matev 172
12 Rusya Kazan World 170
13 İran Barış Grubu 167
14 Makedonya Kaan Mazhar 166
15 Türkiye Funda 128

 

Share
437 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kişi Başına Düşen Milli Gelir Nasıl Dağıtılır?

  15 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kişi başına düşen milli geliri hep duyarız da nasıl dağıtıldığını şimdiye kadar hiç duymadık. Eğer Kişi başına düşen milli gelir varsa bunun dağıtılması gerekir değil mi? Eğer dağıtılmayacaksa kişi başına düşen milli gelir kavramı niçin kullanılıyor? Kişi başına düşen milli geliri dağıtmanın nasıl dağıtılacağı ile ilgili basit bir yöntem var. Devlet re’sen (kendiliğinden) herkes için bankamatik işlevi de gören kimlik kartları çıkarır, bunları vatandaşlarımızın adresine gönderir. Sonra TC kimlik numaraları hesap numarası olara...
 • Taşeronlara Kadro Meselesinde Özelleştirme-Devletleşme Kararsızlığı

  14 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Son iki yazımda gündeme getirdiğim taşeronlara kadro mevzuunda her gün yeni gelişmeler ve açıklamalar gündeme gelirken belli olan tek bir şey var ki hükümetin bu konuda kafasının karışık olduğu. Evet, bir çalışma var ancak bu çalışma sonrasında verilecek olan kararların devletin işleyişi, ekonomisi, sosyal politikaları ve ekonomik sistemleri üzerinde ciddi etkileri olacak. Konuya sadece basitçe taşeronlara kadro verilecek şekliyle bakmak yeterli değil. Bu kadro verilebilir ancak kadronun verilmesinin ardından ortaya çıkacak sonuçlar acaba ülkem...
 • Taşeron işçileri insan onuruna aykırı kötü şartlarda çalıştırılıyorlar.

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron işçileri düşük ücretle çalıştırılan işçilerdir. Aylarca ücret alamadıkları zamanlar olur. Tazminat ödemeden işten çok kolay çıkarılabilirler. Sendikalı olmalarına izin verilmez. İşçi haklarını hararetle savunan sendikalar bile taşeronların sorunlarını hiç görmezler. Kadrolu işçiler tarafından bile dışlanırlar. Hani hak aramak için Ankara’ya eylemlere gidip halay çeken sendikalı işçiler var ya, taşeron işçilerinin durumu onların hiç birisinin umrunda değildir. Taşeron işçileri görev tanımı dışındaki işlerde...
 • Taşeron

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işverendir. Fransızca’daki "tacheron" kelimesinden gelir. Fransızca tacheron "başkasına ait yükümlülüğü ücret karşılığında üstlenen kimse, iş yüklenen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Büyük bir işin yalnız kendi uğraşı alanına gi...