logo

Türkiye’nin En Yüksek Dengeli Konsol Köprüsü Aydınlatıldı

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce yapımı tamamlanan ve bir süre önce trafiğe açılan Berta Dengeli Konsol Köprüsünde aydınlatmalar da tamamlandı. Artvin Berta Dengeli Konsol Köprüsü, akşam saatlerinde kilometrelerce uzaktan rahatlıkla fark edilebilecek ve havanın kararmasının ardından da bu bölgede güzel bir köprü manzarası ortaya çıkmış olacak.

 

Artvin İlinde Deriner Barajı ve HES Projesi kapsamında 83,80 km devlet yolu yeniden inşa edilmişti. Karayolu relokasyonları sırasında 28 adet tünel, 5 adet dengeli konsol köprü, 3 adet viyadük ve 10 adet köprü inşaatı tamamlanmıştı.

Artvin – Ardahan Devlet Yolu üzerinde inşa edilmiş olan Berta Dengeli Konsol Köprüsü 15 metre genişliği, 340 metre uzunluğu, 165 m iki ayak arasındaki açıklığı ve 125 metre ayak yüksekliği ile Ülkemizde bugüne kadar inşa edilmiş olan en yüksek dengeli konsol köprüsü olma özelliğine sahip olmuştu.

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce Deriner Barajı Kapsamında Yapılan Karayolu Ripaj Tünellerinin Elektromekanik İşlerinin Yapılması işi 2014 yılında ihale edilince; işin kapsamında bulunan 8 adet tünelin, 4 adet viyadüğün ve Sanayi Kavşağı ile RT1 Tüneli arasındaki 4,5 km.lik karayolunun aydınlatılması ve diğer elektromekanik işler yapılmaya başlanılmıştı.

Bu iş kapsamında Türkiye’nin en yüksek dengeli konsol köprüsü olan Berta Dengeli Konsol Köprüsünün de aydınlatmaları tamamlanarak işletmeye alındı. Artvin Berta Dengeli Konsol Köprüsü, akşam saatlerinde kilometrelerce uzaktan rahatlıkla fark edilebilecek ve havanın kararmasının ardından da bu bölgede güzel bir köprü manzarası ortaya çıkmış olacak.

Share
2137 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?