logo

Türkiye’nin En Ünlü Gurmeleri Artvin Lezzetlerine Baktı

Artvin Belediyesi’nin Özel Misafirleri Olan Gurme Heyeti Artvin’de

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin davetlisi olarak Artvin’e gelen 15 kişilik gurme (tatbilir) ve yemek yazarları üç gün boyunca ilimizde çeşitli mekanlarda incelemelerde bulundu.

 

Artvin’e gelen 15 gurme hakkında, Belediye Başkanı olarak amacım turizm kenti konseptinde ilimizin kendi görsellikleri ile birlikte Artvin’e gelen insanların bütün zevklerine damak tatlarına hitap etmek kültür dokusu, tarih dokusu, insan değeri yaşam tarzları ile ‘biz Artvinliyiz diyebilmeliyiz’ bu anlamda ilimizi ziyarete gelen misafirlere Artvin’e özgü has yemekleri ve tanıtımını amaçlıyoruz şeklinde konuşan Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; “ ilimize gelen gurme heyeti ve içerisinde yemek yazarlarından oluşan önemli heyetin başını yine Artvinli hemşerimiz çekiyor. Düya Wacs jüri (uluslararası onaylı şefler )üyesi Nazmiye Özdemir Meriç, bu etkinliğin gerçekleşmesinde  ön ayak oldu . Kendisine de buradan teşekkür ediyorum. 5 -7 Şubat tarihleri arasında ilimize gelen gurme (tatbilir) ekibi ve yazarları, Artvin’in değişik rekreasyon alanlarını noktalarına gezi düzenledik. Gurme heyeti ilimizin tanıtımına rehber olacaklar” dedi.

Artvin Belediyesi Artvin Sofrasıyla Gurmelerin Karşısına Çıktı

Türkiye’nin en ünlü yemek ustaları üç gün boyunca düzenlenen gezide Artvin’in değişik mekânlarını ziyaret ederek yöresel Artvin mutfağının yemeklerinin tanıtımı yapıldı.

Kocatepe, adına Artvin Sofrası koyduğumuz lokantamızda Artvin’e özgü yemek ve kahvaltılıklara geniş jürinin önüne çıktık. Hem yapılan ürünleri tattılar hem de yapılış tariflerini aldılar. İzlenimlerini kendi yazılarında Artvin’i dile getirecektir. Doğa Turizm kenti Artvin’e turizm potansiyeli yaratmasını sağlayacaktır gelen konuklara ilimizi çalışma ziyareti yaptıkları çok teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

Başkan Mehmet Kocatepe; “iddialı bir projeyi de hayata geçireceğiz. Artvin diğer illerden ayıran her il bir birine benze Artvin sadece kendine benzer il olması nedeniyle Enlerde Artvin turizmde kalkınmada doğal kaynak zenginliğin de dünyada eşi benzeri olmayan yemeklerimiz dikkat çekmekte. Örnek verirsek biyosfer alanı, Doğal yaşlı ormanları, Küresel iklimden etkilenmeyecek iller arasında olması endemik bitki çeşitliliği bakımından zengin olması, Eğitim yüksek iller, güvenli huzurlu kent ,gibi alt alta koyduğumuzda önemli değerleriz var bunun üzerine turizmi inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Artvinli Olarak İlimin Tanıtımına Katkı Sunmak İstiyorum

Artvin’e gurme ekibini gerdirilmesine aracılık eden Gurme pasta ustası Nazmiye Özdemir Meriç değerlendirmede bulunarak ilimizin tanıtımına böyle güzel organizasyonun gerçekleşmesine çok sevindiğini belirterek; “Ben bir Artvinli olarak il dışında yaşasam bile toprağımı insanımı özlüyorum. Ben de çalıştığım sektörde önemli görevlerde bulunuyorum. Yemek bizim işimiz diyorum. Turizm Kenti Artvin’de ilimize gelecek turistlere farkındalık yaratacak mekânların doğal güzelliklerin yanı sıra mutlaka yemek kültürümüzü de sunmamız lazım.

Gurme Nazmiye Meriç; “gastronomi yemek bilimi olarak bilinen dalda çok önemli çalışmalar yapılmakta insanlar doğal organik sağlıklı ürünler arayışı için memleketimiz doğal cennet. Ben de Artvin yöresinin lezzetlerini bilir yaparım keyifle yerim. Ben istedim iki Artvin’imizin tanıtım noktasında katkı sunayım. 18 yıllık alaylı şef olarak yıllardır çalışmaktayım. Bu sektörde önemli ödüllü şeflerle ve yemek yazarlarıyla çalıştım. Şuan Artvin’de bu önemli insanları bir araya getirerek sayın Belediye Başkanımızın davetlisi olarak Artvin’e getirebildim. Gezi boyunca turistik yerler cehennem kanyonu, Baraj , Atatepe, Cam Teras Hatila Vadi , Kafkasör, Mersivan Kayak merkezini ziyaret ettik. Artvin’de yemek duraklarımız belediyenin sosyal tesisi olan Artvin Sofrası ve en önemlisi, Artvin’de kurulmuş olmasından büyük memnuniyet duyduğumuz Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifinde yemekler yedik.

Artvin Kadın Kooperatifi’ne Teşekkür Ediyoruz

Artvin mutfağında pişen organik doğadan gelen lezzetleri buluşturulan yemekleri tattık, hepsi birbirinden güzeldi. Burada yediğimiz yöresel ve kültürel yemekler yazarların dikkatinden kaçmadı, hem tariflerini aldılar hem de resimleyerek yemek kitaplarında gazete ve sosyal peyda adreslerinde yer alacak. Artvin Kadın Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz’e çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Güler yüzlü hizmet sunarken yıllar önce Artvin’de yapılan geleneksel yemekleri tatma fırsatı bulduk. Kooperatifin gelişmesi Artvin’e daha kaliteli hizmet sunması için mutlaka desteklenmelidir” ifadelerini kullandı.

Mersivan Kayak Merkezi Bir Uludağ Neden Olmasın?

Ödüllü şef olan Nazmiye Özdemir Meriç, Eylül ayında Almanya’da düzenlenecek yemek yarışmasına katılacağının bilgisini sundu. Ayrıca Artvin dönüşü İstanbul’da yapılacak  bin 700 kişinin katılacağı 24 ülkenin şeflerinin yarışacağı 14. Gastronomi kongresinde jüri üyeliğini yapacağını dile getirerek, “ Kongre öncesi ilimize yapmış olduğumuz çalışma ziyaretleri ile ilgili Artvin’in turizm ve yemek kültürü konusunda başarılı çalışmaları ve eksiklerini yazar arkadaşlarımız tespit ettiler. Bunları kamuoyuna açıklayacağız. İlimizin yenmek kültürü ve sunumunda eksiklikler olmakla beraber iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacı var bu konuda Artvinli gençlerin mutfak sanatları dalına ilgi göstermeli garsonundan aşçısına bulaşıkçısına kadar iyi organize edilmeli. Kalite her zaman ilimize gelen turistin önceliğidir. İlimizin tanıtım eksikliği çok. Bu anlamdan paha biçilmez doğal güzelliklerimiz iyi tanıtılmalı pazarlanmalı Mersivan Kayak Merkezi bir Uludağ kayak merkeziyle yarışır düzeyde. Biraz yatırım ve tanıtımla Artvin’i turizm kenti yapabiliriz. Ben şahsım adına memleketime hizmet etmek istiyorum yemek sektörü ağırlama konusunda uzmanları Artvin’e gönüllü getirip Artvinli gençlerin eğitilmesine katkı sunabilirim. Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile ortak çalışma yaparak tesislerine kaliteli hizmet getirmek için proje geliştirebilir” dedi.

Artvinli şef ve gurme olan Nazmiye Özdemir Meriç, “üç gün boyunca heyetimizle yakından ilgilenen başta Belediye başkanı Mehmet Kocatepe ve personeline kadın Kooperatifine diğer işletme sahiplerine çok teşekkür ediyorum “  dedi.

Share
1787 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?