logo

Türkiye’nin En Büyük Seyir Terasının Temeli Atıldı

Türkiye’nin en büyük cam seyir terasının temeli Artvin Hatila Vadisinde yoğun katılımla atıldı.

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı Sıkıldım Kayası mevkiinde yapılacak olan cam seyir terası tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek ve en büyük cam seyir terası olma unvanını elde edecek. Cam seyir terası 490 rakımda Hatila Deresinden 220 metre yükseklikte yapılıyor.

Hatila Vadisi Milli Parkı Cam seyir terası yapım işi 22.01.2015 tarihinde ihale edilmiş olup, İhale bedeli 530.000,00 TL olan projenin temeli bu gün atıldı. 03.10.2015 tarihide bitmesi planlan proje temel atma törenine Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Yunus Aydemir, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut; “Orman ve Su işleri bakanlığı Doğa Koruma milli parklar genel müdürlüğü tarafından 2003-2014 yıllarında Artvin ilimize yaklaşık yedibuçuk milyon liralık yatırım yapıldı. 2015 yılında ise yatırım miktarımız 4,3 milyon lira. İlimize iki milli parkımız tabiat parkımız üç tabiat koruma alanımız yaba hayatı geliştirme sahamız Türkiye’nin tek biyosfer alanı avlağımız bulunuyor dedi. Bulut, Celebi mühendislikle 27 Ocak 2015 tarihinde cam seyir terası yapım işini imzaladık. İnşallah iki ay içerisinde Türkiye’nin yüksek cam seyir terasını Artvin ilimize kazandıracağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Devamında ise kürsüye İsrafil Kışla çıktı. Kışla konuşmasında; “bugün farklı bir etkinlik cam teras her yerde yok ama sanıyorum Artvin’deki Turizme çok farklı bir renk katacak projenin temel atma töreni için toplanmış bulunuyoruz. Bu tarz planları uygularsak buraları turizme kazandırmış oluruz. Satış reyonları diğer alt yapı tesisleri günü birlik, tesislerdir bütün bunları yapıp turizme hazır hale getirmemiz lazım onun için milli parklar bizim için önemli bir kurum, aslında milli parklar bölge müdürlüğü Rize’de değil Artvin’de olması gereken bir kurum gönlümüz öyle arzu ediyor” diyerek emeği gecen herkese teşekkür ederek seyir terasın Artvin’e hayırlı olmasını diledi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise; “Hatila Bizim Milli Parklarımızın ilimizin en önemli bölgelerinden biri. Biz istiyoruz ki Artvin Turizm’inden para kazansın ve böyle deva etsin, bu noktada bu çam terasın temel atma töreni için bir araya geldik. Türkiye’ni bu yükseklikte cam terası yok, Artvin bazı enleri var bunlardan biriside bu gün temelini atacağımız olan cam terası inşallah buradan ilimiz iyi gelirler elde edecek” dedi.

Hatila Vadisi Milli Parklar Cam Seyir Terası  

Toplam inşaat alanı yaklaşık 100 metrekare olup konsol çalışan cam kısım alanı 50 metrekare alana sahiptir.  Cam kaplama toplam 34 mm kalınlıkta ve 3 tabakadan oluşacak. 15 m uzunluğunda yapılacak olan Cam seyir terası 7 metre uzunluk; 7,5 metre genişlikte (50 metrekare cam alanı) geniş seyir alanına sahip olacak. Toplam taşıyacağı insan sayısı 300 kişi ancak güvenlik için tek seferde alınacak ziyaretçi sayısı 30 kişi olarak sınırlandırılmıştır.

Tamamlanmasının ardından Hatila Vadisi Milli Parkına yıllık 100.000 ziyaretçi gelmesi beklenmektedir.

Share
773 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?