logo

Türkiye’nin en büyük Çevre Davası 19 Eylül’de Görülecek

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki maden projesine karşı, 760 davacı ve 61 avukat ile açılan Türkiye’nin en büyük çevre davası 19 Eylül’de görülecek.

Türkiye Barolar Birliği, TMMOB, TEMA Vakfı ve STK’lar ile değişik illerden çok sayıda vatandaşın da aralarında bulunduğu 760’ı aşkın davacıyı temsil eden 61 avukat adına, ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali ve madencilik faaliyetlerinin durdurulması istemiyle açılan dava için gün tayin edildi. Rize idare mahkemesi UYAP üzerinde taraflara duruşma günün 19 Eylül 2016 saat 09.00 olarak belirlediğini açıkladı.

Karahan; Artvin Kararı Her şeyden Nettir 

Konuyla ilgili açıklama yapan Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, “Keşiften sonra gelen biliş kişi raporuna itirazlarımı yapmıştık, biraz önce UYAP’ tan gelen mesajla öğrendim 19 Eylül’e mahkeme günü verilmiş dedi. Karahan,bu dava hem kurumlar ve kişisel olarak Türkiye’nin en yüksek katılımlı çevre davasıdır. Türkiye’nin gözü kulağı bu davadadır, Artvin halkını gözü kulağı bu davadadır. 25 senedir sürdürdüğümüz yaşamsal mücadelemizde biliyoruz ki hukukta daha önceki mahkeme kararlarında olduğu gibi doğru kararı verecektir.

Daha önce iki kazanılmış mahkeme kararı var hem 2008’ın sonunda burada madencilik olmaz yer seçimi yanlıştır. Burada madencilik yapılamaz diye ruhsatlar iptal edilmişti.Hem de daha sonraki ÇED iptal davasında burada madencilik yapılamaz, yapılırsa Artvin yaşam alanı olmaktan çıkar ve korunan alanlar zarar görür diye halendeDanıştay’da olan ÇED iptal kararımız vardır. Buna rağmen 2009/7 sayılı genelgeyle ÇED’e ilişkin açılan davadır, zaten mahkeme kararımız açık ve net daha önceki alınan mahkeme kararları ama Artvin halkını kararı her şeyden daha net. Dileriz bu doğrultuda da mahkeme bir karar verir. Biz bütün Artvin halkını ve Türkiye’deki bütün Artvinlileri doğa severleri Rize İdare mahkemesindeki duruşmaya bekliyoruz” dedi.

Etiketler: » » »
Share
760 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?