logo

Türkiye’nin En Az Borcu Olan Belediyesi, Artvin Belediyesi Oldu!

Kocatepe: Sayıştay raporundaki borçtan daha az borcumuz var ve 25 Milyon TL’lik gelir ile seçimlere gireceğiz

Sayıştay Raporunda, İller Bankası’na en az borcu olan belediyenin Artvin Belediyesi olduğu ortaya çıktı. Sayıştay raporlarına göre İller Bankası raporlarında 15 Milyon TL olarak belirtilen borcun yıllara bölünmüş haliyle İller Bankası’ndan alınan kredinin İller Bankası’ndan nüfusa oranlanarak ödenecek olan gelirlerden kesilecek borç olduğu ortaya çıktı. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İller Bankası’ndan çıkan 15 Milyon TL’lik borcun 7 Milyon TL’sinin kullanıldığını ve bunun geriye doğru ödemesinin 10 Milyon TL olacağını belirterek, Artvin Belediyesi’nin tapusunu aldığı eski Deriner Barajı Hangarlarının arazisinin satışı ile birlikte yerel seçimler öncesinde 25 Milyon TL’lik rekor bir gelir elde edileceğini söyledi.

Sayıştay’ın İl Belediyelerinin İller Bankası’na olan borçlarına göre yaptığı sıralama açıklanırken, Türkiye’deki belediyeler içerisinde İller Bankası’na en az borcu olan belediyenin Artvin Belediyesi olduğu belirlendi. Türkiye’deki iller arasında İller Bankası’na en az borcu olan belediyenin Artvin Belediyesi olması üzerine Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe önemli açıklamalarda bulunarak İller Bankası’na olan borcun 10 Milyon TL olduğunu ve bu borcunda İller Bankası’ndan alınan 6 Milyon TL’lik kredi borcunun faizi ile birlikte hesaplanması ile birlikte olan borçtan kaynaklandığını ifade etti. İller Bankası gelirlerinden kesinti yapılarak ödenecek olan borcun Artvin Belediyesi’ni sıkıntıya sokacak bir borç olmadığını belirten Başkan Kocatepe, çok kısa süre içerisinde Deriner Barajı Hangarlarının satışı ile birlikte Artvin Belediyesi’ne yaklaşık 25 Milyon TL’lik bir gelir kaydedeceklerinin de müjdesini verdi.

Mehmet Kocatepe: 4.5 Yılda Şehrimizi daha yaşanılabilir bir kent kimliğine kavuşturduk

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Sayıştay raporlarında Türkiye’nin en borçsuz belediyesi olmalarına ilişkin yaptığı açıklamalarda 4.5 yıllık icraatlarını değerlendirdi. Artvin’i 4.5 yılda daha yaşanılabilir bir kent kimliğine dönüştürdüklerine vurgu yapan Başkan Kocatepe, her biri belediye bütçesinin birkaç katı olan onlarca yatırımı Artvin’e kazandırdıklarını belirtti. Başkan Kocatepe; “ Her yıl Belediye olarak yaptığımız planlamalar ile şehrimizin ihtiyacı olan problemleri çözerek, yeni yatırımlar ile deşehrimizi daha yaşanılabilir bir kent kimliğine kavuşturduk.

Her biri belediyemiz bütçesinin birkaç katı olan onlarca yatırımı Artvin’e hükümetimizin ekstra destekleri ile yılların ihmal ve hizmet yoksunluğundan kurtulmuş hızla civar şehirlerle arasında ki açığı kapatmıştır.

Hükümetimizin de desteğiyle Artvin’e kazandırdığımız; Kültür Sokağımız, yürüyüş yollarımız, seyir teraslarımız, Çoruh Parkımız ve Atatepemiz gibi birçok hizmetimiz ilimiz turizmine olduğu gibi ülke turizmine de katkı sağlamaktadır.

Belediyemizin bütçesinin birkaç katı olan alt yapı ve ulaşım hizmetleri noktasında ise şehrimize 33 kilometreden getirdiğimiz içme suyu projemiz ve arıtma tesisimiz tamamlanmak üzere bunun yanı sırada ulaşımda Dr. Kadir Topbaş Bulvarı, İsmet Acar Bulvarı, Yeni Mahalle – Çayağzı Mahalle arası yeni yollar açarak trafik sorununu tamamen çözmüş olduk. Mahallelerimiz de yaptığımız ve yapacağımız yol genişleme ile otopark projeleriyle de şehrimize büyük ölçüde trafik noktasında nefes aldırdık.

Belediyemiz şehir içi ulaşımda hizmete aldığı engelli taşımacılığına da uygun otobüslerimizle de bütün Artvin halkına da ucuz konforlu ulaşım hizmeti veriyoruz.

İtfaiye hizmet binamız, Semt Konağımız, Semt Pazarımız, Hanımlar Lokalimiz, Gençlik Kültür Sanat Merkezimiz, Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezimiz, Asfalt Plentimiz, Mezbahane gibi birçok projeyi hayata geçirdik.

Şehrin kronik sorunlarını bir bir çözmenin yanı sırada evde bakım ve temizlik hizmeti ilede ihtiyaç sahipli ailelere hizmet veriyoruz. Aşevi projemizle ihtiyaçlı ailelere günde 2 öğün sıcak yemek götürüyoruz, ‘Hoş Geldin Bebek’ hizmetimizle de aramıza yeni katılan bebeklerimizin ilk hediyeleri belediyemizden olurken vatandaşımızın mutluluklarına ortak oluyoruz.Cenaze hizmetlerimizle de vatandaşın en acılı günlerinde yanında oluyoruz.

Kent estetiği çalışmamız kapsamında şehir aydınlatması, peyzaj çalışması gibi hizmetlerimizle de Artvin’i daha yaşanılabilir bir kent haline getiriyoruz.

Artvin’i festivaller şehri haline getirirken de şehrimizle özdeşlemiş Kafkasör Festivalini bir dünya markası haline getirdik” dedi.

2014 Yılından bu yana 30 kilometre sıcak asfalt serdik

Başkan Kocatepe açıklamalarının devamında 2014 yılından bu zamana kadar imar yollarına yaklaşık 30 kilometre sıcak asfalt yaptıklarını belirterek şehrin farklı yerlerinden 10 kilometrelik de yeni yollar açtıklarını söyledi. Başkan Kocatepe açıklamasının devamında Sayıştay raporunun ayrıntılarına da yer verirken; “ 2014 yılından bu zamana kadar belediyemiz sınırları içerisinde ki imar yollarımıza yaklaşık 30 kilometre sıcak asfalt serdik.Yeni yapılan imar yollarına ve mevcut parkelerin onarımında 65 bin m2 parke çalışması yaptık. İmar yollarına 50 bin m3 taş ve perde duvar yaptık.Şehrimizin farklı noktalarında toplamda 10 kilometrelik yeni yollar açtık. 2016 yılında belediye meclisimizin aldığı karar ile iller bankasından onaylanan 10 milyon lira kredinin bu zamana kadar 6 milyon lirası kullanılmıştır. Sayıştay raporlarında 10 Milyon lira kredimiz 15 Milyon lira olarak yer almıştır.

Şehrimize kazandırdığımız hizmetlerde bizlere büyük destek veren başta hükümetimize, CumhurbaşkanımızSayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı hemşerimiz Dr. İsrafil Kışla’ya, AK Parti Artvin Milletvekilimiz Av. Erkan Balta’ya, teşkilatlarımıza, halkımızave bizlere destek olan tüm hemşerilerimize şehrim ve şahsım adına teşekkür ediyorum.

Dev projelerimizle 2019 yerel seçimlerinde halkımızın da teveccühleriyle Artvin’imize hizmetlerimiz devam edecek” dedi.

Mehmet Kocatepe: Bazı siyaset simsarları yaptığımız hizmetlerin fazlalığından dolayı borcumuzun fazla olduğu algısı oluşturarak halkımızı kandırmaya çalışıyorlar

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Belediyesi’nin son 4.5 yılda yaptığı yatırımların fazlalığının bazı siyaset simsarlarının gözünü korkuttuğunu ve yapılan yatırımların fazla olması sebebiyle borcumuzun fazla olması gerektiğini düşünerek ‘Artvin Belediyesi bu kadar hizmet yaptığına göre borcu çok fazladır. Yoksa nasıl yapılabilir bu kadar hizmet. ’ diyerek halkı kandırmaya çalıştıklarını ileri sürdü. Başkan Kocatepe açıklamalarında; “ “Bazı siyaset simsarları tarafından yaptığımız hizmetleri gözle gördükleri için her halde bu belediyenin çok borcu vardır diye Artvin halkını kandırmak istiyor. Buradan açıkça söylüyorum bütün bu yatırımların bedeli 30 Mart 2014’te ödendi. Bundan sonra ki yatırımların bedeli de 31 Mart 2019’da Artvin’imizin yapacağı tercihle ödenmiş olacak” diye konuştu.

Artvin Belediyesi’ne 25 Milyon TL’lik Gelir

Başkan Kocatepe açıklamalarının son bölümünde ise Artvin Belediyesi’ne 25 Milyon TL’lik gelir elde ettireceklerini ifade ederek bu gelirin de Artvin Belediyesi için rekor anlamına geldiğini söyledi. Kocatepe açıklamalarını; “ Türkiye’nin en çok yatırım yapan ve en az borcu olan hatta 25 milyon değerinde 27 dönüm arazi ve hangarları aldığımız için bütçesine göre kasasında en çok para ile seçime girecek olan Artvin Belediyesidir. Bunun onurunu şerefini hemşerilerimizle birlikte yaşadığımız için mutluyuz. Birlikte kazanmaya inşallah devam ediyoruz.” müjdesini verdi.

Artvin Belediyesi, Sayıştay raporuna göre ülkemizin en az borcu olan Belediyesi olması ile birlikte ilimiz yeni bir en daha kazanmış oldu.

Share
645 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?