logo

“Türkiye Milletvekilini” Artvin’den Meclise Daha Güçlü Göndermeliyiz

Artvin’imiz çok değerli siyaset adamları çıkarmıştır. Sert coğrafyası, engebeli arazileri, ulaşımın zor olduğu dar geçitleri, karlı dağları ve hırçınlığı ile meşhur Çoruh nehri. Bütün bunlar kaliteli insan yetişmesine birer neden olabilir. Güçlüklerle beraber yetişen ve sağlam iradeli, mütevazı insanlara sahibiz. Bu zorluklarla yetişen insanlarımız Türkiye ortalamasının üstünde bir meziyetlere sahip oluyor. Bundandır ki Artvin insanının kıymeti Artvin dışında daha çok biliniyor ve değer veriliyor. Ve yine bu nedenle olsa gerek ülke çapında tanınmış çok siyasetçimiz oldu ve halen daha var. Bunlardan biride İSRAFİL KIŞLA.

Hayatının büyük bir kısmını İslam’a ve insanlığa hizmetle geçirmesi ona mümin vasıflar kazandırmış. Mütevazilik, sabır ve hoşgörü yüzünden anlaşılabildiği gibi ses tonuna da yansımış. İlk ve orta eğitimini doğduğu Şavşat Meydancık köyünde aldıktan sonra o yıllarda henüz yaygınlaşmadığından Artvin’de bulunmayan İmama Hatip Lisesini Trabzon da yatılı okur. Belli ki ondan sonraki hayatını şekillendirecek dünya görüşünü orada temellendirecektir. Daha sonra üniversite yılları, İstanbul ve bir türlü kopamayacağı ve neredeyse kendiyle özdeşleşeceği sonsuzluk kapısı İlim Yayma Cemiyeti. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde 65 yıllına yaklaşarak en eski sivil toplum örgütü olan İlim Yaymaya 35 yılını vakfetmiş bir kişi için yazar Yusuf Kaplan’ın “İlim Yayma’nın her şeyi” benzetmesi ne kadar da yerinde duruyor.

Biz Artvinliler İsrafil Bey in önemini ancak dışarda hakkında söylenenleri ve itibarını görünce anlayabildik. Sözünün ve isminin Türkiye’nin her yerinde itibar gördüğünü, Ankara bürokrasisinde cv hazırlayan herkesin ondan referans almaya çalıştığı, bakanların bile İsrafil Abi diye hitap ettiği nadir siyaset adamlarından birisi. Onun için en güzel benzetmeyi geçtiğimiz gün Memur Sen in Türkiye buluşmaları programında konuşan İl Başkanı İbrahim İNCE kullandı. İsrafil Kışla’dan söz ederken “TÜRKİYE MİLLETVEKİLİ” benzetmesini kullandı ve bunu başkanlığını yaptığı Memur Sen in çeşitli toplantılarında çeşitli il başkanlarından duyduklarından esinlenerek bu ismi uygun gördüğünü belirtti. Örneğin Mardin il başkanı onun için “başımız sıkıştığında arayabildiğimiz ender insanlardan biridir İsrafil Abi” demesi ve yine farklı ortamlarda buna benzer duyumlar… Doğrusu bende çok tuttum bu benzetmeyi.

Evet, Artvinli çok değerli siyaset adamı çıkmıştır ama bu seferki siyasetçi olmadan önce ülkenin her yerine dokunmuş ve her yerinde insan yetiştirmiş, buradan aday ve Artvin’in siyasetçisi. Bize düşen Artvin’in “Türkiye Milletvekilini” Ankara’ya daha güçlü göndermektir.

Share
875 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?