logo

Türkiye Kamu-Sen’den 1 Mayıs Açıklaması

Bayrak;1 Mayıslar’ da Emek, dayanışma ve alın teri gibi kavramlar kenara itilmemelidir”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı İsrafil Bayrak, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu.

Bayrak yaptığı açıklamada; “1 Mayıs İşçinin, Emeğin ve Emekçinin Bayramıdır. Bu münasebetle bütün çalışanların emek ve alın teri gününü kutluyorum.   1 Mayıslar’ da Emek, dayanışma ve alın teri gibi kavramlar kenara itilmemelidir. Bugünde, Ülke nüfusunun yüzde 20’sini oluşturan genç işsizlerimizin durumlarını masaya yatırıp çözüm üretmeliyiz. 350 bin ataması yapılmayan öğretmenin dertlerini anlamalı onlara çare aramalıyız. 400 bin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezununun işsiz, aşsız gezdiğini, devlet tarafından KPSS ile kendilerine sadece 199 kadro açıldığını anlatmalıyız. 1 Mayıs’ta 779 bin meslek yüksekokulu mezununun KPSS ile hayata atılma gayretlerini ve bu gayretlerinin havada kaldığını ifade etmeli onların dertlerine deva olmalıyız. 4/C gibi insanlık dışı çalıştırma modelinin hala ülkemizde uygulandığını, bu kürsüden bir kez daha ilgililere haykırıyoruz. Yapılması gerekenlerin en kısa zamanda yapılıp, bu kanayan yaranın en kısa zamanda durdurulmasını ümit ediyoruz.

Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak her zaman 1 Mayıs’ta çalışanların sorunlarının gündeme taşınması gerektiğini ifade ettik, ediyoruz. Biz, 1 Mayıs’ta çalışma hayatını ve sorunlarını konuşmak isterdik. Ancak ülkemizdeki kısır çekişmeler bizleri bu sorunlara çözüm aramak ve üretmekten alıkoymaktadır. Umarım bundan sonraki 1 Mayıslarda tüm çalışanların yaralarının sarıldığı günleri konuşuruz.

MEB Öğretmen Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliği yayınlandı. Akıllara zarar bir yönetmelik olmuştur. Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan bir yönetmeliktir.2015-2016 Yılından itibaren tüm öğretmenler okul müdürleri tarafından değerlendirilecektir. Bakanlık önce Maarif Müfettişlerince yapılan öğretmen denetimini kaldırdı. Sonra okullara kendi adamlarını müdür olarak görevlendirdi. Şimdide bu görevi çıkardığı yönetmelikle okullardaki müdürlere verdi. Düşünüldüğünde değerli öğretmenlerimizin bir kumpasın içine nasıl çekildiğini rahatlıkla görebiliriz.

Aday öğretmenlerin değerlendirilmesinde de kullanılacak ölçütlerin olduğu çizelge, öğretmenleri üç grup üzerinden değerlendiriyor. Rehberlik Öğretmeni, Özel Eğitim Öğretmeni ve diğer öğretmenler şeklinde; A B C biçiminde sınıflandırılmıştır. EK-3 ile yapılacak değerlendirme tıpkı Ek-1 ile okul yöneticilerine ne kadar Adalet, liyakat, hak, hukuk verdi ise; Aday öğretmenlerin değerlendirilmesinde de o adalet, eşitlik, liyakat, hak ve hukukun tecellisine sahne olacaktır. Diğer yandan öğretmene getirilen ROTASYON meselesi var. Şöyle ki, MEB rotasyon getirerek öğretmenlerin aile bütünlüğünü bozmayı azmetmiştir. 8 yıl aynı okulda görev yapmış bir öğretmen zorunlu olarak bu uygulama ile yer değiştirecektir.

İş güvencemize yönelik tutum anlaşılır gibi değildir. Bir devlet memurunun en büyük kazanımı ve tek sermayesi iş güvencesidir. İş güvencemiz yoksa biz de yokuz, iş güvencemiz olmazsa siyasetin kölesi olacağız. İş güvencemiz yoksa Devlet Memuru yerine parti memuru olacağız demektir.

Sayın başbakan Memur-Sen’in kongresinde ilginç ifadelerde bulundu. Dedi ki; “Ayrımcılık ve iltimas kültürünü tümden yıkacağız!” 13 yıldır hükümet olan bir partinin genel başkanının dilinde, iltimasın varlığının hala sürdüğünün itirafı olsa gerekir. “Bal Tutan Parmağını Yalar” anlayışının egemen olduğu bir toplumda İLTİMAS-LİYAKAT savaşının galibi her zaman İLTİMAS yani ADAM KAYIRMA olur.

Pazar günü, 3 Mayıs 1944 yılında yaşanan Türkçülük olaylarının sene-i devriyesi olması münasebetiyle bütün Vatanseverlerin ve Türk Milliyetçilerinin 3 Mayıs Türkçülük/Milliyetçilik Günü’nü Kutlarım” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler: »
Share
423 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?