logo

Türkiye İçin Sivil Anayasa ve Başkanlık Sistemi Şart


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

‘’Sözümüz  senettir’’  Prof . Dr. Ahmet DAVUTOĞLU

1 Kasım 2015 Genel  seçimlerine giderken  Ak Parti Genel Başkanı  Prof.Dr Ahmet Davutoğlu tüm vatandaşları ilgilendiren vaatlerde bulundu.Seçim zaferinden sonra da 64.Hükümeti kurdu ve bu vaatler bir takvime bağladı.Başbakanımız  Ahmet Davutoğlu 10 Aralık   Perşembe günü  ATO Congresium  da düzenlenen  görkemli bir törenle Eylem Planı adı altında İcraatlar ve Reformlar ı iki başlık altında ve iki bölümden oluşturdu.216 Vaat ve Reform adımının yer aldığı Eylem Planında ,1 haftalık, 3 aylık ve 6 aylık olarak takvime başlandı. Reformlar  da 3 aylık, 6 aylık  ve 1 yıllık olarak takvime bağlandı.Vaatler bir bir gerçekleşiyor.

Bu konuların yanında Ülkemizin en önemli meselesi olan ve Halen Yamalı bohça olan  Anayasanın  değiştirilmesi ve Yeni Sivil Anayasanın  acilen yapılması meselesidir.

Kanaatim odur ki , 1982 Askeri vesayet Anayasası  değişen yeni şartlara bağlı olarak çöpe gidecek ve  yeni  sivil ve özgürlükçü yeni Anayasa  bu dönemde tüm siyasi partilerin desteği ile  gerçekleşeceği toplumumuz tarafından bekleniyor. Türkiye siyasi tarihinde , Yeni sivil Anayasa   tarihin sayfalarında yerini alacak.Ancak , Yeni Anayasanin yapılması kadar  ülkemizin siyasal sisteminin  parlamenter  sistemden Başkanlık Sistemine geçmesi  de  Anayasa kadar önemlidir.

Parlamenter sistemin aksaklıklarından bir tanesi, siyasal yönetimin  her zaman koalisyonlara gebe olma olasılığı olmasıdır.  Koalisyonlar ise ülkemizi ve milletimizi her alanda geriye götüren çok  parçalı yönetim şeklidir.

Hal böyle olunca   seçim sonuçları tek başına iktidar çıkarmadığında , birinci parti   hangi parti ile koalisyon yapacağı tartışmaları , zaman kaybı ve  koalisyon kurulsa bile  kaç ay devam edeceği  meselesi halkımızı o derece olumsuz etkileyecek.2019  Genel seçim öngörüm  ise  tek başına bir partinin iktidara gelmesi, gelemezse koalisyonlar ve istikrasız  yönetimlerin oluşacağı meselesi ülkemizi Başkanlık sistemine geçmesine  gerekli kılıyor.

Çare olarak  ,  çağımıza uygun kalıcı bir  yönetimin  ülkemiz için  Bakanlık sistemi olmasıdır. Burada en önemli unsur, Başkanlık sisteminin  avantajları ve dezantajlarının halkımıza   açık seçik ve net bir şekilde anlatılması ve halkımızın kafasındaki soruların giderilmesidir.

Tabii ki  insanlarımız her zaman doğru bir uygulamanın yanında olacağı ve istikrarlı bir şekilde ülkemizin yoluna devam etmesidir.

Sonuç olarak İktidar partisine düşen görev , Başkanlık, yarı başkanlık veya Türk usulü başkanlık sisteminde  Devletimizin nasıl yönetileceği, yerel yöneticilerin, valilerin nasıl  seçileceği ve diğer erklerin yapısı ve işlevselliği hususlarının nasıl olacağının halkımıza  anlatması ve  Başkanlık sistemine geçilmesi gerekmektedir.İnancımızda  şudur Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu dediğini yapar.

Etiketler:
Share
736 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...