logo

Türkiye İçin Sivil Anayasa ve Başkanlık Sistemi Şart


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

‘’Sözümüz  senettir’’  Prof . Dr. Ahmet DAVUTOĞLU

1 Kasım 2015 Genel  seçimlerine giderken  Ak Parti Genel Başkanı  Prof.Dr Ahmet Davutoğlu tüm vatandaşları ilgilendiren vaatlerde bulundu.Seçim zaferinden sonra da 64.Hükümeti kurdu ve bu vaatler bir takvime bağladı.Başbakanımız  Ahmet Davutoğlu 10 Aralık   Perşembe günü  ATO Congresium  da düzenlenen  görkemli bir törenle Eylem Planı adı altında İcraatlar ve Reformlar ı iki başlık altında ve iki bölümden oluşturdu.216 Vaat ve Reform adımının yer aldığı Eylem Planında ,1 haftalık, 3 aylık ve 6 aylık olarak takvime başlandı. Reformlar  da 3 aylık, 6 aylık  ve 1 yıllık olarak takvime bağlandı.Vaatler bir bir gerçekleşiyor.

Bu konuların yanında Ülkemizin en önemli meselesi olan ve Halen Yamalı bohça olan  Anayasanın  değiştirilmesi ve Yeni Sivil Anayasanın  acilen yapılması meselesidir.

Kanaatim odur ki , 1982 Askeri vesayet Anayasası  değişen yeni şartlara bağlı olarak çöpe gidecek ve  yeni  sivil ve özgürlükçü yeni Anayasa  bu dönemde tüm siyasi partilerin desteği ile  gerçekleşeceği toplumumuz tarafından bekleniyor. Türkiye siyasi tarihinde , Yeni sivil Anayasa   tarihin sayfalarında yerini alacak.Ancak , Yeni Anayasanin yapılması kadar  ülkemizin siyasal sisteminin  parlamenter  sistemden Başkanlık Sistemine geçmesi  de  Anayasa kadar önemlidir.

Parlamenter sistemin aksaklıklarından bir tanesi, siyasal yönetimin  her zaman koalisyonlara gebe olma olasılığı olmasıdır.  Koalisyonlar ise ülkemizi ve milletimizi her alanda geriye götüren çok  parçalı yönetim şeklidir.

Hal böyle olunca   seçim sonuçları tek başına iktidar çıkarmadığında , birinci parti   hangi parti ile koalisyon yapacağı tartışmaları , zaman kaybı ve  koalisyon kurulsa bile  kaç ay devam edeceği  meselesi halkımızı o derece olumsuz etkileyecek.2019  Genel seçim öngörüm  ise  tek başına bir partinin iktidara gelmesi, gelemezse koalisyonlar ve istikrasız  yönetimlerin oluşacağı meselesi ülkemizi Başkanlık sistemine geçmesine  gerekli kılıyor.

Çare olarak  ,  çağımıza uygun kalıcı bir  yönetimin  ülkemiz için  Bakanlık sistemi olmasıdır. Burada en önemli unsur, Başkanlık sisteminin  avantajları ve dezantajlarının halkımıza   açık seçik ve net bir şekilde anlatılması ve halkımızın kafasındaki soruların giderilmesidir.

Tabii ki  insanlarımız her zaman doğru bir uygulamanın yanında olacağı ve istikrarlı bir şekilde ülkemizin yoluna devam etmesidir.

Sonuç olarak İktidar partisine düşen görev , Başkanlık, yarı başkanlık veya Türk usulü başkanlık sisteminde  Devletimizin nasıl yönetileceği, yerel yöneticilerin, valilerin nasıl  seçileceği ve diğer erklerin yapısı ve işlevselliği hususlarının nasıl olacağının halkımıza  anlatması ve  Başkanlık sistemine geçilmesi gerekmektedir.İnancımızda  şudur Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu dediğini yapar.

Etiketler:
Share
634 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Minval

  24 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Eskiler, bizim günümüzde biçim, yol ya da tarz dediğimiz şeylere minval demişler. Son derece estetik bir kelime. Minval Kelimesinin Anlamları 1.Çulhaların tezgah aletlerinden üstüne bez sardıkları ağaç. 2.Tarz, yol, suret, şekil. 3.Yöntem 4.Bu biçimde, bu tarzda Kaynak: http://www.kamusiosmani.net/osmanlica-sozluk-15399-nedir-anlami.html Minval Kelimesinin Kullanılması İle İlgili Bazı Örnekler *Ber-minvâl-i meşrûhvv : Açıklandığı, anlatıldığı üzere. *Ber-minvâl-i sabık: Eskisi gibi. *Bu minval üzer...
 • Subay

  23 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken Subay kelimesinin kökeni ile ilgili farklı görüşler vardır; 1.Subay kelimesi Eski Türkçe sü "asker" ve bey/bay "bey, reis, şef" kelimelerinin bileşiğdiri. Kelime "asker beyi" anlamıyla askeri terminolojide asırlardır kullanılmaktadır. 2.Çağatay Türkçesinde subay "1. yüksüz, ağırlıksız, bekâr, 2. hafif süvari" sözcüğünden alıntıdır. Çağatayca sözcük Moğolca subay "kısır, yavrusuz" sözcüğünden alıntıdır. Terim Anlamı Silahlı kuvvetlerde asteğmenden orgeneral veya oramirale kadar rütbedeki askerdir. Subayların Tas...
 • Hakkari Gezimizden Terörün Nasıl Biteceğine İlişkin Tespitlerim

  23 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen "Basın Mensupları Gönül Elçisi" projesi kapsamında Karadeniz Bölgesi'nden Hakkari'ye giden gazeteciler 5 günlük Hakkari gezisi gerçekleştirdik. Hakkâri'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Basın Mensupları Gönül Elçisi Projesi Koordinatörü Ahmet Külekçi başkanlığında Artvin, Gümüşhane, Trabzon ve Ordu’dan Hakkari’ye gezisine 6 kişilik gazeteci grubu katılmıştı. Muhteşem bir gezi oldu. Hakkari’ye ilişkin olarak bu gezide güzel tespitlerde bulunduk. Bizlere bu gezide misafirperverlik...
 • 24 Haziran’da Ağırlıklı Olarak Artvin Merkez’in Adayları Yarışacak

  23 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık seçim yarışı başladı. Siyasi Partiler milletvekilliği için aday listesini kamuoyuna açıkladılar. Listeler incelendiğinde görüyoruz ki ağırlıklı olarak Artvin Merkez’in adayları yarışacaklar. Öncelikle milletvekili aday listelerine ilişkin haberimize bir göz atalım ve yorumlarımıza devam edelim. Artvin’in Milletvekili Adayları Belli Oldu 24 Haziran'da gerçekleştirilecek 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin siyasi partiler Yüksek Seçim Kurulu’na milletvekili aday listelerini açıklayarak kamuoyuna listelerini açıkladılar. A...