logo

Türkiye İçin Sivil Anayasa ve Başkanlık Sistemi Şart


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

‘’Sözümüz  senettir’’  Prof . Dr. Ahmet DAVUTOĞLU

1 Kasım 2015 Genel  seçimlerine giderken  Ak Parti Genel Başkanı  Prof.Dr Ahmet Davutoğlu tüm vatandaşları ilgilendiren vaatlerde bulundu.Seçim zaferinden sonra da 64.Hükümeti kurdu ve bu vaatler bir takvime bağladı.Başbakanımız  Ahmet Davutoğlu 10 Aralık   Perşembe günü  ATO Congresium  da düzenlenen  görkemli bir törenle Eylem Planı adı altında İcraatlar ve Reformlar ı iki başlık altında ve iki bölümden oluşturdu.216 Vaat ve Reform adımının yer aldığı Eylem Planında ,1 haftalık, 3 aylık ve 6 aylık olarak takvime başlandı. Reformlar  da 3 aylık, 6 aylık  ve 1 yıllık olarak takvime bağlandı.Vaatler bir bir gerçekleşiyor.

Bu konuların yanında Ülkemizin en önemli meselesi olan ve Halen Yamalı bohça olan  Anayasanın  değiştirilmesi ve Yeni Sivil Anayasanın  acilen yapılması meselesidir.

Kanaatim odur ki , 1982 Askeri vesayet Anayasası  değişen yeni şartlara bağlı olarak çöpe gidecek ve  yeni  sivil ve özgürlükçü yeni Anayasa  bu dönemde tüm siyasi partilerin desteği ile  gerçekleşeceği toplumumuz tarafından bekleniyor. Türkiye siyasi tarihinde , Yeni sivil Anayasa   tarihin sayfalarında yerini alacak.Ancak , Yeni Anayasanin yapılması kadar  ülkemizin siyasal sisteminin  parlamenter  sistemden Başkanlık Sistemine geçmesi  de  Anayasa kadar önemlidir.

Parlamenter sistemin aksaklıklarından bir tanesi, siyasal yönetimin  her zaman koalisyonlara gebe olma olasılığı olmasıdır.  Koalisyonlar ise ülkemizi ve milletimizi her alanda geriye götüren çok  parçalı yönetim şeklidir.

Hal böyle olunca   seçim sonuçları tek başına iktidar çıkarmadığında , birinci parti   hangi parti ile koalisyon yapacağı tartışmaları , zaman kaybı ve  koalisyon kurulsa bile  kaç ay devam edeceği  meselesi halkımızı o derece olumsuz etkileyecek.2019  Genel seçim öngörüm  ise  tek başına bir partinin iktidara gelmesi, gelemezse koalisyonlar ve istikrasız  yönetimlerin oluşacağı meselesi ülkemizi Başkanlık sistemine geçmesine  gerekli kılıyor.

Çare olarak  ,  çağımıza uygun kalıcı bir  yönetimin  ülkemiz için  Bakanlık sistemi olmasıdır. Burada en önemli unsur, Başkanlık sisteminin  avantajları ve dezantajlarının halkımıza   açık seçik ve net bir şekilde anlatılması ve halkımızın kafasındaki soruların giderilmesidir.

Tabii ki  insanlarımız her zaman doğru bir uygulamanın yanında olacağı ve istikrarlı bir şekilde ülkemizin yoluna devam etmesidir.

Sonuç olarak İktidar partisine düşen görev , Başkanlık, yarı başkanlık veya Türk usulü başkanlık sisteminde  Devletimizin nasıl yönetileceği, yerel yöneticilerin, valilerin nasıl  seçileceği ve diğer erklerin yapısı ve işlevselliği hususlarının nasıl olacağının halkımıza  anlatması ve  Başkanlık sistemine geçilmesi gerekmektedir.İnancımızda  şudur Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu dediğini yapar.

Etiketler:
Share
672 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...