logo

Türkiye Geneli Oy Tahminimi Yazıyorum


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

7 Haziran 2015 tarihinde Türkiye çok önemli bir seçime gidiyor. Bu seçim bence herkes için önemli bir seçim olacak. Siyasi partiler bu seçime iyi çalışmalar ve vaatler ile hazırlandılar. İktidar partisinden tutun, son seçimde en az oyu alan partiler dahi ciddi vaatlerle seçim kampanyalarını gerçekleştirerek halka vaatlerini ve programlarını açıkladılar.

Halk yapılan tüm kampanyalar ve sunulan vaatlere cevabını seçim günü verecek. İktidarın 13 yıllık karnesini, muhalefetin de parti programları ile vaatlerine olan inancını vereceği oylar ile cevaplandıracak.

Her seçimden önce genellikle benim görüşlerim sorulur. 2007, 2009,2011, 2014 seçimleri ile son Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını sonuca en yakın şekilde tahmin etmiş bir gazeteci olarak insanlar görüşlerimi soruyorlar. Henüz halen erken olmasına karşın yinede bir nebze olsun seçime heyecan getirmek ve gazetecilik anlamında da risk almak adına şöyle bir ortalığı bulandırayım diyorum. Artvin’in oy sonuçlarını yazmak istemiyorum. Bunu seçime az bir süre kalırken yazacağım ama ben şimdilik Türkiye geneli tahminimi açıklamak istiyorum. İşte Türkiye Geneli tahminlerim ve değerlendirmelerim.

AK Parti:

Büyük şehirlerde ve son seçimde kalesi olan bölgelerde bence halen güçlü. Belki birkaç puan düşüş varmış gibi görünse de bir kere Mart ayındaki durumundan daha ileri noktada. Her gün de üzerine katıyor. Muhalefet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Cumhurbaşkanı olarak çok ön planda olmasını eleştirseler de seçim gecesi göreceksiniz ki, bu millet inandığı lidere sonuna kadar inanıyor ve peşinden koşuyor. Emin olun seçim gecesi benim ne demek istediğimi anlayacaksınız. Evet Ahmet Davutoğlu’nun partiye belirgin bir eksi getirdiği yok belki ama yinede o ev Erdoğan’ın evi olarak halk tarafından algılanıyor.

Bu nedenle diyorum ki bugün AK Parti minimum yüzde 45 ila 47 arasında oy alacak. Seçimde muhalefet olayı Erdoğan nezdinde bir tartışma ortamına çekerlerse son hafta bu AK Parti’nin işine yarar. Ayrıca kimsenin hesaba katmadığı oylar var. Bu oylarda yurt dışı oylardır. Yurt dışı oylar hesaplandığında AK Parti’nin oy oranı artar. Bunu unutmayın yurt dışı oylarının açık ara birinci partisi AK Parti olur.

CHP:

Vaatlerini ilk açıklayan partiydi. Ve halktan da iyi bir karşılık bulmuştu. Mart ayında oy oranını yüzde 30’a yaklaştıran partinin bence o rüzgarı dindi. Diğer partilerde benzer vaatlerde bulununca CHP’nin pabucu sanki dama atılmış gibi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun rüzgarının her geçen gün aşağıya düşmesi gibi düşünün. Gittikçe düşüyor. Bu seçimde aslında Kılıçdaroğlu bence tüm kozlarını oynadı. Ya kazanacak ya kazanacak ancak benim öngörülerim hiçte öyle değil gibi görünüyor. Ben CHP’yi yüzde 28 oy alırken ne hayal edebiliyorum ne de ön görülerim bu yönde. CHP’nin bence bu seçimde alacağı minimum oyu yüzde 24 maksimum ise 26 olacak. Ve seçimden sonra CHP’yi bir yeni kurultay bekleyebilir ve olası bir genel başkan değişikliği.

Burada CHP’ye yurt dışı oyları için de bir ekleme yapmak lazım. CHP yurt dışında iyi görünmüyor. Yani yurt dışının oyları ile birlikte bence CHP’nin oylarında orantısal düşüş yaşanabilir.

MHP

Bu seçimde bence Devlet Bahçeli ile gidilen son seçim olabilir. Bahçeli’nin bu seçimde yorgun halleri, isteksizliği, konuşmalarında ki heyecan eksikliği aslında kendiliğinden ortaya çıkan ve HDP yüzünden de artan MHP rüzgarını dindirdi. Bahçeli adeta partisinin parlamasının önünde engel gibi duruyor. Vatandaş aslında bir alternatif olarak MHP’yi görüyor fakat ne zaman aklına Bahçeli geliyor duraksıyor. Bence halen bu millet 2002’de Bahçeli’nin Başbakan olmamasının hesabını soruyor gibi. Bir türlü Bahçeli ile istenilen sonuç gelmiyor. Bu seçim ortamına girilmeden önce bir ara yüzde 17’lere kadar yükselen MHP şuan 14-15 arasında bir oy alabilir. Seçime doğru bu oyların Bahçeli atak yapmaz ise tersin rüzgar çok baş ağrıtabilir.

MHP yurt dışı oyları açısından bence CHP’ye karşı biraz daha şanslı olsa da bence yurt dışı oylar MHP’nin oranını daha da azaltabilir.

HDP:

Bence seçimin kaderi kesinlikle HDP’nin alacağı oylara bağlı. HDP barajı geçerse meclisin aritmetiği çok farklı olur. Doğudan ve bazı büyükşehirlerden gelecek oylar ile birlikte barajı geçer ise eğer HDP, 70 civarında milletvekili çıkarır ki bu da meclisin çok farklı bir noktaya gelmesini sağlar. Ayrıca başkanlık sistemi falan düşündüğünüzde yine farklı noktalar konuşuruz. Ama benim tahminim yurt içi oylara baktığımızda HDP barajı geçemeyecek. HDP barajı geçme şansı bir nebze yurt dışı oylarına bağlıdır. Burada bilmeyenlere bir uyarıda bulunalım. Belki milletvekili sayısına yurt dışı oyların etkisi olmasa da baraj hesaplamasına kesinlikle etkisi var. Yani HDP’nin barajı geçip geçmediği yurt dışı etkinliklerinin de eklenmesi ile birlikte belirlenecek. Yüzde 10’u geçtiyse geçecek, geçmediyse kalacak.

Türkiye dışından estirilen rüzgar ile birlikte HDP’nin barajı geçmesi istenilse ve zorlansa da benim burada çok önemli bir iddiam olacak. HDP’nin maksimum oyu yüzde 8 olacak. 9’a belki yurt dışı oylar ile gelebilir. Ama en fazla o.

Diğer partilere ilişkin oy miktarları yazmak istemiyorum. O partiler içerisinde inanın yüzde 10’un çok üzerinde oy almasını istediğim partiler var. Bu partiler içerisinde oylarını ciddi derecede arttıracak partilerde bulunuyor. Benden söylemesi.

Etiketler:
Share
1422 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...
 • İstismar

  20 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İstismar, semereden gelir. Semere; ürün, meyve, mal, kazanç için kullanılan güzel manaya sahip bir kavramdır. İstismar; semere almak, semere elde etmeyi istemek manasındadır. Semere, fayda üretme olgusunu, sonuçta elde edilen bir verimi ifade eder ve olumlu bir anlam alanı oluşturur. İstismara dönüştüğünde anlam alanı birden olumsuzlaşır. Semeredeki verim ve fayda, istismarda üretene dönük, kurgulayıcının yararına dönük hale gelir; üretenine fayda ama başkasına zarar veren bir kavramsallaştırmaya kapı aralar, doğrudan bireysel yarar ve çıkar ...