logo

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Bayrak, “Bu Habere İnanalım mı?”

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı İsrafil Bayrak, “Kamuda yaşanan ücret adaletsizliklerinin giderileceği” ne ilişkin son günlerde yayımlanan haberler hakkında açıklamada bulundu.

Bayrak yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere, gerek Cumhurbaşkanı, gerek Başbakan gerekse de Hükümet yetkilileri ve üst düzey bürokratların, “kamuda yaşanan ücret adaletsizliklerinin giderileceği” haberleri birçok kez medyaya yansımış, ancak bu açıklamaların altı hep boş bırakılmıştır.

Bir kaç gün önce Sabah Gazetesi, Kamuda personel rejiminin yeniden düzenlenmesini öngören çalışma kapsamında, ön plana çıkan başlıkları şöyle sıralamıştı:

Çalışan lehine olacak: Her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kar payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal haklar çalışanlar lehine yeniden değerlendirilecek.

Hem iş hem hiyerarşi: Kurumların hizmet gerekleri, unvan, hiyerarşi, iş yükü dikkate alınarak bir yıllık değerlendirme dönemleri belirlenecek.

Performansa bakılacak: Değerlendirme süreci planlama, izleme, aşamalarından oluşacak. Başarı puanı, hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti yüzdelik ağırlıklarına göre belirlenecek.

Vatandaş memnuniyeti: Kamu çalışanlarının hedefleri, görevleri, yetkinlikleri dikkate alınarak, vatandaşın memnuniyeti de dikkate alınacak.

Ek göstergeye düzenleme: Ek gösterge sisteminde eğitim, unvan dikkate alınarak kurumlar arasında denge sağlanacak. Yönetici kadrolarında görev yapanlar hakkında geçerli olan ek gösterge rakamları da düzeltilerek, hiyerarşiye uygun hale getirilecek.

Emeklilikte maaş düşmeyecek: Kaymakam örneğinde olduğu gibi yöneticilerin altındaki personelden düşük ücret alarak, emeklilikte de maaşlarında büyük oranda azalma yaşanmasının önüne geçilecek.

Kamuya 180 bin personel: Ücret sisteminin değişmesi öngörülürken temel, görev ve başarı ücreti gibi seçenekler de değerlendirilecek. Öte yandan bu yıl kamuya çeşitli statü ve unvanlarda yaklaşık 180 bin personel alınacak. 2018’de KPSS’ye de rekor başvuru bekleniyor. İŞKUR, KPSS sonuçlarına göre alım yapacak.

Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirildiği söylenen (666 sayılı KHK ile)  “Eşit işe, eşit ücret” uygulaması ise, kurumlarda yan yana masalarda aynı işi yapanlar arasında büyük adaletsizliklere yol açmış, ne çalışma hayatında ne de emeklilik hayatında “eşit işe, eşit ücret” uygulaması hayata geçirilememiştir.

Konfederasyonumuz ve Sendikamızın yıllardır Toplu Sözleşme masasına taşıdığı, “kamuda iş tanımlarının yeniden güncellenmesi ve ücretlerin yeniden belirlenmesi” talebimiz ise, Hükümetin ve yandaş Konfederasyonun itirazları ile reddedilmişti.

Hükümet, kamuda memurlar arasında ayrımcılık yapmış, memurların ekonomik haklarını gasp etmiş, ancak söz konusu üst düzey yöneticiler olduğunda, Hâkim ve Savcılar başta olmak üzere, Daire Başkanından Müsteşara kadar üst düzey bürokratlara birçok defa ek göstergeleri başta olmak üzere, ücret artışı sağlanmıştır. Bu zamlar, alınan zamların üzerine ekstra olarak yapılmış, memurlar ise bu zamların dışında tutularak, sefalete mahkûm edilmiştir.

Türk Eğitim-Sen olarak, medyaya yansıyan haberler nedeniyle ümitsiz de olsak, sormak zorundayız; Kamu çalışanları arasında ayrım gözetmeden ücretler insan onuruna yakışır bir seviyeye getirilecek midir? Yoksa bu haber de medyaya yansıyan önceki haberler gibi havada mı kalacaktır.

Kamu çalışanlarının yaşadığı ekonomik sıkıntıları, biran evvel çözüme kavuşturmak için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz. Bizler, memurlarımızın hayrına olacak her türlü çalışmaya destek veririz” ifadelerine yer verdi.

Share
341 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?