logo

Turist Çekmek İçin Evleri Rengarenk Boyadılar

Artvin’in Ardanuç ilçesi Adakale mahallesinde evler, ilçenin turizm açısından tanıtımına katkı sağlayabileceği düşüncesiyle rengarenk boyandı.

İlçenin turizm açısından dikkat çekici hale gelmesi amaçlanarak kaymakamlığın girişimiyle Adakale mahallesindeki 120 evin sahipleriyle tek tek görüşülerek boyanmaları için onay alındı. Adakale olarak bilinen Gevhernik kalesi ve İskenderpaşa Cami gibi tarihi eserlerin yer aldığı mahalledeki evler, Artvin Çoruh Üniversitesi öğretim görevlisi Kemal Sağlam’ın öncülüğünde boyandı. Mahalle sakinleri, öğrenciler ve gönüllü vatandaşların yaklaşık 2 ay süren çalışmasıyla evlerin yarısının dış cepheleri, kaldırım taşları, bahçe duvarları renklere büründü.

Boyama işleminin bir bölümünün tamamlanmasının ardından Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Valisi Kemal Cirit’in eşi Seval Kaya Cirit, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İlçe Kaymakamı Mutlu Almalı, İlçe Belediye Başkanı Yıldırım Demir’in de katımlıyla bir tören düzenledi.

Törende ilk olarak kürsüye çıkan Artvin Çoruh Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim görevlisi Kemal Sağlam; “Öncelikle bu eser de emeği geçen tüm fedakar çalışma arkadaşlarıma sizlerin huzurunda teşekkürü bir borç biliyorum.

Sevgili Kaymakamım Mutlu Almalı Ardanuçlu hocamız Prof. Ömür Bütev Dolgun Hocama gelerek Ardanuç Adakale evlerinin boyanması hususunda yardım talep etmesi üzerine vatana hizmet etmeyi bana nasihat eden Kıymetli Hocam Ömür hanımın teşviki ile bu çalışmayı gönüllü olarak üstlendim.

Ve yaklaşık iki ay önce Ardanuç Adakale’yi Hocam’la birlikte yaptığımız ilk ziyaretimiz de terk edilmiş melankoli bir doğayla karşılaştık. Karşılaştığımız bu melankoli doğaya bir sanatçı olarak sanatsal bir malzeme olan boyayla müdahale ederek görsel mutluk için yaşam alanı oluşturmaya çalıştım.

Görsel mutluluğun yaşanacağı bu doğada, algıladığım karakteristik özellikler kazandıracak, geometrik şekiller, saf renkler, yumuşak renk geçişleri ve simültane kontrastlarla somut olan bu doğayı soyut renk dinamizmini anlatmak için biricik Ardanuç Adakale’yi bir tabloya dönüştürmeye çalışıyoruz.

Biraz sonra izleyeceğiniz video performansımızda bu doğa güzelliğinin nasıl oluşturulduğuna şahit olacak sanatla yoğrulmuş halini görüp. Adakale sokaklarında dolaşırken yapacağım tabloyu kafamda hayal ederek burada yaşayan insanların hüznünü alıp onlara mutluluk vermeyi amaç edindiğimi hissedeceksiniz. Günümüzde sanat o kadar ilerledi ki insan bedeni, sanatsal yapıtlar da bir sanat nesnesi olarak kullanılmaktadır. Benimde bedenimi bu eserle bütünleştirerek ruhumu ve hayallerimi doğaya nasıl aktardığımı göreceksiniz” dedi.

Ardanuç Kaymakamı Mutlu Almalı ise,  herhangi bir alanda yeterince üretim olmadığı için ilçenin gelişiminin sadece turizme bağlı olduğunu gördüklerini söyledi.

Almalı; “Ardanuç’ta göreve başlayalı 4 ay gibi bir süre oldu. Bu süre zarfında Ardanuç’un en büyük sorununun “işsizlik” ve buna bağlı olarak “göç” olduğunu gördük. İşsizliğin nedenlerine indiğimizde ise maalesef yeteri kadar üretimin gerçekleşmediğini gördük. Bunun sonucunda; Ardanuç’umuz için hangi üretim sektörünü daha aktif hale getirelim diye düşünürken, sahip olduğu yeryüzü şekilleri, zorlu coğrafyası sebebiyle buna en uygun turizm olabileceği kanaatine vardık. Çünkü Ardanuç zaten dünyanın Arizona’dan sonraki en yüksek ikinci kanyonuna, temelleri Hz. Osman döneminde atılmış İskender Paşa Camisine, yine temelleri milattan önce atılmış Gevhernik Kalesine, Rabat Kilisesine, mükemmel yaylalarına ve birçok doğal güzelliğe sahip adeta saklı bir cennettir. Maalesef bu alandaki tanıtım eksikliğinden dolayı hak ettiği değeri alamamıştır.

İşte biz bu sebeplerden ötürü tarihi Adakale mahallesinin bakıma muhtaç evlerini boyayıp, farklılık ve farkındalık yaratarak dünya üzerinde dikkat çekip, ilçemiz adına turizmin ilk adımlarını atmak istedik. Çünkü biliyoruz ki, turizm sektöründe farklılık oluşturursan dikkat çekersin.

Evlerimizi boyarken de rastgele değil, her bir rengin diğer renklerle uyumunu, gölge ve ışık alan kısımlarını ve renk geçişlerini gözeterek boyadık. Bunun için huzurlarınızda bizlere emeği ölçülemeyecek kadar çok, her bir evi boyarken bile en az 3-4 saat düşünüp, hesap eden, burada yürürken bile bizlere adeta bir tablonun içerisinde dolaştığımızı hissettiren Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Kemal Sağlam’a teşekkür etmek istiyorum. Umut ediyoruz ki; Adakale’nin renkleri, Ardanuç’u aşarak Artvin’imizin de Türkiye turizminde hak ettiği yere gelmesine katkı sağlar.

Ben bu projede emeği geçen; başta, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen, her türlü fikrimizi destekleyen, bizlerde yeni ufuklar açan Sayın Valimiz Kemal Cirit Bey’e, Proje Ofisimizdeki ekibimize,  Artvin Çoruh Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Ömür Bütev Dolgun’a, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Hocalarımızdan Prof. Dr. Zafer Ölmez ve Eşleri Serap Ölmez’e, Ardanuç İlçe Belediye Başkanımız Yıldırım Demir’e, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş’e, burada özverili ve gönüllü çalışan İnşaat Mühendisi arkadaşımız Mustafa Baykal’a ve ekibi işçi arkadaşlara, İlçe kurum amirlerine ve mesai arkadaşlarıma, bize sabır gösteren özellikle Adakale halkına ve beni destekleyen şuan aramızda bulunan annem ve babama huzurlarınızda teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Bugün yine burada Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’müzce hazırlanan yılsonu sergisinde, kursiyerlerimizin son bir yıl içerisinde hazırlamış oldukları el emeği göz nuru ürünlerini de görme fırsatı bulacağız. Ardanuç Halk Eğitim Merkezi 2014-2015 Öğretim yılında toplam 76 kurs açmış ve 1409 kişi fayda görmüştür.

Ben yine bu kursların açılmasında emeği geçen İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Saraç’a, Halk Eğitim Müdürü Faruk Orhan’a ve kursiyerlerimize teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Sayın Valim, Muhterem Hanımefendi ve Değerli Misafirlerimiz bizleri bu güzel günümüzde yalnız bırakmayıp katılımlarınız ile bizleri onurlandırdığınız için sonsuz şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit burada yaptığı konuşmada; proje ile mahallenin adeta bir renk cümbüşüne büründüğünü belirterek 40’ı aşkın tarihi zenginliği barındıran Adakale Mahallesi’nin yakın zamanda turistlerin uğrak mekanları arasında yerini alacağını söyledi.

Başta Adakale Mahallesi sakinlerinin proje ile kültür turizminden gelir elde edeceğini ifade eden Vali Cirit; “İlçemizde uygulanan proje ile yerli ve yabacı turistleri ağırlayacağız. Bu mahallemizi bir konsept içerisinde değerlendirmek istiyoruz. Bu güzel mahallemizi turizm amaçlı kullanırsak mahalle sakinleri olarak hem sizler kazanacaksınız hem Ardanuç ilçesi kazanacak hem de Artvin kazanacak. Aynı zamanda ilimizin turizm alanında tanıtımına katkı sunacaktır” dedi.

Ardanuç’un tarihi eserlerin yoğunlukla bulunduğu bir ilçe olduğunu belirten Vali Cirit; “Bu ilçemiz 40’ı aşkın tarihi eseri sadece içinde bulunduğumuz Adakale mahallesinde barındırıyor. Ayrıca mahallemizin hemen üstünde yer alan tarihi Adakale’yi de 2016 yılı içerisinde programa alarak restorasyon çalışmalarına başlamak istiyoruz. Aynı şekilde tarihi hükümet konağının da önümüzdeki Haziran ayında ihalesi yapılarak restorasyon çalışmalarına kısa sürede başlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığımız katkıyla önümüzdeki yıl fiilen çok farklı bir konseptte açılış yaparak turizmin hizmetine sunmuş olacağız. Vakıf eseri olan tarihi İskender Paşa Camisi için Başbakanlık Tanıtım Ofisinden ödenek tahsisi yapıldı. Yakın zamanda caminin de restorasyonuna başlanacak” ifadelerini kullandı.

Kamu kurumlarının Adakale Mahallesinde bir takım hizmetleri hayata geçirmek üzere çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Vali Cirit; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdare Genel Sekreterliğinin bu güzel tarihi mahallemizde vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek amacıyla eğitim, tarım ve hayvancılık, yol, su ve KÖYDES projeleri gibi çeşitli hizmetleri gerçekleştirmek üzere bir takım çalışmalarımız var” dedi.

Artvin’i ziyaret edecekleri renk cümbüşünün olduğu ve tarihi zenginliğin bulunduğu Ardanuç ilçesine davet eden Vali Cirit; “Bugün burada açılışını yaptığımız ve renk cümbüşü ile görenleri kendisine hayran bırakan evleri görmek isteyenleri Adakale’ye bekliyoruz.  Ayrıca onlardan Amerika’dan sonra dünyanın en büyük kanyonu olan ve henüz keşfedilmemiş Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu’nu mutlaka ziyaret etmelerini isteyeceğiz. Bu değerlerimizin hem turistik hem de kültürümüzün ne kadar eskiye dayandığını gösteren özel değerlerimiz olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Burada hayata geçirilen projeyi önemsiyoruz. Adakale sakinlerinin projeyi benimsemeleri bizleri memnun etmiştir. Bundan sonra ilçeye gelecek olan turistleri evinizde misafir edeceksiniz. Çeşitli ikramlarda bulunup bu hizmetinizin karşılığında da gelir elde edeceksiniz. En çok göç veren ilçemiz olan Ardanuç’un bu proje ile göç vermemesi gereken noktaya taşımakta küçükte olsa katkı sunacağına inanıyorum” diye konuştu.

Vali, Kaymakam ve beraberindekiler daha sonra renklere bürünmüş mahalleyi gezdi.

Share
2384 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?