logo

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi

Artvin Valisi Kemal Cirit Artvin Fen Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim fuarı sergisi açılışını yaptı.

 

Artvin Fen Lisesi Spor Salonunda yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim fuarı sergisi açılışına Vali Kemal Cirit’in yanı sıra Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun, Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, Rektör Yardımcıları Fahrettin Tilki, Aydın Tüfekçioğlu, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Bahattin Yetim, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe davetliler, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Fuarda 6 biyoloji, 6 matematik, 2 fizik, 57 kimya, 3 tarih ve 3 adette bilişim teknolojileri alanında olmak üzere toplam 28 proje sergilendi.

Törende 2016 yılı Yükseköğretime Giriş Sınavında dereceye giren öğrencilere de değişik ödüller verildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü İsmail Ermiş insanlık tarihinin her döneminde olduğu gibi günümüzde de bilgi üretimi, insanın çevresinde olup bitenleri merak ederek, merak konusu olan şeyleri araştırarak ve elbette araştırma sonuçlarını paylaşarak gerçekleştiğini söyledi.

Ermiş; “İşte, Bakanlığımız ile TÜBİTAK arasındaki işbirliği kapsamında gerçekleşen bu etkinliklerin temel gayesi, öğrencilerimizin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamaktır. Birçok ülkede bölgesel, ulusal ya da uluslararası çapta düzenlenen bilim fuarları, katılımcılara problem çözme becerilerini geliştirme, kabiliyetlerinin farkına varma ve kendini ifade etme imkanı sağlaması nedeniyle son derece önemlidir. Bu tür etkinlikler, hayal gücü ile icat yeteneğinin birleşimidir. Bu fuarla zaten, okulumuzun en temel hedefi de, öğrencilerimizin kendi kabiliyetlerini keşfedip icat ve inkişaf yeteneklerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır” dedi.

Fuarda 6’sı biyoloji, 6’sı matematik, 2’si fizik, 57 kimya, 3’ü tarih ve 3’ü bilişim teknolojileri alanında olmak üzere toplam 28 proje sergilendiğini ifade eden İrmiş proje çalışmalarında 9 danışman öğretmenin nezaretinde 58 öğrenci; deney gösterilerinde ise 17 öğrencinin görev aldığını söyledi.

İrmiş; “ Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin, bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. İnşallah, gelecek yıl hazırlanacak projelerin hem sayısında hem de niteliklerinde çok daha ciddi bir mesafe kaydetmiş olacağız.

Bu fuarın gerçekleşmesi için katkı sunan danışman öğretmenlerimize,       görev alan öğrencilerimize; okul idarecilerimize ve bilhassa önemli sorumluluklar almış olan proje yürütücümüz ve okulumuz biyoloji Öğretmeni sayın Ömer Erdem’e huzurlarınızda teşekkürü borç biliyorum” diye konuştu.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci Artvin’de 2015-2016 Eğitim öğretim yılında TÜBİTAK 4006 kapsamında 53 okul tarafından başvuru yapıldığını ve bu başvurulardan 49 tanesi TÜBİTAK tarafından kabul edilerek onaylandığını söyledi.

Onaylanan başvurulardan her birinin TÜBİTAK tarafından 5 bin lira ile destek almaya hak kazandığını kaydeden Kahveci “ Böylece TÜBİTAK 4006 kapsamında ilimize toplamda  245 bin TL´lik destek sağlanmıştır.   TÜBİTAK projeleri öğrencilerimizin araştırma, sorgulama, sentez yapma, bir ürün ortaya koyabilme, sunuş yapma becerilerinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Okullarımız hazırladıkları çalışmaları belirledikleri takvim doğrultusunda Mayıs ve Haziran ayı içerisinde sergileyeceklerdir.

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Proje Hazırlama Yarışmasına ise ilimizden 188 adet proje ile katılım sağlanmış olup, hazırlanan projelerde nitelik bakımından da gelişme kaydedilmiştir.

Bakanlığımızın proje tabanlı eğitim vizyonundan hareketle Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak TÜBİTAK projelerinin yanı sıra AB kapsamında desteklenen projeler, Uluslararası, ulusal ve yerel proje fonlarına sürekli proje hazırlayıp sunmaktayız.

Okul ortamlarımızı bu vizyon doğrultusunda yeniden düzenlemekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığımızın reform niteliğindeki Eğitimde Fatih Projesiyle okullarımızda kurulumu tamamlanan Akıllı tahtalar, öğretmen ve öğrencilere sunulan Tabletler ve bunlara entegre edilerek Bakanlığımızca hazırlanmış olan şu an dünyanın en zengin eğitim içeriğine sahip olan Eğitim Bilişim Ağıyla öğrencilerimiz, istediği bilgiye anında ulaşabilmekte, birçok interaktif uygulamayı gerçekleştirebilmektedir. İlimiz genelinde toplam 1628 derslikte Etkileşimli tahta kurulumu gerçekleştirilmiş olup, 77 okulumuzda internet ve alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. 2015-2016 eğitim öğretim yılı itibariyle ilimiz genelinde öğretmen ve öğrencilerimize toplam 3551 adet tablet dağıtımı yapılmıştır.

Erasmus+ projeleri kapsamında Müdürlüğümüzce öğrencilerimizin dijital ve girişimcilik yeterliliklerini geliştirmek ve artırmak amacıyla hazırlanan ve Türkiye’de kabul edilen 17 proje arasında yer alan 175,544,00 Avro hibeli Dezavantajlı Öğrencilerin Eğitimi isimli projemiz uygulanmaya devam etmektedir.

ERASMUS+ programı kapsamında 2016 yılı ülke merkezli projeler kapsamında KA1 (Bireylerin Öğrenme Hareketliliği) projelerine ilimizden 14 proje başvurusu yapılmıştır. Bunların dışında 14 tane de proje ortaklığımız bulunmaktadır.

2015-2016 Eğitim öğretim yılında Artvin genelindeki okul ve kurumlarda görevli tüm öğretmenlerin eğitim süreci içerisinde öğrencilerinin eğitim-öğretime katılımlarını ve başarılarını artırmaya yönelik proje tabanlı eğitim anlayışı doğrultusunda eğitim materyalleri geliştirmeleri için Artvinliler Vakfı’nın sponsorluğunda “Üretelim-Öğretelim Proje Yarışması” düzenlenmiştir.

Yine Milli Eğitim Müdürlüğü olarak TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında hazırlamış olduğumuz “FİKİRLER FABRİKASI” adlı projemiz ise Türkiye genelinde başarılı 38 proje arasında yer alarak TÜBİTAK tarafından desteklenemeye layık görülmüştür.

Bu yıl ilimizde ilk defa uygulanacak olan bilimin ışığında “Fikirler Fabrikası” projemizle        23-27 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceğimiz bilim şenliğinde Artvin il merkezinde 7 ortaokulda öğrenim gören ortaokul öğrencilerimizin gruplar halinde katılımı ile atölye çalışmaları yapılacaktır. Atölyelerde gerçekleştirilecek olan deneyler, bilim gösterileri ve eğlenceli bilim temelli oyunlarla çocuklara bilim sevgisini kazandırmayı amaçlamaktayız. Bilim şenliğinin süreceği 5 gün boyunca öğrencilerimizin hazır bulunuşluk düzeyleri de göz önünde bulundurularak deneyler, akıl oyunları uygulamaları ve robotik etkinliği Proje ortağımız olan Artvin Çoruh Üniversitemizde gerçekleştirilecektir.

Sayın Valim, kıymetli katılımcılar, Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak teknolojinin okullarımızda en üst seviyede kullanımını sağlamak amacıyla uygulamakta olduğumuz Artvin Teknolojiyi Eğitimde Kullanıyor projesi kapsamında ise okullarımızda proje derslikleri oluşturmaktayız. Okullarımıza kazandırılan Robotik setler, elektronik deney setleri, 3d yazıcı teknolojisiyle geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Biz hem öğrencilerimizi hem de öğretmenlerimizi üreten ve teknolojiyi aktif kullanabilen bir seviyeye getirmeye çalışıyoruz.

Uygulamakta olduğumuz tüm bu projelerle yarınlarımızı şekillendirecek olan gençlerimizin daha iyi bir dünyada yaşamaları için onları bilimle tanıştırmak ve bilimin içlerinde yeşermelerini sağlayarak “Yeryüzündeki âlimler, gökteki yıldızlar gibidir.” sözünden hareketle her öğrencimizin yıldızlar gibi parlamasını hedeflemekteyiz.

Geleceğimizin inşasında büyük katkısı olacağına inandığımız tüm bu eğitim Projelerimizin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 2016 yılında Yükseköğretime Giriş Sınavında dereceye giren öğrencilere de değişik Vali Cirit, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci tarafından hediyeler verildi.

Okulun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni aynı zamanda halk ozanı Ahmet Yaran’nın öğrencilere yönelik derlemeleri büyük beğeni ve alkış aldı.

Vali Cirit ve beraberindeki protokol üyelerinin serginin açılış kurdelesini kesmesiyle devam eden törende Vali Cirit tüm stantları tek tek geçerek genç mucitlerden projeleri hakkında detaylı bilgiler aldı.

TÜBİTAK 4006 Bilim fuarı sergileri il genelinde diğer okullarda da yapılan etkinliklerle açıldı.

Share
1450 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?