logo

Trabzon’da Kalp Krizi Geçiren Vatandaşın Hayatını Artvinli Hemşerimiz Kurtardı

Trabzon’un en işlek caddelerinden birinde Kalp Krizi geçiren Mustafa Biber adlı vatandaşın hayatını bir Artvinli kurtardı. Kahramanmaraş Caddesi’nde kalp krizi geçiren vatandaşa kalp masajı yaparak duran kalbini yeniden çalıştıran Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı ve Gazeteci Ahmet Külekçi’nin bu müdahalesi o vatandaşın hayatını kurtardı.

Türkiye’de her gün yüzlerce kişi ani ölümle hayatını kaybediyor. Kalbi durup yere yığılan kişiye hemen ulaşıp yeniden canlandırma işlemine başlayabilirsek birçoğunun hayattan kopmasını önleyebiliriz. İşte bunun bir örneği geçtiğimiz günlerde Trabzon’da yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde Trabzon’da şehrin en işlek yeri olan Kahramanmaraş Caddesinde meydana gelen olayda Mustafa Biber isimli şahıs birden fenalaştı. O esnada ailesiyle yoldan geçmekte olan gazeteci aynı zamanda Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi şahsa ilk müdahaleyi yaparak adeta vatandaşı hayata geri döndürdü.

Beton zemine başüstü yere düşmekte olan vatandaşı son anda fark edip kollarına alan Külekçi önce onu yere yatırdı ardından kalbinin atmadığını fark edince ilk müdahaleyi yaptı. Kalp masajı uygulayan Külekçi çevredeki vatandaşların da yardımı ile hastayı adeta hayata yeniden döndürdü.

Hollanda’dan memleketine dönen gurbetçi Mustafa Biber gelen ambülansla KTÜ Farabi hastanesine kaldırılarak yoğun bakıma alındı. Anjiyosu yapılan hastanın sağlık durumu iyi. Vatandaşlık görevini yerine getirdiğini belirten Ahmet Külekçi ise ilk yardım noktasında vatandaşların daha duyarlı olması gerektiğini belirterek “İnsanlık görevimizi yaptık. Çok şükür hastamız iyi. En basit bir hareket bile insan hayatını kurtarıyor. İlk yardımın hayat kurtarmadaki önemi tartışılmaz. Doğru ve bilinçli şekilde uygulandığında kişiyi yaşama döndürebilir. Bu durumda en önemli şey hastayı en kısa zamanda hastaneye yetiştirmek olmalı” dedi.

Hayatını Kurtaran Külekçi İle Yoğun Bakımdan Sonra Buluştu

Trabzon’da yaşanan kalp masajı bilinmesinin faydalarının gözler önüne çıktığı bu olay sonrasında kalp masajı ile hayata yeniden tutunan Mustafa Biber’in ilk ziyaretçisi de yine Ahmet Külekçi oldu. Yaptığı müdahale ile kendisini yeniden hayata tutunduran Ahmet Külekçi’ye teşekkür eden Mustafa Biber, hastaneden çıktıktan sonra ilk yapacağı işin de kalp masajı yapmayı öğrenmek olduğunu söyledi. Biber, tüm vatandaşların mutlaka kalp masajı yapmayı öğrenmesi gerektiğini belirterek doğru bir kalp masajının hayat kurtardığını bizzat yaşayarak öğrendiğine vurgu yaparak kendisine bu müdahaleyi yapan Ahmet Külekçi gibilerin sayısının artması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu olayda gösterdi ki doğru bir biçimde kalp masajı yapılabildiğinde kalbi duran insanların hayata yeniden tutunma şansları artarken, kalp masajı yapmayı bilmenin de her vatandaşın asli görevidir. Bu olayda bir Artvinli’nin kalp mesajı yaparak bir vatandaşa yeniden hayata tutunma şansı vermesi ilimizin gururu oldu.

Share
952 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?