logo

Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum.

Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu neşe doludur/ Herkes neşeli bugün,/ Bugün düğün günüdür´´ diyen Yıldırım “Bugün düğün günü değil bayram günüdür. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümüdür. Ankara´da bugünü törenlerle kutladık. Şimdi Borçka´da ikinci bayramımızı kutluyoruz. Artvin için Hopa Cankuratan Tüneli’nin önemini bölge milletvekilleri sürekli bana anlattılar. Daha Sonra Sayın Başbakanın talimatları geldi. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Tünel projesini inşaat aşamasına getirerek bugün temel atmak için buraya geldik. Buraya Sayın Başbakanımızla gelecektik. Ancak daha önemli bir çalışması nedeni ile gelemedi. Bana git temeli at, açılış beraber yapacağız selamlarımı götür, dedi. Gerçekten de öyle. Bu dağ geçidi Artvin’in önünü tıkadı. Bugün artık yeni bir döneme giriyoruz. Biz 2005 yılından 2010 yılına kadar 5 yıl içinde Artvin’de 27 tüneli hizmete açtık. Böylece sizlerin yarım asırlık hasretini sona erdiriyoruz. Ferhat´ın Şirin´le buluştuğu gibi bu tünelle Hopalılar Borçkalılar ile Artvinliler, Ardahanlılar ve Erzurumlularla buluşacak. Artvin´in kaderini değiştirecek tünelin temelini atıyoruz. 3 yıldan kısa bir süre sonra bu tünel bitecek ve Türkiye´nin en uzun tüneli olma özelliğini taşıyacak. Ama şimdilik, Rize Ovit Tüneli´ne başladığımızda bu onun iki mislinden daha fazla uzun olacak. İşte dağları deleriz, Karadeniz´i Anadolu ile buluştururuz. Yeter ki sizlerin bu heyecanı bu sevgisi bu desteği artarak devam etsin. Siz 12 Eylül´de milletin, adaletin, özgürlüklerin yolunu açtınız, sizin yolunuzu açmak da bizim boynumuzun borcudur” diyerek temeli atmıştı.

Bu tünelin temelini atarken de Binali Yıldırım, yüklenici firmanın sahipleri ile kürsüde pazarlık yapmıştı. Tüneli bitirme tarihi olarak 910 gün olarak kararlaştıran Binali Yıldırım o günlerde tabi ki Trabzon Lobisi’nin farkında değildi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü, Başbakan İle Adeta Dalga Geçiyor

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz Aralık ayında Artvin’e gelmişti. Geldiğinde daha önce 910 gün sözü verdiği Artvin’e bir söz daha vererek Ocak ayı sonunda Hopa Dağı Tüneli’nin açılacağını Artvin halkına müjdelemişti. Tabi ki Trabzon Lobisi’nin emri altındaki Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün Artvin üzerindeki oyunlarını bilmeden.

Benim yazılarımı takip eden okurlarım, bu konudaki fikirlerimi bilirler. Ben öteden beri yazdığım tüm yazılarda Trabzon Lobisi’nin bu tüneli geciktirmek için elinden geleni yaptığını iddia etmiştim. Ne zaman tünelin açılacağına dair bir tarih verilse ben kesinlikle olmayacağını belirtmiştim. Sürekli haklı çıkmak beni sıkıyor ama maalesef ki son Şubat ayı sonu sözünün de tutmayacağını belirtmeliyim. Bu ülkede maalesef ki halen daha bürokrasi siyasilerin çok ama çok önünde. Başbakan ne kadar söz verirse versin Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü bu tüneli yaza kadar açmamaya niyetlidir. Başbakan değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’da devreye girse Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü ellem eder kallem eder ve kesinlikle bu tüneli en az 3 ay daha açmaz. Bence, Sayın Başbakan bu satırları okusa kesinlikle Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde tırpanlama yapar. Bu derece kendisi ile dalga geçilmesine müsaade etmez. Edemez. Düşünün koca Başbakan’ın tüm sözleri havada kalıyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğü sadece Başbakan ile değil Artvin’in Valisi ile, Milletvekili ile, siyasileri ile ve Artvin halkı ile de dalga geçmektedir. Bölge Müdürlüğü nasıl olsa Artvin’de tünel ile ilgilenen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmediği için de oldukça rahat hareket etmektedir.

Ovit’i Nasıl Bitirdin Ey Trabzon Bölge Müdürlüğü

Şimdi komikliğe bakınız. Yine aynı bölgede bulunan Ovit Tüneli’nin temeli Mayıs 2012’de atılıyor. Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin uzunluğunun iki katı büyüklüğünde olan bu tünel geçtiğimiz aralık ayında geçit vermeye başlar. Artvin’den yaklaşık 2 yıl sonra temeli atılan tünel bizden neredeyse bir yıl önce tamamlanmış olacak. Bunu nasıl ve ne şekilde izah edebilir acaba Karayolları Genel Müdürlüğü. Bütün aksilikler hep Artvin’in mi başına. Yoksa Artvin, Türkiye’nin bir ili değil mi?

Ben Tünelin Kısa Sürede Biteceğine İnanmıyorum

Cankurtaran Tüneli’nin son bitiş tarihi olarak Şubat ayı sonu ifade edilmişti. Bende bu durumu bizzat yerinde görmek için Hopa’ya gitmiştim. İnanın, bu tüneli bırakın Şubat ayının sonuna Nisan ayının sonuna yetiştirseler emin olun iyi. Halen daha viyadükler tamamlanmadı ve Hopa tarafından iniş bağlantı yollarına başlanmadı bile. Viyadüklerde çift taraflı çalışma yapılıyor. Bir tünele ağırlık verilmiş olsa belki Şubat ayına geçiş verilmeye başlanabilecek olan tünelin en iyi ihtimalle tamamlanma süresini Mart ayının sonu görüyorum. Belki bir mucize olur diyeceğim ancak böyle bir mucizenin de ihtimal dahilinde olmadığını bizzat gördüm. Tünellerin içerisinde bir sorun yok ama çıkış yolları ki özellikle de Hopa tarafındaki kısımlarda ciddi sıkıntı var. Umarım ben yalancı çıkarımda şu Hopa Dağı eziyetinden kurtarırız.

Tek sevindirici gelişme Allah yönünden geldi. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Artvin ile dalga geçmesine sanıyorum ki Yüce Yaradanın rızası olmadı ki bu yıl kar yağışı minimum seviyede oldu. Ne diyelim, Trabzon Lobisi’nin bir hesabı var ise Allah’ın da bir hesabı vardır. Siz açmazsanız zamanında tüneli, Allah’ta kar yağdırmaz. Ona da müdahale edemez ya Trabzon Lobisi…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?
#

Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi” için 1 yorum

 1. Tarık Akyüz : diyor ki:

  Yazın anca açılır.Oyuncak gibi oynuyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...