logo

Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum.

Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu neşe doludur/ Herkes neşeli bugün,/ Bugün düğün günüdür´´ diyen Yıldırım “Bugün düğün günü değil bayram günüdür. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümüdür. Ankara´da bugünü törenlerle kutladık. Şimdi Borçka´da ikinci bayramımızı kutluyoruz. Artvin için Hopa Cankuratan Tüneli’nin önemini bölge milletvekilleri sürekli bana anlattılar. Daha Sonra Sayın Başbakanın talimatları geldi. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Tünel projesini inşaat aşamasına getirerek bugün temel atmak için buraya geldik. Buraya Sayın Başbakanımızla gelecektik. Ancak daha önemli bir çalışması nedeni ile gelemedi. Bana git temeli at, açılış beraber yapacağız selamlarımı götür, dedi. Gerçekten de öyle. Bu dağ geçidi Artvin’in önünü tıkadı. Bugün artık yeni bir döneme giriyoruz. Biz 2005 yılından 2010 yılına kadar 5 yıl içinde Artvin’de 27 tüneli hizmete açtık. Böylece sizlerin yarım asırlık hasretini sona erdiriyoruz. Ferhat´ın Şirin´le buluştuğu gibi bu tünelle Hopalılar Borçkalılar ile Artvinliler, Ardahanlılar ve Erzurumlularla buluşacak. Artvin´in kaderini değiştirecek tünelin temelini atıyoruz. 3 yıldan kısa bir süre sonra bu tünel bitecek ve Türkiye´nin en uzun tüneli olma özelliğini taşıyacak. Ama şimdilik, Rize Ovit Tüneli´ne başladığımızda bu onun iki mislinden daha fazla uzun olacak. İşte dağları deleriz, Karadeniz´i Anadolu ile buluştururuz. Yeter ki sizlerin bu heyecanı bu sevgisi bu desteği artarak devam etsin. Siz 12 Eylül´de milletin, adaletin, özgürlüklerin yolunu açtınız, sizin yolunuzu açmak da bizim boynumuzun borcudur” diyerek temeli atmıştı.

Bu tünelin temelini atarken de Binali Yıldırım, yüklenici firmanın sahipleri ile kürsüde pazarlık yapmıştı. Tüneli bitirme tarihi olarak 910 gün olarak kararlaştıran Binali Yıldırım o günlerde tabi ki Trabzon Lobisi’nin farkında değildi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü, Başbakan İle Adeta Dalga Geçiyor

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz Aralık ayında Artvin’e gelmişti. Geldiğinde daha önce 910 gün sözü verdiği Artvin’e bir söz daha vererek Ocak ayı sonunda Hopa Dağı Tüneli’nin açılacağını Artvin halkına müjdelemişti. Tabi ki Trabzon Lobisi’nin emri altındaki Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün Artvin üzerindeki oyunlarını bilmeden.

Benim yazılarımı takip eden okurlarım, bu konudaki fikirlerimi bilirler. Ben öteden beri yazdığım tüm yazılarda Trabzon Lobisi’nin bu tüneli geciktirmek için elinden geleni yaptığını iddia etmiştim. Ne zaman tünelin açılacağına dair bir tarih verilse ben kesinlikle olmayacağını belirtmiştim. Sürekli haklı çıkmak beni sıkıyor ama maalesef ki son Şubat ayı sonu sözünün de tutmayacağını belirtmeliyim. Bu ülkede maalesef ki halen daha bürokrasi siyasilerin çok ama çok önünde. Başbakan ne kadar söz verirse versin Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü bu tüneli yaza kadar açmamaya niyetlidir. Başbakan değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’da devreye girse Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü ellem eder kallem eder ve kesinlikle bu tüneli en az 3 ay daha açmaz. Bence, Sayın Başbakan bu satırları okusa kesinlikle Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde tırpanlama yapar. Bu derece kendisi ile dalga geçilmesine müsaade etmez. Edemez. Düşünün koca Başbakan’ın tüm sözleri havada kalıyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğü sadece Başbakan ile değil Artvin’in Valisi ile, Milletvekili ile, siyasileri ile ve Artvin halkı ile de dalga geçmektedir. Bölge Müdürlüğü nasıl olsa Artvin’de tünel ile ilgilenen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmediği için de oldukça rahat hareket etmektedir.

Ovit’i Nasıl Bitirdin Ey Trabzon Bölge Müdürlüğü

Şimdi komikliğe bakınız. Yine aynı bölgede bulunan Ovit Tüneli’nin temeli Mayıs 2012’de atılıyor. Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin uzunluğunun iki katı büyüklüğünde olan bu tünel geçtiğimiz aralık ayında geçit vermeye başlar. Artvin’den yaklaşık 2 yıl sonra temeli atılan tünel bizden neredeyse bir yıl önce tamamlanmış olacak. Bunu nasıl ve ne şekilde izah edebilir acaba Karayolları Genel Müdürlüğü. Bütün aksilikler hep Artvin’in mi başına. Yoksa Artvin, Türkiye’nin bir ili değil mi?

Ben Tünelin Kısa Sürede Biteceğine İnanmıyorum

Cankurtaran Tüneli’nin son bitiş tarihi olarak Şubat ayı sonu ifade edilmişti. Bende bu durumu bizzat yerinde görmek için Hopa’ya gitmiştim. İnanın, bu tüneli bırakın Şubat ayının sonuna Nisan ayının sonuna yetiştirseler emin olun iyi. Halen daha viyadükler tamamlanmadı ve Hopa tarafından iniş bağlantı yollarına başlanmadı bile. Viyadüklerde çift taraflı çalışma yapılıyor. Bir tünele ağırlık verilmiş olsa belki Şubat ayına geçiş verilmeye başlanabilecek olan tünelin en iyi ihtimalle tamamlanma süresini Mart ayının sonu görüyorum. Belki bir mucize olur diyeceğim ancak böyle bir mucizenin de ihtimal dahilinde olmadığını bizzat gördüm. Tünellerin içerisinde bir sorun yok ama çıkış yolları ki özellikle de Hopa tarafındaki kısımlarda ciddi sıkıntı var. Umarım ben yalancı çıkarımda şu Hopa Dağı eziyetinden kurtarırız.

Tek sevindirici gelişme Allah yönünden geldi. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Artvin ile dalga geçmesine sanıyorum ki Yüce Yaradanın rızası olmadı ki bu yıl kar yağışı minimum seviyede oldu. Ne diyelim, Trabzon Lobisi’nin bir hesabı var ise Allah’ın da bir hesabı vardır. Siz açmazsanız zamanında tüneli, Allah’ta kar yağdırmaz. Ona da müdahale edemez ya Trabzon Lobisi…

Share
805 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?
#

Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi” için 1 yorum

 1. Tarık Akyüz : diyor ki:

  Yazın anca açılır.Oyuncak gibi oynuyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...