logo

Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum.

Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu neşe doludur/ Herkes neşeli bugün,/ Bugün düğün günüdür´´ diyen Yıldırım “Bugün düğün günü değil bayram günüdür. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümüdür. Ankara´da bugünü törenlerle kutladık. Şimdi Borçka´da ikinci bayramımızı kutluyoruz. Artvin için Hopa Cankuratan Tüneli’nin önemini bölge milletvekilleri sürekli bana anlattılar. Daha Sonra Sayın Başbakanın talimatları geldi. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Tünel projesini inşaat aşamasına getirerek bugün temel atmak için buraya geldik. Buraya Sayın Başbakanımızla gelecektik. Ancak daha önemli bir çalışması nedeni ile gelemedi. Bana git temeli at, açılış beraber yapacağız selamlarımı götür, dedi. Gerçekten de öyle. Bu dağ geçidi Artvin’in önünü tıkadı. Bugün artık yeni bir döneme giriyoruz. Biz 2005 yılından 2010 yılına kadar 5 yıl içinde Artvin’de 27 tüneli hizmete açtık. Böylece sizlerin yarım asırlık hasretini sona erdiriyoruz. Ferhat´ın Şirin´le buluştuğu gibi bu tünelle Hopalılar Borçkalılar ile Artvinliler, Ardahanlılar ve Erzurumlularla buluşacak. Artvin´in kaderini değiştirecek tünelin temelini atıyoruz. 3 yıldan kısa bir süre sonra bu tünel bitecek ve Türkiye´nin en uzun tüneli olma özelliğini taşıyacak. Ama şimdilik, Rize Ovit Tüneli´ne başladığımızda bu onun iki mislinden daha fazla uzun olacak. İşte dağları deleriz, Karadeniz´i Anadolu ile buluştururuz. Yeter ki sizlerin bu heyecanı bu sevgisi bu desteği artarak devam etsin. Siz 12 Eylül´de milletin, adaletin, özgürlüklerin yolunu açtınız, sizin yolunuzu açmak da bizim boynumuzun borcudur” diyerek temeli atmıştı.

Bu tünelin temelini atarken de Binali Yıldırım, yüklenici firmanın sahipleri ile kürsüde pazarlık yapmıştı. Tüneli bitirme tarihi olarak 910 gün olarak kararlaştıran Binali Yıldırım o günlerde tabi ki Trabzon Lobisi’nin farkında değildi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü, Başbakan İle Adeta Dalga Geçiyor

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz Aralık ayında Artvin’e gelmişti. Geldiğinde daha önce 910 gün sözü verdiği Artvin’e bir söz daha vererek Ocak ayı sonunda Hopa Dağı Tüneli’nin açılacağını Artvin halkına müjdelemişti. Tabi ki Trabzon Lobisi’nin emri altındaki Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün Artvin üzerindeki oyunlarını bilmeden.

Benim yazılarımı takip eden okurlarım, bu konudaki fikirlerimi bilirler. Ben öteden beri yazdığım tüm yazılarda Trabzon Lobisi’nin bu tüneli geciktirmek için elinden geleni yaptığını iddia etmiştim. Ne zaman tünelin açılacağına dair bir tarih verilse ben kesinlikle olmayacağını belirtmiştim. Sürekli haklı çıkmak beni sıkıyor ama maalesef ki son Şubat ayı sonu sözünün de tutmayacağını belirtmeliyim. Bu ülkede maalesef ki halen daha bürokrasi siyasilerin çok ama çok önünde. Başbakan ne kadar söz verirse versin Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü bu tüneli yaza kadar açmamaya niyetlidir. Başbakan değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’da devreye girse Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü ellem eder kallem eder ve kesinlikle bu tüneli en az 3 ay daha açmaz. Bence, Sayın Başbakan bu satırları okusa kesinlikle Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde tırpanlama yapar. Bu derece kendisi ile dalga geçilmesine müsaade etmez. Edemez. Düşünün koca Başbakan’ın tüm sözleri havada kalıyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğü sadece Başbakan ile değil Artvin’in Valisi ile, Milletvekili ile, siyasileri ile ve Artvin halkı ile de dalga geçmektedir. Bölge Müdürlüğü nasıl olsa Artvin’de tünel ile ilgilenen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmediği için de oldukça rahat hareket etmektedir.

Ovit’i Nasıl Bitirdin Ey Trabzon Bölge Müdürlüğü

Şimdi komikliğe bakınız. Yine aynı bölgede bulunan Ovit Tüneli’nin temeli Mayıs 2012’de atılıyor. Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin uzunluğunun iki katı büyüklüğünde olan bu tünel geçtiğimiz aralık ayında geçit vermeye başlar. Artvin’den yaklaşık 2 yıl sonra temeli atılan tünel bizden neredeyse bir yıl önce tamamlanmış olacak. Bunu nasıl ve ne şekilde izah edebilir acaba Karayolları Genel Müdürlüğü. Bütün aksilikler hep Artvin’in mi başına. Yoksa Artvin, Türkiye’nin bir ili değil mi?

Ben Tünelin Kısa Sürede Biteceğine İnanmıyorum

Cankurtaran Tüneli’nin son bitiş tarihi olarak Şubat ayı sonu ifade edilmişti. Bende bu durumu bizzat yerinde görmek için Hopa’ya gitmiştim. İnanın, bu tüneli bırakın Şubat ayının sonuna Nisan ayının sonuna yetiştirseler emin olun iyi. Halen daha viyadükler tamamlanmadı ve Hopa tarafından iniş bağlantı yollarına başlanmadı bile. Viyadüklerde çift taraflı çalışma yapılıyor. Bir tünele ağırlık verilmiş olsa belki Şubat ayına geçiş verilmeye başlanabilecek olan tünelin en iyi ihtimalle tamamlanma süresini Mart ayının sonu görüyorum. Belki bir mucize olur diyeceğim ancak böyle bir mucizenin de ihtimal dahilinde olmadığını bizzat gördüm. Tünellerin içerisinde bir sorun yok ama çıkış yolları ki özellikle de Hopa tarafındaki kısımlarda ciddi sıkıntı var. Umarım ben yalancı çıkarımda şu Hopa Dağı eziyetinden kurtarırız.

Tek sevindirici gelişme Allah yönünden geldi. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Artvin ile dalga geçmesine sanıyorum ki Yüce Yaradanın rızası olmadı ki bu yıl kar yağışı minimum seviyede oldu. Ne diyelim, Trabzon Lobisi’nin bir hesabı var ise Allah’ın da bir hesabı vardır. Siz açmazsanız zamanında tüneli, Allah’ta kar yağdırmaz. Ona da müdahale edemez ya Trabzon Lobisi…

Share
766 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?
#

Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi” için 1 yorum

 1. Tarık Akyüz : diyor ki:

  Yazın anca açılır.Oyuncak gibi oynuyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Muzaffer Çorbacı efsane bir milletvekili olabilirdi

  20 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Muzaffer Çorbacı AK Parti Artvin birinci sıra milletvekili adayı olsaydı Artvin için efsane bir milletvekili olabilirdi. Muzaffer Çorbacı, Hasan Ekinci gibi seçmenle bireysel sıcak ilişkiler kuran bir milletvekili olurdu diye düşünüyorum. Muzaffer Çorbacı milletvekili adayı olduktan sonra facebookta arkadaş olduk. Seçim çalışmalarını onun paylaşımlarından takip etmeye başladım. Seçmenle çok yakın, candan ve sıcak ilişkiler kurabildiğini gözlemledim. Sanırım Muzaffer Çorbacı bir iş adamı, yani sıradan vatandaş için elit sayılabilece...
 • Yüz Körlüğü

  20 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Bir sabah yine alarmınızın çalmasıyla uyanıyorsunuz. Yüzünüzü yıkamaya banyoya gidiyorsunuz ve aynada tanımadığınız bir yüz size bakıyor. Kaynak: http://myartmagazine.com/beautiful-artworks-lidia?i=14 Yüz körlüğü, günümüzde nadir görülen ve pek bilinmeyen nörolojik kökenli bir hastalıktır. Prosopagnosia (Yunanca “Prosopon” yüz + “agnosia” kayıtsızlığı), “yüz körlüğü” olarak da adlandırılan insan yüzleri tanıyamama, ayıramama durumudur. “Prosopagnostikler” göz, burun, ağız gibi yüzün her parçasını tek tek görebilmekle birlikt...
 • Şehir Efsanesi

  19 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şehir efsaneleri kaynakları bilinmeyen, doğrulukları ispatlanamamış ama dilden dile, nesilden nesile özenle aktarılan hikayelerdir. Birçok folklorik hikâyede olduğu gibi şehir efsanelerinin her zaman uydurma ve gerçek dışı olduğu söylenemez ama genelde çarpıtılmış, abartılmış ve heyecan katılmış hikâyelerdir. Bu hikâyelerin isimlerinin "şehir efsanesi" olmasına rağmen konularını şehirden almaları gerekmez. Sadece onları geleneksel folklorik hikâyelerden ayırt edebilmek için bu isimle anılırlar. Bu ayrımı daha iyi vurgulayabilmek...
 • Türkiye 24 Haziran’da Dünya Gücü Haline Gelecek

  16 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçmen 24 Haziran seçimlerine memleket meselesi olarak bakıyor. Seçmen güçlü meclis, güçlü lider, güçlü hükümet anlayışına yönelecek Seçmen koalisyonlarla ülke istikrara kavuşamadığını gördü Seçmen Diyarbakır da, Çankaya da olduğu gibi kepenk kapatmıyor özgür iradesiyle oyunu kullanıyor. Seçmen tarihin seyrini değiştirecek olan Türkiye’yi düşünecek Seçmen Milli ve yerli devlet sistemi ne oy verecek Seçmen küresel köle olmaya hayır, küresel güç olmaya evet diyecek Son on yılda dünyanın çehresi değişti diyen sabah yazarı Fahrettin Altun öz...