logo

Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum.

Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu neşe doludur/ Herkes neşeli bugün,/ Bugün düğün günüdür´´ diyen Yıldırım “Bugün düğün günü değil bayram günüdür. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümüdür. Ankara´da bugünü törenlerle kutladık. Şimdi Borçka´da ikinci bayramımızı kutluyoruz. Artvin için Hopa Cankuratan Tüneli’nin önemini bölge milletvekilleri sürekli bana anlattılar. Daha Sonra Sayın Başbakanın talimatları geldi. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Tünel projesini inşaat aşamasına getirerek bugün temel atmak için buraya geldik. Buraya Sayın Başbakanımızla gelecektik. Ancak daha önemli bir çalışması nedeni ile gelemedi. Bana git temeli at, açılış beraber yapacağız selamlarımı götür, dedi. Gerçekten de öyle. Bu dağ geçidi Artvin’in önünü tıkadı. Bugün artık yeni bir döneme giriyoruz. Biz 2005 yılından 2010 yılına kadar 5 yıl içinde Artvin’de 27 tüneli hizmete açtık. Böylece sizlerin yarım asırlık hasretini sona erdiriyoruz. Ferhat´ın Şirin´le buluştuğu gibi bu tünelle Hopalılar Borçkalılar ile Artvinliler, Ardahanlılar ve Erzurumlularla buluşacak. Artvin´in kaderini değiştirecek tünelin temelini atıyoruz. 3 yıldan kısa bir süre sonra bu tünel bitecek ve Türkiye´nin en uzun tüneli olma özelliğini taşıyacak. Ama şimdilik, Rize Ovit Tüneli´ne başladığımızda bu onun iki mislinden daha fazla uzun olacak. İşte dağları deleriz, Karadeniz´i Anadolu ile buluştururuz. Yeter ki sizlerin bu heyecanı bu sevgisi bu desteği artarak devam etsin. Siz 12 Eylül´de milletin, adaletin, özgürlüklerin yolunu açtınız, sizin yolunuzu açmak da bizim boynumuzun borcudur” diyerek temeli atmıştı.

Bu tünelin temelini atarken de Binali Yıldırım, yüklenici firmanın sahipleri ile kürsüde pazarlık yapmıştı. Tüneli bitirme tarihi olarak 910 gün olarak kararlaştıran Binali Yıldırım o günlerde tabi ki Trabzon Lobisi’nin farkında değildi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü, Başbakan İle Adeta Dalga Geçiyor

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz Aralık ayında Artvin’e gelmişti. Geldiğinde daha önce 910 gün sözü verdiği Artvin’e bir söz daha vererek Ocak ayı sonunda Hopa Dağı Tüneli’nin açılacağını Artvin halkına müjdelemişti. Tabi ki Trabzon Lobisi’nin emri altındaki Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün Artvin üzerindeki oyunlarını bilmeden.

Benim yazılarımı takip eden okurlarım, bu konudaki fikirlerimi bilirler. Ben öteden beri yazdığım tüm yazılarda Trabzon Lobisi’nin bu tüneli geciktirmek için elinden geleni yaptığını iddia etmiştim. Ne zaman tünelin açılacağına dair bir tarih verilse ben kesinlikle olmayacağını belirtmiştim. Sürekli haklı çıkmak beni sıkıyor ama maalesef ki son Şubat ayı sonu sözünün de tutmayacağını belirtmeliyim. Bu ülkede maalesef ki halen daha bürokrasi siyasilerin çok ama çok önünde. Başbakan ne kadar söz verirse versin Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü bu tüneli yaza kadar açmamaya niyetlidir. Başbakan değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’da devreye girse Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü ellem eder kallem eder ve kesinlikle bu tüneli en az 3 ay daha açmaz. Bence, Sayın Başbakan bu satırları okusa kesinlikle Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde tırpanlama yapar. Bu derece kendisi ile dalga geçilmesine müsaade etmez. Edemez. Düşünün koca Başbakan’ın tüm sözleri havada kalıyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğü sadece Başbakan ile değil Artvin’in Valisi ile, Milletvekili ile, siyasileri ile ve Artvin halkı ile de dalga geçmektedir. Bölge Müdürlüğü nasıl olsa Artvin’de tünel ile ilgilenen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmediği için de oldukça rahat hareket etmektedir.

Ovit’i Nasıl Bitirdin Ey Trabzon Bölge Müdürlüğü

Şimdi komikliğe bakınız. Yine aynı bölgede bulunan Ovit Tüneli’nin temeli Mayıs 2012’de atılıyor. Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin uzunluğunun iki katı büyüklüğünde olan bu tünel geçtiğimiz aralık ayında geçit vermeye başlar. Artvin’den yaklaşık 2 yıl sonra temeli atılan tünel bizden neredeyse bir yıl önce tamamlanmış olacak. Bunu nasıl ve ne şekilde izah edebilir acaba Karayolları Genel Müdürlüğü. Bütün aksilikler hep Artvin’in mi başına. Yoksa Artvin, Türkiye’nin bir ili değil mi?

Ben Tünelin Kısa Sürede Biteceğine İnanmıyorum

Cankurtaran Tüneli’nin son bitiş tarihi olarak Şubat ayı sonu ifade edilmişti. Bende bu durumu bizzat yerinde görmek için Hopa’ya gitmiştim. İnanın, bu tüneli bırakın Şubat ayının sonuna Nisan ayının sonuna yetiştirseler emin olun iyi. Halen daha viyadükler tamamlanmadı ve Hopa tarafından iniş bağlantı yollarına başlanmadı bile. Viyadüklerde çift taraflı çalışma yapılıyor. Bir tünele ağırlık verilmiş olsa belki Şubat ayına geçiş verilmeye başlanabilecek olan tünelin en iyi ihtimalle tamamlanma süresini Mart ayının sonu görüyorum. Belki bir mucize olur diyeceğim ancak böyle bir mucizenin de ihtimal dahilinde olmadığını bizzat gördüm. Tünellerin içerisinde bir sorun yok ama çıkış yolları ki özellikle de Hopa tarafındaki kısımlarda ciddi sıkıntı var. Umarım ben yalancı çıkarımda şu Hopa Dağı eziyetinden kurtarırız.

Tek sevindirici gelişme Allah yönünden geldi. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Artvin ile dalga geçmesine sanıyorum ki Yüce Yaradanın rızası olmadı ki bu yıl kar yağışı minimum seviyede oldu. Ne diyelim, Trabzon Lobisi’nin bir hesabı var ise Allah’ın da bir hesabı vardır. Siz açmazsanız zamanında tüneli, Allah’ta kar yağdırmaz. Ona da müdahale edemez ya Trabzon Lobisi…

Share
854 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?
#

Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi” için 1 yorum

 1. Tarık Akyüz : diyor ki:

  Yazın anca açılır.Oyuncak gibi oynuyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yürüyen Merdivenleri Kazandırdığı İçin Kocatepe ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bazen bir takım duyumlara ve söylemlere şahit oluyorum ve de bunlara çok üzülüyorum. Kocatepe döneminde bir şey yapılmadığını söyleyenlerin olması gerçekten de çok üzücü. Hani burada yapılanları yazmaya kalksam 30-40 sayfa yazacağım yatırım ve hizmet çıkarda şimdilik kalsın diyerek kendimi engelliyorum. İnsafsız olmamak gerek. Sadece bir yürüyen merdivenin yapılması bile geçmişte bir seçim kazanma sebebi olabilirdi. Bugün Kocatepe döneminde yüzlerce hatta binlerce yatırım ve hizmet yapılmışken hiçbir şey yapılmamış demek birazcık insafsızlık ol...
 • TOPLUM HAYATINI DÜZENLEYEN KURALLAR

  11 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.DİN KURALLARI 1.1.Tanım Allah tarafından konulmuş olan, peygamberler ve kutsal kitaplar aracılığı ile insanlara iletilmiş olan kurallardır. 1.2.Din Kurallarının Uygulanma Alanı Din, evreni yaratan ve yöneten insanüstü ilahi bir varlığa inanmayı ve ona ibadet etmeyi emreder. İnsanların Tanrı ile olan ilişkilerini düzenler. Bununla beraber, bütün dinler insanların sadece Tanrı ile olan ilişkilerini değil, insanlar arasındaki ilişkileri de düzenleyen hükümleri (emir ve yasaklar) içerir. Bir diğer deyişle, dinler hem uhrevi (öteki al...
 • İRTİFAK HAKLARI

  10 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.KAVRAM VE TANIM İrtifak sözlükte “bir şeye dayanmak, ondan faydalanmak” anlamına gelir. İrtifak hakları, sahibine konusu olan eşyayı doğrudan doğruya kullanma veya ondan yararlanma veya her ikisine birden sahip olma yetkisini veren sınırlı bir ayni haktır. 2.İRTİFAK HAKLARININ FARKLI TASNİFLERİ 2.1. İrtifak Hakkından Yararlanma Yetkisinin Kapsamı Açısından A-Tam Yararlanma İrtifakı İrtifak haklarından intifa hakkı hak sahibine eşyadan tam yararlanma yetkisi verir. B-Sınırlı Yararlanma irtifakı İntifa dışındaki irtifak...
 • MUTLAK HAKLAR

  09 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  M 1.Tanım Mutlak, kayıt altına alınamayan, kendisine bir sınır biçilemeyen demektir. Sahibine maddi ve manevi olmayan mallar ile kişiler üzerinde geniş yetkiler veren ve herkese karşı ileri sürülebilen haklardır. Mülkiyet hakkı, telif hakkı, ayni haklar, intifa hakkı, velayet ve vesayet hakları mutlak haklara örnektir. Bu hakları herkesin ihlal etmesi mümkündür, bu yüzden herkese karşı ileri sürülebilir. Herkes mutlak haklara uymak ve saygı göstermekle yükümlüdür. Mutlak haklar, hukuk düzeninin belirlediği sınırlar içinde kalmak sure...