logo

Trabzon Lobisi Hopa Dağı’nı Yine Geciktirmeyi Başardı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Aslında bugün ki yazımın konusu Hopa Dağı Tüneli olmayacaktı. Dünkü Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarının yorumunu yapacaktım. Bu yazımı bir gün erteledim ve Hopa Dağı Tüneli yazısını bugüne aldım. Ve büyük bir üzüntü içerisinde bu yazıyı kaleme alıyorum. İnşallah yanılırım ve bu yazıyı yazmış olmaktan dolayı utanırım.

Bu yazımı okuyup halen sessiz kalanlara selam olsun. Artvin’de muhalefet yaptığını ifade eden onca muhalefetteki siyasilere helal olsun. Artvin’de STK’larda görev yapanlara helal olsun. Hopa Dağı’nın gecikmesine hiç tepki göstermeyen, sosyal medyada dahi bir tek cılız ses çıkarmayan herkese helal olsun. Şu madene gösterilen tepkinin yüzde birini bile sosyal tepki olarak göstermeyenlere de helal olsun. Daha ne diyeyim. Hepimize helal olsun. Oluşturamadığımız lobi nedeniyle yine Hopa Dağı Tüneli bir başka bahara kaldı. Yine bu kış aylarında dağda, karla, tipi ile, sis ile mücadele ederek, canımızı tehlikeye atarak seyahat edeceğiz. Burada iktidar partisinin de eksiklikleri var. Onlara da helal olsun diyerek yazımıza devam edelim.

Geçtiğimiz Eylül ayı idi. Trabzon Lobisi’nin bugüne kadar Hopa Dağı Tüneli’ni geciktirdiğini ve yine geciktireceğini söylemiştim. Hatta Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Artvin’e ihanet içerisinde olduğunu ifade etmiştim. Bilerek, isteyerek tünelin gecikmesi için Karayolları Bölge Müdürlüğü’ndeki ilgililerin geciktirmeye sebebiyet verdiklerini ifade etmiştim. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nü ayakta alkışlıyorum. Helal olsun. Aldıkları emirleri yerine getirmişlerdir. Kendileriyle ne kadar gurur duysalar yeridir. Trabzon Karayolları Teşkilatına sadece söyleyeceğim bir şey vardır ve onu söyleyerek bu teşkilata ilişkin tepkimi dile getirmek istiyorum. Bilesiniz ki Trabzon lobisinden daha büyük Allah vardır. O oturduğunuz koltuklarda ilimize karşı işlediğiniz ihanet suçunun bu dünyada cezası olmayabilir ancak o dünyada tüm Artvinlilerin ve bu yolda bu kışta eziyet çekecek olan herkesin elleri iki yakanızda olacak. Bu kış Hopa Dağı’nda yaşanacak kazaların sorumlusu sizler olacaksınız. Bu kazalarda meydana gelecek ölümlerin müsebbipleri size emir verenler değil bizzat sizler olacaksınız. Bu dünyada saf Artvin halkını kandırabilirsiniz ancak öbür tarafta Allah’ı kandıramayacaksınız. Bu dünyada yaptığınız gibi koltuklarınızı kaybetmemek için attığınız taklaları günahlarınızdan kurtulmak için atamayacaksınız. Bunu bilesiniz ve bundan böyle vicdanlarınıza hesap veresiniz. Bakalım öyle kolay olacak mı?

Gelelim bizlere. Değerli okurlarım bu denli sessizliğin yaşandığı bir ilde hele biz daha çok kış bu tüneli kullanamayız. Trabzon Karayolları Teşkilatı’nın bu ihanetine karşı bir tek ses çıkarmayan bizler akıllanmadıkça daha çok sürünmeye devam edeceğiz. Bunu biz hak ettik. Bakın, bir ili yöneten siyasetçiler ve bürokratlar sosyal tepkiye göre hareket ederler. Sosyal bir tepki oluşturulmadığı zaman bir konunun üzerine çok fazla gidilmez. Tepkiye göre hareket edildiği için de Hopa Dağı Tüneli için çok yoğun bir gayret gösterilememiştir. Hopa Dağı Tüneli’nin bu kış ayında da açılmamasının tek sorumlusu olarak Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğü’nü gösteremeyiz. Bunda hepimizin suçu var. Bu günah hepimizin.

Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır

Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hopa Dağı Tüneli’nin temelinin atıldığı 2011 yılından beri abuk subuk onlarca sorun çıkarıldı. Her seferinde bir yıl ertelendi. Yok ihale yapılmadı, yok istimlak olmadı, yok şirket iflas etti, yok o oldu, yok bu oldu denilerek bir türlü tünel inşaatı tamamlanamadı. Hopa Dağı Tüneli’nin iki katı büyüklüğündeki Rize Ovit Tüneli dahi neredeyse tamamlanmak üzere ama Hopa Dağı Tüneli tamamlanamadı. Bu kafayla da tamamlanamayacak. AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ile Artvin Valisi Ömer Doğanay büyük mücadele vermesine karşın yine olmadı, olamayacak. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü yaptığı ihale ile zaten gecikmeye zemin hazırlamıştı. Tek ihale yaparak viyadük ve tünellerin yavaş yapılmasını sağlayan bu teşkilatın inşaatı yavaşlatma gayretlerine Vekil ve Vali’nin baskıları ancak inşaatın biraz daha hızlandırılmasına ve görünürde hızlı bir inşaat yapıldığı algısına yaramıştır. Tünelin tamamlanması yolunda hiçbir faydası olmamıştır. Biz bunu başaramadık. Gerekli baskıyı oluşturamadığımız için de Trabzon Karayolları Teşkilatı, Trabzon lobisinin baskısı ile adeta kukla konumuna gelmiştir. Ve böylelikle tünelden geçmek bir başka bahara kalmıştır.

Tünel Hazır Ancak Geçici Bir Yol Yapılmadığı İçin Bu Kış Ulaşıma Açılmayacak

Hopa Dağı Tüneli’nin içerisinde ulaşıma açılmayı engelleyecek türden bir sorun bulunmuyor. Tünel inşaatı tamamlandı ancak tünelin çıkışındaki viyadük ve diğer tünellerin halen tamamlanamaması nedeniyle bu kış aylarında da maalesef ki tünelden geçemeyeceğiz gibi görünüyor. Umarım ben yanılırım da sözlerimi geriye almak durumunda kalırım ancak görünen o ki bu kış tünelden geçme hayalimiz yaza kaldı. Bu da yine Trabzon Karayolları Teşkilatının başarısıdır. Bu teşkilat istemiş olsa, arzulamış olsa, Artvin halkına karşı ihanet içerisinde olmasa mutlaka tek tüp tüneli açar ve alternatif bir yol yaparak tünelin kullanıma başlanmasını sağlardı. Yaz aylarında Hopa tarafından girişteki viyadük ve tünellerin yetişmeyeceğini görerek alternatif bir yol güzergahı üzerinde çalışarak alternatif belirler ve bir tüpün kontrollü şekilde kullanılmasını sağlardı. Tek şerit halinde de olsa geçici çözümlerle bu kış aylarında insanların dağı aşmak durumunda kalmaması engellenebilirdi. Daha ne diyeyim. Çok üzgünüm, çok üzgün.

Bakın üzgün iken sizinle bir haberi paylaşacağım. Bu haber sanıyorum artık Trabzon Karayolları Teşkilatının taklalarına bir son verecektir. Hopa Dağı Tüneli artık bundan sonra daha hızlı ilerler ve 3-5 ay içinde de açılır. Artık Trabzon lobisinin isteği gerçekleşmiştir, Trabzon Limanı ve Trabzon kurtulmuştur.

İşte Hopa Dağı Tüneli’ni rahatlatacak o haber:

137 Yıllık Hayal Gerçekleşti! Ovit Tüneli Ulaşıma Açıldı

DHA’nın haberini sizlere aktarmak istiyorum. Tüm Artvinliler lobinin ne denli etkili olduğunu ve istenildi mi nasıl başarıldığını bir görsünler.

“Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olan Ovit Tünelinde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı.

Rize’nin  İkizdere ilçesi Ovit Dağı Geçidi’nde geçen yılın Kasım ayında Başbakan  Binali Yıldırım’ın katılımı ile ‘Işık Göründü’ töreni yapılan 14.3 kilometre ile  Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Ovit Tüneli’nde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı. Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılında Osmanlı devletinin kalkınma çalışmalarında yer alan tünel projesi 137 yıl sonra gerçekleşmiş oldu.

Mayıs 2012’de Temeli Atıldı

Ovit Projesi, Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılı Osmanlı Devleti’nin kalkınma çalışmalarında yer aldı. Proje için ilk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi. Kazma ve küreklerle yol yapımının başlanan bölgeye Rizeliler gruplar halinde gönderildi. Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tünel Projesi ise  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı. 11 Kasım 2016 tarihinde Başbakan  Binali Yıldırım’ın katılımı ile ‘Ovit Tüneli’nde Işık Göründü’ töreni yapıldı. Ovit Dağı geçidinde yapımı tamamlanan 14.3 kilometrelik Ovit Tüneli,  Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü uzun çift tüplü tüneli oldu.

OVİT DAĞI KAPANDI, TÜNEL AÇILDI

Ovit Dağı Geçidi dün gece başlayan kar yağışı ile ulaşıma kapandı. Bölgede yolun ulaşıma kapanması ile birlikte aydınlatma ve mekanik aksamlarının yapımı süren Ovit Tüneli’nde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı. Tünelin giriş kotu 2 bin 54, çıkış kotu ise 2 bin 260 metre oldu. 412 milyon 366 bin liraya mal olan Ovit Tüneli ile Rize-  Erzurum arasındaki ulaşım 4.4 kilometre kısaldı ve 12 ay boyuna kesintisiz ulaşım sağlanmış oldu.

İLK GEÇİŞ HEYECANI

Bu sabah Ovit Dağı geçidinden geçmek için bölgeye gelen sürücüler yolun kardan kapalı olduğunu ve ulaşımın tünelden verilmeye başlandığını öğrendi. Tek tüp önünde bekletilen araçlar eskort aracı eşliğinde tünelden karşıya geçirildi. Tünelden geçen sürücüler yıllardır Ovit Dağı’nda kar nedeniyle zorluk çekildiğini belirterek tünelle ulaşımın kolaylaştığını anlattı. Tünelden geçmeye hazırlanan sürücülerde heyecanlı olduklarını söyledi.”

Ne diyeyim, ey Artvinliler sessiz kalmaya devam edelim. Elin oğlu bizden iki yıl sonra başladı, bizim iki kat büyüklüğündeki tüneli tamamlattı, ulaşıma dahi açtırdı, biz ise Trabzon Karayolları Teşkilatı’nın oyununa geldik. İkisi de aynı kurum ama birini Rize ve Trabzon istiyordu, diğerini ise Artvin.

Ben buradan tek bir satır ile Sayın Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, bu ülkede sizin sözlerinizi yere düşüren kişi ve kurumlar var. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün yetkilileri sizin sözlerinizi yere düşürmüştür. Sizi ezmiştir. Sizi hiçe saymıştır. Lütfen gereğini yapın. Artvin halkı sizden bunu bekliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...