logo

Trabzon Lobisi Hopa Dağı’nı Yine Geciktirmeyi Başardı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Aslında bugün ki yazımın konusu Hopa Dağı Tüneli olmayacaktı. Dünkü Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarının yorumunu yapacaktım. Bu yazımı bir gün erteledim ve Hopa Dağı Tüneli yazısını bugüne aldım. Ve büyük bir üzüntü içerisinde bu yazıyı kaleme alıyorum. İnşallah yanılırım ve bu yazıyı yazmış olmaktan dolayı utanırım.

Bu yazımı okuyup halen sessiz kalanlara selam olsun. Artvin’de muhalefet yaptığını ifade eden onca muhalefetteki siyasilere helal olsun. Artvin’de STK’larda görev yapanlara helal olsun. Hopa Dağı’nın gecikmesine hiç tepki göstermeyen, sosyal medyada dahi bir tek cılız ses çıkarmayan herkese helal olsun. Şu madene gösterilen tepkinin yüzde birini bile sosyal tepki olarak göstermeyenlere de helal olsun. Daha ne diyeyim. Hepimize helal olsun. Oluşturamadığımız lobi nedeniyle yine Hopa Dağı Tüneli bir başka bahara kaldı. Yine bu kış aylarında dağda, karla, tipi ile, sis ile mücadele ederek, canımızı tehlikeye atarak seyahat edeceğiz. Burada iktidar partisinin de eksiklikleri var. Onlara da helal olsun diyerek yazımıza devam edelim.

Geçtiğimiz Eylül ayı idi. Trabzon Lobisi’nin bugüne kadar Hopa Dağı Tüneli’ni geciktirdiğini ve yine geciktireceğini söylemiştim. Hatta Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Artvin’e ihanet içerisinde olduğunu ifade etmiştim. Bilerek, isteyerek tünelin gecikmesi için Karayolları Bölge Müdürlüğü’ndeki ilgililerin geciktirmeye sebebiyet verdiklerini ifade etmiştim. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nü ayakta alkışlıyorum. Helal olsun. Aldıkları emirleri yerine getirmişlerdir. Kendileriyle ne kadar gurur duysalar yeridir. Trabzon Karayolları Teşkilatına sadece söyleyeceğim bir şey vardır ve onu söyleyerek bu teşkilata ilişkin tepkimi dile getirmek istiyorum. Bilesiniz ki Trabzon lobisinden daha büyük Allah vardır. O oturduğunuz koltuklarda ilimize karşı işlediğiniz ihanet suçunun bu dünyada cezası olmayabilir ancak o dünyada tüm Artvinlilerin ve bu yolda bu kışta eziyet çekecek olan herkesin elleri iki yakanızda olacak. Bu kış Hopa Dağı’nda yaşanacak kazaların sorumlusu sizler olacaksınız. Bu kazalarda meydana gelecek ölümlerin müsebbipleri size emir verenler değil bizzat sizler olacaksınız. Bu dünyada saf Artvin halkını kandırabilirsiniz ancak öbür tarafta Allah’ı kandıramayacaksınız. Bu dünyada yaptığınız gibi koltuklarınızı kaybetmemek için attığınız taklaları günahlarınızdan kurtulmak için atamayacaksınız. Bunu bilesiniz ve bundan böyle vicdanlarınıza hesap veresiniz. Bakalım öyle kolay olacak mı?

Gelelim bizlere. Değerli okurlarım bu denli sessizliğin yaşandığı bir ilde hele biz daha çok kış bu tüneli kullanamayız. Trabzon Karayolları Teşkilatı’nın bu ihanetine karşı bir tek ses çıkarmayan bizler akıllanmadıkça daha çok sürünmeye devam edeceğiz. Bunu biz hak ettik. Bakın, bir ili yöneten siyasetçiler ve bürokratlar sosyal tepkiye göre hareket ederler. Sosyal bir tepki oluşturulmadığı zaman bir konunun üzerine çok fazla gidilmez. Tepkiye göre hareket edildiği için de Hopa Dağı Tüneli için çok yoğun bir gayret gösterilememiştir. Hopa Dağı Tüneli’nin bu kış ayında da açılmamasının tek sorumlusu olarak Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğü’nü gösteremeyiz. Bunda hepimizin suçu var. Bu günah hepimizin.

Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır

Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hopa Dağı Tüneli’nin temelinin atıldığı 2011 yılından beri abuk subuk onlarca sorun çıkarıldı. Her seferinde bir yıl ertelendi. Yok ihale yapılmadı, yok istimlak olmadı, yok şirket iflas etti, yok o oldu, yok bu oldu denilerek bir türlü tünel inşaatı tamamlanamadı. Hopa Dağı Tüneli’nin iki katı büyüklüğündeki Rize Ovit Tüneli dahi neredeyse tamamlanmak üzere ama Hopa Dağı Tüneli tamamlanamadı. Bu kafayla da tamamlanamayacak. AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ile Artvin Valisi Ömer Doğanay büyük mücadele vermesine karşın yine olmadı, olamayacak. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü yaptığı ihale ile zaten gecikmeye zemin hazırlamıştı. Tek ihale yaparak viyadük ve tünellerin yavaş yapılmasını sağlayan bu teşkilatın inşaatı yavaşlatma gayretlerine Vekil ve Vali’nin baskıları ancak inşaatın biraz daha hızlandırılmasına ve görünürde hızlı bir inşaat yapıldığı algısına yaramıştır. Tünelin tamamlanması yolunda hiçbir faydası olmamıştır. Biz bunu başaramadık. Gerekli baskıyı oluşturamadığımız için de Trabzon Karayolları Teşkilatı, Trabzon lobisinin baskısı ile adeta kukla konumuna gelmiştir. Ve böylelikle tünelden geçmek bir başka bahara kalmıştır.

Tünel Hazır Ancak Geçici Bir Yol Yapılmadığı İçin Bu Kış Ulaşıma Açılmayacak

Hopa Dağı Tüneli’nin içerisinde ulaşıma açılmayı engelleyecek türden bir sorun bulunmuyor. Tünel inşaatı tamamlandı ancak tünelin çıkışındaki viyadük ve diğer tünellerin halen tamamlanamaması nedeniyle bu kış aylarında da maalesef ki tünelden geçemeyeceğiz gibi görünüyor. Umarım ben yanılırım da sözlerimi geriye almak durumunda kalırım ancak görünen o ki bu kış tünelden geçme hayalimiz yaza kaldı. Bu da yine Trabzon Karayolları Teşkilatının başarısıdır. Bu teşkilat istemiş olsa, arzulamış olsa, Artvin halkına karşı ihanet içerisinde olmasa mutlaka tek tüp tüneli açar ve alternatif bir yol yaparak tünelin kullanıma başlanmasını sağlardı. Yaz aylarında Hopa tarafından girişteki viyadük ve tünellerin yetişmeyeceğini görerek alternatif bir yol güzergahı üzerinde çalışarak alternatif belirler ve bir tüpün kontrollü şekilde kullanılmasını sağlardı. Tek şerit halinde de olsa geçici çözümlerle bu kış aylarında insanların dağı aşmak durumunda kalmaması engellenebilirdi. Daha ne diyeyim. Çok üzgünüm, çok üzgün.

Bakın üzgün iken sizinle bir haberi paylaşacağım. Bu haber sanıyorum artık Trabzon Karayolları Teşkilatının taklalarına bir son verecektir. Hopa Dağı Tüneli artık bundan sonra daha hızlı ilerler ve 3-5 ay içinde de açılır. Artık Trabzon lobisinin isteği gerçekleşmiştir, Trabzon Limanı ve Trabzon kurtulmuştur.

İşte Hopa Dağı Tüneli’ni rahatlatacak o haber:

137 Yıllık Hayal Gerçekleşti! Ovit Tüneli Ulaşıma Açıldı

DHA’nın haberini sizlere aktarmak istiyorum. Tüm Artvinliler lobinin ne denli etkili olduğunu ve istenildi mi nasıl başarıldığını bir görsünler.

“Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olan Ovit Tünelinde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı.

Rize’nin  İkizdere ilçesi Ovit Dağı Geçidi’nde geçen yılın Kasım ayında Başbakan  Binali Yıldırım’ın katılımı ile ‘Işık Göründü’ töreni yapılan 14.3 kilometre ile  Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Ovit Tüneli’nde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı. Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılında Osmanlı devletinin kalkınma çalışmalarında yer alan tünel projesi 137 yıl sonra gerçekleşmiş oldu.

Mayıs 2012’de Temeli Atıldı

Ovit Projesi, Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılı Osmanlı Devleti’nin kalkınma çalışmalarında yer aldı. Proje için ilk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi. Kazma ve küreklerle yol yapımının başlanan bölgeye Rizeliler gruplar halinde gönderildi. Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tünel Projesi ise  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı. 11 Kasım 2016 tarihinde Başbakan  Binali Yıldırım’ın katılımı ile ‘Ovit Tüneli’nde Işık Göründü’ töreni yapıldı. Ovit Dağı geçidinde yapımı tamamlanan 14.3 kilometrelik Ovit Tüneli,  Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü uzun çift tüplü tüneli oldu.

OVİT DAĞI KAPANDI, TÜNEL AÇILDI

Ovit Dağı Geçidi dün gece başlayan kar yağışı ile ulaşıma kapandı. Bölgede yolun ulaşıma kapanması ile birlikte aydınlatma ve mekanik aksamlarının yapımı süren Ovit Tüneli’nde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı. Tünelin giriş kotu 2 bin 54, çıkış kotu ise 2 bin 260 metre oldu. 412 milyon 366 bin liraya mal olan Ovit Tüneli ile Rize-  Erzurum arasındaki ulaşım 4.4 kilometre kısaldı ve 12 ay boyuna kesintisiz ulaşım sağlanmış oldu.

İLK GEÇİŞ HEYECANI

Bu sabah Ovit Dağı geçidinden geçmek için bölgeye gelen sürücüler yolun kardan kapalı olduğunu ve ulaşımın tünelden verilmeye başlandığını öğrendi. Tek tüp önünde bekletilen araçlar eskort aracı eşliğinde tünelden karşıya geçirildi. Tünelden geçen sürücüler yıllardır Ovit Dağı’nda kar nedeniyle zorluk çekildiğini belirterek tünelle ulaşımın kolaylaştığını anlattı. Tünelden geçmeye hazırlanan sürücülerde heyecanlı olduklarını söyledi.”

Ne diyeyim, ey Artvinliler sessiz kalmaya devam edelim. Elin oğlu bizden iki yıl sonra başladı, bizim iki kat büyüklüğündeki tüneli tamamlattı, ulaşıma dahi açtırdı, biz ise Trabzon Karayolları Teşkilatı’nın oyununa geldik. İkisi de aynı kurum ama birini Rize ve Trabzon istiyordu, diğerini ise Artvin.

Ben buradan tek bir satır ile Sayın Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, bu ülkede sizin sözlerinizi yere düşüren kişi ve kurumlar var. Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün yetkilileri sizin sözlerinizi yere düşürmüştür. Sizi ezmiştir. Sizi hiçe saymıştır. Lütfen gereğini yapın. Artvin halkı sizden bunu bekliyor.

Share
505 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...