logo

Torunu İçin Donör Arıyor

Artvin Borçka Güreşen Köyü’nde yaşayan Selim Yıldız, Ankara’da tedavi gören ve MPS hastalığı nedeniyle ilik nakli gereken 5 yaşındaki torunu Mert Çınar Yıldız için gönüllü kök hücre bağışçısı topluyor.

5 yaşındaki torunu Mert Çınar Yıldız için donör arayan Selim Yıldız, el broşürleri bastırarak Artvin ve ilçelerinde dağıtıyor. Vatandaşlarla birebir görüşerek onları gönüllü kan bağışçısı olmaları için ikna ediyor ve Kızılay Kan Merkezine getiriyor.

Ankara’da tedavi gören 5 yaşındaki torunu Mert Çınar Yıldız için gönüllü donör getiren dede Selim Yıldız, torunundaki hastalığın ilerlememesi için acilen ilik nakli olması gerektiğini söyledi. Yıldız, Artvin’deki vatandaşların gösterdiği duyarlılığın çok yüksek olduğuna vurgu yaptı.

Yıldız, donör olmayı kabul eden kişileri Artvin Kızılay Kan Merkezine getirerek kan numuneleri vermelerini sağlıyor.

Artvin Kızılay Kan Merkezi, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısına Aracılık Yapıyor

Sağlık Bakanlığının 2014 yılında kurduğu TÜRKKÖK Merkezi, ilik nakli bekleyen hastaların umudu oldu. Sağlık Bakanlığı Türkiye’de kök hücre bağışçı sayısının az olması nedeniyle kurduğu merkezde, sağlıklı bağışçılardan elde ettiği bilgileri veri tabanına işliyor.

Henüz köylülerinin kan numunesi vermediğini söyleyen Yıldız, Kızılay yetkilileri ile görüştüğünü sayının çok olması nedeniyle Kızılay Mobil Aracının köye geleceğinin bilgisini verdi. Gönüllerin gelip kan örnekleri vermesinin kendisini hayliyle memnun ettiğini söyleyen Yıldız;  “Allah hepsinde razı olsun. Allah kimseye hastalık vermesin” dedi.  Hopa ve Kemalpaşa’da geçtiğimiz günlerde 45 gönüllü bağışçı kazandıran hasta yakını, 3 Şubat günü de Artvin Kızılay Kan Merkezi’ne yaklaşık 30 bağışçı getirdi. Artvin Kızılay Kan Alma Birimi’nde gönüllerden 3 tüp kan numunesi alınarak tahlile gönderildi.

Uzman Erdal Ayar: Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Çok Az!

Uzman Erdal Ayar, Artvin Kızılay Kan Merkezinde gelen gönüllü kök hücre bağışçısı olmak isteyen vatandaşların kan numuneleri vermelerine nezaret etti.

Kızılay Trabzon Bölge Müdürlüğünden gelen Kök Hücre Kazanım Uzmanı Erdal Ayar, 2014 yılında Sağlık Bakanlığının oluşturduğu TÜRKÖK Merkezine gönüllü bağışçı kazandırmak için Türk Kızılayı, Sağlık Bakanlığının verdiği yetki doğrultusunda gönül kan bağışçısı oluşturmanın yanında ayrıca gönüllü kök hücre vericisi oluşturduğunu da söyledi.

Erdal Ayar, kök hücre naklinin 2 aşamada gerçekleştiğini kaydederek Türk Kızılayı’nın ilk basamak olduğunu belirtti. Ayar, “Bir kişinin donör olabilmesi için hastayla HLA(Doku Grubu) uyumunun olması şarttır. Gönüllülerden 3 tüp kan alınıyor. Bunlardan birincisi kan grubunun tespiti, diğeri bulaşıcı hastalık tespiti ve son kan örneği ise doku tiplendirme testleri için alınıyor.” dedi. Uzman Ayar, “Bu tahlillerden sonra kanda olumsuzluk çıkmaz ise bunlar Sağlık Bakanlığı TÜRKÖK veri tabanına aktarılıyor” açıklamasında bulundu. Kök Hücre Kazanım Uzmanı Erdal Ayar, Türkiye’deki gönüllü kök hücre vericisi sayısının 100 binler civarında olduğunu söyleyerek bu sayının yetersiz olduğunu belirtti. ABD’de yılda ortalama 20 bin, ülkemizde ise ortalama sadece 800 adet kök hücre, akraba dışı bir bağışçıdan alınarak hastaya nakledildiği bilgisini verdi. Ayar, veri tabanına ne kadar çok gönüllü kayıt edilirse ilik nakli bekleyen hastalara o oranda umut olacağının altını çizdi.

Kök Merkezindeki Bilgiler Gizli Tutuluyor

İlik nakli bekleyen hastalar için hastaneler buradan yaptıkları sorgulamalarda eşleşen olursa bu kez bağışçı ile tekrar irtibata geçilerek gönüllü, ilik nakli vermeyi onaylarsa Sağlık Bakanlığı bu bağışçıdan kök hücre/kemik iliği nakli yapıyor.

Artvin Kızılay Kan Merkezi yetkilileri, gönüllü kök hücre bağışçısı olmak isteyen vatandaşların İnönü Cad. Kızılay İş Merkezi, Artvin adresine gelip bilgi alabilecekleri gibi Kan Merkezine gelemeyen vatandaşların ise (0466) 212 3763 numaralı telefondan gönüllü bağışçı olma konusunda bilgi alabileceklerini kaydettiler.

Gönüllü donör olmak isteyen vatandaşların kanver.org adlı internet sitesinde de detaylı bilgi elde edebilecekleri bildirildi.

 

Etiketler: » » »
Share
1098 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?
#

Torunu İçin Donör Arıyor” için 1 yorum

  1. Esmira : diyor ki:

    benim kanin ARH 2+