logo

Tıp Bayramı Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

 

“14 Mart Tıp Bayramı” Artvin’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Havuz Cafe’de düzenlenen etkinliğe, Artvin Valisi Kemal Cirit ile eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Kerem Yeşildağ, Artvin İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Güleç, sağlık çalışanları ile davetliler katıldı.

Ney dinletisiyle başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzman Doktor Kerim Yeşildağ yaptı.

Sağlık çalışanlarının büyük özveri ve şefkatle vatandaşa en iyi hizmet sunmanın gayreti içerisinde olduklarını belirten Yeşildağ, “İnsanoğlu doğar, yaşar, büyür ve vefat eder. Bu zaman dilimi içerisinde öyle anlar vardır ki yanında kimseyi bulmazsın. İşte o anlarda sağlık çalışanları olarak bizler oluruz. Anne şefkatiyle, baba şefkatiyle, abla sevgisiyle, ağabeyi fedakarlığıyla yanlarında durur ve acılarını paylaşırız. Onlarla empati yaparız, acılarını yüreğimizde hissederiz. Yanlarında olup, ızdıraplarını dindirmeye çalışırız. Bazen de öyle anlar olur ki sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalırız. Ama ne yaparız? Bizler görevimizi yapmaya devam ederiz. Bu durumda bizler hiçbir şey olmamış gibi hastalarımıza aynı şefkat ve saygı içerisinde yaklaşırız. Sağolsun Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bizlerin feryadını duydu. Bundan sonra sağlık personeline uzanan eller havada kalacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza bizlerin feryadını duyduğu için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit, insanlara şifa veren ellerin Tıp Bayramlarını yürekten kutladığını söyledi.

Sağlık camiasının yaşadığı sorunları yakınen bildiğini ve takip ettiğini belirten Vali Cirit, “Sizler, hasta ve yakınları ile yakından birebir ilgilenen sağlık çalışanlarımızsınız. Mesai saati içerinde ve dışında yapmış olduğunuz hizmetler takdire şayandır. Eğer devlet milleti ile var olacaksa, bu millet ancak sağlığı tam ise gerçek anlamda geleceğini şekillendirebilir. Bu noktada da tüm sağlık çalışanlarımızın bunda büyük katkısı var. Sizler vatandaşımıza hizmet verirken sinirleriniz alınmış bir şekilde görev yapmanız gerekiyor. Çünkü sizlerden hizmet almaya gelen hasta ve yakınları hem çaresiz hem de sinir kat sayıları biraz yukarıda olabiliyor. İlimizde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının olmaması sevindirici bir durumdur.” diye konuştu.

Artvin’de sağlık sektöründe devam eden yatırımlar hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Vali Cirit, “Şavşat ilçemizde yapımı tamamlanmak üzere olan yeni devlet hastanesini yakın bir zamanda vatandaşımızın hizmetine açacağız. Arhavi ve Hopa ilçelerimizde yapımı devam eden hastanelerimizi de Haziran ve Ağustos ayı içerisinde hizmete almayı planlıyoruz. Sadece Borçka ilçemizde sağlık sorunlarımız devam ediyor. Yıl içerisinde bu sorunu giderip yeni bir hastaneye kavuşturmanın çalışmalarını yürütüyoruz. Aynı şekilde Murgul ilçemizde hastane çalışmalarımız var.” dedi.

Artvin’in hastane poliklinik istatistikleri hakkında da bilgi veren Vali Cirit, “İl genelinde yaklaşık 850 binleri bulan poliklinik sayımızın olduğunu söyleyebilirim. Bu rakamlar bizlere vatandaşlarımızla ne kadar iletişim halinde olduğumuzu gösteriyor. Artvin’in en çok şikayet aldığı konuların başında komşu illere hasta sevk sayısının fazlalığı konusudur. Ancak genel itibarıyla 2012 yılında çevre illerdeki hastanelere sevk ettiğimiz hasta sayısı ile 2014 yılında sevk edilen hasta sayısı arasında ciddi bir düşüş olmuş. Hastanelerimize başvuran hastalarımızın % 98’inin tedavisi ilimizdeki hastanelerde yapılıyor. Sadece yaklaşık % 2 oranında çevre illerdeki hastanelere sevk edildiğini görüyoruz.

Rakamlarda görüldü gibi hastalarımızın tamamına yakının ilimizdeki sağlık kuruluşlarında tedavilerinin yapılması bizleri son derece memnun etmiştir. Tüm sağlık çalışanlarımıza özverili ve gayretleri çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum. Dünyanın bütün serveti sizde bile olsa eğer sağlığınız yoksa bu hiçbir anlam ifade etmez. Tekrar şifa veren eller olarak siz sağlık çalışanlarımızın bayramlarını kutluyorum. Hepinize yaşamınız boyunca sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Artvin’de yılın hekimleri seçilen Artvin Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Kibar ile Şavşat 1 Nolu Aile Sağlık Merkezi Aile Hekimi Uğur Akyıldız’ın il dışında görevli bulunmalarından dolayı önceden çekilen video kutlama mesajları slayt sunumu eşliğinde yayınlandı.

Daha sonra 7/24 görev yapan Artvin 112 Acil Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü çalışanları ile 3G aracılığı ile canlı görüntülü bağlantı yapılarak bayramları kutlandı.

Artvin Halkoyunları ekibinin gösterisi ile devan eden gecede son olarak sahne alan Artvinli sanatçı Bayar Şahin, kızları Damla, Yudum ve Tamara ile birlikte Karadeniz ve Artvin türküleri okuyarak sağlık çalışanlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

AVBM

 

Share
773 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?