logo

Terörün Panzehiri İmam Hatipler


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

İlahiyatçılar, terörün önlenmesi noktasında İmam Hatiplerin, İlahiyat Fakültelerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çok önemli görevler üstlendiğini belirterek, ‘Terörün panzehiri İmam Hatipler’ dediler.

MEHMET ÖZMEN / ANKARA  Terörün panzehrinin din kardeşli ve İslam olduğuna dikkat çeken İlahiyatçılar, Akit’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. İslam’ın makul olana, itidale ve orta yola çağıran mesajına dikkat çeken İlahiyatçı yazar Ömer Döngeloğlu, “Terör ister din adına ister başka bir ideoloji adına ya da bir toprak parçasını işgal adına yapsın terörde aşırılık vardır.

Terörde yok etme vardır. İnsanlarımız dini eğitimlerini doğru bir şekilde aldıklarında görecekler ki, İslam bir toplumu, aileyi huzurlu bir yaşamayı temin eder, tavsiye eder. Bu da terörün işine gelmeyeceği için terörü bitirecek şey din kardeşliğidir, İslam’dır” dedi.

PKK, MÜSLÜMAN GENÇLİK İSTEMİYOR

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise,“PKK’nın Marksist, Leninist, Stalinist ve komünist bir örgüt olduğu için onun siyasi uzantısı olan HDP ve diğer yan unsurları Türkiye’de inançlı, mümin bir gençlik istemiyor.

Terörün yegâne ilacı İslam’dır. İslam’ı gerçek manasıyla, ruhunda, bedeninde ve dünya hayatında hazmedip yaşayanlar hiçbir zaman teröre bulaşmamıştır.

Kamil iman sahipleri yetiştiren İmam Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet camiası olduğu için evet bu camiadan çıkan insanlar teröre bulaşmamışlardır” diye konuştu.

İMAM HATİPLER TERÖR ÖRGÜTÜNE KATILMIYOR

İslam’ı çok iyi bilmeyen, İslam’ın derin mesajlarına hâkim olmayan gençlerin DAEŞ, El Kaide gibi örgütlere katıldığını belirten Araplar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ARAP-DER) Genel Başkanı Şükrü Kırboğa, “İmam Hatiplerin varlığı Türkiye’nin geleceği açısından çok önemlidir. DAEŞ, El Kaide gibi örgütlere karşı İmam Hatip okullarının panzehir görevi yaptığını düşünüyorum.

Şöyle bir bakıldığında bu okullardan mezun olan kişilerin hiçbir şekilde herhangi bir terör örgütüne katılmadıklarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

İNANÇSIZ GENÇLİĞİ KULLANDILAR

İlahiyatçı yazar İsmail Nacar ise, “Geçmişte Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz gibi isimlerin İslam ve din konusundaki söylediklerine dindar ve mütedeyyin kesim itimat etmiyordu. Bugün Türkiye’yi idare eden insanlar mümin insanlar ve bu insanların ortaya koyduğu kesin bir tavır varsa ona halk inanıyor.

İslam’dan ve dinden gerçek anlamıyla haberi olmayan insanları geçmişte istihbarat örgütleri kullandı. Bugünkü Diyanet İşleri Başkanı’nın kontrolünde, bugünkü hükümetin kontrolünde hareket eden, bunların güvenilir mütedeyyin Müslüman olduklarından emin olan birtakım insanların bu tür örgütlere itibar etmesi mümkün değil” ifadesini kullandı.

TERÖRÜN TEK İLACI İSLÂM’DIR

“Şüphesiz terörün ilacı İslam’dır ve İslam’ı gerçekten almaktır” diyen İlahiyatçı Dr. M. Şerafettin Kalay da, “Peygamber Efendimiz, ölüm korkusuyla bile ‘La İlahe İllallah’ diyenin bu davetini, bu icabetini kabul ediyor.

Çünkü bu daha sonra İslam’ı anlamaya dönüşür. İslam, ‘ölüm korkusuyla ‘La İlahe İllallah’ dedi diye öldürenleri ayıplıyor ve ‘Kalbini yardınız mı?’ diyor. Eğer biz İslam’ı gerçekten anlamak istiyorsak, Allah’ın Resûlü’nün yaşayışına, davranışlarına, ayetlerin zahirine değil hedefine ve anlatmak istediklerine bakarsak o zaman İslam’ı gerçekten anlamış ve sindirmiş oluruz. İslam’ın dediklerini anlar ve sindirirsek de canavarlaşmayız” dedi.

Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...