logo

Terörün Panzehiri İmam Hatipler


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

İlahiyatçılar, terörün önlenmesi noktasında İmam Hatiplerin, İlahiyat Fakültelerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çok önemli görevler üstlendiğini belirterek, ‘Terörün panzehiri İmam Hatipler’ dediler.

MEHMET ÖZMEN / ANKARA  Terörün panzehrinin din kardeşli ve İslam olduğuna dikkat çeken İlahiyatçılar, Akit’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. İslam’ın makul olana, itidale ve orta yola çağıran mesajına dikkat çeken İlahiyatçı yazar Ömer Döngeloğlu, “Terör ister din adına ister başka bir ideoloji adına ya da bir toprak parçasını işgal adına yapsın terörde aşırılık vardır.

Terörde yok etme vardır. İnsanlarımız dini eğitimlerini doğru bir şekilde aldıklarında görecekler ki, İslam bir toplumu, aileyi huzurlu bir yaşamayı temin eder, tavsiye eder. Bu da terörün işine gelmeyeceği için terörü bitirecek şey din kardeşliğidir, İslam’dır” dedi.

PKK, MÜSLÜMAN GENÇLİK İSTEMİYOR

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise,“PKK’nın Marksist, Leninist, Stalinist ve komünist bir örgüt olduğu için onun siyasi uzantısı olan HDP ve diğer yan unsurları Türkiye’de inançlı, mümin bir gençlik istemiyor.

Terörün yegâne ilacı İslam’dır. İslam’ı gerçek manasıyla, ruhunda, bedeninde ve dünya hayatında hazmedip yaşayanlar hiçbir zaman teröre bulaşmamıştır.

Kamil iman sahipleri yetiştiren İmam Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet camiası olduğu için evet bu camiadan çıkan insanlar teröre bulaşmamışlardır” diye konuştu.

İMAM HATİPLER TERÖR ÖRGÜTÜNE KATILMIYOR

İslam’ı çok iyi bilmeyen, İslam’ın derin mesajlarına hâkim olmayan gençlerin DAEŞ, El Kaide gibi örgütlere katıldığını belirten Araplar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ARAP-DER) Genel Başkanı Şükrü Kırboğa, “İmam Hatiplerin varlığı Türkiye’nin geleceği açısından çok önemlidir. DAEŞ, El Kaide gibi örgütlere karşı İmam Hatip okullarının panzehir görevi yaptığını düşünüyorum.

Şöyle bir bakıldığında bu okullardan mezun olan kişilerin hiçbir şekilde herhangi bir terör örgütüne katılmadıklarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

İNANÇSIZ GENÇLİĞİ KULLANDILAR

İlahiyatçı yazar İsmail Nacar ise, “Geçmişte Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz gibi isimlerin İslam ve din konusundaki söylediklerine dindar ve mütedeyyin kesim itimat etmiyordu. Bugün Türkiye’yi idare eden insanlar mümin insanlar ve bu insanların ortaya koyduğu kesin bir tavır varsa ona halk inanıyor.

İslam’dan ve dinden gerçek anlamıyla haberi olmayan insanları geçmişte istihbarat örgütleri kullandı. Bugünkü Diyanet İşleri Başkanı’nın kontrolünde, bugünkü hükümetin kontrolünde hareket eden, bunların güvenilir mütedeyyin Müslüman olduklarından emin olan birtakım insanların bu tür örgütlere itibar etmesi mümkün değil” ifadesini kullandı.

TERÖRÜN TEK İLACI İSLÂM’DIR

“Şüphesiz terörün ilacı İslam’dır ve İslam’ı gerçekten almaktır” diyen İlahiyatçı Dr. M. Şerafettin Kalay da, “Peygamber Efendimiz, ölüm korkusuyla bile ‘La İlahe İllallah’ diyenin bu davetini, bu icabetini kabul ediyor.

Çünkü bu daha sonra İslam’ı anlamaya dönüşür. İslam, ‘ölüm korkusuyla ‘La İlahe İllallah’ dedi diye öldürenleri ayıplıyor ve ‘Kalbini yardınız mı?’ diyor. Eğer biz İslam’ı gerçekten anlamak istiyorsak, Allah’ın Resûlü’nün yaşayışına, davranışlarına, ayetlerin zahirine değil hedefine ve anlatmak istediklerine bakarsak o zaman İslam’ı gerçekten anlamış ve sindirmiş oluruz. İslam’ın dediklerini anlar ve sindirirsek de canavarlaşmayız” dedi.

Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
460 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...