logo

Terörün Panzehiri İmam Hatipler


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

İlahiyatçılar, terörün önlenmesi noktasında İmam Hatiplerin, İlahiyat Fakültelerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çok önemli görevler üstlendiğini belirterek, ‘Terörün panzehiri İmam Hatipler’ dediler.

MEHMET ÖZMEN / ANKARA  Terörün panzehrinin din kardeşli ve İslam olduğuna dikkat çeken İlahiyatçılar, Akit’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. İslam’ın makul olana, itidale ve orta yola çağıran mesajına dikkat çeken İlahiyatçı yazar Ömer Döngeloğlu, “Terör ister din adına ister başka bir ideoloji adına ya da bir toprak parçasını işgal adına yapsın terörde aşırılık vardır.

Terörde yok etme vardır. İnsanlarımız dini eğitimlerini doğru bir şekilde aldıklarında görecekler ki, İslam bir toplumu, aileyi huzurlu bir yaşamayı temin eder, tavsiye eder. Bu da terörün işine gelmeyeceği için terörü bitirecek şey din kardeşliğidir, İslam’dır” dedi.

PKK, MÜSLÜMAN GENÇLİK İSTEMİYOR

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise,“PKK’nın Marksist, Leninist, Stalinist ve komünist bir örgüt olduğu için onun siyasi uzantısı olan HDP ve diğer yan unsurları Türkiye’de inançlı, mümin bir gençlik istemiyor.

Terörün yegâne ilacı İslam’dır. İslam’ı gerçek manasıyla, ruhunda, bedeninde ve dünya hayatında hazmedip yaşayanlar hiçbir zaman teröre bulaşmamıştır.

Kamil iman sahipleri yetiştiren İmam Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet camiası olduğu için evet bu camiadan çıkan insanlar teröre bulaşmamışlardır” diye konuştu.

İMAM HATİPLER TERÖR ÖRGÜTÜNE KATILMIYOR

İslam’ı çok iyi bilmeyen, İslam’ın derin mesajlarına hâkim olmayan gençlerin DAEŞ, El Kaide gibi örgütlere katıldığını belirten Araplar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ARAP-DER) Genel Başkanı Şükrü Kırboğa, “İmam Hatiplerin varlığı Türkiye’nin geleceği açısından çok önemlidir. DAEŞ, El Kaide gibi örgütlere karşı İmam Hatip okullarının panzehir görevi yaptığını düşünüyorum.

Şöyle bir bakıldığında bu okullardan mezun olan kişilerin hiçbir şekilde herhangi bir terör örgütüne katılmadıklarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

İNANÇSIZ GENÇLİĞİ KULLANDILAR

İlahiyatçı yazar İsmail Nacar ise, “Geçmişte Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz gibi isimlerin İslam ve din konusundaki söylediklerine dindar ve mütedeyyin kesim itimat etmiyordu. Bugün Türkiye’yi idare eden insanlar mümin insanlar ve bu insanların ortaya koyduğu kesin bir tavır varsa ona halk inanıyor.

İslam’dan ve dinden gerçek anlamıyla haberi olmayan insanları geçmişte istihbarat örgütleri kullandı. Bugünkü Diyanet İşleri Başkanı’nın kontrolünde, bugünkü hükümetin kontrolünde hareket eden, bunların güvenilir mütedeyyin Müslüman olduklarından emin olan birtakım insanların bu tür örgütlere itibar etmesi mümkün değil” ifadesini kullandı.

TERÖRÜN TEK İLACI İSLÂM’DIR

“Şüphesiz terörün ilacı İslam’dır ve İslam’ı gerçekten almaktır” diyen İlahiyatçı Dr. M. Şerafettin Kalay da, “Peygamber Efendimiz, ölüm korkusuyla bile ‘La İlahe İllallah’ diyenin bu davetini, bu icabetini kabul ediyor.

Çünkü bu daha sonra İslam’ı anlamaya dönüşür. İslam, ‘ölüm korkusuyla ‘La İlahe İllallah’ dedi diye öldürenleri ayıplıyor ve ‘Kalbini yardınız mı?’ diyor. Eğer biz İslam’ı gerçekten anlamak istiyorsak, Allah’ın Resûlü’nün yaşayışına, davranışlarına, ayetlerin zahirine değil hedefine ve anlatmak istediklerine bakarsak o zaman İslam’ı gerçekten anlamış ve sindirmiş oluruz. İslam’ın dediklerini anlar ve sindirirsek de canavarlaşmayız” dedi.

Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tarikatlar konusunda iki aşırı uç nokta

  24 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet açıklama Günümüzde tarikatlarla ilgili olarak birbirine zıt olan aşırı iki görüş vardır; 1.“Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır.” 2.“Tarikat şirktir” Bu görüşlerin her ikisi de yanlıştır. “Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır” cümlesinden eğer mutlaka bir tarikata girmek gerektiği kastediliyorsa yanlıştır. Ama şeyh kelimesinden rehber (Peygamberimiz ve Kur’an) kastediliyorsa bu söz doğru olur. Tarikat şirktir sözünden eğer şeyhe masdar (kemalatın kaynağı yani Nurları Allah’dan değil şeyhin kendisinden bilmek) gözüyle bak...
 • Kullanıldığın Kadar Kullanmak, Kullanmadığın Kadar Kullanamamak

  23 Ocak 2018 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Hayatın nazı mı dersiniz? Yoksa cilvesi mi? Belki de işvesi... Ama yoktur bunun ne yazık ki işlenesi, işleve konulup da işlev göresi bir hali ahvali... Dalıp dalıp gidiyorum uzak diyarlara... Öfkem ona keza ama yok mudur birde bunun sabrının olduğu kadar selameti de? Deyip eklemeden yapamıyorum... Çok denedim, hem de akla ziyan boyunca olmuyor... Sanırım olmayınca, olmuyor çok daha fazla üstelemeden bazı şeyleri geçiş yapmak gerek... Peki, ya kişinin iç sesi? Şuracık da çıkıp da hadi isyan ederse... Hadi feryat, figan edip de "hayır bu sen deği...
 • Eğitim-Bir-Sen’ in Kuruluş Felsefesi

  23 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Millî Gazete’nin, 25 Temmuz 1992 yılında Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Mehmet Akif İnan'la yaptığı röportajda Eğitim-Bir-Sen’in kuruluş felsefesine de değinmiş. Bu söyleşiden seçtiğim bazı pasajları aşağıya aktardım. O zaman Eğitim-Bir-Sen sanki biraz daha idealmiş gibi. Eğitim-Bir-Sen’in o günkü kuruluş felsefesine asli safiyetine selam olsun. "Sendikamızı geniş bir tabana oturtmak amacındayız; belli bir hizbe, belli bir gruba, belli bir siyasi partinin çevresinde bulunmuş olmakla yetinmeyip kanatlarını geniş açmış, bizi benimseyen...
 • Zeytin Dalı Harekatı Yeni Bir Çağın Başlaması Demek

  22 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  -ABD nin malum baskı ve aldatmacalarına rağmen Türkiye Afrine de girdi. -ABD geri adım attı. -ABD dünya düzeni çöküyor. -Güçlü halk desteği ile Ak Parti iktidarı “Dünya beşten büyük” dedi -Tayyip Erdoğan artık eski Türkiye yok İMF ye borcu olmayan -her türlü silahını kendi üreten, ihtiyçlarını karşılayan bir ülke var -Ülkemiz tarihten beri hep komşularına zeytin dalı uzattı. -Bunu anlamayanlar Türkiye gerçeğini Afrin harekâtında gördüler -ABD nin ve diğer düşmanların Ülkemizden intikam almaları bir kez daha engellendi -100 YILLILK PLA...