logo

Terörün Panzehiri İmam Hatipler


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

İlahiyatçılar, terörün önlenmesi noktasında İmam Hatiplerin, İlahiyat Fakültelerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çok önemli görevler üstlendiğini belirterek, ‘Terörün panzehiri İmam Hatipler’ dediler.

MEHMET ÖZMEN / ANKARA  Terörün panzehrinin din kardeşli ve İslam olduğuna dikkat çeken İlahiyatçılar, Akit’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. İslam’ın makul olana, itidale ve orta yola çağıran mesajına dikkat çeken İlahiyatçı yazar Ömer Döngeloğlu, “Terör ister din adına ister başka bir ideoloji adına ya da bir toprak parçasını işgal adına yapsın terörde aşırılık vardır.

Terörde yok etme vardır. İnsanlarımız dini eğitimlerini doğru bir şekilde aldıklarında görecekler ki, İslam bir toplumu, aileyi huzurlu bir yaşamayı temin eder, tavsiye eder. Bu da terörün işine gelmeyeceği için terörü bitirecek şey din kardeşliğidir, İslam’dır” dedi.

PKK, MÜSLÜMAN GENÇLİK İSTEMİYOR

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise,“PKK’nın Marksist, Leninist, Stalinist ve komünist bir örgüt olduğu için onun siyasi uzantısı olan HDP ve diğer yan unsurları Türkiye’de inançlı, mümin bir gençlik istemiyor.

Terörün yegâne ilacı İslam’dır. İslam’ı gerçek manasıyla, ruhunda, bedeninde ve dünya hayatında hazmedip yaşayanlar hiçbir zaman teröre bulaşmamıştır.

Kamil iman sahipleri yetiştiren İmam Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet camiası olduğu için evet bu camiadan çıkan insanlar teröre bulaşmamışlardır” diye konuştu.

İMAM HATİPLER TERÖR ÖRGÜTÜNE KATILMIYOR

İslam’ı çok iyi bilmeyen, İslam’ın derin mesajlarına hâkim olmayan gençlerin DAEŞ, El Kaide gibi örgütlere katıldığını belirten Araplar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ARAP-DER) Genel Başkanı Şükrü Kırboğa, “İmam Hatiplerin varlığı Türkiye’nin geleceği açısından çok önemlidir. DAEŞ, El Kaide gibi örgütlere karşı İmam Hatip okullarının panzehir görevi yaptığını düşünüyorum.

Şöyle bir bakıldığında bu okullardan mezun olan kişilerin hiçbir şekilde herhangi bir terör örgütüne katılmadıklarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

İNANÇSIZ GENÇLİĞİ KULLANDILAR

İlahiyatçı yazar İsmail Nacar ise, “Geçmişte Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz gibi isimlerin İslam ve din konusundaki söylediklerine dindar ve mütedeyyin kesim itimat etmiyordu. Bugün Türkiye’yi idare eden insanlar mümin insanlar ve bu insanların ortaya koyduğu kesin bir tavır varsa ona halk inanıyor.

İslam’dan ve dinden gerçek anlamıyla haberi olmayan insanları geçmişte istihbarat örgütleri kullandı. Bugünkü Diyanet İşleri Başkanı’nın kontrolünde, bugünkü hükümetin kontrolünde hareket eden, bunların güvenilir mütedeyyin Müslüman olduklarından emin olan birtakım insanların bu tür örgütlere itibar etmesi mümkün değil” ifadesini kullandı.

TERÖRÜN TEK İLACI İSLÂM’DIR

“Şüphesiz terörün ilacı İslam’dır ve İslam’ı gerçekten almaktır” diyen İlahiyatçı Dr. M. Şerafettin Kalay da, “Peygamber Efendimiz, ölüm korkusuyla bile ‘La İlahe İllallah’ diyenin bu davetini, bu icabetini kabul ediyor.

Çünkü bu daha sonra İslam’ı anlamaya dönüşür. İslam, ‘ölüm korkusuyla ‘La İlahe İllallah’ dedi diye öldürenleri ayıplıyor ve ‘Kalbini yardınız mı?’ diyor. Eğer biz İslam’ı gerçekten anlamak istiyorsak, Allah’ın Resûlü’nün yaşayışına, davranışlarına, ayetlerin zahirine değil hedefine ve anlatmak istediklerine bakarsak o zaman İslam’ı gerçekten anlamış ve sindirmiş oluruz. İslam’ın dediklerini anlar ve sindirirsek de canavarlaşmayız” dedi.

Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
439 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Minval

  24 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Eskiler, bizim günümüzde biçim, yol ya da tarz dediğimiz şeylere minval demişler. Son derece estetik bir kelime. Minval Kelimesinin Anlamları 1.Çulhaların tezgah aletlerinden üstüne bez sardıkları ağaç. 2.Tarz, yol, suret, şekil. 3.Yöntem 4.Bu biçimde, bu tarzda Kaynak: http://www.kamusiosmani.net/osmanlica-sozluk-15399-nedir-anlami.html Minval Kelimesinin Kullanılması İle İlgili Bazı Örnekler *Ber-minvâl-i meşrûhvv : Açıklandığı, anlatıldığı üzere. *Ber-minvâl-i sabık: Eskisi gibi. *Bu minval üzer...
 • Subay

  23 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken Subay kelimesinin kökeni ile ilgili farklı görüşler vardır; 1.Subay kelimesi Eski Türkçe sü "asker" ve bey/bay "bey, reis, şef" kelimelerinin bileşiğdiri. Kelime "asker beyi" anlamıyla askeri terminolojide asırlardır kullanılmaktadır. 2.Çağatay Türkçesinde subay "1. yüksüz, ağırlıksız, bekâr, 2. hafif süvari" sözcüğünden alıntıdır. Çağatayca sözcük Moğolca subay "kısır, yavrusuz" sözcüğünden alıntıdır. Terim Anlamı Silahlı kuvvetlerde asteğmenden orgeneral veya oramirale kadar rütbedeki askerdir. Subayların Tas...
 • Hakkari Gezimizden Terörün Nasıl Biteceğine İlişkin Tespitlerim

  23 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen "Basın Mensupları Gönül Elçisi" projesi kapsamında Karadeniz Bölgesi'nden Hakkari'ye giden gazeteciler 5 günlük Hakkari gezisi gerçekleştirdik. Hakkâri'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Basın Mensupları Gönül Elçisi Projesi Koordinatörü Ahmet Külekçi başkanlığında Artvin, Gümüşhane, Trabzon ve Ordu’dan Hakkari’ye gezisine 6 kişilik gazeteci grubu katılmıştı. Muhteşem bir gezi oldu. Hakkari’ye ilişkin olarak bu gezide güzel tespitlerde bulunduk. Bizlere bu gezide misafirperverlik...
 • 24 Haziran’da Ağırlıklı Olarak Artvin Merkez’in Adayları Yarışacak

  23 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık seçim yarışı başladı. Siyasi Partiler milletvekilliği için aday listesini kamuoyuna açıkladılar. Listeler incelendiğinde görüyoruz ki ağırlıklı olarak Artvin Merkez’in adayları yarışacaklar. Öncelikle milletvekili aday listelerine ilişkin haberimize bir göz atalım ve yorumlarımıza devam edelim. Artvin’in Milletvekili Adayları Belli Oldu 24 Haziran'da gerçekleştirilecek 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin siyasi partiler Yüksek Seçim Kurulu’na milletvekili aday listelerini açıklayarak kamuoyuna listelerini açıkladılar. A...