logo

Terörü Şiddetle Kınıyorum


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye kötü günlerden geçiyor. Her gün, her biri birbirinden kötü acı haberler alıyoruz. Terör, hepimizin ocaklarına ateşler düşürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin altına dinamit koymaya çalışanların içeriden ve dışarıdan taarruzları devam ediyor. Maalesef ki bugüne kadar on binlerce insanımızın ölümüne neden olan terör olayları bir türlü de bitmek bilmiyor. Son olarak Ankara’da yaşanan terör olayları ve yine Doğu’da yaşadığımız terör olayları artık bardağı taşırıyor. Türk insanı metaneti ve vatan sevgisi ile bu olayların üstesinden gelmeye çalışırken, bir taraftan da ülkemiz özellikle Orta Doğu’da, ABD’nin içerisinden çıkamadığı bataklığa hızla sürüklenmeye çalışıyor.

Burada bir kez daha gerek Ankara’da yaşanan katliamda parmağı bulunan gözlerini kan bürümüş katilleri, gerekse de Doğu’da yaşanan olaylarda parmağı bulunan gözlerini kan bürümüş katilleri kınadığımı belirtmek isterim. Terör olaylarında yitip giden canlara Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum.

Tabi ki bu olaylarda hükümetin kusuru ve eksikliği vardır. Bunu kabulleniyoruz; ancak bu olaylarda sadece hükümeti kusurlu görmek acaba ne kadar doğru oluyor. Bugün ülkemizin içerisinde bulunduğu istikrarsız ve güvensiz ortamın acaba bunda kusuru yok mu?

Türkiye’nin yaşadığı sorun seçim sisteminden kaynaklanıyor

Değerli okurlarım, bu yazıyı okurken lütfen bugün ki siyasi şahıslar üzerinden değerlendirmede bulunarak yorum yapmayın, bugün ki yazımı, ülkemizin aslında 30-40 yıl önce yapması gereken hamlenin yapılamamış olmasına eleştiri olarak algılamanızı arzu ederim.

Türkiye’nin seçim sistemi maalesef ki öteden beri bizim ülkemize yarayan bir seçim sistemi değildir. Temsil oranını azaltan, iktidar gücünü kıran, aslında hiçbir şeye yetmeyen bir seçim sistemidir. Bu konuyu bir başka yazımda daha yoğun bir şekilde değerlendireceğim ancak bugün yaşanan terör olaylarının da 40 yıldır yaşadıklarımızın da temelinde ülkede güçlü hükümetlerin kurulamamasından kaynaklanmaktadır. Sadece güçlü hükümette yeterli değil aslında güçlü muhalefetler ve her görüşün temsiline de bu seçim sistemi müsaade etmediği için ülkemiz sürekli sorunlar yaşamaktadır. Bu durumun acilen değişmesi lazımdır. Belki bugün tartıştığımız hatta bir çoğunun mevcut siyaset isimleri nedeniyle karşı çıktığı başkanlık sisteminin bir benzerini eğer biz geçmişte yerine getirmiş olabilseydik, sürekli bir siyasi istikrar ortamlarının oluşması, tüm kesimlerin temsil edilebildiği güçlü bir muhalefet gücüne kavuşmuş olabilseydi, ülkemiz sanıyorum ki bu denli sıkıntıları yaşamazdı.

Bu konuyu daha derinlemesine irdeleyeceğimi belirtirken, tekrar teröre geriye dönerek belirtmek istiyorum ki bu halkın yürekleri eğer toplu atarsa onu hiçbir top sindiremeyecektir. Buna olan inancım ile Ankara’da ve diğer terör olaylarında yitip giden canlarımızı saygıyla anıyor ve terör olaylarından dolayı yaralanan canlara da biran önce şifa diliyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...