logo

reklam

Terörü Şiddetle Kınıyorum


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye kötü günlerden geçiyor. Her gün, her biri birbirinden kötü acı haberler alıyoruz. Terör, hepimizin ocaklarına ateşler düşürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin altına dinamit koymaya çalışanların içeriden ve dışarıdan taarruzları devam ediyor. Maalesef ki bugüne kadar on binlerce insanımızın ölümüne neden olan terör olayları bir türlü de bitmek bilmiyor. Son olarak Ankara’da yaşanan terör olayları ve yine Doğu’da yaşadığımız terör olayları artık bardağı taşırıyor. Türk insanı metaneti ve vatan sevgisi ile bu olayların üstesinden gelmeye çalışırken, bir taraftan da ülkemiz özellikle Orta Doğu’da, ABD’nin içerisinden çıkamadığı bataklığa hızla sürüklenmeye çalışıyor.

Burada bir kez daha gerek Ankara’da yaşanan katliamda parmağı bulunan gözlerini kan bürümüş katilleri, gerekse de Doğu’da yaşanan olaylarda parmağı bulunan gözlerini kan bürümüş katilleri kınadığımı belirtmek isterim. Terör olaylarında yitip giden canlara Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum.

Tabi ki bu olaylarda hükümetin kusuru ve eksikliği vardır. Bunu kabulleniyoruz; ancak bu olaylarda sadece hükümeti kusurlu görmek acaba ne kadar doğru oluyor. Bugün ülkemizin içerisinde bulunduğu istikrarsız ve güvensiz ortamın acaba bunda kusuru yok mu?

Türkiye’nin yaşadığı sorun seçim sisteminden kaynaklanıyor

Değerli okurlarım, bu yazıyı okurken lütfen bugün ki siyasi şahıslar üzerinden değerlendirmede bulunarak yorum yapmayın, bugün ki yazımı, ülkemizin aslında 30-40 yıl önce yapması gereken hamlenin yapılamamış olmasına eleştiri olarak algılamanızı arzu ederim.

Türkiye’nin seçim sistemi maalesef ki öteden beri bizim ülkemize yarayan bir seçim sistemi değildir. Temsil oranını azaltan, iktidar gücünü kıran, aslında hiçbir şeye yetmeyen bir seçim sistemidir. Bu konuyu bir başka yazımda daha yoğun bir şekilde değerlendireceğim ancak bugün yaşanan terör olaylarının da 40 yıldır yaşadıklarımızın da temelinde ülkede güçlü hükümetlerin kurulamamasından kaynaklanmaktadır. Sadece güçlü hükümette yeterli değil aslında güçlü muhalefetler ve her görüşün temsiline de bu seçim sistemi müsaade etmediği için ülkemiz sürekli sorunlar yaşamaktadır. Bu durumun acilen değişmesi lazımdır. Belki bugün tartıştığımız hatta bir çoğunun mevcut siyaset isimleri nedeniyle karşı çıktığı başkanlık sisteminin bir benzerini eğer biz geçmişte yerine getirmiş olabilseydik, sürekli bir siyasi istikrar ortamlarının oluşması, tüm kesimlerin temsil edilebildiği güçlü bir muhalefet gücüne kavuşmuş olabilseydi, ülkemiz sanıyorum ki bu denli sıkıntıları yaşamazdı.

Bu konuyu daha derinlemesine irdeleyeceğimi belirtirken, tekrar teröre geriye dönerek belirtmek istiyorum ki bu halkın yürekleri eğer toplu atarsa onu hiçbir top sindiremeyecektir. Buna olan inancım ile Ankara’da ve diğer terör olaylarında yitip giden canlarımızı saygıyla anıyor ve terör olaylarından dolayı yaralanan canlara da biran önce şifa diliyorum.

Share
544 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...