logo

reklam

Terörü Şiddetle Kınıyorum


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye kötü günlerden geçiyor. Her gün, her biri birbirinden kötü acı haberler alıyoruz. Terör, hepimizin ocaklarına ateşler düşürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin altına dinamit koymaya çalışanların içeriden ve dışarıdan taarruzları devam ediyor. Maalesef ki bugüne kadar on binlerce insanımızın ölümüne neden olan terör olayları bir türlü de bitmek bilmiyor. Son olarak Ankara’da yaşanan terör olayları ve yine Doğu’da yaşadığımız terör olayları artık bardağı taşırıyor. Türk insanı metaneti ve vatan sevgisi ile bu olayların üstesinden gelmeye çalışırken, bir taraftan da ülkemiz özellikle Orta Doğu’da, ABD’nin içerisinden çıkamadığı bataklığa hızla sürüklenmeye çalışıyor.

Burada bir kez daha gerek Ankara’da yaşanan katliamda parmağı bulunan gözlerini kan bürümüş katilleri, gerekse de Doğu’da yaşanan olaylarda parmağı bulunan gözlerini kan bürümüş katilleri kınadığımı belirtmek isterim. Terör olaylarında yitip giden canlara Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum.

Tabi ki bu olaylarda hükümetin kusuru ve eksikliği vardır. Bunu kabulleniyoruz; ancak bu olaylarda sadece hükümeti kusurlu görmek acaba ne kadar doğru oluyor. Bugün ülkemizin içerisinde bulunduğu istikrarsız ve güvensiz ortamın acaba bunda kusuru yok mu?

Türkiye’nin yaşadığı sorun seçim sisteminden kaynaklanıyor

Değerli okurlarım, bu yazıyı okurken lütfen bugün ki siyasi şahıslar üzerinden değerlendirmede bulunarak yorum yapmayın, bugün ki yazımı, ülkemizin aslında 30-40 yıl önce yapması gereken hamlenin yapılamamış olmasına eleştiri olarak algılamanızı arzu ederim.

Türkiye’nin seçim sistemi maalesef ki öteden beri bizim ülkemize yarayan bir seçim sistemi değildir. Temsil oranını azaltan, iktidar gücünü kıran, aslında hiçbir şeye yetmeyen bir seçim sistemidir. Bu konuyu bir başka yazımda daha yoğun bir şekilde değerlendireceğim ancak bugün yaşanan terör olaylarının da 40 yıldır yaşadıklarımızın da temelinde ülkede güçlü hükümetlerin kurulamamasından kaynaklanmaktadır. Sadece güçlü hükümette yeterli değil aslında güçlü muhalefetler ve her görüşün temsiline de bu seçim sistemi müsaade etmediği için ülkemiz sürekli sorunlar yaşamaktadır. Bu durumun acilen değişmesi lazımdır. Belki bugün tartıştığımız hatta bir çoğunun mevcut siyaset isimleri nedeniyle karşı çıktığı başkanlık sisteminin bir benzerini eğer biz geçmişte yerine getirmiş olabilseydik, sürekli bir siyasi istikrar ortamlarının oluşması, tüm kesimlerin temsil edilebildiği güçlü bir muhalefet gücüne kavuşmuş olabilseydi, ülkemiz sanıyorum ki bu denli sıkıntıları yaşamazdı.

Bu konuyu daha derinlemesine irdeleyeceğimi belirtirken, tekrar teröre geriye dönerek belirtmek istiyorum ki bu halkın yürekleri eğer toplu atarsa onu hiçbir top sindiremeyecektir. Buna olan inancım ile Ankara’da ve diğer terör olaylarında yitip giden canlarımızı saygıyla anıyor ve terör olaylarından dolayı yaralanan canlara da biran önce şifa diliyorum.

Share
473 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin’de Kaldı Yüreğim

  12 Aralık 2017 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Artvin'de kaldı yüreğim siz bilmezsiniz... Bir Nisan tomurcukları aşkın adıyla sene 2016...Takvim yaprakları 24'nü gösteriyordu ve yelkovan akreple buluştuğu vakitti... Güneş yeni yeni vuruyordu kirpiklerimize... Sevda'nın, aşkın böyle hasret olupta, vuslata ermenin en sıcak, içten, samimi halini böylesine görmemiştim, yaşamamıştım, tatmamıştım ömrüm boyu... Yürek yüreğe sığmaz, bazen de bakışlar bakışlara... Tebessüm gülümsemelere, avuç içi sıcaklıkları sığmaz avuç içimize... Parmaklarımız mahpus demirleri sıklığında birbirlerine kilitlenmiş.....
 • Berta (Ortaköy) için yapılması gereken birkaç şey

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Geçen hafta Cuma günü milletvekili aday adaylarımızdan Sayın Akay Tekin Bey ve Hilmi Yazıcı Bey ile birlikte önce Ardanuç Geçitli Köyü muhtarı Hakan Öztürk’ü, sonra da Berta’yı (Ortaköy) ziyaret ettik. Berta 750 haneli ve yaklaşık 3000 nüfusu olan bir yer. Berta Nerdeyse küçük bir ilçe. Berta’da bankamatik olup olmadığını sordum, yok dediler. Sadece bir posta telgraf acentesi olduğunu söylediler. Bence Berta’da bir banka şubesi ile birlikte bir bankamatik olmalı. Yakın zaman önce Artvin AK Parti merkez ilçe başkanı seçilen Be...
 • Ordinaryüs Profesör, dışarıda sıradan unvan iken ülkemizde hocalar hocası olarak görülmüş

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: sıradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Aslında Avrupa’da vasıfsız profesörler için eskiden kullanılan, ayni "yardımcı doçent" örneğinde olduğu gibi bir ast unvanıdır. Ama karizmasının da etkisiyle, yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: siradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Türkiye, "ordinaryüs" kelimesinin olumlu anlam...
 • Ben Cumhurbaşkanının Yerinde Olsam Ekonomi Kurmaylarını Hemen Görevden Alırım

  11 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yazdığım yazılarda genellikle ekonomik rakamlar ve halkın ekonomisine ilişkin önemli uyarılarda bulunduğumu bilirsiniz. Hükümetin dikkat etmesi gereken en önemli işlerden birinin ekonomiyi çizgiden çıkarmamak olduğunu ifade etmiştim. Görünen o ki yakın gelecekte ülkemizi ciddi bir ekonomik kriz bekliyor ve hükümetin tüm dikkatini bu işe vermesi şart gibi görünüyor. Türkiye pek çok yönüyle kuşatma altında. Bir takım dış güçler içerideki odakları da kullanarak ülkemize sürekli oyunlar oynayarak ülkemizdeki yöneticileri kıskaca almaya çalışmakt...