logo

Tepeköy’de Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi Açıldı

Artvin İli Şavşat İlçesi Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği (AYEK-DER) tarafından Şavşat Tepeköy’de “Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi Projesi” açıldı.

 

Şavşat Kaymakamlığı ve Tepeköy Köyü Muhtarlığı işbirliği ile köyde bulunan okul binası düzenlenerek Geleneksel Yaşam Kültür Müzesi olarak hayata geçirildi. Açılan müzeyle Aile ve kültürel değerlerin korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlamak üzere; Köyden kente göç ve teknolojik gelişmeler nedeniyle kullanım alanını kaybetmiş, kaybolmaya yüz tutmuş olan kültürel yaşam değerlerinin bir geleneksel yaşam kültürü müzesi oluşturulmak yoluyla sergilenmesi, yaşatılması, genç nesillere ve gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor.

Müze açılışı 13 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 11.30’da yapıldı. Müze açılışına; Kaymakam Cemil Sarıoğlu, AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Emniyet Amiri Kamil Öncü, Artvin İl Müftüsü Kemal Uçkun, Daire Amirleri, Tepeköy Köyü Muhtarı Davut Karaaslan AYEKDER Başkanı Orhan Sevim, AYEKDER Kurucu Üyesi Mustafa Yüksel, Dr. Yavuz Akaltun, Siyasi Parti Temsilcileri, çok sayıda davetli ve köy halkı katıldı.

Müze açılış Programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Proje tanıtım sunumunun yapılmasından sonra AYEKDER Başkanı Orhan Sevim açılış konuşması yaptı.

Sevim: “İçinde yaşadığımız bu güzel vatan toprağı ve insanımız Kafkas Kültürümüzün bir harmanı olarak uzun yıllar yaşam kültürlerini koruyarak, günümüze canlı örnekleriyle taşıma beceresi göstermişlerdir. Ne var ki son yıllarda yaşam kültürümüz ekonomik gelişmeler sonucu oluşan göç dalgasına yenik düşmüştür. Yaşam Kültürümüz önemli öğelerinin kaybolmaya hatta yok olmaya başladığını görmekteyiz. Yaşam Kültürümüzün en önemli ögelerini korumamız gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. İşte Artvin Yaşam ve Kültür Derneği (AYEKDER)bunun için kuruldu.  Yaşam Kültürü Müzemizi bunun için açıyoruz. Müzemiz gelişecek, dedelerimizin Kafkaslardan getirdiği kültürel değerler ile övüneceğiz ve bu övüncümüzü herkesle paylaşacağız” dedi.

Daha sonra Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’te konuşma yaptı. Konuşmasında  6 ay önce başlattıkları Citta Slow üyeliğine değinen Öztürk,  Cuma Günü Artvin Valisi Kemal Cirit ve Kaymakam Cemil Sarıoğlu ile birlikte İtalya’ya giderek Citta Slow üyeliği için gerekli olan Sertifikayı alacaklarını söyledi.  Citta Slow üyeliğinin gerçekleşmesi ile tüm dünyaya Artvin’in ve Şavşat’ın tanıtımını yapacaklarını kaydeden Başkan Öztürk, “Citta Slow ile Yöresel kültürümüzü, mimarimizi ve değerlerimizi ayakta tutacak ve gelecek nesillere aktaracağız” diyerek konuşmasını bitirdi.

Müze açılışında Milletvekilleri de birere konuşma yaptı. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Bazı illerimizde ilçelerimizde bir müze olmadığı Türkiye’de,  bir köyde Geleneksel Yaşam Müzesinin açılması gerçekten bir çoban ateşi. O kadar çok heyecanlandım ki buna katkısı olanları katkı verenleri içtenlikle kutluyorum. Bu bir bina değil bu bir köprüdür. Kültürümüzü geçmişle gelecek arasında taşıyacak bir köprüdür emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise “Gerçekten bir köyde müze açılması bir duyarlılık gösterilmesi gerçekten çok önemli. Derneğe, Muhtara emeği geçen herkese gerçekten biz de teşekkür ediyoruz. Müze açılışı güzel bir farkındalık inşallah bunu da bir ev pansiyonculuğuyla taçlandırarak daha fazla turistin gelmesini ve konaklamasını sağlayarak kültürümüzü değerlerimizi güzelliklerimizi dünyaya tanıtabiliriz. Müzenin köyün geleceği için daha güzel yarınlar için güzel şeylere vesile olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Son olarak İlçe Kaymakamı Cemil Sarıoğlu konuşma yaptı. Kaymakam Sarıoğlu, “ Bizler çok hızlı bir dünyada yaşıyoruz. Artık küreselleşmenin getirmiş olduğu etkiyle mesafeler aylardan günlere, dakikalara düşüyor. Şehirler ilçeler köyler birbirlerine benziyor. Maalesef bu gidişat özellikle bizim gibi ülkelerin biraz daha gelişmiş ülkeler karşısında daha kültürel noktada erozyona sebebiyet verebiliyor. Bizler bu noktada gelişmiş ülkelere nazaran biraz daha çaba sarf etmeliyiz. Çünkü biz kendi kültürümüzü geleneklerimizi göreneklerimizi korumak için daha çok emek harcamalıyız ki onlarla rekabet edebilelim. Tabi kültürümüzü korumak onu sahiplenmek için önce bir ateş bir sevgiyle başladı. Kültürümüzü geleneklerimizi göreneklerimizi yaşatabilmek için sevgi, istek bir yere kadar. Kültürümüzü gelecek nesillere aktarma açısından böyle somut müzelere, insanların gelip zaman geçirebilecekleri mekânlara çevirmeliyiz. İşte bugün Sağ olsun Dernek Başkanımız Muhtarımız Tepeköy halkımız sadece Tepeköy için değil Şavşat’ın geleceği için gençlerimiz için çocuklarımız için çok önemli bir projeye hep beraber bugün imza atıyorlar. Okulumuzu müzeye çevirdik ama ben okulumuzun yine okul vazifesini sürdüreceğine inanıyorum. Çünkü bizim belli bir yaşın altındaki çocuklarımız bu müzede sergilenecek olan aletlerin birçoğunun adını bilmiyor.  Belki annesinden babasından çat pat adını duymuş ama ne işe yaradığını bilmiyor. Biz bu müze kurulurken aynı zamanda okul vazifesini görmesini de önemsiyoruz.  İnşallah yeni eğitim öğretim sezonu başladığı zaman bütün çocuklarımızı ayrım yapmadan anaokulundan ilkokulundan liseye kadar dışarıdan gelen öğrencilerimizi mutlaka buraya getirip bu okulu gezdireceğiz. Onlara Şavşat’ın kültürünü geleneğini gelmiş oldukları toprağı, gelmiş oldukları nesli öğreteceğiz ki geleceğe daha büyük bir özgüvenle daha büyük bir cesaretle bakabilsinler. Vatanımızı milletimizi daha yukarı çıkarabilsinler. Ben bunu çok önemsiyorum. İnşallah bunu hep beraber elbirliğiyle başaracağız.

Şavşat’ımız içinde bu müze çok önemli. Çünkü biz gelen turistleri maalesef bir gece konaklatabiliyoruz. Belli turizm destinasyonlarını gezip buradan ayrılıyorlar. Genelde doğa harikası yerlerimizi görebiliyorlar ama maalesef biz onlara tarihimizi tam olarak anlatamıyorduk. Biz artık onlara tarihimizi de anlatabileceğiz. Bundan yıllar önce yaşayan halkımızın hangi aletleri kullandıklarını da gösterebileceğiz. Bunlar ilgi çeken yeni nesil turistlerin aradığı şeylerdir. Otantik yaşamımızı ve otantik kültürümüzü tanıtmayı hep beraber başaracağız” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra müze açılışına geçildi. İl Müftüsü Kemal Uçkun’un yaptığı duadan sonra Müze açılış kurdelesini Kaymakam Cemil Sarıoğlu, Milletvekilleri İsrafil Kışla ve Uğur Bayraktutan, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk birlikte kestiler.

Açılış sonrası katılımcılara Kete, Lokum ve kavurma ikramı yapıldı.

Share
2609 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?