logo

reklam

Tel Örgüye Takılan Ayı Kurtarıldı

Doğa Koruma Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü’ne, Artvin İli Şavşat İlçesi Pınarlı Köyünde Şahsın bahçesinde bulunan tel örgüye takılı bir boz ayı olduğu ihbarı yapıldı.

Olay yerine giden Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir, 12.Bölge Müdürlüğü Veteriner Hekimi Gökhan Ergin, Artvin Çoruh Üniversitesi Artvin Meslek Yüksek Okulu Avcılık ve Yaban Hayatı Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yasin UÇARLI ve Artvin Şube Müdürlüğü teknik personeli tarafından,  Şavşat İlçe Jandarma komutanlığı ekiplerinin de desteğiyle, tel örgüye yakalanmış olan boz ayı kurtarıldı.

Yaklaşık 5 yaşında 250 kg olduğu tahmin edilen boz ayının arka sol ayağından yakalandığı tuzaktan insanlara ve kendisine zarar vermeden kurtarılabilmesi için 12.Bölge Müdürlüğü Veteriner Hekimi Gökhan Ergin tarafından narkotik tabanca ile uygun dozda narkozla uyutulması sırasında yakalandığı tel örgüden kurtularak alandan uzaklaştı.

Boz ayıya yırtıcılar ve çoban köpekleri tarafından zarar verilebileceği ihtimaline karşı belli noktalarda konuşlandırılan ekipler ayının ormana girmesiyle birlikte ekipler olay yerinden ayrıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürü  Yunus Aydemir, olay yerindeki güvenlik önlemlerini alan Şavşat İlçe Jandarma Komutanlığına, Artvin Çoruh Üniversitesi Artvin Meslek Yüksek Okulu Avcılık ve Yaban Hayatı Bölüm Başkanı Öğr.Gör. Yasin Uçarlı, 12.Bölge Müdürlüğü Veteriner Hekimi Gökhan Ergin ve duyarlılık gösteren Pınarlı Köyü vatandaşlarına teşekkür etti.

 

Etiketler: » » » »
Share
1011 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?