logo

Tekkale’de Gelenek Sürüyor

Artvin’in Yusufeli ilçesi Tekkale Köyü’nde tarihi asırlardan gelen etkinlik sürüyor.

2 gün süren etkinlikte halk konseri halk oyunları yöresel oyunlar ve yöresel sanatçıların etkinlikleriyle coşan Tekkale Köylüleri ikinci gün ise asırlardır süren kurban etkinliği toplu dualar ve namaz kılmalar ve karakucak güreşleri ile devam etti.

 

Karakucak güreşlerine yüzlerce pehlivan katıldı. Pehlivanların kıyasıya mücadele ettiği Tekkale Köyü’nün Selant Yaylası eteklerine konulmuş Küsara mevkiinde nefeslerin kesildiği karakucak güreşlerinde yediden yetmişe katılımcılarda doyasıya eğlendiler. Hem horon teperek kurban etlerinden yediler hem de karakucak güreşlerini seyrettiler.

İki gün süren Tekkale köyü etkinliklerine binlerce katılımcı katıldı ve izledi etkinlik Çay TV’de yayınlanan Nusret Durur’la Bölgenin Sesi programıyla ekranlara geldi. Etkinliklere ilişkin Tekkale Köyü muhtarı Fethi Güçlü açıklamalarda bulunarak etkinlikler hakkında bilgi verdi. Tekkale köyü muhtarı Fethi Güçlü konuşmasında “Bu etkinliğin asırlara dayandığını biz dedelerimizden gördük bizde devam ettiriyoruz etkinliğin önemi büyük köyümüzün her türlü felaketlerden korunması için kurbanlar kesiliyor dualar ediliyor, bu arada da birlik ve beraberlik sağlanıyor. Bu etkinlik sayesinde gurbetteki köylülerimiz kaynaşıyor” ifadelerini dile getirdi.

Tekkale köylüleri asırlık gelenek sayesinde bu güzel etkinlikte bir araya gelirken, güreşe de eğlenceye de doydular. Köylüler birlik ve beraberliğin örneklerini sergilerken, hasret giderdikleri bu etkinlik ile birlikte asırlık geleneği gelecek nesillere aktaracaklarına dayalı birbirlerine söz vererek etkinlikten ayrıldılar.

Share
2187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?