logo

Taşlıca Tarımsal Kalkınma Kooperatifine Büyük Destek

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Projesi kapsamında İlimiz Merkez İlçe Taşlıca Köyü’nde S.S Taşlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından uygulanmış olan Bal Süzme ve Paketleme Tesisi Projesi 01 Aralık 2014 tarihi itibariyle tamamlanmış olup tesis sezonun açılmasıyla birlikte faaliyetlerine başlayacak.

116 ortağı bulunan Kooperatif daha çok arıcılık ve ormancılık alanlarında faaliyet göstermekte olup, proje ile ortaklarından ve İlimizden topladığı balları hijyenik bir ortamda paketleyerek tüketiciye ulaşmasını sağlayacak.

Söz konusu tesis 1.000.000 TL’ye mal olmuş olup, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kooperatife Yatırımcıya 400.000,00 TL hibe ödemesi gerçekleştirilerek, Tesis ile 11 kişilik istihdam artışı sağlanmış olup yıllık 100 ton kapasiteli Bal Süzme ve Paketleme tesisi İlimize kazandırıldı.

Tesisin tamamlanmasıyla birlikte Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, İl Müdür Yardımcısı Alaeddin Zeren ve Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Tuncay Yılmaz tesise ziyarette bulundular.

Tesis ziyaretinde İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu tamamlanmış olan tesisin İlimizde ve Taşlıca Köyü’nde önemli bir yeri olan arıcılık açısından ihtiyaç olduğunu, İlimizde böyle tesislerin sayısını arttırmamız gerektiğini belirtti. Ayrıca böyle tesislerle üretilen balların kayıt altına alınarak kalitenin de arttırılmasına yardımcı olunacağını kaydetti.

Yatırımcı S.S. Taşlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yaşar da proje için İl Müdürlüğü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına teşekkürlerini ileterek desteklerin yatırımcılara çok büyük faydaları olduğunu belitti.

Share
366 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?