logo

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Artvin’de ‘tarımda genç girişimci kadınlar güçleniyor’ projesi kapsamında genç girişimli kadınlara yönelik başarılı projeler belirlendi.

Tarım Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında Uygulamalı Girişimcilik Kursları açılarak programa binaen Şavşat İlçesinde düzenlenen kursa 21 kursiyer, Merkez İlçede düzenlenen kursa 24 kursiyer, Hopa İlçesinde düzenlenen kursa ise 6 kursiyer olmak üzere toplam 51 kursiyer Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılım sağlayarak katılım belgesi almaya hak kazandı.

Kursa katılım sağlayan kursiyerlere Bakanlık Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının; Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Proje Formatına uygun, kadın girişimcilerin projelerini hazırlanmasına yönelik bilgilendirme eğitimleri yapılarak her kusun bitimine müteakip 15 gün süre içerisinde belirtilen resmi e-mail adresimize projelerini sunmaları rica edilmiş ve dönem dönem kursiyerlerimize proje sunmalarının değerliliği birçok kez önemle hatırlatıldı.

Bu kapsamda kursiyerler projelerini Bakanlık, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının; Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Proje Formatına uygun olarak süresi içerisinde hazırlayıp resmi e-mail adresine gönderildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın; Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Proje Formatına uygun olan projeler ile Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi-2016, Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı Proje Değerlendirme Tablosu jüri üyelerinin e-mail adreslerine gönderilmiş olup jüri üyeleri proje inceleme ve değerlendirmelerini yaparak 25 Mayıs 2016 tarih ve 14.00′ da İl Müdürü makam odasında projelerin nihai değerlendirme toplantısının gerçekleştirilmesi sağlandı.

Projelerin nihai inceleme ve değerlendirme toplantısı İl Müdürümüz İshak Hacıkamiloğlu ev sahipliğinde; ATSO Yönetim Kurulu Başbakanı Kurtul Özel, Yrd. Doç. Dr. Bülent Turgut, İŞKUR Şube Müdürü Nezahat Öztürk, ve KOSGEB KOBİ Uzmanı Onur Gaga’ nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda projelerin nihai inceleme ve değerlendirmeleri yapan jüri üyeleri İlimizde ve İlimizi temsilen Bakanlık Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına gönderilecek olan başarılı ilk 3 projeyi belirlendi.

Toplantıda sonunda açıklamalarda bulunan İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu; “Tarihsel ve toplumsal perspektifte kadınlarımızın çalışma alanı ve konusu, Sanayi Devrimine kadar ev ve el işi olarak belirlenmişken, sonraki dönemlerde kadınların toplumdaki yerinde anlamlı değişimler yaşanmıştır. İşgücüne katılan kadınlar çoğalmış, çalışan kadın sayısında yükselme meydana gelmiş ve hatta ailenin geçimini tek başına sağlayan anneler daha sık görülmeye başlanmıştır. Tarımsal faaliyetlerin çeşitli alanlarında iştigal olan yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin, verimli ve sürdürülebilir kullanan, çevresine öncülük eden ve edebilecek kadın çiftçilerimizi böylesine anlamlı bir eğitimde ağırlamaktan, projelerini kabul etmekten ve değerlendirmekten dolayı öncelikle kurumum adına duymuş olduğum memnuniyeti belirtmek isterim.

Bu bağlamda genç kadın çiftçilerimizin hayallerini, arzularını ve taleplerini gerçeğe dönüştürmek istiyoruz ve onlara her daim inanıyoruz.

Bu vesileyle emeği geçen paydaş kurumlara, jüri üyelerimize ve bu öyküyü sürdürecek olan ve hayatlarının her alanına taşıyacak olan genç kadın çiftlilerimize katılımlarından ve göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederim. Ayrıca bu kapsamda 4 Haziran 2016 tarihinde saat 14.00′ da Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapılacak olan Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı Sertifika Dağıtım ve Proje Pazarı Açılış Törenine tüm halkımızı bir kez de buradan davet eder ve programımıza katılımlarını bekleriz” dedi.

Etiketler: » » »
Share
825 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?