logo

Talihsiz İnşaat İşçisinin Organları 3 Kişiyi Hayata Bağladı

Artvin’de inşaattan düşen ve tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 28 yaşındaki gencin organları, ailesi tarafından bağışlandı.

Sarp Gümrük Müdürlüğünde inşaat yapımında çalışan Rıza Zeytin, 15 Ağustos’ta inşaattan düşerek yaralandı. Vücudunun birçok yerinde kırık ve iç kanama oluşan Zeytin, ilk müdahalesinin ardından Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Yapılan müdahalelere rağmen dün akşam beyin ölümü tamamen gerçekleşince vücut fonksiyonları kaybedince makineye bağlı fişi de çekildi. Rıza Zeytin, üç yıl önce böbreğini komşusuna bağışlayan amca Mustafa Zeytin, Baba Hasan Zeytin ile görüşerek oğlunun organlarını bağışlamasını istedi.

Bunun üzerine baba Hasan Zeytin ve ailesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Bağış Koordinatörü Başar Erdivanlı ile görüştü. Aile, oğullarının organlarını bağışlamaya karar verdi.

Erdivanlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, ailenin büyük özveri göstererek organ bağışına karar verdiğini belirterek, “Hastamız genç olduğu için pek çok organının, bağış bekleyenlere yardımı oldu. Adli vaka olması ve prosedürlere rağmen aile, sabrını koruyarak kararının arkasında durdu. Kendilerine bu nedenle teşekkür ediyoruz” dedi.

Erdivanlı, Ankara ve Trabzon’dan gelen ekipler tarafından alınan organların hayat kurtaracağına işaret ederek, “Karaciğeri İzmir’e gidiyor. Kalbi Ankara’daki bir hastaya, böbrekleri Samsun’da iki hastaya nakledilecek. Korneaları da Samsun’da iki hastanın görmesine sebep olacak” diye konuştu.

Amca Mustafa Zeytin, yeğenini kaybettiği için üzgün olduğunu dile getirerek, 3 yıl önce komşusu için bir ay düşündükten sonra böbreğini bağışladığını ve bu bir ablam oldu” dedi. Evli ve bir çocuk babası Zeytin’in cenazesi, Borçka Demirciler Köyünde toprağa verildi. Öte yandan kaza ile alakalı soruşturma sonucu Adli Tıp Otopsi sonrası belirleyecek.

Share
1654 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?