logo

Suruç’taki İntihar Saldırısı Hopa’da Protesto Edildi

Hopa’da ESP Suruç’ta gerçekleştirilen saldırıyı protesto etti. Hopa Belediye parkında toplanan ESP, Halkevleri ve HDP’ liler sloganlar atarak İnönü Caddesinden yürüyerek Cumhuriyet Meydanına geldiler. Sloganlar ve alkışlarla Suruç’ta yaşanan katliamı protesto etti.

ESP adına burada okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Son iki yıldır Devlet destekli Faşist DAİŞ çeteleri tarafından yakılıp yıkılan Rojava halklarının direnişi ile çetelerden kurtarılan Kobani’nin yeniden inşası için Türkiye’nin dört bir tarafından Suruç’a giden ESP’nin gençlik örgütlenmesi olan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi gençlerin konakladığı Amara Kültür Merkezine bugün sabah saatlerinde IŞID çeteleri tarafından alçakça bir bombalı saldırı gerçekleştirildi. Tatil günlerinde yetim çocuklar için Kobani’de ev yapmaya, Kobani’deki yeni Demokratik adımları yerinde görmeye giden, yanlarında oyuncaktan-kitaptan başka bir şey olmayan gençler IŞID barbarları tarafından öldürüldüler. Şeker bayramında Türkiye’nin sınırları içinde Urfa’da, devletin gözü önünde, yüzlerce polisin takibi altında olan onlarca genç yoldaşımız IŞID çetelerine katlettirildi” denildi.

Okunan basın açıklamasında AKP hükümetin bu saldırıdan doğrudan sorumlu olduğu ileri sürülerek Barbar, ortadoğunun tarihi mirasını yok eden kendisinden olmayan herkese saldıran, çocuk-yaşlı demeden insanları öldüren IŞID militanlarının Türkiye’de beslenmesi, korunması için var güçleriyle çalışanların yüzlerinin bu saldırıyla bir kez daha ortaya çıktığını söylediler.

Yapılan basın açıklamasının son kısmında şunlar ifade edildi “Bugün buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Son neferimize, son damla kanımıza kadar halkların özgürlüğü, eşitliği, kardeşliği için, savaşsız ve sömürüsüz bir ülke için bu faşist diktatörlüğü ve kiralık katillerini yok edene kadar mücadele edeceğiz. Bugün Suruç’ta, geçmiş’te Diyarbakır’da, Kobani’de, Gezi’de, Çorum’da, Sivas’ta, Kızıl dere’de öldürülen katledilen o yiğit gençlerimizin ideallerini, mücadelelerini zaferle taçlandırıncaya kadar var gücümüzle mücadele edeceğiz”.

Basın açıklamasının sonunda halkevleri ve HDP adına da konuşmalar yapıldı. Halkevleri adına Taylan Kaya, HDP adına da HDP Artvin Eşbaşkanı YılmazTopaloğlu birer konuşma yaparak saldırıyı lanetlediler.

Yapılan konuşmaların ardından Grup tekrar Belediye parkına kadar yürüyerek buradan dağıldı.

Ç.P.

 

 

Etiketler: » » »
Share
1189 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?