logo

Suruç Katliamına Tepki Yağıyor

Artvin’de Emek Ve Demokrasi Platformu Şanlıurfa Suruç İlçesi’ndeki Amara Kültür Merkezi önünde intihar saldırısı sonrası meydana gelen patlamada 32 kişinin ölmesi 129 kişi yaralaması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında katliamı şiddetle kınadı.

 

Artvin Kızılay İş Hani Önünde düzenlenen basın açıklamasın CHP İl Başkanı Yücel Kurt, Yeşil Artvin Dernek Başkanı Neşe Karahan, Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, Birleşik Haziran Hareketi Artvin İl Temsilcisi Sercan Dede ve vatandaşlar katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Sercan Dede Suruç’ta, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi genç kardeşlerinin üzerine bomba atıldığını ifade ederek “Yıkılmış Kobene’yi inşa etmek için Suruç’ta geçiş için bekleyen onlarca arkadaşımızı kaybettik. Onlarca arkadaşımız yaralı. Acımız ve öfkemiz büyük” dedi.

Patlayan bombanın sorumlusunun Ak Parti iktidar olduğunu kaydeden Dede açıklamasının devamında şunları söyledi:

“İŞİD’e MİT tırlarıyla taşınan silahlar, bombalar Kobane’de şimdi de Suruç’ta patlamaktadır.

Katilleri de, bu ortamı hazırlayanları da aslında herkes çok iyi biliyor. Emperyalizmin çıkarları ile Ortadoğu halklarına kan kusturanlar, katilleri bu ülke coğrafyasında kollayanlar, besleyenler ve işbirliği içinde olanlar bu katliamın gerçek sorumlularıdır.

AKP’nin beslediği, ülkemizi savaş üssü haline getirdiği bu kanlı çeteciler, yaşamı, özgürlüğü kanla ve ölümle susturmaya çalışmaktadır. Katillere bu zemini hazırlayan politikaları uygulayanların tarih önünde hesap vermekten kurtulamayacağına inanıyoruz.

Suruç’ta meydana gelen saldırıda yaşamını yitirenlerin çoğu tıp fakültesi, hukuk fakültesi, sosyoloji ve psikoloji öğrencisi, her biri bu ülkenin geleceğinde söz sahibi olabilecek kadar iyi yetişmiş değerlerdir.

Suruç’ta yaşanan saldırının katilleri ve o katilleri besleyip büyüten, bugünlere getirenler bellidir. Suruç’ta hayatını kaybedenlerin katilleri sadece bombayı patlatanlar değil; o bombanın hiçbir engelle karşılaşmadan oraya girmesine seyirci kalan, IŞİD çetelerine kucak açan, lojistik destek sunanlardır. En ufak insani değerden nasibini almamış katiller sürüsünün gerçekleştirdiği saldırıyı nefretle kınıyor, yaşamlarını yitirenlere başsağlığı, yakınlarına sabır ve metanet, yaralılara adi şifalar diliyoruz.

Suruç’ta patlayan bomba bu topraklardaki banşa, sevgiye ve halkların kardeşliğine karşı patlatılmış bombadır. Ancak her şeye rağmen kazanan yaşam ve özgürlük olacaktır.

Bu katliamın hesabını sorumlularından soracağız.

Onlar IŞİD’in üzerine ölüm düşürdüğü Kobane’ye yaşamı götürmek için yola çıkmışlardı. Yanlanna yalnızca çocuklar için oyuncaklar, kitaplar ve hayallerini almışlardı. 0 karanlığın içine bir damla ışık düşürmek istiyorlardı. Kanlı bedenleriyle yere düştüler. Ama sesleri Kobane’li çocuklardan, doğacak çocuklarımızın kulaklarına bomba gümbürtüsünün boğamadığı bir umut fısıltısı olarak ulaştı. Onları unutmayacağız. Bansın, yaşamın, özgürlüğün zorbalığı, barbarlığı ve caniliği yenerek kazanacağı, bir dünya için mücadele edeceğiz.

Bir kez daha söylüyoruz, görülmemiş hesap kalmayacak” dedi.

Share
688 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?