logo

Sümbüllü Köyü Sakinleri Ağaç Kesimine İzin Vermedi

ARTVİN merkeze bağlı Sümbüllü Köyü’nün üzerinden geçirilmek istenen elektrik iletim hattı için doğal yaşlı ormanlardan ağaç kesmek isteyen şirket çalışanlarına köylü izin vermedi.

Barajlarda üretilen elektrik için iletim hattı çekilmesi amacıyla 2011 yılında hazırlanan proje için Sümbüllü Köyü’nden geçirilmek istenen proje hazırlandı. Merkeze 8 kilometre uzaklıktaki Sümbüllü Köyü’nün 25 metre üzerinden geçirilen iletim hattı için doğal yaşlı ormanların bulunduğu alanda Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nün izni ile ağaç kesimine karar verildi. Ancak yıllardır, ‘Yasak orman’ ilan ederek korudukları doğal yaşlı ormanlardan ağaç kesimine karşı çıkan Sümbüllü Köyü sakinleri, ‘kesim izninin yürütmesinin durdurulması ve iptali’ istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, 2013 yılında ‘yürütmeyi durdurma ‘ kararı verdi.

Karara karşı yapılan itirazlarla ilgili hukuki süreç devam ederken bölgede ağaç kesimine başlandı. Orman üzerinden geçecek elektrik iletim hattı için 60 metre genişliğindeki alanda, iddialara göre 700’e yakın ağaç kesilecek. Geçtiğimiz aylarda başlatılan kesimler devamı dün gerçekleşti. Ağaç kesimine  için şirket çalışanları orman bölge müdürlüğü ekipleri ve Jandarma ekipleri de güvenlik önlemi alarak eşlik etti.

Fakat bu kez kesim gerçekleştirilemedi. Önce köy sakinleri toplu bir şekilde şirket çalışanlarına engel olurken, Artvin merkez ve ilçelerden çok sayıda vatandaşta köye akın etti. Yöre halkı gelen şirket ekiplerine ormandan ağaç kesme izini olup olmadığı sordu. Bunu üzerine evraklar incelenmeye başladı üç saat süren pazarlık sonrası ağaç kesimi yapılmadan şirket çalışanları köyü terk etti.

Süreci yakından takip eden Sümbüllü Köyü sakinlerinden Cengiz Nişancı, ‘Yasak orman’ ilan ederek korudukları yaşlı ormandan ağaç kesmediklerini belirterek, elektrik iletim hattı için ağaç kesilmesine tepki gösterdi. Destek olan bütün Artvinlilere teşekkür eden Nişancı, “biz yargıya güveniyoruz süreç sona erene kadar bölgeden ağaç kesim işlemini kesinlikle yaptırmayacağız” dedi.

Etiketler: »
Share
1724 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?