logo

Sultan Abdülhamid Hareket Ordusuna Niçin Karşı Koymadı?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

1908 Meşrutiyetine karşı, ilk ayaklanma İstanbul’da 13 Nisan 1909’da (Rumî Takvime göre 31 Mart 1325) oldu. Hem de, Meşrutiyeti korumak için Selanik’ten İstanbul’a gönderilen seçme avcı taburlarının askerleri ayaklandılar.

Bu olaylardan birkaç gün sonra Selanik ve Balkanlar’dan İstanbul’a adına ‘‘Hareket Ordusu’’ denilen birlikler girmeye başladı.

Eylemin amacı, Sultan 2. Abdülhamid’i tahttan indirmekti. Çünkü, meşrutiyeti ilan etmesine ve Anayasa’yı yürürlükte bırakmasına rağmen Sultan Abdülhamid hâlâ, Avrupa’nın çekindiği bir hükümdardı.

Kendisine ‘Selanik’ten gelen kuvvetlere müdahale edelim mi’ diye soruldu ama o izin vermedi?

İstanbul gelen Hareket Ordusuna karşı koymak için, Sultan Abdülhamid’in elinde yeterince asker ve mühimmat vardı.

Özellikle, İstanbul’un ve saltanatın güvenliğini korumak için kışlalarda tutulan Avcı Taburları ile Padişahın “Hassa Ordusu”, Hareket Ordusuna rahatlıkla karşı koyabilir, durdurabilirdi.

Tarih kaynaklarına ve şimdiye kadar yapılan yorumlara göre, Sultan Abdülhamid’in Hareket Ordusuna karşı gelmemesinin gerekçesi şudur: “Askeri birbirine kırdırtmamak ve kardeş kanı akıtmamak…”

Oysa, Padişahların hemen tamamı, kendi tahtını ve saltanat idaresini tehlikede gördüğü anda, elindeki kuvvetleri hiç çekinmeden kullanmışlardır.

Sultan Abdülhamid ise, kuvvetle karşı koyma yolunu tercih etmedi.

Acaba niçin?

Share
92 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üsve-i Hasene (Güzel Örnek; Peygamber Efendimiz [S.A.V.])

  15 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Mücerred (soyut)hakikatler, ahlâkî kavramlar güzel örneklerle ve örnek şahsiyetlerle anlaşılır. Kur’ân-ı Kerîm buna “Üsve-i Hasene” demiştir Üsve-i Hasene, hüsn-ü misal, güzel örnek ve örnek şahsiyet anlamına gelmektedir. Peygamberler, Hz. Muhammed (asm), Hulefa-i Raşidin, Sahabe-i Kiram, müceddidler, müçtehidler ve başarılı dürüst, ahlâklı ilim adamları, san’atkârlar, tüccarlar “Üsve-i Hasene” sayılırlar. İnsanlar örnek şahsiyetler ve mükemmel rehberleri örnek alarak, yollarını izleyerek, tavsiyelerine uyarak güzel ahlâka ve istikame...
 • Bediüzzaman’dan Etkilenen Şule Yüksel Şenler Erdoğan Ailesini Etkilemiş

  14 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.Kısaca özgeçmişi Kıbrıslı bir ailenin çocuğu olan Şule Yüksel Şenler 1938 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. İlk öyküleri dergi ve gazetelerde yayımlanan Şenler’in hayatı ağabeyi Üzeyir Şenler’in, Said-i Nursi’nin derslerine katılmasıyla değişti. Ağabeyinin tavsiyesi üzerine yaşam tarzını değiştirerek Risale-i Nur sohbetlerine katılan Şenler bir müddet sonra tesettüre girdi. Şenler, sinemada izlediği aktrisin baş bağlama tarzını beğenerek yeni bir başörtüsü bağlama modeli ortaya çıkardı. Genç kızlar başlarını onun gibi kapatmaya başladı. P...
 • Beni Eleştirenler Akçiçek’in İtiraflarından Sonra Nasıl Bir Yorum Yapacaklar?

  12 Şubat 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Benim oy taşıma noktasında yaptığım değerlendirmeler konusunda bana karşı acımasız eleştiri yapanlar ve partizanlık yaptığımı, hatta iktidar partisini koruduğumu ileri sürerek adeta sosyal medyada beni linç etmeye çalışan arkadaşlara şimdi bir soru sormak istiyorum. Bu itiraflar sonrasında benden özür dilemeyi düşünüyor musunuz? Bugün Ergül Akçiçek’in yaptığı itiraflar benim köşe yazımda yazdıklarımdan acaba farklı bir şey mi? Benim yazdığım yazılar sonrasında bana yaptığınız eleştiriler karşısında vicdanen bir rahatsızlık duyuyor musunuz...
 • Kocatepe’nin 41 Yeni Projesini Merakla Bekliyorum

  12 Şubat 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yerel seçimler öncesinde artık gündemin yavaş yavaş projelere kayması gerektiğini belirten isimlerin başına geliyorum. Oy taşıma olayları falan filan. Bütün bunların çok önemli tartışmalar olmadığını ifade etmiştim. Kimin oyunun nereye gittiğini falan bırakarak önümüzdeki beş yıl için başkan adaylarının projelerinin artık gündeme getirilmesi gerektiğini düşündüğümden dolayıdır ki projeler beni heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz hafta sonu Artvin Belediye Başkanı ve AK Parti Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe’nin bir paylaşımı oldu. ‘Yeni...