logo

Sultan Abdülhamid Hareket Ordusuna Niçin Karşı Koymadı?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

1908 Meşrutiyetine karşı, ilk ayaklanma İstanbul’da 13 Nisan 1909’da (Rumî Takvime göre 31 Mart 1325) oldu. Hem de, Meşrutiyeti korumak için Selanik’ten İstanbul’a gönderilen seçme avcı taburlarının askerleri ayaklandılar.

Bu olaylardan birkaç gün sonra Selanik ve Balkanlar’dan İstanbul’a adına ‘‘Hareket Ordusu’’ denilen birlikler girmeye başladı.

Eylemin amacı, Sultan 2. Abdülhamid’i tahttan indirmekti. Çünkü, meşrutiyeti ilan etmesine ve Anayasa’yı yürürlükte bırakmasına rağmen Sultan Abdülhamid hâlâ, Avrupa’nın çekindiği bir hükümdardı.

Kendisine ‘Selanik’ten gelen kuvvetlere müdahale edelim mi’ diye soruldu ama o izin vermedi?

İstanbul gelen Hareket Ordusuna karşı koymak için, Sultan Abdülhamid’in elinde yeterince asker ve mühimmat vardı.

Özellikle, İstanbul’un ve saltanatın güvenliğini korumak için kışlalarda tutulan Avcı Taburları ile Padişahın “Hassa Ordusu”, Hareket Ordusuna rahatlıkla karşı koyabilir, durdurabilirdi.

Tarih kaynaklarına ve şimdiye kadar yapılan yorumlara göre, Sultan Abdülhamid’in Hareket Ordusuna karşı gelmemesinin gerekçesi şudur: “Askeri birbirine kırdırtmamak ve kardeş kanı akıtmamak…”

Oysa, Padişahların hemen tamamı, kendi tahtını ve saltanat idaresini tehlikede gördüğü anda, elindeki kuvvetleri hiç çekinmeden kullanmışlardır.

Sultan Abdülhamid ise, kuvvetle karşı koyma yolunu tercih etmedi.

Acaba niçin?

Share
159 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çırak etmek

  25 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://www.karabulut.co/bizim-nesil-icin-usta-cirak-iliskisi/ Köken olarak çırak kelimesi Farsça çarāġ veya çirāġ چراغ  "kandil, meşale" sözcüğünden alıntıdır. Sözlük anlamı olarak çırak “bir yerde uzun süre çalıştıktan sonra geçimini sağlayabilecek duruma erişmiş olan kişiye bağımsız çalışması için izin vermek.” anlamına gelmektedir. Köleler, bilhassa cariyeler belirli bir yaşa geldikten sonra daha evlenme çağı geçmeden ailenin itimad ettiği bir kimse ile evlendirilerek kendilerine yüklü bir cihaz (çeyiz) ve bir de evceğiz verilirdi...
 • Kelâm-ı kibâr – كلام كبار

  23 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kelam, söz; kibar, büyükler manasına gelir. O halde kelâm-ı kibâr “büyüklerin sözleri” anlamına gelir. Din büyüklerinin, büyük devlet adamlarının, ulu kişilerin, ahlakçıların söylediği kısa ve özlü sözler için kullanılan kelâm-ı kibâr, söyleyeninin bilinmesi bakımından atasözlerinden ayrılır. Bu özelliğiyle vecizeye benzer. Ancak vecizeler hemen her konuda söylendiği halde, kelâm-ı kibârdaha çok dini, tasavvufi, ahlaki ve toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren konularda söylenir. Sözlü kültürün vazgeçilmez unsurları olan kelâm-ı kibârları...
 • Kavl-i leyyin

  21 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://zsenturksohbetler.wordpress.com/2011/01/03/kavl-i-leyyin-yumusak-ve-tatli-konusmak/ Kavl-i leyyin,  Arapça bir ibare olup, “yumuşak sözle anlatma. Kırıcı olmama, suçlamama, hakaret etmeme, bağırıp çağırmama, nazik ve kibar olma, gönül okşayıcı olma” demektir. Yani sert ve enaniyetli olmayan söz anlamındadır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere; sert olmayan, muhatabı kırmayacak ve muhatabın sözü söyleyen kişiye karşı sert ve kırıcı tavır almamasını sağlayacak sözdür. Kavl-i leyyin’ in içeriğini biraz daha genişletecek olursak, bir i...
 • Hayvansever HAYDİKO’ya destek olmalıyız.

  20 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kaynak:http://avrasyavizyon.com/istanbulda-sahipsiz-kopeklerin-hamisi-vardi/ 1.Giriş HAYDİKO (Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma) Artvin’de faaliyet gösteren, sokak hayvanlarını koruyup yaşatmaya çalışan bir dernektir. Ben de bir süredir faaliyetlerini takip etmeye çalışıyorum. Gerçekten sahipsiz kedi ve köpekleri korumak ve yaşatmak için olağanüstü çaba harcıyorlar. 2.HAYDİKO’ya niçin destek olmalıyız? Bu derneğe destek olup kedi ve köpeklere sahip çıkmamız için bir sürü sebep var. Birinci sebep: Hayvanlara vefa borcumuzun olmasıdır. Ke...