logo

Sular Altında Kalacak Bitkilerin Tespit Çalışmasına Başlandı

Yusufeli barajında, “baraj göl aynası altında kalacak bitki türlerinin tespiti projesi” çalıştayı düzenlendi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü “Baraj Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti Projesi” kapsamında baraj suları altında kalacak özellikli bitkileri uygun alanlara naklediyor. Proje kapsamında Yusufeli Barajında tespit çalışması yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü aracılığı ile ihalesi gerçekleştirilen Yusufeli Barajı Baraj Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti Projesi Çalıştayı Artvin’de gerçekleştirildi.

Düzenlenen Çalıştaya Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, DKMP Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, DKMP 12. Bölge Müdürlüğü İdari ve Teknik Personelleri ile Kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katılım sağladılar.

Yusufeli Barajı, Baraj Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti Çalıştayı ile ilgili Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu tarafından çalışmalarla ilgili bilgi verildi.

Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu yaptığı Çalıştay sunumunda; “Artvin ilimiz bünyesinde barındırdığı yaklaşık 2 bin 700 adet bitki türü ile ülkemizde birinci sırada gelmektedir.  Bunlardan 198 adet endemik tür, 500 adeti nadir bitki türüdür. Asıl çalışmaya konu olan Yusufeli Barajı, Baraj Göl Aynası Altında kalacak yerlerde 15 gün süre ile arazide yapılan çalışma sonucu tespit edilen; toplam bitki sayısı 580 adet olup, bunlardan 49 adeti endemik tür olduğu ve 10 adeti ise risk altında olan bitki türleridir. Bu risk altında olan 10 türün iki adedi kritik, 3 adeti risk ve 5 adeti de üst risk grubundaki türlerdir.  Bu bitkilerin doğada tespitleri yapılarak tohumları toplanıp hepsinden örnekleme yapılarak Ankara’da bulunan tohum bankasına muhafazası için gönderilmiştir. Risk altında olan 10 türün 1 âdeti tohum-çelik, 1 adeti tohum-soğan ve 8 adeti de yalnızca tohumla üretilebilmektedir. Risk altındaki 10 türden 380 adet fert sökümü yapılarak, daha önceden tespiti yapılan (koordinatları belli) Artvin Salkımlı Köyü civarındaki yere nakli sağlanacaktır. Bu proje ile 380 adet fertten 10 bin fert adet üretim hedeflenmektedir. Sökümü yapılarak nakli yapılacak türler mutlaka bulunduğu ortamın toprak özellikleri (kayaçlarda ise kayaçlarla beraber) ile birlikte nakledilecektir. Nakledilecek bu türlerin yabancı otlarla mücadele şansı olmadığından mutlaka bakımlarının yapılması gerekmektedir. Üretimi hedeflenen 10 adet ferdin geri araziye naklinde mutlaka 2-3 yıl adaptasyon dönemine tabi tutulması gerekmektedir. Gerek söküm gerekse de geri dikim aşamasında hastalıklı ve yararlı bitkiler kullanılmayacaktır. Tespiti yapılan risk altındaki 10 adet bitkilerin Uluslararası Sözleşmeler gereği takip edilen bitki türleri arasında bulunmaktadır.” İfadelerine yer vermiştir.

Çalıştayın görüş ve öneriler bölümünde ise DKMP 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir, tohumların nakledilip yetiştirilecek yer olan Salkımlı Köyü sınırları içerisinde sahanın Korunan alanlar statüsüne alınmasının yararlı olacağını belirtti.

Share
508 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?