logo

Suikast Üçlü Zirveyi Engelleyemedi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye, Rusya Büyükelçi Karlov’un katledilmesi ile büyük bir şok yaşadı. Belki de sadece Türkiye değil Dünya büyük bir şok yaşadı. Rus Büyükelçi’nin katledilmesinin yegane amacı vardı, Suriye politikası üzerine Rusya-Türkiye ve İran yakınlaşmasının sekteye uğratılmasıydı. Bu nedendendir ki suikast zirvenin başlamasından bir gün önce gerçekleştirildi. Zirvenin gerçekleşmesinden bir gün sonra da Türk askerlerine Suriye’de bombalı saldırı oldu ve 14 askerimiz şehit düşürüldü. Askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Yazımın başlangıcında da belirttiğim gibi Rus Büyükelçisinin öldürülmesinin yegane sebebi zirve idi. O zirvenin engellenmesi gerekliydi ancak zirve engellenemedi. Şimdi sizlerle o zirveye ilişkin bazı notlar ve Karlov’un katledilmesinin toplantıya yansımalarına ilişkin detayları aktaracağım. Sonunda yorumlarım olacak. İşte Zirve bu atmosferde başladı.

Moskova’da üçlü zirve başladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova’da Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Çavuşoğlu toplantıda, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürüldüğü suikastla ilgili konuştuğu sırada, Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova gözyaşlarını tutamadı.

Moskova’nın ev sahipliğinde, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le bir araya geldiği üçlü zirve başladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Sizin büyükelçiniz, bizim de dostumuz Büyükelçi Karlov’a yönelik saldırıyı lanetliyorum. Hain, alçak terör saldırısının arkasında kimler var bunu da açığa çıkarmak zorundayız. Bunu birlikte başaracağız. Rusya kadar, Rus halkı kadar Türk halkı da çok üzgün. Saldırının hedefi ilişkilerimize zarar vermeyecek. Hain, alçak terör saldırısının arkasında kimler var bunu da açığa çıkarmak zorundayız. Bunu birlikte başaracağız” dedi.

Türkiye-Rusya-İran üçlü dışişleri bakanları toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından da paylaşımlarda bulundu. Çavuşoğlu’nun şu mesajları paylaştı: “RF Dışişleri Bakanı, dostum Lavrov’a ve Rus halkına bir kez daha taziyelerimizi ilettik.Türk halkı da en az Rus halkı kadar üzgündür. Bu terör saldırısının esas hedefi ilişkilerimize zarar vermek, son dönemde yakalanan ivmeyi yok etmektir. Hesabı sorulacaktır. Büyükelçinin adı Ankara’da yaşatılacaktır. Büyükelçiliğin olduğu sokağa adı verilecektir.”

Sokağa ismi verilecek

Çavuşoğlu, “Büyükelçiliğin bulunduğu sokağa ismini vereceğiz, adını hem Ankara’da hem kalbimizde yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

Zaharova gözyaşlarını tutamadı

Çavuşoğlu toplantıda, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürüldüğü suikastla ilgili konuştuğu sırada, Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova gözyaşlarını tutamadı.

Lavrov: Türkiye’ye minnettarız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Bu soruşturmayı Türk ve Rus yetkililer beraber sürdürecek. Sanıyorum ekibimiz şu anda Ankara’ya indi. Aynı uçakla sayın Karlov’un cenazesi yurda dönecek, biz de burada karşılama yapacağız” dedi.

“Devlet başkanlarımızın dün ifade ettikleri gibi bu trajedi uluslararası terörizmle daha etkin bir şekilde mücadele etmemizi gerektiriyor. Bugünkü ikili toplantımız ve üçlü toplantımız; Suriye’deki çözüme, insani yardımın ulaşımının kolaylaştırılmasına siyasi çözüme yönelik çalışmamıza katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullanan Lavrov, teröristlere kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceğini vurguladı.

Lavrov, “Olayın ardından Türkiye’nin tepkisine minnettarız. Suikast tüm detayları ile araştırılacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan ve ölümüyle sonuçlanan saldırının hedefinin ilişkilere zarar vermek ve son zamanlarda ulaşılan ivmeyi yok etmek olduğunu söyleyerek “Rusya ve Türkiye bunun farkındadır ve buna müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

“Rusya her zaman en iyi diplomatlarını Ankara’ya gönderdi”

Bakan Çavuşoğlu, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmasına Karlov’a yönelik terör saldırısını bir kere daha lanetleyerek başladı. Karlov’un zor şartlarda görevini iyi yapan çok iyi bir diplomat olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Rusya zaten her zaman en iyi diplomatlarını Ankara’ya göndermiştir. Bu da ilişkilerimize verdiği önemin göstergesidir.” diye konuştu. Çavuşoğlu, Karlov’un iyi bir diplomat olmanın yanında harika bir insan olduğunu belirtti.

İki ülke cumhurbaşkanı ve başbakanlarının dün telefonda görüştüklerini hatırlatan Çavuşoğlu, bu saldırıya en az Rusya ve Rus halkı kadar, Türkiye ve Türk halkının da çok üzüldüğünün altını çizdi.

Çavuşoğlu, saldırının hedefinin ilişkilere zarar vermek ve son zamanlarda ulaşılan ivmeyi yok etmek olduğunu söyleyerek “Rusya ve Türkiye bunun farkındadır ve buna müsaade etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Saldırının arkasında kimlerin olduğunu açığa çıkarmak için iki ülke uzmanlarının iş birliği içinde çalışacağını belirten Çavuşoğlu, “Elbette bu saldırının hesabı sorulacaktır.” dedi.

Yeni terör olayları gelebilir

Evet, zirve bu şekilde başladı. Zirvenin gerçekleşmesini engelleyemeyen zihniyetler kullandıkları IŞID taşeronluğu eşliğinde bu sefer Suriye’de askerlerimize yönelik bir bombalı saldırıda bulundular. Bombalı saldırı sonrasında askerlerimiz şehit oldu. Bütün bunlar Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına iyice sokmak ve ABD taşeronluğunu yaptırma amaçlıydı. Türkiye-Suriye politikalarında yaptığı yanlıştan dönünce ABD ve Avrupa yeniden bu yanlışın içerisine sokmak ve Rusya-İran ikilisi ile hareket etmesini engellemek maksatlı gayretlerin bundan böyle daha da artmasını bekliyorum.

Değerli okurlarım, bu süreçten sonra yeni terör olaylarının gerçekleşmesini maalesef bekliyorum. Çok dikkatli olmakta fayda var. ABD ve Avrupa, Türkiye’yi kendi çıkarları uğruna kullanamadıkça kudurmak üzere. Tüm güçleri ile saldıracaklar. Maşalarını harekete geçirerek ülke de kan akıtacaklar. Bunu bir miktar daha sürdürecekler. Yeni olaylar bekliyorum. Milletçe bir arada durursak bu günler geçecek ve güneş yeniden doğacak. Bu odakların son çırpınışlarıdır. Suriye’de hayat normale dönünce Türkiye’de de hayat normale dönecektir.

Konuyu irdelemeye devam edeceğiz.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Araştırma Sonuçları Ülkemizin Lehine Görünüyor

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Şu an seçim olsa; AK Parti: % 44,9, CHP: % 23,7, MHP: % 10,6, HDP: % 9,1, İyi Parti: % 2,7, Diğer: % 2,2, Cevapsız: % 2,0, Kararsız: % 2,1, Geçersiz/İptal: % 0,7, Sandığa gitmeyecek: % 2 Seçim ittifakları sonucu siyasi ağırlık merkezi açık ara AK Partiden yana. AK Parti - MHP ittifakı % 55 gibi gözüküyor. CHP - HDP ittifakı % 33 gibi. İyi Parti % 3 bile değil. Diğer Partiler % 2, Bağımsız % 2, kararsız % 2, oy vermeyecekler % 2, geçersiz % 1. Bu öngörüler milletvekili seçimleri için. Sonuç...
 • Ayyuka çıkmak

  16 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Halk arasında çok kullanılan bir kelime ya da kelime grubunun, araştırıldığında ne kadar yüksek bir ilmi derinliğe sahip olduğu anlaşılabilir. Bunlardan biri de ayyuka çıkmak tabiridir. Ayyuka çıkmak, haddinden fazla büyüyen olaylar için kullanılır. Mesela "Rezalet ayyuka çıktı!" denir. Yani haddinden fazla büyüdü. Ayyuk kelimesinin Arapça, Yunanca veya Türkçe kökenli olduğu ile ilgili farklı görüşler vardır. 1."Ayyuk" (عيّوق) bir yıldız ismi. Arapça bir kelime. Dünyaya yaklaşık 2000 ışık yılı mesafede olan Auriga (arabacı) tak...
 • Bankalar ne zaman kaldırılacak?

  14 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Emek piyasasındaki aracılar (taşeron) kaldırılıyor; *Sermaye piyasasındaki aracılar (bankalar) ne zaman kaldırılacak ? *Elektrik piyasasındaki aracılar (dağıtım şirketleri) ne zaman kaldırılacak ? *Tarım piyasasındaki aracılar (tüccar ve haller) ne zaman kaldırılacak ? Bu örnekler artırılabilir ama bunlar sembol ve baskın örneklerdir. Bu aracılar kaldırılırsa diğer ufak tefek aracılar da kaldırılır....
 • Chp Zarar Görmesin Diye mi? Bu Suskunluk

  11 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’a hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Son zamanlarda kendimi biraz değersiz mi hissettim ne oldu bilmiyorum, iyice suskun oldum. 1 aydır öyle zaman oldu ki hangi köşe yazıma başlasam bitiremedim. Bir müsfette gibi bilgisayarda kayıtlı bekliyor, yayınlayamıyorum. Ancak son zamanlarda ki gündem beni bir hayli zorladı. Öylesine pişkin ve umarsız insanları gördükçe kalemime daha fazla sarılmam gerekti. Dahası da var susmadım! Yaklaşık 3 yıl önceydi muazzam bir Direniş gösterdiler. Ancak o zaman da biz doğrul...