logo

Suikast Üçlü Zirveyi Engelleyemedi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye, Rusya Büyükelçi Karlov’un katledilmesi ile büyük bir şok yaşadı. Belki de sadece Türkiye değil Dünya büyük bir şok yaşadı. Rus Büyükelçi’nin katledilmesinin yegane amacı vardı, Suriye politikası üzerine Rusya-Türkiye ve İran yakınlaşmasının sekteye uğratılmasıydı. Bu nedendendir ki suikast zirvenin başlamasından bir gün önce gerçekleştirildi. Zirvenin gerçekleşmesinden bir gün sonra da Türk askerlerine Suriye’de bombalı saldırı oldu ve 14 askerimiz şehit düşürüldü. Askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Yazımın başlangıcında da belirttiğim gibi Rus Büyükelçisinin öldürülmesinin yegane sebebi zirve idi. O zirvenin engellenmesi gerekliydi ancak zirve engellenemedi. Şimdi sizlerle o zirveye ilişkin bazı notlar ve Karlov’un katledilmesinin toplantıya yansımalarına ilişkin detayları aktaracağım. Sonunda yorumlarım olacak. İşte Zirve bu atmosferde başladı.

Moskova’da üçlü zirve başladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova’da Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Çavuşoğlu toplantıda, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürüldüğü suikastla ilgili konuştuğu sırada, Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova gözyaşlarını tutamadı.

Moskova’nın ev sahipliğinde, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le bir araya geldiği üçlü zirve başladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Sizin büyükelçiniz, bizim de dostumuz Büyükelçi Karlov’a yönelik saldırıyı lanetliyorum. Hain, alçak terör saldırısının arkasında kimler var bunu da açığa çıkarmak zorundayız. Bunu birlikte başaracağız. Rusya kadar, Rus halkı kadar Türk halkı da çok üzgün. Saldırının hedefi ilişkilerimize zarar vermeyecek. Hain, alçak terör saldırısının arkasında kimler var bunu da açığa çıkarmak zorundayız. Bunu birlikte başaracağız” dedi.

Türkiye-Rusya-İran üçlü dışişleri bakanları toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından da paylaşımlarda bulundu. Çavuşoğlu’nun şu mesajları paylaştı: “RF Dışişleri Bakanı, dostum Lavrov’a ve Rus halkına bir kez daha taziyelerimizi ilettik.Türk halkı da en az Rus halkı kadar üzgündür. Bu terör saldırısının esas hedefi ilişkilerimize zarar vermek, son dönemde yakalanan ivmeyi yok etmektir. Hesabı sorulacaktır. Büyükelçinin adı Ankara’da yaşatılacaktır. Büyükelçiliğin olduğu sokağa adı verilecektir.”

Sokağa ismi verilecek

Çavuşoğlu, “Büyükelçiliğin bulunduğu sokağa ismini vereceğiz, adını hem Ankara’da hem kalbimizde yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

Zaharova gözyaşlarını tutamadı

Çavuşoğlu toplantıda, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürüldüğü suikastla ilgili konuştuğu sırada, Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova gözyaşlarını tutamadı.

Lavrov: Türkiye’ye minnettarız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Bu soruşturmayı Türk ve Rus yetkililer beraber sürdürecek. Sanıyorum ekibimiz şu anda Ankara’ya indi. Aynı uçakla sayın Karlov’un cenazesi yurda dönecek, biz de burada karşılama yapacağız” dedi.

“Devlet başkanlarımızın dün ifade ettikleri gibi bu trajedi uluslararası terörizmle daha etkin bir şekilde mücadele etmemizi gerektiriyor. Bugünkü ikili toplantımız ve üçlü toplantımız; Suriye’deki çözüme, insani yardımın ulaşımının kolaylaştırılmasına siyasi çözüme yönelik çalışmamıza katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullanan Lavrov, teröristlere kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceğini vurguladı.

Lavrov, “Olayın ardından Türkiye’nin tepkisine minnettarız. Suikast tüm detayları ile araştırılacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan ve ölümüyle sonuçlanan saldırının hedefinin ilişkilere zarar vermek ve son zamanlarda ulaşılan ivmeyi yok etmek olduğunu söyleyerek “Rusya ve Türkiye bunun farkındadır ve buna müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

“Rusya her zaman en iyi diplomatlarını Ankara’ya gönderdi”

Bakan Çavuşoğlu, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmasına Karlov’a yönelik terör saldırısını bir kere daha lanetleyerek başladı. Karlov’un zor şartlarda görevini iyi yapan çok iyi bir diplomat olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Rusya zaten her zaman en iyi diplomatlarını Ankara’ya göndermiştir. Bu da ilişkilerimize verdiği önemin göstergesidir.” diye konuştu. Çavuşoğlu, Karlov’un iyi bir diplomat olmanın yanında harika bir insan olduğunu belirtti.

İki ülke cumhurbaşkanı ve başbakanlarının dün telefonda görüştüklerini hatırlatan Çavuşoğlu, bu saldırıya en az Rusya ve Rus halkı kadar, Türkiye ve Türk halkının da çok üzüldüğünün altını çizdi.

Çavuşoğlu, saldırının hedefinin ilişkilere zarar vermek ve son zamanlarda ulaşılan ivmeyi yok etmek olduğunu söyleyerek “Rusya ve Türkiye bunun farkındadır ve buna müsaade etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Saldırının arkasında kimlerin olduğunu açığa çıkarmak için iki ülke uzmanlarının iş birliği içinde çalışacağını belirten Çavuşoğlu, “Elbette bu saldırının hesabı sorulacaktır.” dedi.

Yeni terör olayları gelebilir

Evet, zirve bu şekilde başladı. Zirvenin gerçekleşmesini engelleyemeyen zihniyetler kullandıkları IŞID taşeronluğu eşliğinde bu sefer Suriye’de askerlerimize yönelik bir bombalı saldırıda bulundular. Bombalı saldırı sonrasında askerlerimiz şehit oldu. Bütün bunlar Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına iyice sokmak ve ABD taşeronluğunu yaptırma amaçlıydı. Türkiye-Suriye politikalarında yaptığı yanlıştan dönünce ABD ve Avrupa yeniden bu yanlışın içerisine sokmak ve Rusya-İran ikilisi ile hareket etmesini engellemek maksatlı gayretlerin bundan böyle daha da artmasını bekliyorum.

Değerli okurlarım, bu süreçten sonra yeni terör olaylarının gerçekleşmesini maalesef bekliyorum. Çok dikkatli olmakta fayda var. ABD ve Avrupa, Türkiye’yi kendi çıkarları uğruna kullanamadıkça kudurmak üzere. Tüm güçleri ile saldıracaklar. Maşalarını harekete geçirerek ülke de kan akıtacaklar. Bunu bir miktar daha sürdürecekler. Yeni olaylar bekliyorum. Milletçe bir arada durursak bu günler geçecek ve güneş yeniden doğacak. Bu odakların son çırpınışlarıdır. Suriye’de hayat normale dönünce Türkiye’de de hayat normale dönecektir.

Konuyu irdelemeye devam edeceğiz.

Etiketler:
Share
477 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...