logo

Sporda Ahlak Ve Kötü Alışkanlıklardan Korunma Semineri Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Önder Mezunları ve Mensupları Derneğinin ortaklaşa düzenlediği ‘Sporda Ahlak ve Kötü Alışkanlıklardan Korunma Semineri’  Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

 

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, şube müdürleri, öğretmenler ve Artvin İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencilerinin katıldığı seminer programı, Önder Mezunları ve Mensupları Derneği’nin hazırladığı sinevizyon gösterisinin izlenmesiyle başladı. Ardından Artvin İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı İbrahim Tabak programın anlam ve önemine dair  konuşmasını yaptı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, kendisinin de sporcu olduğunu ve İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu  dile getirerek sporda, okulda, her yerde ahlaklı gençler olmanın önemini vurguladı. Belediye başkanının ardından konuşma yapan  İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci;  “İçinde yaşadığı cemiyete faydalı bir insan olmanın temel şartı, güzel ahlâka sahip olmaktır. İnsanın içinden geçeceği iyi-kötü ahlaki süreçler, geçireceği aşamalar eğitim sistemiyle çok ilintilidir. Çünkü eğitim sistemi insana bilgi ve eylem yönüyle odaklanan bir yapıdır. Eğitim, insanları yetenekleri doğrultusunda yönlendiren, onların fıtri kabiliyetlerini geliştiren, bilgi bakımından donanımlı, ahlaki olarak uyumlu, onurlu bir hayat sürmelerini sağlayan süreçler toplamıdır. Bu manada, ahlakın en büyük tamamlayıcısı, onun doğru yönde gelişmesinin planlı yolu ve sistematik yöntemi eğitimdir. Ahlaktan azade bir eğitim ve öğretim hizmeti planlamak, insanı sadece “bilgi” yönüyle ele almak onu “eylem” yönüyle ihmal etmektir.  İnsan, bizim medeniyetimizin ve inancımızın ifadesiyle, “eşref-i mahlûkat” yani yaratılmışların en şereflisidir. Yaradılış sürecinde bahşedilen “eşref-i mahlûkat” sıfatının yaşayışta da korunması ve ortaya çıkması ancak “güzel ahlakla” mümkündür. Güzel ahlak, iyi insana; iyi insan, huzurlu topluma; huzurlu toplumsa barış ve adaletin hâkim olduğu dünyaya ulaşmanın olmazsa olmazıdır.  Güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildiğini ifade eden Peygamber Efendimiz, Meclisime en yakın olanınız, ahlakı en güzel olan ve etrafındakilerle hoş geçinendir. Onlar herkesi sever, herkes de onları sever. diye buyurarak ahlakın önemine vurgu yapmıştır.  Milli Eğitim Bakanlığı’mızın Genel Amaçları arasında yer alan; Türk Milletinin bütün fertlerini, beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek ilkesini esas alan Milli Eğitim Müdürlüğümüz Değerler Eğitimi İçerikli birçok faaliyet gerçekleştirmektedir. Bireyin ahlaki gelişimini ön planda tutan Değerler Eğitimi çalışmaları  tüm eğitim kurumlarımızda uygulanmaktadır. Değerli katılımcılar, sevgili öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığı  ve Önder işbirliğiyle gerçekleştirilen Sıtkı Asanhan Beyefendi’nin birazdan sunumunu yapacağı “Sporda Ahlak ve Kötü Davranışlardan Korunma” seminerinin de bu amaca katkı sunacağına yürekten inanıyorum. Siz değerli öğrencilerimizin de bu faydalı seminerden azami ölçüde yararlanacağınızı temenni ediyor, değerli hocamıza katılımları ve katkıları için teşekkür ediyorum” dedi.

Milli eğitim Müdürü’nün akabinde  İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim konuşmasını yaptı. Öncü Gençlik Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Yasemin Bilnur Erenci, Önder Mezunları ve Mensupları Derneği ile Öncü Gençlik ve Spor Kulübü Başkanının selamlarını  ileterek konuşmasını yaptı. Konuşmaların ardından Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan, etkileyici üslûbuyla öğrencilerle bir araya geldi.

Programın sonunda Artvin Belediyesi tarafından Eğitimci Yazar Sıtkı Asanhan’a çiçek takdim edildi.  Öncü Gençlik Spor Kulübü tarafından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim’e ve Artvin İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı İbrahim Tabak’a plaket verilmesiyle program sona erdi.

Share
458 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?