logo

Sosyal Medya’nın Gücü MTV Zammını Geriye Aldırdı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Sosyal medya o derece güçlü bir hale geldi ki bir çok muhalefet partisinin gerçekleştiremediğini gerçekleştirir hale geldi. Farklı ülkelerde daha büyük bir güce ulaşan sosyal medya ülkemizde de artık önemli bir güç haline ulaştı.

Bu savımı ispatlayacak bir açıklamayı yayımladıktan sonra yorumlarıma devam edeceğim. Başlığımdan da anlaşılacağı üzere MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yapılması düşünülen yüzde 40’lık vergi artışına ilişkin düzenlemeye ilişkin hükümetin kararından bahsediyorum.

Önce Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasını yayımlayacağız ardından da hükümet sözcüsü Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamasını aktaracağım. Ardından yorumlarımı yazacağım.

Naci Ağbal’ın açıklamaları:

MTV’ye yüzde 40 zam yapılacakMaliye Bakanı Naci Ağbal, Orta Vadeli Program toplantısında, motorlu taşıtlar vergisine önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 40 zam yapılacağını açıkladı.

“2018 yılına ilişkin olarak hedefimiz 65 milyar 924 milyon lira bütçe açığı olacak ve milli gelire oranı da yüzde 1.9 olacak. 2018 yılı bütçesi büyümeyi destekleyecek. 2018 yılı bütçesi Türkiye’nin karşı karşıya olduğu riskleri yönetecek bir görünüme sahip. İmalat sanayi sektöründe özel sektör yatırımlarını teşvik edecek çalışmalara devam edeceğiz. Esnafımıza, çiftçimize verdiğimizi kredi destekleri artarak devam edecek.2018 yılı bütçesi kolay bir bütçe değil, 2016 yılında aldığımız kararların 2018 yılında yönetilmesi son derece önemli. 2018 yılında bizim 2017 yılına göre gelecek sene harcamalarımız 89 milyar lira artacak, faiz giderlerimiz de 14.2 milyar lira artacak. Dolayısıyla buradaki harcamalarımıza rağmen milli gelirin yüzde 1.9 seviyesinde tutmayı hedefliyoruz. Yukarı yönlü harcama baskılarını yönetebilmek için birtakım tedbirler aldık, alacağız.

“MTV YÜZDE 40 ARTIYOR

Binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi önümüzdeki seneden itibaren yüzde 40 artırılacak. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gidiyoruz. Şu anda sadece motor silindir hacmini dikkate alan sistem var. Binek otomobilin değerini de dikkate alan yeni bir tarife değişikliğine geçiyoruz.Yeni alınacak binek otomobillerde aracın değeri de vergide belirleyici olacak. Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında artış olacak.Makaron denilen sigara kağıtlarına da ÖTV geliyor. Kamuya alınacak personel sayısı2018 yılında kamuya alacağımız personel sayısı 74 bin.Gelir vergisinde değişiklikGelir vergisi tarifesinde bir değişikliğe gideceğiz. Ücret değişikliği için 2018 yılından itibaren geçerli olacak. Tarifede yaptığımız değişiklik üçüncü diliminde gelirler için uygulanan yüzde 27 oranını yüzde 30’a çıkarıyoruz.

Bozdağ: MTV makul bir rakama çekilecek

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bakanlar Kurulumuz, Motorlu Taşıtlar Vergisinin kanun tasarısında öngörülen rakamdan aşağı bir rakama, makul bir rakama çekilmesi hususunda bir karara vardı.” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, “Bakanlar Kurulumuz Motorlu Taşıtlar Vergisinin kanun tasarısında öngörülen rakamdan aşağı bir rakama, makul bir rakama çekilmesi hususunda bir karara vardı. Maliye Bakanımız Naci Ağbal beye görev verdi.” dedi.

Bu iki açıklamanın ardından kısaca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da MTV hakkında yaptığı açıklamayı aktarmayı ihmal etmemek gerek. İşte o açıklama: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan MTV zammı ile ilgili açıklama! AA’nın haberini sizlerle paylaşacağım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Motorlu Taşıtlar Vergisi zammının Bakanlar Kurulu’nda yeniden görüşüleceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yüzde 40 MTV zammına ilişkin, “Şu anki zam oranını Bakanlar Kurulu değelerlendirdikten sonra ne yapılabilir tekrar düşürme olur mu olmaz mı hükümetin takdiridir” dedi. Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini gelecek seneden itibaren yüzde 40 artıracaklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin “Ne yapılabileceği düşünülür olur mu olmaz mı tabi hükümetin kendi takdiridir.” dedi.

İşte bütün bu gelişmeler sosyal medyanın gücüdür

Değerli okurlarım işte bütün bu gelişmeler sosyal medyanın gücüdür. Sosyal medya aracılığıyla yapılan kampanyalar bu ülkede muhalefet partilerinin beceremediği halkın yönetime müdahale etme yetkisinin pratikteki uygulamasıdır.

MTV’ye yüzde 40 açıklama yapılacağına dayalı olarak Maliye Bakanı Ağbal’ın açıklama yaptığı o ilk dakikadan itibaren halk sosyal medyada öyle bir tepki koydu ki bu tepkinin gücü adeta hükümeti sarstı. Hükümet, geçmişte her aldığı kararı istediği gibi uygularken, bu karara gösterilen tepki başta açıklamayı yapan Bakan Ağbal olmak üzere tüm hükümet kurulunu derinden sarstı. Hükümet, belki de gezi olaylarının ilk üç gününde gördüğü ve ciddi anlamda ‘Ne oluyor’ dediği gün ki şoku MTV zammı açıklamasında yaşadı. AK Parti gibi güçlü bir iktidarı büyük bir tedirginliğe sokan sosyal medya tepkisi aslında demokrasi dediğimiz o kavramın ne derece önemli olduğunu bizlere yeniden hatırlattı. Ben, sosyal medyada MTV tepkisini gösteren tüm sosyal medya kullanıcılarına teşekkür ediyorum. İnanılmaz bir demokrasi örneği gösterilmiştir. İşte halk budur.

Bence Muhalefet Partileri Bu Tepkiyi Kendilerine Örnek Almalıdır

Yazımın içerisinde bir anekdot vermiştim. O da muhalefet partilerinin başaramadığını başaran sosyal medya cümlesiydi. Evet, ülkemizde muhalefet partileri bu işi başaramıyor. Sosyal medyada vatandaşlar, hakaret yapmayı veya iftira atmayı adet edinen insanları dışarıda tutuyorum, en doğal haklarını kullanarak hükümetin aldığı kararı eleştirdi. Bu eleştiriyi yaparken de oldukça demokrasi çerçevesinde gerçekleştirdi. Üstelik bu eleştiriyi yapanların önemli bir bölümü de AK Parti’ye gönül vermiş ve her seçimde sandığa giderek oy vermiş vatandaşlardı. Hükümet partisine oy vermiş olabilirim ancak hükümetin her yaptığını doğru görmek zorunda değilim diyerek tepkisini ortaya koyan vatandaşların işte bu tepkisi büyük ses getirerek hükümeti bir yanlıştan döndürmüştür.

Muhalefet sürekli olarak eleştiri yaparken hakaret etme geleneğini sürdüren muhalefet partileri belki de halkın kendilerine verdiği görevi yerine getirmeyi başaramayan siyasetçilerden oluşuyor. Bugün sosyal medyanın başardığını bugüne kadar başaramayan muhalefet partileri bence bundan böyle söylem dilini değiştirmelidir. Sert söylem dili ne halka yarıyor ne de kendilerine. Muhalefet en önemli görevi hükümet partilerinin yaptıkları hatalar karşısında uyarı görevinde bulunmak ve bu hatadan vazgeçirmektir. Hükümetin millet ve devlet adına görevini daha doğru yerine getirmesine yardımcı olmaktır. Benim bu eleştirim şu şekilde anlaşılmamalı: Muhalefet partileri MTV konusunda doğru bir şekilde yapmamıştır demiyorum. Muhalefet partilerinin bugüne kadar kullandığı söylem dili hükümet partisi tarafından karşı tepkiye neden oluyor. Dikkate alınmama nedeni olarak da söylem dilinin sertliği gösteriliyordu. Tartışmalarda sürekli bağıran bir kişi her zaman suçlu olan taraftır benim görüşüme göre. Ülkemizde de muhalefetin sorunu bu. Söylem dili sert ve ağır olunca hükümette bu söylem dili nedeniyle eleştirileri dikkate almıyor.

Sözün özü şu ki muhalefet partileri görmeli ki istenildiği zaman doğru bir muhalefet dili geliştirerek hükümet partilerine destek vermiş halkı da arkasına alabilirler. Bunu yapabilmek çok zor değil. Sosyal medyada birkaç kişi ile başlayan tepkiler çığ gibi büyüyüp hükümeti geriye adım attırabiliyor ise sizin doğru muhalefet tarzı geliştirmeniz AK Parti’ye oy veren insanlarında sizin partinize oy vermenizi sağlayabilir. Her zaman her şeye karşı olmak yerine hükümetin yaptığı doğruları dile getirerek yaptığı yanlışlara vurgu yapmak, söylem dilini biraz düşük seviyede tutarak önerilere dayalı bir muhalefet gerçekleştirildiğinde pek tabi ki halkın dikkatini çekebiliyorsunuz.

Buradaki sonuç umarım muhalefet partilerimize iyi örnek olur da seçimlerde birazcık heyecan artar. Bunu son referandumda da gördük. Neden bir kez daha görmeyelim ki?

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AK Parti Eti Bakırdaki işten çıkarmalara müdahale edecektir

  18 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çünkü işten çıkarılan işçiler bu işten çıkarmanın faturasını AK Parti’ye keseceklerdir. Bu fatura elbette olumsuz fatura olacak ve AK Parti oy kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir. AK Parti pragmatist yapıya sahip bir parti olarak bu duruma seyirci kalması mümkün değil. 1000 kişinin işten çıkarılması büyük bir olaydır. 3-5 kişinin işten çıkarılması gibi değildir. Toplumsal bir olaydır, sadece Artvin için değil Türkiye hatta dünya için ilgi çekici bir olaydır. Siyaseti etkilememesi mümkün değil. Bu nedenle pragmatist b...
 • Murgul’da Plaket, Artvin’de Doğa Katili

  18 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Bir gün bu yazdıklarımın hepsi anı olarak kalacak, belki olursa çocuklarım ve torunlarım okuyacak ya da benden belki yüz yıl sonra beni ve fikirlerimi anlayan birileri olacak, bu demek değildir ki günümüzde anlaşılmıyoruz ancak bazı kesimlerin anlamamak için direndiğini görünce iyice asabileşiyorum. Kendime öz eleştiri yapıyorum. “Onlar anlamasa da sen anlatmaktan vazgeçmeyeceksin.” Bizim kalemimiz sivri sırf biri istiyor diye şimdiye kadar inanmadığım hiçbir şeyi yazma...
 • Ya Bunlar Artvin Halkı İle Adeta Dalga Geçiyorlar

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yaklaşık bir aydır derin bir sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri ile yıllardır savundukları maden karşıtlığının tam tersini yaparak madenle doğrudan ve dolaylı olarak iş yaptığı için il başkanlarını aday yaptırmayan CHP, yine ortaya çıktı. Biran da imza kampanyaları, meclis ziyaretleri falan. Değerli okurlarım resmen Artvin halkının aklı ile dalga geçiliyor. Artvinliler ile dalga geçiliyor. Artvinlilerin çevre hassasiyeti resmen kullanılıyor. Yazmayacağım dedim ama yazmadan duramıyorum. Beni resmen çileden çıkardılar. Bir ay...
 • Araştırma Sonuçları Ülkemizin Lehine Görünüyor

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Şu an seçim olsa; AK Parti: % 44,9, CHP: % 23,7, MHP: % 10,6, HDP: % 9,1, İyi Parti: % 2,7, Diğer: % 2,2, Cevapsız: % 2,0, Kararsız: % 2,1, Geçersiz/İptal: % 0,7, Sandığa gitmeyecek: % 2 Seçim ittifakları sonucu siyasi ağırlık merkezi açık ara AK Partiden yana. AK Parti - MHP ittifakı % 55 gibi gözüküyor. CHP - HDP ittifakı % 33 gibi. İyi Parti % 3 bile değil. Diğer Partiler % 2, Bağımsız % 2, kararsız % 2, oy vermeyecekler % 2, geçersiz % 1. Bu öngörüler milletvekili seçimleri için. Sonuç...