logo

Sosyal Medya’nın Gücü MTV Zammını Geriye Aldırdı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Sosyal medya o derece güçlü bir hale geldi ki bir çok muhalefet partisinin gerçekleştiremediğini gerçekleştirir hale geldi. Farklı ülkelerde daha büyük bir güce ulaşan sosyal medya ülkemizde de artık önemli bir güç haline ulaştı.

Bu savımı ispatlayacak bir açıklamayı yayımladıktan sonra yorumlarıma devam edeceğim. Başlığımdan da anlaşılacağı üzere MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yapılması düşünülen yüzde 40’lık vergi artışına ilişkin düzenlemeye ilişkin hükümetin kararından bahsediyorum.

Önce Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasını yayımlayacağız ardından da hükümet sözcüsü Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamasını aktaracağım. Ardından yorumlarımı yazacağım.

Naci Ağbal’ın açıklamaları:

MTV’ye yüzde 40 zam yapılacakMaliye Bakanı Naci Ağbal, Orta Vadeli Program toplantısında, motorlu taşıtlar vergisine önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 40 zam yapılacağını açıkladı.

“2018 yılına ilişkin olarak hedefimiz 65 milyar 924 milyon lira bütçe açığı olacak ve milli gelire oranı da yüzde 1.9 olacak. 2018 yılı bütçesi büyümeyi destekleyecek. 2018 yılı bütçesi Türkiye’nin karşı karşıya olduğu riskleri yönetecek bir görünüme sahip. İmalat sanayi sektöründe özel sektör yatırımlarını teşvik edecek çalışmalara devam edeceğiz. Esnafımıza, çiftçimize verdiğimizi kredi destekleri artarak devam edecek.2018 yılı bütçesi kolay bir bütçe değil, 2016 yılında aldığımız kararların 2018 yılında yönetilmesi son derece önemli. 2018 yılında bizim 2017 yılına göre gelecek sene harcamalarımız 89 milyar lira artacak, faiz giderlerimiz de 14.2 milyar lira artacak. Dolayısıyla buradaki harcamalarımıza rağmen milli gelirin yüzde 1.9 seviyesinde tutmayı hedefliyoruz. Yukarı yönlü harcama baskılarını yönetebilmek için birtakım tedbirler aldık, alacağız.

“MTV YÜZDE 40 ARTIYOR

Binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi önümüzdeki seneden itibaren yüzde 40 artırılacak. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gidiyoruz. Şu anda sadece motor silindir hacmini dikkate alan sistem var. Binek otomobilin değerini de dikkate alan yeni bir tarife değişikliğine geçiyoruz.Yeni alınacak binek otomobillerde aracın değeri de vergide belirleyici olacak. Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında artış olacak.Makaron denilen sigara kağıtlarına da ÖTV geliyor. Kamuya alınacak personel sayısı2018 yılında kamuya alacağımız personel sayısı 74 bin.Gelir vergisinde değişiklikGelir vergisi tarifesinde bir değişikliğe gideceğiz. Ücret değişikliği için 2018 yılından itibaren geçerli olacak. Tarifede yaptığımız değişiklik üçüncü diliminde gelirler için uygulanan yüzde 27 oranını yüzde 30’a çıkarıyoruz.

Bozdağ: MTV makul bir rakama çekilecek

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bakanlar Kurulumuz, Motorlu Taşıtlar Vergisinin kanun tasarısında öngörülen rakamdan aşağı bir rakama, makul bir rakama çekilmesi hususunda bir karara vardı.” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, “Bakanlar Kurulumuz Motorlu Taşıtlar Vergisinin kanun tasarısında öngörülen rakamdan aşağı bir rakama, makul bir rakama çekilmesi hususunda bir karara vardı. Maliye Bakanımız Naci Ağbal beye görev verdi.” dedi.

Bu iki açıklamanın ardından kısaca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da MTV hakkında yaptığı açıklamayı aktarmayı ihmal etmemek gerek. İşte o açıklama: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan MTV zammı ile ilgili açıklama! AA’nın haberini sizlerle paylaşacağım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Motorlu Taşıtlar Vergisi zammının Bakanlar Kurulu’nda yeniden görüşüleceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yüzde 40 MTV zammına ilişkin, “Şu anki zam oranını Bakanlar Kurulu değelerlendirdikten sonra ne yapılabilir tekrar düşürme olur mu olmaz mı hükümetin takdiridir” dedi. Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini gelecek seneden itibaren yüzde 40 artıracaklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin “Ne yapılabileceği düşünülür olur mu olmaz mı tabi hükümetin kendi takdiridir.” dedi.

İşte bütün bu gelişmeler sosyal medyanın gücüdür

Değerli okurlarım işte bütün bu gelişmeler sosyal medyanın gücüdür. Sosyal medya aracılığıyla yapılan kampanyalar bu ülkede muhalefet partilerinin beceremediği halkın yönetime müdahale etme yetkisinin pratikteki uygulamasıdır.

MTV’ye yüzde 40 açıklama yapılacağına dayalı olarak Maliye Bakanı Ağbal’ın açıklama yaptığı o ilk dakikadan itibaren halk sosyal medyada öyle bir tepki koydu ki bu tepkinin gücü adeta hükümeti sarstı. Hükümet, geçmişte her aldığı kararı istediği gibi uygularken, bu karara gösterilen tepki başta açıklamayı yapan Bakan Ağbal olmak üzere tüm hükümet kurulunu derinden sarstı. Hükümet, belki de gezi olaylarının ilk üç gününde gördüğü ve ciddi anlamda ‘Ne oluyor’ dediği gün ki şoku MTV zammı açıklamasında yaşadı. AK Parti gibi güçlü bir iktidarı büyük bir tedirginliğe sokan sosyal medya tepkisi aslında demokrasi dediğimiz o kavramın ne derece önemli olduğunu bizlere yeniden hatırlattı. Ben, sosyal medyada MTV tepkisini gösteren tüm sosyal medya kullanıcılarına teşekkür ediyorum. İnanılmaz bir demokrasi örneği gösterilmiştir. İşte halk budur.

Bence Muhalefet Partileri Bu Tepkiyi Kendilerine Örnek Almalıdır

Yazımın içerisinde bir anekdot vermiştim. O da muhalefet partilerinin başaramadığını başaran sosyal medya cümlesiydi. Evet, ülkemizde muhalefet partileri bu işi başaramıyor. Sosyal medyada vatandaşlar, hakaret yapmayı veya iftira atmayı adet edinen insanları dışarıda tutuyorum, en doğal haklarını kullanarak hükümetin aldığı kararı eleştirdi. Bu eleştiriyi yaparken de oldukça demokrasi çerçevesinde gerçekleştirdi. Üstelik bu eleştiriyi yapanların önemli bir bölümü de AK Parti’ye gönül vermiş ve her seçimde sandığa giderek oy vermiş vatandaşlardı. Hükümet partisine oy vermiş olabilirim ancak hükümetin her yaptığını doğru görmek zorunda değilim diyerek tepkisini ortaya koyan vatandaşların işte bu tepkisi büyük ses getirerek hükümeti bir yanlıştan döndürmüştür.

Muhalefet sürekli olarak eleştiri yaparken hakaret etme geleneğini sürdüren muhalefet partileri belki de halkın kendilerine verdiği görevi yerine getirmeyi başaramayan siyasetçilerden oluşuyor. Bugün sosyal medyanın başardığını bugüne kadar başaramayan muhalefet partileri bence bundan böyle söylem dilini değiştirmelidir. Sert söylem dili ne halka yarıyor ne de kendilerine. Muhalefet en önemli görevi hükümet partilerinin yaptıkları hatalar karşısında uyarı görevinde bulunmak ve bu hatadan vazgeçirmektir. Hükümetin millet ve devlet adına görevini daha doğru yerine getirmesine yardımcı olmaktır. Benim bu eleştirim şu şekilde anlaşılmamalı: Muhalefet partileri MTV konusunda doğru bir şekilde yapmamıştır demiyorum. Muhalefet partilerinin bugüne kadar kullandığı söylem dili hükümet partisi tarafından karşı tepkiye neden oluyor. Dikkate alınmama nedeni olarak da söylem dilinin sertliği gösteriliyordu. Tartışmalarda sürekli bağıran bir kişi her zaman suçlu olan taraftır benim görüşüme göre. Ülkemizde de muhalefetin sorunu bu. Söylem dili sert ve ağır olunca hükümette bu söylem dili nedeniyle eleştirileri dikkate almıyor.

Sözün özü şu ki muhalefet partileri görmeli ki istenildiği zaman doğru bir muhalefet dili geliştirerek hükümet partilerine destek vermiş halkı da arkasına alabilirler. Bunu yapabilmek çok zor değil. Sosyal medyada birkaç kişi ile başlayan tepkiler çığ gibi büyüyüp hükümeti geriye adım attırabiliyor ise sizin doğru muhalefet tarzı geliştirmeniz AK Parti’ye oy veren insanlarında sizin partinize oy vermenizi sağlayabilir. Her zaman her şeye karşı olmak yerine hükümetin yaptığı doğruları dile getirerek yaptığı yanlışlara vurgu yapmak, söylem dilini biraz düşük seviyede tutarak önerilere dayalı bir muhalefet gerçekleştirildiğinde pek tabi ki halkın dikkatini çekebiliyorsunuz.

Buradaki sonuç umarım muhalefet partilerimize iyi örnek olur da seçimlerde birazcık heyecan artar. Bunu son referandumda da gördük. Neden bir kez daha görmeyelim ki?

Share
220 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kurmay

  22 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

      Kaynak: http://www.mngmice.com/ “Genelkurmay” ifadesindeki “kurmay” sözcüğünü çok merak etmişimdir. Bu kelimeyi araştırdım ve okuyucularınla paylaşmak istedim. Kurmay kelimesi kısaca “karmaşık harp planları kurma konusunda uzmanlaşmış olan” “danışmanlık hizmeti veren” gibi anlamlara gelmektedir. 1.Kurmay Kelimesinin Değişik Anlamları 1.(Osmanlı Dönemi) Ordunun muharebeye hazırlanmasında ve savaş sırasındaki sevk ve idaresi için hususi tarzda yetiştirilmiş subay 2.(Osmanlı Dönemi) Mc: Becerikli 3.Kurmaylı...
 • Megalomani

  21 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Fransızca mégalomane "büyüklük hastası" sözcüğünden alıntıdır. Megalomani; kişinin kendisini olduğundan daha büyük görmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan büyüklenme egosu şeklinde tanımlanan, sosyal psikolojinin alt dallarından biridir. Örneğin, gelir durumu az olan kişinin dünyanın en zenginlerinden biri gibi davranması, görüştüğü kişilere büyük miktarlarda çekler, senetler yazması gibi durumlar bu hezeyanlardandır. Bu kişilerin gösterdiği tavırlarla çevresinde bulunan dostları, arkadaşları onu terk eder. Her alanda görü...
 • MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu

  20 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınla...
 • Öykünmek

  19 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken: Bugünkü anlamıyla alakası olmasa da, “öykü” (hikâye) kelimesi ile “öykün-” (taklit etmek) kelimesi aynı kökten gelmektedir. Sözlük Anlamı: Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek Kelimenin Serüveni: Binlerce yıl öncesinde sık kullanılan öz Türkçe bir kelime olan öykünmek, zamanla “taklit etmek”, “imitasyon”, “emülasyon”… gibi yabancı kökenli kelimelerin gölgesinde kalmıştı. Son zamanlarda üzerindeki tozları atarak yeniden sıkça kullanılmaya başladı. Özellikle sınavlarda sorulmay...