logo

Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz.

Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım.

AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına dayalı olarak bir internet haber portalı haber yayımladı. Bu haberin yayınlanmasının ardından da binlerce kişi paylaşımda bulunarak Sayın İsrafil Kışla’yı tebrik eden paylaşımlarda bulundu. Kimler bulunmadı ki? Belediye Başkanları, siyasetin önde gelen isimleri, bürokratlar falan filan. Ben haberi duyar duymaz öncelikle bilgiyi teyit ettirmeye çalıştım. Hatta birkaç takipçim benim İsrafil Kışla’yı tebrik eden bir paylaşımda bulunmamamı eleştirerek bana mesaj attılar. Bir türlü bu insanlara da derdimi anlatamadım. Henüz netleştiremediğimi, böylesine bir kamuoyunda bilgi paylaşımı olmasına karşın ben netleştirmeden paylaşımda bulunamayacağımı ifade ettim. Gelin görün ki gazeteciliğim eleştirildi. Bir gazeteci olarak neden böylesi bir gelişmeyi duyamadığım konusunda ‘Sen nasıl bir gazetecisin? Böyle bir gazetecilik mi olur? Artvinli bir isim Bakan Yardımcısı oluyor, Artvin’in önde gelen gazetecisi olarak sen bunu bilmiyorsun? Bütün herkes öğreniyor sen bir türlü paylaşmıyorsun?’ şeklinde eleştirilere maruz kaldım.

Neyse dedik, bütün bu eleştirileri sineye çekerek haberi birinci ağızlardan doğrulatmaya çalışırken bir de gördük ki henüz böylesi bir gelişme olmamış ve en birinci ağızdan yani Sayın Kışla’dan tatlı sert bir açıklama geldi. İsrafil Kışla, kendi sosyal paylaşım sayfası üzerinden şu paylaşımda bulundu: Sosyal Medya’da yayılan habere ilişkin açıklama:

‘İsrafil Kışla: Arkadaşlar bu haberleri kim ne maksatla yayınlıyor anlamakta zorluk çekiyorum

Açıklanmış resmi bir bilgiyi ben duymadım.’

Bu Paylaşımlar Sayın Kışla’ya Zarar Verir

Sayın Kışla’nın bu açıklamasının ardından benim aklıma gelen ilk şey, birileri Kışla’nın bu göreve atanma ihtimalini duydu ve düğmeye bastı. Bu kişiler bir paylaşım hazırlayarak sosyal medyada böylesine bir paylaşımda bulunulduğunda da insanların soruşturmadan direk paylaşacağını bildikleri için de ilk paylaşımları yaptılar. Ardından da Sayın Kışla’yı sevenler de arka arkaya paylaşarak bu kişilerin amaçlarına bilmeden hizmet etmiş oldular. Aslında bu paylaşımlar ne yazık ki en çok Sayın Kışla’ya zarar vermiştir. Henüz atama gerçekleşmemiş ve kesinleşmemiş iken haber yayılınca belki de bu atama olacakken olmayacak duruma düşmüştür.

Açık söylemek gerekirse birkaç gündür bende böyle bir gelişmeyi duyuyordum. Hatta Sayın Kışla ile ilgili başka birkaç gelişmenin daha olabileceğini de duyuyorum fakat kendisine zarar vermeme adına kamuoyu ile bugüne kadar paylaşmadım ve bugünden sonra da paylaşmayacağım. Şunu net olarak belirtmek isterim ki benim paylaşmama isteğim Sayın Kışla’nın iyi bir göreve gelmesini arzulamamamdan kaynaklanmıyor. Aksine ben Sayın eski vekilimizin iyi bir göreve gelmesini en çok arzulayan insanların başında geliyorum. Kendisinin şahsıma, ilimize ve ülkemize büyük hizmetleri olmuştur. Bence en güzel görevleri hak eden bir kişidir ancak her duyduğumuz bilgiyi teyit ettirmeden paylaştığımız taktirde kendisine siyaseten zarar verebiliriz. Bu hassasiyeti bilerek paylaşımda bulunmamak gerekiyor.

Son Bakan Yardımcılığı konusuna ilişkin paylaşımlar konusunda ise bizzat doğrulamadan bir paylaşımda bulunulmasının hata olduğunu belirtmek gerek. Özellikle de Sayın Kışla’ya en yakın isimlerin bu paylaşımları yapmaları herkesi yanıltan bir unsur oldu. Açıkçası delinin biri bir kuyuya taş attı ve onu kırk akıllı çıkaramadı gibi oldu. Sosyal medyada genellikle rastlanılan bir durum bir kez daha ortaya çıktı. Atılan taş Kışla’nın en yakınlarını dahi yanılttı ve onların paylaşımları da haberlere konu oldu. Artık hayır atanmadı diyenlere kimse inanmaz hale geldi.

Bu nedenlerden dolayı diyorum ki sayın okurlarım lütfen sosyal medya hesaplarımızı kullanırken çok dikkatli olalım. Doğruluğunu kesinleştirmediğimiz bilgileri paylaşmayalım. Her gördüğümüz görüntüyü veya fotoğrafı yüzde yüz gerçekmiş gibi algılayarak paylaşmayalım. Bazen niyetimizin çok daha tersi yönde bir duruma hizmet etmiş olabiliyoruz.

Sosyal Medya’da Nice İnsanlar Ölmeden Ölmüş Gibi Yayınlandığını Unutmayalım

Değerli okurlarım sosyal medyayı kullanırken dikkat etmemiz gereken kurallara ilişkin bir yazı paylaşarak bugün ki yazımı tamamlamak istiyorum. Lütfen sosyal medyayı kullanırken daha dikkatli ve özenli olalım. Bugün ki İsrafil Kışla’nın Bakan Yardımcısı olduğuna dayalı bilgi paylaşımından bir ders çıkarmak gerekiyor. Belki de bir musibet bin nasihatten evladır derler ya inanın bu da böylesi bir şey. Şimdi bu hatalı durumdan bir güzellik çıkararak sosyal medyada yayınlanan her bilgiyi doğru kabul edip paylaşmayalım. Önce doğruluğunu kesinleştirelim. Daha sonra paylaşalım. Paylaşımlarımızda özenli olalım ve her konuda paylaşımda bulunmaktan kaçınalım. Bazen bir takım insanların amaçlarına bilinçsizce hizmet etmeyelim. Unutmayalım ki bu sosyal medya ölmemiş olan kaç tane ünlü insanın öldüğüne dayalı paylaşımlara neden olmuştur. Belki de kaç tane anne ve babanın yüreği bu yüzden acılar yaşamıştır. Kaç insan ölmediğini ispatlayabilmek için basın toplantıları düzenlemek durumunda kalmıştır. Hatta bundan 6 ay önce Artvin’de de benzeri bir durum ortaya çıkmış ve bir siyasetçi ile ilgili öldü haberleri kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşılmıştı. Hakkında öldü diye paylaşımlarda bulunulan bu siyasetçi arkadaşımız ölmediğine ailesini bile zor ikna etmişti.

Bu nedenle diyorum ki sosyal medyayı kullanırken daha dikkatli olalım. İşte bu konuya ilişkin hazırlanmış öneri listesi:

Günümüzde sosyal medya hem şirketler hem de çalışanlar için oldukça önemli bir mecra haline geldi. Akıllı telefon kullanımının artması ile birlikte her an sosyal ağlara erişebiliyor, anlık olarak düşündüklerimizi ve yaşadıklarımızı paylaşabiliyoruz.

Sosyal ağların bu kadar etkin bir biçimde kullanılması zaman içerisinde iş yapış biçimlerinden, pazarlama stratejilerine kadar doğru bilinen pek çok şeyi değiştirdi. Hatta yeni iş tanımları ve yeni meslek grupları bile oluştu.

Çalışanlar tarafından doğru ve etkin kullanılan sosyal medya şirketlerin ürün ve hizmetlerine ilgiyi arttırır ve markayı geniş kitlelerle buluşturur. Tüketiciler ve potansiyel müşterilerle ilgili bilgi edinmeyi ve hızlı bir şekilde hedef kitleyle iletişim kurulmasını sağlar. Bu sayede marka ve müşteri arasında daha sıcak ve samimi bir iletişim ortamı oluşur.

Ancak sosyal medya bu kadar faydalı bir mecra iken yanlış kullanıldığında da kişisel ve kurumsal itibarınıza zarar verebilir. Hatta işten atılmanıza bile neden olabilir. Peki, sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Şirket politikalarınızı sosyal medya üzerinden eleştirmeyin. Çalıştığınız şirketin ürün ve hizmetleri hakkında paylaşımda bulunurken yöneticinizin görüşüne başvurun. Dijital toplum karşısında kurumunuzu temsil ettiğinizi unutmayın.

Sosyal medyada yorum yaparken dikkatli olun. Kişisel ve kurumsal itibarınızı zedeleyecek yorumlar yapmaktan kaçının.

İşinizden şikayet etmeyin, iş arkadaşlarınızı kötülemeyin. Arkadaşlarınızı küçük düşürecek tavır ve davranışlardan kaçının.

İş arkadaşlarınızla sosyal medya üzerinden iletişim kurarken saygılı bir üslup benimseyin. Laubali konuşmalardan kaçının.

Müşterileriniz hakkında olumsuz görüşlerinizi sosyal medyada paylaşmayın. Eğer bir sorun varsa iş arkadaşlarınızla doğrudan konuşma yoluna gidin.

Herhangi bir sebeple işten çıkarılmışsanız eski işyeriniz hakkında olumsuz konuşmaktan kaçının. Yeni iş arayışınızda sosyal medyada sarf ettiğiniz yorumlar aleyhinizde delil olarak kullanılacaktır.

Şirketinizle ilgili proje ve toplantı detayları gibi özel bilgileri Facebook, Twitter, LinkedIn’de paylaşmayın. Şirketin gizli sayılabilecek bilgilerini sosyal mecralarda paylaşmayın.

Sosyal medyada ürün ya da hizmetleriniz hakkında paylaşılacak içerikler konusunda gerekirse yöneticinizden ya da bir iletişim uzmanından yardım alabilirsiniz.

Sosyal medyada çalıştığınız şirket adına paylaştığınız iletilere dikkat edin. Farkında olmadan telif haklarını ihlal edebilir, kurumunuzu zor durumda bırakabilirsiniz.

Sosyal medyada saldırgan bir tavır sergilemeyin. Kimseye sizinle aynı fikirde olmadığı için hakaret etmeyin.

Tatil ve eğlence fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşırken dikkatli olun. Bu tür paylaşımlar için Facebook’ta oluşturacağınız özel listeleri kullanabilirsiniz.

Üzgün, kırgın ve öfkeli olduğunuz durumlarda ruh halinizi yansıtacak iletiler paylaşmaktan çekinin. Son pişmanlık fayda etmeyebilir.

Siyaset, spor, din, terör, cinsellik gibi konularda yorum yaparken dikkatli olun. Kişisel itibarınızı tehlikeye atacak tavır ve davranışlardan kaçının.

Samimi ve dürüst olun. Çalıştığınız şirket adına gerçekleştiremeyeceğiniz vaatlerde bulunmayın.

Sosyal medyada sosyal sorumluluk çalışması yaparken dikkatli olun. Marka itibarınızı saniyeler içerisinde kaybedebilirsiniz.

Rakip firmaların ürün ve hizmetleri hakkında olumsuz görüş bildirmeyin. Rakibinize karşı karalama kampanyaları yürütmeyin.

Sosyal medyayı kullanırken suç işlemeyin. Kullandığınız mecranın kullanım şartlarını ihlal etmeyin. Aksi takdirde başınız kanunlarla derde girebilir.

Share
239 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin, AK Partili Belediye Olduktan Sonra Kabuğunu Kırdı

  15 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yaklaşık beş yıldır Artvin’e gelmeyen bir arkadaşım Artvin’e geldi. Bu arkadaşım ile Artvin’e gelmeden önce yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak Artvin Merkez’in çok değiştiği üzerine sohbetler yapıyorduk. Bu değişim ile ilgili olarak büyük bir merak uyandıran benim söylemlerim karşısında arkadaşımda büyük bir merak uyanmıştı. Bu değişimi bizzat kendi gözleriyle görmek istediğini söyleyen arkadaşım ile yaptığımız Artvin gezisi sırasında arkadaşımın söylemi tam olarak “Artvin AK Partili Belediye olduktan sonra kabuğunu kırm...
 • Maden Şirketi Artvin’i Hiçe Sayar Bir Tavır Takınıyor

  12 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazımı okuyanlar bana bir takım eleştirilerde bulunabilirler. Artvin’de maden çıkmasına ve maden şirketine destek vermem nedeniyle bu yazımı garip karşılayabilirler. Hatta nemalanmamın bitmesi nedeniyle bu tür bir yazı yazdığımı da ileri sürebilirler. Ben bu eleştirilere saygı duyuyorum ancak bilinmesini isterim ki ben her zaman yanlış gördüğünü yazan bir gazeteciyim. Şirketle ilişkilerimin en iyi olduğu dönemlerde dahi yapılan hataları dile getiren bir ismim. Bu sebeple ilişkilerimi, hatta ve hatta maddi anlamda olan ilişkilerimi bile hiçe ...
 • Domatis domates olunca tadı kaçtı

  10 Ağustos 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köyümüzde domatese yerel şive ile domatis deriz. Domatisin biçimsiz bir yapısı vardı ama tadı güzeldi, domatesin biçimi güzelleşti ama tadı bozuldu. Öğrencilik ve iş yaşamı nedeniyle köyden ayrılınca domatis domates oldu. Köyümüzde tamamen doğal olan domatis öğrencilik ve iş yaşamında lezzetini kaybetti. Köyümüzde alt çenemizi biraz ileri sürerek çayı fırt çeker gibi ısırarak ve ağzımızı şapırdatarak domatis yerdik. Domatesi ise bıçakla dilimleyerek yemeye başladık. Sonra domateslerin hormonluları çıktı, buna da alıştırıld...
 • Yerel Seçimler Yaklaşırken

  06 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçim yapılan ülke İslam ülkesi de olsa sadece Müslümanlar sorumlu olmazlar. O ülke vatandaşlarının tamamının sorumlu davranması gerekir. Türkiye de TC vatandaşı olan Müslim gayri Müslim iktidar muhalefet herkesin Türkiye nin menfaatlerini düşünerek kendini sorumlu tutması gerekir. Ortak menfaatlerin ortak tehlikelerin olumlu veya olumsuz etkileri de TC vatandaşlarının hepsine ortaktır. Ölçü ve denge kaybolmadan yolumuza devam etmeliyiz. Duyduklarımızı etrafımızdaki kişilerin amirlerin hoca vs.lerin tavırlarını sorgulamadan kabul...