logo

Sosyal Medya, Yaban Keçilerinin Zeytin Keyfini Konuşuyor

Sosyal medya son günlerde Yusufeli İlçesine bağlı İşhan Köyü’ndeki yaban keçilerinin zeytin yeme görüntülerini konuşuyor.

Artvin’in Yusufeli İlçesi İşhan Köyü’nde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü envanter çalışması sırasında çekilen yaban keçilerinin zeytin ağacından zeytin yeme görüntüleri ortaya çıktı.

Yaklaşık 20 keçinin zeytin ağacından zeytin yerken sarf ettikleri efor ve bir insan gibi zeytini sallayarak dökmeleri son dönemlerin en ilginç görüntüleri arasında yer aldı. Bu ilginç görüntüler sosyal medyada da ilgi gördü.

Artvin’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yaban hayatlarının envanterlerini çıkarma çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda çalışan ekiplerin Yusufeli İşhan Köyü’nde zeytin ağacından zeytin yemeye çalışan yaban keçileri dikkatlerini çekti. Yaklaşık 20 yaban keçisi zeytin yemek için adeta birbirleri ile yarış yaptılar. Yaban keçileri yeri geldi biri zeytin ağacına uzanarak zeytin yemeye çalıştı yeri geldi kendi zeytinine uzanmaya çalışan yaban keçisini korkutarak kaçırdı. Zeytin ağacına boyları yetişmeyen ve tırmanamayan bir keçinin iki ayağı üzerine kalkarak ön ayakları ile zeytinin dallarını sallayarak yere dökmesi ve yerden bu döktüğü zeytinleri yemesi envanter çalışması yapan ekiplerce görüntülendi. Yaklaşık 3 dakikalık görüntülerde birbirinden güzel yaban keçileri kış aylarının da gelmesi nedeniyle Çoruh Nehri kıyılarına kadar indikleri ve kendilerine yiyecek aradıkları görüldü. Ekipler tarafından tespit edilen yaban keçileri görüntülenirken, ortaya birbirinden ilginç görüntüler çıktı.

Yaban keçilerinin zeytin yeme mücadelesi yaklaşık 20 dakika sürerken, keyiflerince zeytin yiyen yaban keçileri görüntülerinin çekildiğinden habersiz bir biçimde keyiflerini sürdürdüler. Zeytin ağaçlarında uzanabilecekleri başka zeytin kalmayan yaban keçileri keyiflerini tamamladıktan sonra o bölgeden uzaklaşarak otlamaya devam ettiler.

Görüntüler sosyal medyada paylaşılırken, yüzlerce hayvansever görüntülere yorum yaparak yaban hayatının ne denli önemli olduğuna vurgu yaptılar. Bazı yorumlarda ise yaban keçilerinin avlanmalarına ise karşı çıkan cinsten yorumlar yapıldı.

Etiketler:
Share
1102 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?