logo

Soma Şehitleri Artvin’de Anıldı

Bir yıl önce 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa Soma ilçesinde meydana gelen 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasında ölen maden şehitleri Artvin’de anıldı.

Anma etkinliğine CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, 78’liler derneği başkanı Seyfettin Altıkulaç, DİSK Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, Halk Evleri Başkanı Yasin Öztürk, Haziran Hareketi Artvin Temsilcisi Sercan Dede, Eğitim İş Temsilcileri vatandaşlar katıldı.

Basın açıklaması öncesinde madencilerin ve AK Parti’nin fıtrat kutuları yere konuldu.Buradan çıkan ifadeler okundu. Devamında yapılan basın açıklamasını Haziran Hareketi Temsilcisi Aydan Yerlikaya yaptı. Yerlikaya yaptığı basın açıklamasında Baretin Altındaki Hesabın sorulacağını belirterek şu ifadelere yer verdi.

“Soma’da 301 kardeşimiz öldürüldü. 1 yıl geçti. İş cinayetlerine ilişkin hiçbir önlem alınmadı. Soma’nın acısı hala taze. Dava aileler için bir çileye dönüştü.

Polis kordonları arkasında görülen davada, sorumlular kurtarılmaya çalışılıyor. Unutulup gitsin isteniyor.

Ne Soma’yı ne de sorumluları asla unutmayacağız. Ostim… Davutpaşa… Soma… Ardından Ermenek, Torunlar… 5 ay içinde 3 büyük iş cinayeti: 329 can! AKP iktidarındaki 12 yılda iş cinayetlerinde 15 bin insanımızı yitirdik!

Soma’nın ardından AKP ‘işin fıtratında var’ dedi. Diyanet İşleri, ‘fazla kurcalamayın’ diye uyardı!

“Ne Kaza, Ne Kader, Ne De Fıtrat. Cinayet”

Biliyoruz ki neden özelleştirmeler, taşeron, güvencesiz, esnek ve kuralsız çalıştırmadır. Soma’da yaşanan kaza değil cinayettir. 301 maden emekçisinin ölümü kader değil katliamdır. Bu katliamın gerçek sorumluları ise hala kamuoyu önünde hesap vermemiştir.

Ülkemizde Soma gibi bir facia yaşandıktan sonra  her ay onlarca emekçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmeye devam etmektedir.

Türkiye’de özellikle AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalarla üretip teknik bilgi ve alt yapı olarak yetersiz, deneyimi ve deneyimli uzmanı bulunmayan kişi ve şirketlere bırakılmıştır. Kamusal denetimin de yeterli ve etkin bir biçimde yapılamaması, iş cinayetlerinin Soma’da olduğu gibi katliama dönüşmesine neden olmuştur.

“Soma’nın Hesabını Sormak İçin Ayaktayız”

Ülkemiz, iş cinayetlerinde, işçi ölümlerinde Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Bu tablo AKP’nin iktidara gelmesiyle daha da vahim bir hal almıştır.

Bugün ülkemizde uygulanmakta olan neoliberal ekonomi politikaları sonucunda iş güvencesinin azalması, esnek çalışma biçimleri, çalışma koşullarının ağırlaşması; özelleştirme, sendikasızlaştırma ve taşeronlaşmanın yaygınlaşması; sosyal güvenlik ve güvenceden yoksun kayıt dışı işçilik ve çocuk işçi çalıştırma, yasal düzenlemelerdeki yanlışlıklar iş cinayetlerinin başlıca nedenidir. Baretin altında bir hesap var! Bu hesap, yeraltında ve yerüstünde emekçileri günışığına hasret, açlığa ve ölüme mahkum edenlerle mutlaka görülecektir. Madencilerden biliyoruz ve onlardan öğrendik. Onlar yeraltında birbirlerini yalnız bırakmazlar. Azıklar paylaşılır, yeraltında küslük olmaz. Haziran Türkiye’sinde madencilerin yeraltı kardeşliği, günışığında sürecek” dedi.

Basın açıklamasının ardından hep bir ağızdan madenci türküsü seslendirildi. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Share
570 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?