logo

Sokak Hayvanlarına Eziyet Yapıldığı İddiaları Asılsızdır

Erkan Yazan: Artvin Belediyesi Sokak Hayvanlarının Dostudur

Geçtiğimiz günlerde yerel basında Artvin Belediyesi’nin Sokak hayvanlarına eziyet ettiğine dayalı yapılan suçlamalara Artvin Belediyesi’nden cevap geldi. Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, sokak hayvanlarının toplanmasında ve bu hayvanların bakımı konusunda hassas davranıldığına vurgu yaparak, “ Artvin Belediyesi Sokak Hayvanlarının düşmanı değil, dostudur” dedi.

Artvin Belediyesi’nin Sokak hayvanlarına karşı uygulamış olduğu yöntem son zamanlarda yazılı basında geniş yer buldu. Bu haberlerde Artvin Belediyesi ücret karşılığında tuttuğu kişilerin sokak hayvanlarını toplarken hayvanlara eziyet ettiği hatta bazı sokak hayvanların ise öldürüldüğü iddiaları ortaya konulmuştu. Bu iddialara cevap ise gecikmedi. Artvin Belediye Başkanı Erkan Yazan, iddiaların tamamen asılsız ve yalan olduğunu ileri sürerek Artvin Belediyesi’nin sokak hayvanlarının dostu olduğunu söyledi.

Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Sokak hayvanlarının kesinlikle öldürülmediğini hastalıklı olan hayvanların belediyenin kendi ekipleri tarafından iğne kullanılmadan yakalanarak Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğünde bakım ve kontrolleri yaptırıldıktan sonra tekrar sokağa bırakıldığını belirtti.  Yazan;“ Belediye başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe’nin de kesin talimatı olan sokak hayvanlarına eziyet edilmemesi, öldürülmemesi ve tutsak tutulmamasıdır. Bizimde zaten insani olarak dilsiz savunmasız bir canlıya eziyet etmemiz inancımıza tersdir. Belediyemiz uygulamasında, sokak hayvanları özellikle başıboş köpekler öldürülmemektedir. Hayvanlar toplanıp ormanlık veya çöplük alanlara terk edilmemektedir. Vatandaşların yoğun şikayetleri doğrultusun da sokaktaki hastalıkları hayvanları insani şekilde yakalayıp Pikap’la Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğünde bakım ve kontrolleri yaptırmak için götürüyoruz. Aşısı ve bakımları yapıldıktan sonra tekrar sokağa bırakıyoruz. Herhangi bir belediye yetkilisinin sokak hayvanlarına ve özellikle köpekleri öldürme, toplayıp Şehir dışına terk etme şeklinde bir talimat vermeleri mümkün değildir. Aksine şehrimiz de son zamanlar da sokak hayvanlarının arttığını görmekteyiz. Bunların sebebi de çevre ilçeler ve illerden getirilen hayvanlardır.

Sokak Hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere şehrin çeşitli yerlerinde konulan yemlik ve suluklara yem ve su konulmaktadır. 7 Mahallemizde bulunan yemlikler ve su kapları düzenli olarak kontrol edilmektedir. Eksikler tespit edilip anında giderilmektedir. Vatandaşlarımızın da bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini, yemlik ve suluklara sokak hayvanları için yiyecek ve içecek bırakmalarını rica ediyoruz.

Ayrıca yine kazazede hayvanların alımı konusunda da çöp arabalarının kullanıldığı iddialarına da yanıt vermek istiyorum. Bu konuda da yine kurumumuza haksızlık yapılmaktadır. Kazaya uğramış bir hayvan konusunda belediyemize gelen ihbar üzerine ekiplerimiz olay yerine gitmektedir ve olayın boyutunu, yaralı hayvanın durumunu tespit etmektedir. Durum tespitinin ardından uygun bir araçla kazazede hayvanlar tedavi görmek üzere nöbetçi veterinere götürülmektedir. Bu iddiaları tamamen reddediyor ve bu iddiaların göreve geldiğimiz günden itibaren sokak hayvanları konusunda son derece hassas davranan ve bu sorunu kökten çözmek için çeşitli çözümler arayan Artvin Belediyemizin sarf etmiş olduğu emeğe büyük haksızlık olarak düşünüyoruz. Hakkımızda yeniden bu şekilde asılsız iddialarda bulunulması durumunda hukuki haklarımızı kullanacağımızın ve kurumumuza iftira atanlar hakkında yasal işlem yaptıracağımızın da bilinmesini istiyoruz” dedi.

Yazan: Hayvan Bakımevi için Milli Parkların ayırdığı ödenek Özel İdare’nin hesabında bloke durumdadır

Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, yine haberde iddia edilen “ Milli Parklar Müdürlüğü tarafından Artvin Belediyesi’ne hayvan bakım evi için 500 bin TL ödenek ayrıldı. Bu ödeneğin akıbeti belli değildir” iddialarına da cevap verdi. Yazan, bu iddialara da yanıt verirken, “ Artvin Belediyesi adına Milli Parklar Müdürlüğü’nden Özel İdare kanalı ile hayvan bakımevi için 500 bin TL ödenek ayrıldığı doğrudur. Bu ödenek Artvin Belediyesi’nin hesabına aktarılmamıştır. Bu ödenek amacı doğrultusunda kullanılabilmesi için İl Özel İdare’nin hesabında bloke vaziyette durmaktadır. Söz konusu haberde iddia edildiği üzere paranın belediyenin hesabına havale edildiği ve de akıbetinin belli olmadığı tamamen asılsızdır. Hayvan Barınağının uygulama projelerinin yapımı devam etmektedir. Projeler bittikten sonra yapılması için Milli Parklar Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi tarafından ihalesi yapılacaktır.” diyerek açıklamalarını tamamladı.

 

Etiketler: » » » »
Share
1150 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?