logo

reklam

“Sizin Oraların Nesi Meşhur?”

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yöresel Ürünler ( YÖREX) Fuarına katıldı

Artvin ürünleri, yurt içi ve yurt dışından binlerce insanın ziyaret ettiği Yöresel Ürünler (YÖREX) Fuarı’nda tanıtıldı.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nın da katıldığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ile Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), Antalya Expo Center’da yapıldı.

Fuar, üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri, gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenleniyor.

Artvin Balı, Küme, Pestil ve Artvin Döneri Fuarda Tanıtıldı

Organizasyona Oda bünyesinde iki üretici firma ile katılan Artvin Ticaret ve Sanayi Odası fuarda özellikle Artvin Balı ile Küme ve Pestil gibi yörede üretilen ürünlerin tanıtımını öne çıkardı. Balım Kız Arıcılık ve Livane Pestil Küme markasıyla fuara katılan firma sahipleri, organizasyondan memnun kaldıklarını belirttiler. Fuar alanı girişinde Antalya’da yaşayan ve Artvinli olan Burhan Akdiş’in açtığı “Artvin döneri satış standı da büyük ilgi gördü.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Başkan Özel, içerik olarak Türkiye’de en kapsamlı fuar olan Antalya Yöresel Ürünler Fuarı’nın, İlimizin tanıtımı bakımından önemli bir organizasyon olduğunu vurguladı. Bu tip organizasyonların İlimize ve katılımcılara tanıtım anlamında orta ve uzun vadede önemli katkılarının olacağını söyleyen Kurtul Özel, özellikle markalaşmanın bu anlamda önemli olduğunu ifade etti. Özel, fuarın gerçekleşmesinde katkısı olan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Trabzon’un Meşhurları Yörex’te

“Sizin oraların nesi meşhur?” sloganıyla yola çıkılan, Yöresel Ürünler (YÖREX) fuarında Trabzon’un meşhur ürünleri sergileniyor.150 bin ziyaretçi hedeflenen fuarda Trabzon standında TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ziyaret etti. Meşhur Trabzon üretimi silahları inceledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin desteği, Antalya Ticaret Borsası’nın organizasyonunda bu yıl 6’ıncısı düzenlenen fuar Anfaş Expo Center’da törenle açıldı. Bu yıl 68 ilden 101 oda ve borsa, 11 Kalkınma Ajansı ile 388 firma ürünlerini ve kültürel değerlerini 158 stantta sergiliyor. Fuarı, bu yıl 150 bin kişinin ziyaret etmesi hedefleniyor. Törene, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, milletvekilleri ve oda-borsa başkanları, yöneticileri ve firma yetkilileri katıldı.

Törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu YÖREX’in bir vizyon işi olduğunu, her yıl günden güne daha da büyüdüğünü belirterek; ” Bu bir Türkiye projesi. Anadolu’nun ruhu, kimliğini, tüm renklerini burada görebilirsiniz. Türkiye’nin dört bir tarafı birlik ve kardeşli içinde burada yan yana katı sağlamaktadır. Hem ekonomik hem de sosyal bir başarı hikâyesi yazıyorsunuz” dedi.

YÖREX’in ilk başladığında 40 il ile temsil edildiğini ancak bugün 68 ile ulaşıldığını ifade eden başkan Hisarcıklıoğlu hedeflerinin 81 ile ulaşmak olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bu topraklar müteşebbis yetiştirir ama destekleyip, motive edecek mekanizmalar eksik. Onların, emeklerini, ürünlerini pazara ulaştırmak lazım. Anadolu coğrafyası aslında büyük bir hazine. Adamların bir tane ürünü var, bizim her ilde, ilçelerde sayısız ürünümüz var. Yöresel ürünlerle birlikte nasıl marka olabileceğini görebilirsiniz. Bakınız elimizden kaçan fırsatlar için söylüyoruz, dünyaya laleyi tanıtan biziz ama dünyaya laleyi marka yapan Hollanda. Hollanda  bir tek laleden yılda 1 milyar Avro kazanıyor. Markalaşmanın ilk adımı coğrafi tescildir. Yalnız sistem biraz daha hızlı çalışmalı.”

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Daha sonra tek tek stantlar gezilerek yöresel ürünler yerinde incelendi. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 11 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak.

Hısarcıklıoğlu Trabzon Standında

TOBB Başkanı M.Rifat Hısarcıklıoğlu Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Trabzon Ticaret Borsası’nın ortak standını gezdi. DOKA tarafından desteklenen stant da Trabzon’un yanı sıra Gümüşhane, Artvin, Rize, Giresun ürünleri de sergilendi. Stantta sergilenen Trabzon üretimi silahlar, Sürmene bıçağı, Trabzon telkârisi ve altın hasırı gibi el sanatı ürünleri yanı sıra Trabzon ekmeği, Akçaabat köftesi gibi ürünlerin dünya standartlarında meşhur ürünler olduğunu dile getirdi. Heyeti TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, TTSO Başkan Yardımcısı Erkut Çelebi, Genel Sekreter Hakan Gürhan yanı sıra bölge oda ve borsa başkanları karşıladı.

Etiketler: » » »
Share
1430 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?
#

“Sizin Oraların Nesi Meşhur?”” için 1 yorum

  1. Yusufelili : diyor ki:

    Yusufeli’nin meşhur cağ kebabını tanıtmamışlar söz Artvin’i tanıtıyorlar yerin dibine batsın öyle tanıtımınız!