logo

Sizin ‘Hayır’ Deme Hakkınız Varda Bizim ‘Evet’ Deme Hakkımız Yok Mu?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Oldum olası mahalle baskısına karşı çıkmışımdır. Bunu kim yaparsa yapsın asla kabul etmem. Doğru bulmam ise mümkün değil. İlimizde mahalle baskısı ile toplumsal anlamda linç edilmeye çalışılmış bir insan olarak birilerinin mahalle baskısı ile toplumsal linçe maruz bırakılmasını da kabullenemem. Bunu hiçbir kimsenin kabullenmemesi de gerekir.

Başlıkta sorduğum soruyu sorarak yorumlarıma devam etmek istiyorum. Sizin referandumda ‘Hayır’ Deme Hakkınız Varda Bizim ‘Evet’ Deme Hakkımız Yok mu?

Şimdi bütün ‘Hayır’ diyenlere bu soruyu tüm samimiyetle soruyorum. Sizler referandum konusunda özgür iradeniz ile ‘Hayır’ diyorsunuz ya bizim ‘Evet’ deme hakkımız olamaz mı? Siz referandum ile ülkemizin büyük bir kaosa sürükleneceğini düşünerek güçlendirilmiş Cumhurbaşkanlığı yöntemine ‘Tek adamlığa karşıyız’ diyerek ‘Hayır’ derken, bizler yeni sistemin ülkemizin geleceğini aydınlık yapacağına inanarak ‘Evet’ diyemez miyiz? Siz Anayasamızda yapılan 18 maddelik değişikliği kabul etmeyerek, bu değişikliklerin ülkemizin aleyhine olacağını düşünerek ‘Hayır’ derken bizlerin bu düşüncenin tam tersini düşünerek ‘Evet’ deme hakkımız yok mu?

Sizler sosyal paylaşım sayfaları üzerinde büyük bir gurur ile neden ‘Hayır’ diyeceğinizi anlatıp profillerinize ‘Hayır’ ı yapıştırırken, bizlerin de sosyal paylaşım sayfalarımızda büyük bir gurur ile ‘Evet’ deme hakkımız yok mu?

Bütün bu soruları neden dolayı mı sordum?

Sosyal medya üzerinden TBMM’de Anayasa değişikliklerine ‘Evet’ diyen milletvekillerinin uğradıkları linç kampanyalarına karşı çıkmak için sordum.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi sırf siyasi bir duruş sergileyerek kendi aklı ve mantığı ile aldığı bir karar sonucunda Anayasa Paketine destek vermesi karşısında uğradığı linçe karşı çıkmak için sordum.

TBMM’de Anayasa görüşmeleri sırasında kürsüye çıkarak ‘Evet’ diyenlere her türlü hakaretleri yaparak işi vatan hainliklerine kadar götüren ‘Hayır’cılara bir tepki göstermek için sordum.

Ülkemizin tek aydın insanları sadece kendileriymiş gibi aydın kişi olarak katıldıkları tartışma programlarında kendi kararlarını vatanperverlik olarak gösterirken, kendileri gibi düşünmeyenleri ‘aptallıkla ve hainlikle’ suçlamalarına bir tepki göstermek için sordum.

Kendi sosyal paylaşım sayfalarının profillerine ‘Hayır’ diyerek renklerini büyük bir gururla ve onurla belli edenlerin ‘Evet’ diyenleri yaptıkları paylaşımlar ile vatan haini olarak göstermelerine bir tepki göstermek için sordum.

Basın özgürlüğüne inanarak referandumda ‘Hayır’ diyeceğini büyük bir gururla yazan gazetecilerin basın özgürlüğünü çiğneyerek ‘Evet’ diyen meslektaşlarına vatan hainliği suçlamalarında bulunmalarına bir tepki göstermek için sordum.

Son derece demokratik haklarını kullanarak referandum için hazırlanan ‘Evet’ kampanyalarına katılan ünlü isimleri ‘ülkeyi, kendilerini ve milleti satmakla’ suçlayan insanlara bir tepki göstermek için sordum.

‘Hayır’ diyenlerin ‘Evet’ diyenlerden bu ülkeyi daha fazla sevdiklerine mi inanacağız?

Yukarıda yazdığım nedenlere daha onlarcasını ekleyebilirdim. Şimdilik bunlarla kalsın ve bir başka soruyla yazıya devam edelim. ‘Hayır’ diyenlerin ‘Evet’ diyenlerden bu ülkeyi daha fazla sevdiklerine mi inanacağız?

Şahsım adına söylüyorum ki ‘Hayır’ diyen hiçbir kimsenin bu ülkeyi benden daha fazla sevdiğine inanmıyorum. Kendi özgür iradem ile referanduma ‘Evet’ diyorum ve bu kararımdan dolayı da asla hiçbir kimseye hesap verecekte değilim. Anayasa’da değişen 18 maddenin tümünü incelediğimde kendi aklımla değişen maddelerin herhangi birinin bu ülkenin geleceğini vesayet altına alacağını düşünmüyorum. Bu değişen hiçbir maddenin ülkenin geleceğini karanlığa götüreceğine de inanmıyorum. Hatta ve hatta bu anayasa değişikliğine ‘Hayır’ demekten ise ‘Evet’ demenin bu ülke adına yapılacak çok daha doğru bir karar olduğuna inanıyorum. Bu değişikliklere ‘Hayır’ diyenlerin fikirlerine saygı duyarak kendi özgür iradem ile referandumda ‘Evet’ oyu kullanacağımı da yine özgürce deklere ediyorum.

Ve şunun altını net bir şekilde belirteyim ki, referandumda ‘Evet’ oyu vererek ne bu ülkeye ne de ülkemizin geleceğine ihanet ettiğimi ise düşünmüyorum.

Verdiğim bu karar ile birlikte büyük eleştiriler alacağımı, kendi face sayfam üzerinden bir sürü hakaret ve tehditlere maruz kalacağımı bile bile ‘Evet’ diyeceğim.

Çevremdeki bir çok arkadaşımın görüşlerinin ‘Hayır’dan yana olduklarını ve de ben sırf ‘Evet’ diyorum diye benimle ilişkilerini keseceklerini bile bile ‘Evet’ diyorum.

Bana reklam veren ‘Hayır’cı müşterilerimin verdiğim bu karar nedeniyle reklamlarını keseceklerini ve bu karar nedeniyle ciddi maddi kaybımın olacağını bile bile ‘Evet’ diyeceğim.

Herkes için özgürlük istiyoruz

Şimdi bu satırları lütfen herkes dikkatlice okusun. Bu ülkede milli birlik ve beraberliğimize ve ülke bütünlüğüne aykırı hareket etmedikten sonra herkesin kendi aklı ve mantığı ile karar verme hakkı ve de özgürlüğü vardır. Bu özgürlük hiçbir kimsenin elinden bir takım baskılar ile alınmamalıdır. Bu tür davranışlar her zaman tepkiye dönüşür ve sel olarak baskıyı kurmak isteyenlerin aksi yönünde birliktelik oluşturur. Referandum öncesinde TBMM’de Anayasa değişikliklerinin maddelerinin oylanmasında bunun bir örneğini gördük. MHP’nin 25 civarında fire vereceğini iddia edenlerin, özellikle de ana muhalefet partisi CHP’yi kast ediyorum, MHP’ye ve AK Parti’ye yaptıkları hakaretler ve tek tek milletvekilleri üzerinden uyguladıkları baskılar nedeniyle etki tepki meselesi ortaya çıktı ve büyük bir oy patlamasına neden oldu. Mecliste belki de ‘Hayır’ çıkacak olan maddelerin tamamı ‘Evet’ ile onaylanmış oldu.

Bu muhalefetin ve de ülke genelindeki ‘Hayır’cıların yukarıda yazdığım davranışları devam ettikçe emin olabilirsiniz ki referandumda da büyük bir tepki patlaması olacaktır. Halkı baskı altına almak, halkı küçümsemek, halkı aşağılamak bu ülkede her zaman tepki patlamasına neden olmuştur. Siz halka verdiği karar nedeniyle ‘Aptal’, ‘Koyun’ gibi yakıştırmalar yaparsanız eğer halkta sandıkta cevabını verir.

Şuan başta CHP ve diğer muhalefet partileri ile MHP’li muhalifler olmak üzere bir çok STK’nın yaptığı bu büyük hata referandumun belki de yüzde 65 ile geçmesini sağlayacaktır.

Referandumdan ‘Hayır’ çıkmasını isteyenlere buradan bir tiyo vereyim. Halkla dalga geçmeyin ve hele hele de bu halkı hafife almayın. Halkın kararına saygı duyun ve halkı baskı altına almayın. Halkın vereceği karara da saygı duyun. Halkın kararı sizin kararınıza yakın iken iyi uzak ise kötü olarak değerlendirmeyin. Ortamı germeyin ve sakin bir seçim atmosferinin yaşanmasını sağlayın. Gerdikçe kaybedersiniz, sakinleştirdikçe kazanırsınız.

Ben bu satırları yazarken seçmenin tam kararının sandığa yansımasını istediğim için yazıyorum. Sizlerin yaptığı hatalar nedeniyle bu ülkede sandıkta tepki oyu patlaması yaşanıyor ve halkın vermek istediği mesaj tam olarak ortaya çıkmıyor. Sonra bu tepki oyu patlamaları sonrasında siyasi iradelerde aşırı güven ortaya çıkıyor.

Benden söylemesi…

Etiketler:
Share
740 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...
 • Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin Söyler

  16 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler başka bir deyişle Mert Çingene hırsızlığıyla övünür, demektir. Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler. Aslında sözün aslı ''Şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söyler.''dir. "Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" sözünün geçtiği ve Koca Mehmed Ragıp Paşa'ya ait olan beyit aşağıdaki gibidir: “Miyân-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun Şecâ'at arz ederken Merd-i Kıbtî sirkatin söyler”  18.yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp...
 • Başkan Kocatepe, O Tepkiye Sessiz Kalamadı ve Yanıt Verdi

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, o tepkilere sessiz kalamadı. Ve yanıt verdi. Bu yanıtı sosyal medyadan verirken ben bu yanıtı köşe yazıma taşımak istedim. Konu Artvin’in gündemine AK Partili Belediye döneminde giren yürüyen merdiven kurulması fikri hatırlarım ilk olarak 3 seçim önce Bağımsız Türkiye Partili Belediye Başkan Adayı Nuri Keskin döneminde girmişti. O dönem çok uçuk bir fikir gibi görünen proje AK Parti Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe tarafından da 30 Mart 2014 seçimleri öncesindeki vaat kitaplarına yerleştir...
 • Yoksa Siz Aziz Nesin’e mi İnandınız ?

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH'a hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Bazen kendimi kaybedercesine düşüncelere dalıyorum. Yazdığım bütün yazıların yarın “HAKK’ın” divanında karşıma çıkacağını bilerek kelimelerimi seçerek yazmaya özen gösteriyorum. 4 yılı aşkın süren köşe yazarlığı yaşamımda şahıslar adını kulanıp topluma hedef göstermemem bu yüzdendir. Bir tek kalp bile kırmamaya özen gösteriyorum. Yoksa incilmişliğim ve kırılmışlığım çok… özellikle kadir, değer ve kıymet bilmeyenleri gördükten sonra herşeyden soğur oldum. ALLAH nasip ...