logo

Şimdi Başka Bir Tezgah Kuruluyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye çok sıkıntılı günlerden geçiyor. İçeriden ve dışarıdan ülkeyi kıskaca almaya çalışan odaklar yeni planlarını ve tezgahlarını kurmaya başladı. PKK, IŞID Terörü derken şimdi de FETÖ ile birlikte kirli bir tezgah daha kuruluyor. Bu tezgahın adı Türkiye’yi başka ülkelerle savaşabilecek bir duruma getirme tezgahıdır. Ve bu tezgahın ilk hamlesi de yapıldı.

Rus Büyükelçi Ankara’nın Göbeğinde Vuruldu

Rus Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre Rus büyükelçi Andrey Gennadiyeviç Karlov silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırıya ilişkin bazı detayları sizlerle paylaşacağım.

Saldırgan Türkçe Konuşuyordu

Saldırganın vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olay yerine geldi ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne girdi.

Saldırganın Arapça ve Türkçe konuştuğu ve ‘Ben buradan sağ çıkmayacağım, bana yaklaşmayın’ diye bağırdığı belirtiliyor. Rus ajansı büyükelçinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

Saldırı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti.

Açılışın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen Rus Büyükelçi Andrey Karlov bu sırada silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda büyükelçi dışında 3 kişi yaralandı.

Saldırganın nasıl içeri girdiği belli oldu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a süikast düzenleyen saldırganın x-raydan geçmediği için uyarıldığı, resmi polis kimliğini göstererek içeri girdiği tespit edildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, yüz yüze ilk görüşmede ortak mesajlar verdi. Lavrov terörizme karış mücadelenin süreceğini belirtirken, Çavuşoğlu Ankara’daki büyükelçilik sokağının adının Karlov olacağını ilan etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, “Karlov, Suriyeli muhaliflerle temas içerisinde olan bir insandı, onlarla diyalog kurmak için çalışıyordu. Bu gerçek, trajediye tamamen yeni bir açı kazandırıyor” dedi.

Ankara’daki Rus büyükelçiliğinin olduğu cadde trafiğe kapatıldı, elçilik binasında bayraklar yarıya indirildi.

Şimdi Sıra Yorumlarda

Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiği hepimizin malumudur. Her gün yeni bir senaryonun ortaya konulduğu bu günlerde son konulan senaryo yabancı ülke temsilcilerinin katledilmesi yoluyla Türkiye’nin başka devletlerle savaş durumuna gelmesidir.

Rusya Büyükelçisi’nin öldürülmesi bunun belki de ilk ayağıdır. Geçtiğimiz günlerde yazdığımız bir yazıda senaryo üzerine senaryonun ortaya konulacağını ve hepimizin son derece dikkatli olması gerektiğini söylemiştim. Görüyoruz ki istenilen seviyede dikkatli değiliz. Ülkemizin gerek güvenlik güçleri gerekse de istihbarat güçlerinin ciddi bir zafiyet içerisinde olduğunu görmekten üzüntü duyuyorum ancak bu olayda büyük bir eksiklik ve hata daha var.

Hatırlarsınız kurban bayramında Artvin’e ABD Büyükelçisi John Bass gelmiş idi. 3 Gün Artvin’de kalan büyükelçi sırra kadem basmıştı. Bulmak için büyük çaba sarf edilmiş, Şavşat’a gitmedi denilen büyükelçinin Şavşat’a gittiği kendi paylaştığı fotoğraflarında ortaya çıkmıştı. O gün John Bass’ı korumak için çok sayıda ABD Konsolosluk Güvenlik görevlisinin yanı sıra Artvin Emniyet Müdürlüğü de teyakkuz halindeydi.

Şimdi bir ABD Büyükelçisi için alınan güvenlik önlemlerine bakarken, Rus Büyükelçi için alınan önlemleri görünce insanın aklına birazdan yazacağım soru işaretleri gelmiyor değil. Sadece burada Türk tarafında değil Rusya tarafında da bir takım devlet içerisinde devlet yapılaşması yani paralel devlet yapılanması var. İyi bir istihbaratçı olan Rus Lider Putin’in bu işi çözeceğini düşünüyorum.

Hani 17-25 sonrası bağlantılarını koparmışlar vardı ya, ne oldu onlara?

Belki Artvin gibi nüfusu az olan bir ilde yazılar yazıyor olmama rağmen ancak meslekte çokta kötü olduğumu hiçbir zaman düşünmedim. Kendime mesleki anlamda güvenim tamdır. Bu nedenden dolayı ülke çapında büyük ses getiren onlarca habere imza atmış bir gazeteciyim. Yazdığım yazıların da bu kapsamda değerlendirildiğinde uyarılarımızın yerel görülerek dikkate alınmamasını büyük bir hata olarak görüyorum.

Yine 15 Temmuz sonrasında yazdığım bir yazıda FETÖ ile ciddi oranda bir mücadele yapıldığına inanmadığımı ifade etmiştim. Özelliklede yapılan en büyük hatanın da 17-25 Aralık öncesi, sonrası gibi bir ayrımın yapılması olduğunu belirtmiştim. Bunu yazarken de abdestsiz olarak Fethullah Gülen’i izleyemeyenlerin halen görevlerinde bulunmalarının büyük bir gizlenme operasyonunun bir parçası olacağını ileri sürmüştüm.

Geldiğimiz noktada, Rus Büyükelçisini vuran kişi daha önce FETÖ ile bağlantı halinde olduğu bilinen ancak bir türlü görevinden uzaklaştırılmamış bir polis memuru çıktı. İşte, bizimde bahsettiğimiz şey tamda buydu. Bu nedenden dolayı AK Parti’ye burada büyük bir uyarıda bulunmayı uygun görüyorum. Geçmişte FETÖ’ya öyle yada böyle çıkar sağlayanlar, yardım ve yataklık yapanlar 17-25 Aralık sonrasında dönmüş bile olsalar bozdukları yeminin benim nazarımda nazarı itibarları yoktur. Artvin’de de ülkemizde de bürokrasinin içerisinde bu yönde benim bildiğim onlarca insan halen görevinin başındadır. Neymiş 17-25 Aralık sonrasında dönüş yapmışlarmış. Geçsinler efendim geçsinler. Fethullah Gülen’e ‘hoca efendi’ diye hitap edenlerin görevde kaldıkları bir Artvin bürokrasisinde ya da ülke bürokrasisinde tam temizlenme olmuş sayılamaz.

İşte temizlenmeyen o isimlerin asker olarak sakladığı isimlerden ilk operasyon geldi. Bakalım yenileri neler olacak? Burada keşke fırsatım olsa da bildiklerimi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlatma şansım olsa. Zaten bildiklerimi onun dışında hiçbir kimseye de anlatmam. Gerek Artvin’de gerekse de Türkiye’de yüzlerce isim halen görevlerindedir ve bu isimlere ne hikmetse bir şey olmamaktadır. Açık ve net olarak dile getireyim ki Türkiye’den FETÖ temizlenmemiştir ve Cumhurbaşkanı’mız dışında da hiçbir kimse bu noktada halen bir tehlikenin olduğunun farkında değildir.

Uyumaya devam et Türkiye’m diyorum. Bakalım bu uykumuz başımıza daha ne belalar getirecek.

Son olarak da Rus Büyükelçisi’nin öldürülmesinin arkasında kimin olduğunu aramaya gerek yok onlar herkesin malumu önemli olan bu ülkeden FETÖ’yu temizlemeyen ve birilerini koruyanların neyin peşinde olduğunu çözmek sorunu da çözmeye yeterli olacaktır.

Etiketler:
Share
434 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...