logo

Şimdi Başka Bir Tezgah Kuruluyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye çok sıkıntılı günlerden geçiyor. İçeriden ve dışarıdan ülkeyi kıskaca almaya çalışan odaklar yeni planlarını ve tezgahlarını kurmaya başladı. PKK, IŞID Terörü derken şimdi de FETÖ ile birlikte kirli bir tezgah daha kuruluyor. Bu tezgahın adı Türkiye’yi başka ülkelerle savaşabilecek bir duruma getirme tezgahıdır. Ve bu tezgahın ilk hamlesi de yapıldı.

Rus Büyükelçi Ankara’nın Göbeğinde Vuruldu

Rus Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre Rus büyükelçi Andrey Gennadiyeviç Karlov silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırıya ilişkin bazı detayları sizlerle paylaşacağım.

Saldırgan Türkçe Konuşuyordu

Saldırganın vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olay yerine geldi ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne girdi.

Saldırganın Arapça ve Türkçe konuştuğu ve ‘Ben buradan sağ çıkmayacağım, bana yaklaşmayın’ diye bağırdığı belirtiliyor. Rus ajansı büyükelçinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

Saldırı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti.

Açılışın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen Rus Büyükelçi Andrey Karlov bu sırada silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda büyükelçi dışında 3 kişi yaralandı.

Saldırganın nasıl içeri girdiği belli oldu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a süikast düzenleyen saldırganın x-raydan geçmediği için uyarıldığı, resmi polis kimliğini göstererek içeri girdiği tespit edildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, yüz yüze ilk görüşmede ortak mesajlar verdi. Lavrov terörizme karış mücadelenin süreceğini belirtirken, Çavuşoğlu Ankara’daki büyükelçilik sokağının adının Karlov olacağını ilan etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, “Karlov, Suriyeli muhaliflerle temas içerisinde olan bir insandı, onlarla diyalog kurmak için çalışıyordu. Bu gerçek, trajediye tamamen yeni bir açı kazandırıyor” dedi.

Ankara’daki Rus büyükelçiliğinin olduğu cadde trafiğe kapatıldı, elçilik binasında bayraklar yarıya indirildi.

Şimdi Sıra Yorumlarda

Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiği hepimizin malumudur. Her gün yeni bir senaryonun ortaya konulduğu bu günlerde son konulan senaryo yabancı ülke temsilcilerinin katledilmesi yoluyla Türkiye’nin başka devletlerle savaş durumuna gelmesidir.

Rusya Büyükelçisi’nin öldürülmesi bunun belki de ilk ayağıdır. Geçtiğimiz günlerde yazdığımız bir yazıda senaryo üzerine senaryonun ortaya konulacağını ve hepimizin son derece dikkatli olması gerektiğini söylemiştim. Görüyoruz ki istenilen seviyede dikkatli değiliz. Ülkemizin gerek güvenlik güçleri gerekse de istihbarat güçlerinin ciddi bir zafiyet içerisinde olduğunu görmekten üzüntü duyuyorum ancak bu olayda büyük bir eksiklik ve hata daha var.

Hatırlarsınız kurban bayramında Artvin’e ABD Büyükelçisi John Bass gelmiş idi. 3 Gün Artvin’de kalan büyükelçi sırra kadem basmıştı. Bulmak için büyük çaba sarf edilmiş, Şavşat’a gitmedi denilen büyükelçinin Şavşat’a gittiği kendi paylaştığı fotoğraflarında ortaya çıkmıştı. O gün John Bass’ı korumak için çok sayıda ABD Konsolosluk Güvenlik görevlisinin yanı sıra Artvin Emniyet Müdürlüğü de teyakkuz halindeydi.

Şimdi bir ABD Büyükelçisi için alınan güvenlik önlemlerine bakarken, Rus Büyükelçi için alınan önlemleri görünce insanın aklına birazdan yazacağım soru işaretleri gelmiyor değil. Sadece burada Türk tarafında değil Rusya tarafında da bir takım devlet içerisinde devlet yapılaşması yani paralel devlet yapılanması var. İyi bir istihbaratçı olan Rus Lider Putin’in bu işi çözeceğini düşünüyorum.

Hani 17-25 sonrası bağlantılarını koparmışlar vardı ya, ne oldu onlara?

Belki Artvin gibi nüfusu az olan bir ilde yazılar yazıyor olmama rağmen ancak meslekte çokta kötü olduğumu hiçbir zaman düşünmedim. Kendime mesleki anlamda güvenim tamdır. Bu nedenden dolayı ülke çapında büyük ses getiren onlarca habere imza atmış bir gazeteciyim. Yazdığım yazıların da bu kapsamda değerlendirildiğinde uyarılarımızın yerel görülerek dikkate alınmamasını büyük bir hata olarak görüyorum.

Yine 15 Temmuz sonrasında yazdığım bir yazıda FETÖ ile ciddi oranda bir mücadele yapıldığına inanmadığımı ifade etmiştim. Özelliklede yapılan en büyük hatanın da 17-25 Aralık öncesi, sonrası gibi bir ayrımın yapılması olduğunu belirtmiştim. Bunu yazarken de abdestsiz olarak Fethullah Gülen’i izleyemeyenlerin halen görevlerinde bulunmalarının büyük bir gizlenme operasyonunun bir parçası olacağını ileri sürmüştüm.

Geldiğimiz noktada, Rus Büyükelçisini vuran kişi daha önce FETÖ ile bağlantı halinde olduğu bilinen ancak bir türlü görevinden uzaklaştırılmamış bir polis memuru çıktı. İşte, bizimde bahsettiğimiz şey tamda buydu. Bu nedenden dolayı AK Parti’ye burada büyük bir uyarıda bulunmayı uygun görüyorum. Geçmişte FETÖ’ya öyle yada böyle çıkar sağlayanlar, yardım ve yataklık yapanlar 17-25 Aralık sonrasında dönmüş bile olsalar bozdukları yeminin benim nazarımda nazarı itibarları yoktur. Artvin’de de ülkemizde de bürokrasinin içerisinde bu yönde benim bildiğim onlarca insan halen görevinin başındadır. Neymiş 17-25 Aralık sonrasında dönüş yapmışlarmış. Geçsinler efendim geçsinler. Fethullah Gülen’e ‘hoca efendi’ diye hitap edenlerin görevde kaldıkları bir Artvin bürokrasisinde ya da ülke bürokrasisinde tam temizlenme olmuş sayılamaz.

İşte temizlenmeyen o isimlerin asker olarak sakladığı isimlerden ilk operasyon geldi. Bakalım yenileri neler olacak? Burada keşke fırsatım olsa da bildiklerimi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlatma şansım olsa. Zaten bildiklerimi onun dışında hiçbir kimseye de anlatmam. Gerek Artvin’de gerekse de Türkiye’de yüzlerce isim halen görevlerindedir ve bu isimlere ne hikmetse bir şey olmamaktadır. Açık ve net olarak dile getireyim ki Türkiye’den FETÖ temizlenmemiştir ve Cumhurbaşkanı’mız dışında da hiçbir kimse bu noktada halen bir tehlikenin olduğunun farkında değildir.

Uyumaya devam et Türkiye’m diyorum. Bakalım bu uykumuz başımıza daha ne belalar getirecek.

Son olarak da Rus Büyükelçisi’nin öldürülmesinin arkasında kimin olduğunu aramaya gerek yok onlar herkesin malumu önemli olan bu ülkeden FETÖ’yu temizlemeyen ve birilerini koruyanların neyin peşinde olduğunu çözmek sorunu da çözmeye yeterli olacaktır.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeşil Artvin Derneği Ne Açıklama Yapacak Merak Ediyorum

  20 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Uzun zamandır sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği sessizliğini bozuyormuş. Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 17.30’da Halitpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yapılacakmış. İnanın çok merak ediyorum bu açıklamayı. Bunca yaşananlar karşısında sessizliklerini koruyan bir tek açıklama dahi yapmayan derneğin şimdi açıklama yapması bana oldukça ilginç geldi. Evet, anlıyorum bu açıklamanın içeriği iki yıl önce Şubat ayında yaşanan Cerattepe olaylarının yıldönümüne ilişkin olacaktır ancak bugüne kadar sessiz ...
 • Dünden Bugüne Afrin

  19 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı.   Afrin Misak-ı Milli sınırları içinde yer almaktadır. Afrin Birinci Dünya Savaşı’nda dahi kaybedilmemiş bir bölge idi. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birliklerinin Afrin-Tel-Rıfat-Azez hattında hakimiyeti vardı. Milli Mücadele döneminde 1920-1921 aralı...
 • Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum. Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu n...
 • Artvin’de Zor Coğrafyada, Zor Siyaset, Zor Medya İlişkileri…

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Artvin ve ilçeleri gerek fiziki açıdan, gerek sosyal açıdan, kültürel değerlerini ihraç etme açısından, turizme açılma açısından, İktidarın yaptıklarını anlatamama zorlukları açısından hülasa her açıdan müstesna bir ilimizdir. Şimdi bu paragraftaki maddeleri tek tek ele alalım. -Kırık engebeli arazi olması açısından yatırım yapma zorluğu. Ama buna rağmen ülkemizin nüfusuna göre en çok yatırım almış ili olduğunu biliyorum. -Efendim barajlar varda ondan yatırımın çoğu burada gözüküyor. Hayır değerli kardeşlerim. Mesela Ardahan da, Erzur...