logo

Şimdi Başka Bir Tezgah Kuruluyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye çok sıkıntılı günlerden geçiyor. İçeriden ve dışarıdan ülkeyi kıskaca almaya çalışan odaklar yeni planlarını ve tezgahlarını kurmaya başladı. PKK, IŞID Terörü derken şimdi de FETÖ ile birlikte kirli bir tezgah daha kuruluyor. Bu tezgahın adı Türkiye’yi başka ülkelerle savaşabilecek bir duruma getirme tezgahıdır. Ve bu tezgahın ilk hamlesi de yapıldı.

Rus Büyükelçi Ankara’nın Göbeğinde Vuruldu

Rus Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre Rus büyükelçi Andrey Gennadiyeviç Karlov silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırıya ilişkin bazı detayları sizlerle paylaşacağım.

Saldırgan Türkçe Konuşuyordu

Saldırganın vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olay yerine geldi ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne girdi.

Saldırganın Arapça ve Türkçe konuştuğu ve ‘Ben buradan sağ çıkmayacağım, bana yaklaşmayın’ diye bağırdığı belirtiliyor. Rus ajansı büyükelçinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

Saldırı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti.

Açılışın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen Rus Büyükelçi Andrey Karlov bu sırada silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda büyükelçi dışında 3 kişi yaralandı.

Saldırganın nasıl içeri girdiği belli oldu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a süikast düzenleyen saldırganın x-raydan geçmediği için uyarıldığı, resmi polis kimliğini göstererek içeri girdiği tespit edildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, yüz yüze ilk görüşmede ortak mesajlar verdi. Lavrov terörizme karış mücadelenin süreceğini belirtirken, Çavuşoğlu Ankara’daki büyükelçilik sokağının adının Karlov olacağını ilan etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, “Karlov, Suriyeli muhaliflerle temas içerisinde olan bir insandı, onlarla diyalog kurmak için çalışıyordu. Bu gerçek, trajediye tamamen yeni bir açı kazandırıyor” dedi.

Ankara’daki Rus büyükelçiliğinin olduğu cadde trafiğe kapatıldı, elçilik binasında bayraklar yarıya indirildi.

Şimdi Sıra Yorumlarda

Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiği hepimizin malumudur. Her gün yeni bir senaryonun ortaya konulduğu bu günlerde son konulan senaryo yabancı ülke temsilcilerinin katledilmesi yoluyla Türkiye’nin başka devletlerle savaş durumuna gelmesidir.

Rusya Büyükelçisi’nin öldürülmesi bunun belki de ilk ayağıdır. Geçtiğimiz günlerde yazdığımız bir yazıda senaryo üzerine senaryonun ortaya konulacağını ve hepimizin son derece dikkatli olması gerektiğini söylemiştim. Görüyoruz ki istenilen seviyede dikkatli değiliz. Ülkemizin gerek güvenlik güçleri gerekse de istihbarat güçlerinin ciddi bir zafiyet içerisinde olduğunu görmekten üzüntü duyuyorum ancak bu olayda büyük bir eksiklik ve hata daha var.

Hatırlarsınız kurban bayramında Artvin’e ABD Büyükelçisi John Bass gelmiş idi. 3 Gün Artvin’de kalan büyükelçi sırra kadem basmıştı. Bulmak için büyük çaba sarf edilmiş, Şavşat’a gitmedi denilen büyükelçinin Şavşat’a gittiği kendi paylaştığı fotoğraflarında ortaya çıkmıştı. O gün John Bass’ı korumak için çok sayıda ABD Konsolosluk Güvenlik görevlisinin yanı sıra Artvin Emniyet Müdürlüğü de teyakkuz halindeydi.

Şimdi bir ABD Büyükelçisi için alınan güvenlik önlemlerine bakarken, Rus Büyükelçi için alınan önlemleri görünce insanın aklına birazdan yazacağım soru işaretleri gelmiyor değil. Sadece burada Türk tarafında değil Rusya tarafında da bir takım devlet içerisinde devlet yapılaşması yani paralel devlet yapılanması var. İyi bir istihbaratçı olan Rus Lider Putin’in bu işi çözeceğini düşünüyorum.

Hani 17-25 sonrası bağlantılarını koparmışlar vardı ya, ne oldu onlara?

Belki Artvin gibi nüfusu az olan bir ilde yazılar yazıyor olmama rağmen ancak meslekte çokta kötü olduğumu hiçbir zaman düşünmedim. Kendime mesleki anlamda güvenim tamdır. Bu nedenden dolayı ülke çapında büyük ses getiren onlarca habere imza atmış bir gazeteciyim. Yazdığım yazıların da bu kapsamda değerlendirildiğinde uyarılarımızın yerel görülerek dikkate alınmamasını büyük bir hata olarak görüyorum.

Yine 15 Temmuz sonrasında yazdığım bir yazıda FETÖ ile ciddi oranda bir mücadele yapıldığına inanmadığımı ifade etmiştim. Özelliklede yapılan en büyük hatanın da 17-25 Aralık öncesi, sonrası gibi bir ayrımın yapılması olduğunu belirtmiştim. Bunu yazarken de abdestsiz olarak Fethullah Gülen’i izleyemeyenlerin halen görevlerinde bulunmalarının büyük bir gizlenme operasyonunun bir parçası olacağını ileri sürmüştüm.

Geldiğimiz noktada, Rus Büyükelçisini vuran kişi daha önce FETÖ ile bağlantı halinde olduğu bilinen ancak bir türlü görevinden uzaklaştırılmamış bir polis memuru çıktı. İşte, bizimde bahsettiğimiz şey tamda buydu. Bu nedenden dolayı AK Parti’ye burada büyük bir uyarıda bulunmayı uygun görüyorum. Geçmişte FETÖ’ya öyle yada böyle çıkar sağlayanlar, yardım ve yataklık yapanlar 17-25 Aralık sonrasında dönmüş bile olsalar bozdukları yeminin benim nazarımda nazarı itibarları yoktur. Artvin’de de ülkemizde de bürokrasinin içerisinde bu yönde benim bildiğim onlarca insan halen görevinin başındadır. Neymiş 17-25 Aralık sonrasında dönüş yapmışlarmış. Geçsinler efendim geçsinler. Fethullah Gülen’e ‘hoca efendi’ diye hitap edenlerin görevde kaldıkları bir Artvin bürokrasisinde ya da ülke bürokrasisinde tam temizlenme olmuş sayılamaz.

İşte temizlenmeyen o isimlerin asker olarak sakladığı isimlerden ilk operasyon geldi. Bakalım yenileri neler olacak? Burada keşke fırsatım olsa da bildiklerimi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlatma şansım olsa. Zaten bildiklerimi onun dışında hiçbir kimseye de anlatmam. Gerek Artvin’de gerekse de Türkiye’de yüzlerce isim halen görevlerindedir ve bu isimlere ne hikmetse bir şey olmamaktadır. Açık ve net olarak dile getireyim ki Türkiye’den FETÖ temizlenmemiştir ve Cumhurbaşkanı’mız dışında da hiçbir kimse bu noktada halen bir tehlikenin olduğunun farkında değildir.

Uyumaya devam et Türkiye’m diyorum. Bakalım bu uykumuz başımıza daha ne belalar getirecek.

Son olarak da Rus Büyükelçisi’nin öldürülmesinin arkasında kimin olduğunu aramaya gerek yok onlar herkesin malumu önemli olan bu ülkeden FETÖ’yu temizlemeyen ve birilerini koruyanların neyin peşinde olduğunu çözmek sorunu da çözmeye yeterli olacaktır.

Etiketler:
Share
460 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ercan Orhan partiler üstü bir kişidir

  18 Kasım 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Ercan Orhan’la 243. kısa dönem askerlik celp döneminde Ankara Etimesgutt’a, Nisan 1995 yılında tanıştık. Tanıştığımız neredeyse bir “çeyrek yüzyıl” oldu, ama kendisini kişilik özellikleri açısından “tam” bir kişilik sahibi olarak tanıdım. 23 yıl boyunca sürekli irtibat halinde olduk. Ercan Orhan CHP’den Borçka Belediye başkan aday adayı olmuştur. Muhtemelen bir süre sonra CHP’den Belediye başkan adayı olarak ismi açıklanacaktır. Yerel seçimlerin doğası başkadır. Bazen insanlar kendi partisinden olmasa bile bazı adayları sı...
 • Seçimlere Tersinden Bakarak Ortak Menfaatleri Ortak Tehlikeleri Görebiliriz

  17 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Bu konuya yerel seçimler yaklaştığı için yerel seçimleri irdeleyerek bakalım. Menfaat maddi-manevi iki boyutludur. Sadece maddi boyutundan bakarak seçime gidenler Bunlar ülkenin medeniyet-refah-huzur gibi insanı insan yapan değerleri unuturlar. Anlamlı hayatı unuturlar. Mesela İstanbul da eskiden CHP li belediye zamanında sular akmıyordu. Artvin ve ilçelerinde bu zihniyetteki belediyeler zamanında çağın çok gerisinde bir manzara vardı. Ak Partı köylere köydes-şehirlere beldes programlarıyla partili partisiz Avrupa stand...
 • Bırakın ekmeği naylonun gramajıyla da oynamışlar.

  31 Ekim 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Ekmeğin gramajından çalınmasına zaten alışığız. Sonra telefon kontürlerinden çalanları gördük. Bakıyorduk telefon kontörleri hızlı kalp atışları gibi hızlanıp bir anda bitmiş. Öyle ki sabit hat daha karlı olduğu için sabit hat almak zorunda kaldık. Gramajıyla oynayamadıkları şeylerin genetiği ile oynadılar. Çok zamandır domatese hasret kaldık. Buğdayın genetiği ile de oynadılar, bir defa ekiyorsunuz, aldığınız tohumu bir daha ekemiyorsunuz. Bu örneklerin sayısı yüzlerce artırılabilir. Aklıma gelenleri ve fark edebildiklerimi y...
 • Şahıs

  25 Ekim 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şahıs kelimesi “ş-h-s” kökünden türemiştir ve fiil olarak kullanıldığında cümledeki yerine göre ve Arapça’daki fiil bablarına göre; “büyümek-irileşmek, yükselmek, bir yerden bir yere gitmek, kararsız olmak, dönmek, hedeften şaşmak, görünmek” gibi anlamlara gelir. İsim olarak şahıs gözle görülebilen maddi bir varlığı olan her türlü eşya anlamına gelse de hukuki manada “şahıs”, haklardan istifade edebilen, hak sahibi olabilen varlık demektir.Hak sahibi varlık olmaya ise insanlar (hakiki şahıs) ve insan toplulukları ile mal toplulukları ...