logo

‘Sihirli Sirk’ Adlı Çocuk Oyunu Artvinli Minikleri Büyüledi

Artvin’de Erzurum Devlet Tiyatrosu (EDT)  tarafından ‘Sihirli Sirk’ oyunu sahnelendi.

 

Oyuncu Özge Arslan Okumuş’un yazıp ve yönettiği Sihirli Sirk oyunu Ali Nihat Gökyiğit Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

Oyunun sirkte geçtiği ve çocukların çok keyif aldığı “Sihirli Sirk oyununda siyah ışık (black light) sahneleri miniklere unutulmaz anlar yaşattı. Alışılmışın dışında bir oyun olan ‘Sihirli Sirk’ oyununa miniklerin ilgisi yoğun oldu.

Konusu hayvan sevgisi ve dostluk olan ‘Sihirli Sirk’ oyunu black light bir gösteriden oluşuyor. Sihir gösterilerinin olduğu güzel bir sirkte Yoldaş adlı atın ayağı sakatlanınca sihirli sirkin şefi, Yoldaş adlı atı sirkten çıkartmak istiyor, bu sırada sirkte bulunan hayvanlar ve sanatçılar Yoldaş için mücadele ediyor.

Erzurum Devlet Tiyatrosu Oyuncusu Özlem Millici, Artvin 08 Olay İnternet Haber Portalı Muhabiri Buket Çelik’e konuştu.

Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun yetenekli oyuncusu Özlem Millici’nin Artvin 08 Olay İnternet Haber Portalı Muhabiri Buket Çelik’e verdiği röportajda,  Artvin’de miniklerle buluşmanın kendisini mutlu ettiğini ifade ederek, “Artvin’deki ilk oyunumdu. Miniklerin sahneyi doldurması bizleri hem sevindirdi hem de mutlu etti. Özellikle çocukların tiyatro ile buluşmasını bizler çok önemsiyoruz” dedi.

Oyunda, Feşel ve sihirbaz asistanını canlandıran Millici Artvin’de miniklerle buluşmanın kendisini mutlu ettiğini açıklayarak, “Çocuk  tiyatrosu  çocukların  hem  severek izledikleri bir  sanat  faaliyeti  hem  de  onların  psikososyal  gelişimine  büyük  katkıları  olan  bir aktivite olduğu belirten Millici; “Tiyatro sanatı, çocukların eğitiminde mutlaka kullanılmalıdır. Çocuk yaşamla bağını oyun yolu ile kurmaya başlar. Çocuğun dikkat, algılama, dinleme, konuşma, bedenini de kullanarak anlatma ve yorumlama gibi iletişim becerilerini gelişir. Böylece çocuk kendini ve sorunlarını ifade edebilmeyi ve yorumlamayı öğrenir. Soyut ve teorik olay ve kavramların anlaşılıp somutlaştırılmasına yardımcı olur. Çatışmalarla olumlu biçimde baş etmesini öğrenir. Çocuğun sosyal gelişimini hızlandırır. Duygularını tanıma ve bunları ifade etmesi açısından bakıldığında çocukların duygusal gelişimine katkıda bulunur. Çocuklarımız sanattan, tiyatrodan, yaratıcı dramadan mutlaka yararlanmalıdır” diye konuştu.

Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından düzenlenen ve Artvin’de oldukça beğenilen ‘Sihirli Sirk’ adlı çocuk oyunu ilimiz Artvin’den sonra Kars’ta da minik seyircisi ile buluşacak.        

Haber: Buket Çelik

Share
798 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?