logo

Sigara Denetiminde Yeşil Dedektör Dönemi Başladı!

Yeşilay Artvin Şubesi Başkanı Av. Tuncer Başer, 31 Mayıs Dünya sigarasız Günü nedeniyle, sigara ve zararları ile ilgili açıklamalarına devam ediyor.

Başer, sigaranın bir gün değil her gün konuşulması gereken çağın en büyük illeti ve ölümlere neden olan en büyük sorun olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle dünyada sigaraya karşı topyekûn bir mücadele verildiğini, Türkiye’de ise Yeşilay’ın her zaman mücadele ettiğini hatırlatarak şunları söyledi; “Türkiye’de yaklaşık 16 milyon erişkin sigara kullanıyor ve dünyada günde yaklaşık 13 bin kişi sigaraya bağlı bir hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladı. İstatistiklere göre sigara içmek dünya çapında bir problem ve tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanıyor.”

Başer yaptığı açıklamanın devamında; “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 1987 yılında tütün ve tütün ürünlerinin zararlarının zararları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 31 Mayıs’ı Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan etmiştir. Her yıl bir gündemle tütün ürünlerine, endüstriye, politikalar ve yasal düzenlemelere dikkatleri çeken DSÖ’nün bu yıl ki gündemi ise düz paket uygulaması. Marka isminin standart font ve renkte yer aldığı tek tip, düz renkli ve resimli sağlık uyarılarının bulunduğu düz sigara paketlerinin devletler tarafından hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan DSÖ, bu şekilde paketlerin bir reklam ve tanıtım mecrası olmaktan çıkacağını ve araştırmalara göre kişilerin bu şekilde daha az sigara tükettiğini belirtiyor. Uzmanlar ise Türkiye’de de bu uygulamaya geçilmesi gerektiğini söylüyor “dedi.

Sigaradan Kurtulmak Mümkün!

Her yıl sigaraya bağlı sebeplerden dolayı dünyada yaklaşık 6 milyon kişinin,  pasif içicilik nedeniyle de 600 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Artvin Şube Başkanı Tuncer Başer, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada sigaranın fiziksel, psikolojik, ekonomik ve sosyal hayat olarak kullanan kişiyi ve çevresini ciddi bir şekilde etkilediğini belirtti. Tuncer Başer açıklamasına şu şekilde devam etti:  “Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısı, sigara dumanının kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakılıyor. Öyle ki ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar günde ortalama 5 sigara içmiş oluyor. Bu da dumana maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit hastalığının görülme sıklığını artırıyor, onların büyüme, gelişme evrelerini olumsuz etkiliyor. Uyarıyoruz; dünyada 700 milyon çocuk, kadın, gebe ve yaşlı pasif içicilik riski altında!”

Sigara bağımlılığından korunmanın ve kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Tuncer Başer, ebeveynlerin kendileri ve çocukları için bu konu hakkında doğru bilgilere sahip olmaları gerektiğini, bırakmak da zorlanan kişilerin ise mutlaka hastanelerin Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurarak yardım almaları gerektiğini söyledi.

Aileler Bilgilendiriliyor

Yeşilay tüm Türkiye genelinde rehber öğretmenler ve şubeleri vasıtasıyla Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) başlattığını ifade eden Başler, “ Yaş gruplarına özel, alanında uzman isimlerin hazırladığı içeriklerle TBM vasıtasıyla yediden yetmişe herkes bağımlılıklar hakkında bilgilendiriliyor. Bu eğitimi almak isteyenlerin bulundukları il veya ilçenin halk eğitim merkezlerine başvurmalarıyla eğitim programları açılıyor. Bu eğitimler kapsamında kişiler sigara bağımlılığı, korunma yöntemleri, yakını kullanıyorsa ona nasıl yardımcı olabileceği hakkında da bilgi sahibi olabiliyor.

Yeşil Detektörle Havanız Temiz Kalsın

Yeşilay, Sağlık Bakanlığıyla birlikte sigara yasakları ihlallerini bildirecek bir mobil uygulama geliştirdi. Yeşil Dedektör adı verilen mobil uygulama, 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasasına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünlerini kullanmayan vatandaşların haklarını korumak ve yasal hakları konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla geliştirildi. Yasayı ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlayan bu mobil uygulama telefon veya tablet bilgisayara indirilerek kullanılabiliyor.

Yeşil Dedektör mobil uygulamasında kullanıcı, ihlal bildirimini uygulama üzerinden konum ve mekan seçerek bildirebiliyor. Sağlık Bakanlığının bu uygulama için özel geliştirmiş olduğu sisteme düşen bildirimler, Sağlık Bakanlığı saha denetim ekibine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ise ihlal bildirimi yapılan mekâna ulaşarak denetimlerini ve gerekli işlemleri yapıyor. Alanında tek uygulama olan bu çalışma ile tütün ürünleri kullanmayanların hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması, ihlallerin asgariye indirilmesi hedefleniyor. Pilot olarak İstanbul’da başlayan uygulama, çok yakında tüm iller için de aktif hale gelecek.

Sigara Tiryakileri Dikkat Yeşil Dedektör Peşinizde!

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde, Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığı ile hayata geçirdiği Yeşil Dedektör tanıtıldı. Cep telefonlarına indirilecek Yeşil Dedektör mobil uygulaması ile ortak kullanıma açık alanlarda ve sigara yasaklarının uygulanması gereken yerlerde sigara içildiğini tespit eden vatandaşlar, ihlal bildiriminde bulunabilecekler.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün ürünlerinin zararları hakkında kamuoyunda farkındalık oluşturulması ve toplum bilincinin artırılması amacıyla her 31 Mayıs’ta gerçekleştirilen Dünya Tütünsüz Günü, Türkiye’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Yeşil Dedektör Mobil Uygulaması

Etkinlikte, Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirdiği, vatandaşların sigara yasakları için ihlal bildiriminde bulunmalarına imkân veren Yeşil Dedektör mobil uygulaması da kamuoyuna tanıtıldı. GPS teknolojisi ile çalışan mobil uygulamayla vatandaşlar akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla ortak kullanıma açık alanlarda ve kanunen yasak olan yerlerde sigara içildiğini tespit ederek, ihlal bildiriminde bulunabilecekler.

Bugün Avrupa’nın ‘Mükemmeliyet Belgesi’ Verdiği Bir Yeşilay Var

Sistem kişilerin akıllı telefonlarının konum özelliğinden faydalanıyor ve 3 tuşlama yaparak bildirim imkânı tanıyor. Alınan bildirimler 184 sistemi üzerinden saha denetim ekiplerinin tabletlerine iletiliyor. Uygulamanın yaygın kullanımı saha denetimleriyle destekleneceğinden, kapalı işletme ve mekânlarda tütün mamulleri kullanım frekansının düşmesi ile genel olarak tütün kullanım oranlarında da düşüş sağlaması bekleniyor. Pilot olarak İstanbul’da başlayan uygulama, çok yakında tüm iller için de aktif hale gelecek” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » » »
Share
808 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?