logo

Şiddetli Yağan Yağmur Ve Dolu Korkuttu

Sürekli ve şiddetli yağan yağmur acı olayları hatırlatıyor

Haziran ayının 24’ünü yaşarken Artvin belki de tarihinde görmediği yağmurları görmeyi sürdürüyor. Şehirde her gün yağmur yağarken, son yağmur ve dolu korku salmayı sürdürdü. Dolu şeklinde başlayan yağış, önce şiddetini arttırdı ardından da yağmura döndü. Artvin Merkez’de sokaklar adeta nehre döndü. Araçlar yürüyemez oldu, vatandaşlar dışarı çıkamaz. Şimdi herkes bu soruyu kendine soruyor. Artvin’de yağış ne zaman duracak?

Artvin son günlerde bol miktarda yağış alıyor. Zaman zaman şiddetli ve dolu şeklinde yağan yağmur Artvin ve ilçelerinde etkili bir şekilde hissediliyor. Hayatı olumsuz bir şekilde etkileyen yağmur nedeniyle cadde ve sokaklarda trafik aksıyor ve vatandaşlar ev ve iş yerlerini basan sularla mücadele ediyorlar. Artvin Merkez başta olmak üzere ilçelerde de yaşanan yoğun yağış nedeniyle vatandaşlar endişeliler.

Artvinli bu derece büyük dolu görmedi

24 Haziran mesai çıkışı Artvin’de dolu sürprizi oldu. Önce hava karardı. Hava o derece karardı ki sanki gece saatlerini yaşar gibi olundu. Ardından tek tük dolu yağmaya başlarken, dolunun şiddeti ve büyüklüğü de arttı. Mesailerini tamamlayıp evlerinin yolunu tutmak için resmi ve özel kuruluşlardan çıkan vatandaşlar şiddetli yağan doluya yakalandılar. Dolu nedeniyle işyerlerine geriye koşan vatandaşlar, işyerlerinde adeta mahsur kaldılar. Yağan dolunun büyüklüğü ise görenleri şaşırttı. Adeta ceviz büyüklüğünde yağan dolu bazı işyerleri ile araçlara zarar verdiği gözlendi. Çatılara düşen dolular ardı ardına adeta taramalı tüfek sesini andırırken, sokakta doluya yakalanan vatandaşlar ise dükkanlara ve marketlere sığınmak zorunda kaldılar. Cadde ve sokaklar ise dere haline dönerken, yer yer trafik durmak zorunda kaldı. Yağmur ve dolu şiddetli yağdı ancak kısa sürdü.

Aralıksız her gün yağmur yağıyor

Artvin’de son on günde sürekli hale gelen yağmurlar korkutuyor. Her gün sabah saatlerinde güneşin açtığı ancak öğlen saatlerinden sonra havanın kapanması ile birlikte şiddetli yağan yağmur nedeniyle ilimizde hayat olumsuz etkileniyor. Artvin Merkez ve bazı ilçelerinde yaşanan bu tablo nedeniyle vatandaşlar neredeyse sokağa çıkamaz hale geldiler. Her gün akşama yakın saatlerde yağan yağmur nedeniyle cadde ve sokaklarda trafik aksarken, vatandaşlar bu derece yağmur yağmasını ise Çoruh Nehri üzerine kurulan barajlara bağlarken, mevsim normallerinin çok üzerinde yağışların yağmasının ise ilimizin geleceği adına normal olmadığı savunuluyor.

Sel ve heyelan korkusu var

Artvin’de son günlerde yağan şiddetli yağmur en fazla ulaşımı etkiliyor. İl Merkezi ve bazı ilçeler ile bu ilçelere bağlı karayolları ile köy yollarının zarar gördüğü yağışlar nedeniyle vatandaşlar korkulu günler yaşıyorlar. Engebeli ve heyelana müsait arazi yapısı bulunan ilimizde bu derece fazla yağışın yağması tehlike sinyalleri çalıyor şeklinde algılanırken, geçmişte acı tecrübeleri bulunan Artvin halkı yağışların duracağı günleri iple çekiyor.

Yağış en çok Artvin Merkez ve Borçka ilçelerini vuruyor

Şiddetli yağışın her gün etkili olduğu ilçeler Artvin Merkez ve Borçka ilçeleri oluyor. Bu iki ilçe merkezinde yağmur suları kanalizasyon ve alt yapıyı hemen tıkarken, her iki ilçede de cadde ve sokaklar yağmur suları ve taşlarla dolup taşıyor. Belediyeler tarafından yağış sonrasında yoğun bir temizleme çalışmaları gerçekleştirilmeye çalışılsa da özellikle mahalle aralarında sel sularının getirdiği taşları temizlemekte güçlük çekiliyor. Bazı ev ve işyerlerini su basarken, vatandaşlar bir yandan kendilerini yağmurdan korumaya çalışırlarken, bir yandan da ev ve iş yerlerine giren suları boşaltmaya çalışıyorlar. Engebeli ve bayır arazisi bulunan Artvin Merkez’de suyun tahliyesi kolay gerçekleşirken, diğer ilçelerde ise düz alanlarda yağmur suları vatandaşlara zorluk çıkarıyor.

Şiddetli yağmurlar 2009 yılını hatırlatıyor

Bu derece yoğun yağan yağmur, geçmişinde acı tecrübeleri olan Artvin halkına geçmişi hatırlatıyor. Tarihinde büyük sel felaketleri yaşamış olan Artvin en son 2009 yılında ark arkaya iki büyük sel felaketi ile karşılaşmış ve o yıl Temmuz ayında Şavşat’ta, Eylül ayında ise Borçka ilçesinde toplam 10 kişi hayatını kaybetmişti. Bu acı tecrübeyi halen hafızalarında taşıyan Artvin halkı benzer olayların yaşanmaması için hem tedbir alınmasını isterken hemde bir daha aynı acıları yaşamamak için dua ediyorlar.

Share
1367 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?