logo

Seyitler Halkı Evdeki Bulgurdan Olmamalı!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkçemizde güzel bir söz vardır, ‘Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak’ şeklinde. Bu sözün anlamı; “Ellerindeki az ile yetinmeyip, daha çok peşinde koşanlar bazen ellerindeki azı da yitirebilirler” anlamında bir söz.

Daha iyisini elde etmek uğruna çalışırken elindekilerini de yitirmek. Gel şu işten vazgeç, Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan da olma. ” şeklinde yorumlanır. Ben Seyitler Köyü ile ilgili olarak böylesine önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Seyitler halkı bence tam da dönüm noktasına gelmiştir. Benim Rahmetli Annem yönünden köyüm olan Seyitler Köyü’ne ve bu köyün sakinlerine bir dost olarak böylesine önemli uyarıda bulunma noktasında hakkım olduğunu düşünüyorum.

Seyitler Köyü gerek nicelik gerekse de nitelik açısından büyümüştür. Büyümeye de devam edecektir. Köyün daha da büyüyüp gelişmesi de bir nevi köy sakinlerinin yapacağı tercihe bağlıdır. Köy tüzel kişiliği nedeniyle ellerindeki imkanların çok daha fazlasına sahip olmaya çalışırken ellerinde ki imkanlardan olma tehlikesi ile karşı karşıyadırlar. Benim birazdan yazacağım satırları aklı selim bir vaziyette düşünerek değerlendirmeliler. Bana kızmak yerine dostun doğruyu söylediğini bilerek bu satırları okumaları en büyük arzumdur. Bilmelidirler ki Tolga Gül, onların kötülüğünü değil iyiliğini istemektedir. Ayrıca Tolga Gül, bir şey biliyordur ve bir şeyleri duymuştur ki bu yazıyı yazmıştır.

Seyitler Köyü’nün nüfusu artık bir köyü kaldıracak durumda değildir. Seyitler Köyü ya Belde Belediyesi ya da Artvin Belediyesi’nin bir mahallesi olmak zorundadır. Köy olarak kalmak bundan böyle evdeki bulgurun kaybedilmesinden başka bir işe yaramaz.

Tabi ki köy tüzel kişiliğinin köye katkıları vardır. Bu köyde bir üniversite, bir Fen Lisesi, bir Emniyet Müdürlüğü, bir yurt ve de bir TOKİ konutları içerisinde olmayacak ise köy tüzel kişiliği olarak kalmasında hiçbir sakınca yoktur. Bütün bunlar yok ise köy tüzel kişiliğini kaybetmemesini tavsiye edebilirdim ancak bu denli önemli unsurları içerisinde barındıran köyün köy olarak kalması abesle iştigalden başka bir şey olmayacaktır.

Evet, köy oldukları için içme suyu, elektrik gibi ödemelerde belirli avantajlara sahiptirler. Evet, köyde bir taşıma kooperatifi vardır ve bu kooperatif mensupları bir şekilde para kazanmaktadırlar. Bütün bunlara bir itirazım yok. Belediye sınırlarına girdiklerinde ise kaybedecekleri ise çok fazla bir şey olmayacaktır. Şuan ellerinde güzel bir koz bulunmaktadır. Bu kozun adı onların Artvin Belediyesi’nin bir köyü olmalarını isteyen bir belediye başkanı olan Mehmet Kocatepe’dir.

Seyitler Köyü, Kocatepe Avantajını Kullanmalıdır

Geçtiğimiz yıl Ankara’da elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Rahmetli Emin Özgün’ün belediye başkanı olduğu dönemlerde Seyitler Köyü’nün mahalle olmasına bir muhalefet var idi. Rahmetli Emin Özgün başkan köyü mahalle yapmıyordu. Bunun en belirgin sebeplerinden biri Seyitler Köyü’ndeki seçmenin siyasi yapısıydı. Seyitler Köyü sakinlerinin belediyeye geçmesi durumunda CHP’nin Artvin Belediyesi’ni kaybetmesinden çekiniliyordu. Muhalefet edilmesinin yegane sebebi bu iken gördük ki korkunun ecele faydası olmadı. Korku ile idare edilen belediye AK Parti’nin eline geçmesine engel olunamadığına göre yıllarca geliyorum diyen büyük sorunu çözmek yerine halı altına süpürmekte bu ilin geleceği için yapılmış en önemli yanlışlardan biriydi.

Merhum Belediye Başkanı Emin Özgün, bu gerçeği görerek ‘Artvin’de üniversite mi olur’ demek yerine ‘Bu ilde üniversite olabilir’ diyerek hem bu köyün geleceğini hem de ilimizin geleceğini düşünerek Seyitler Köyü’nü şehrimizin bir mahallesi yapması gerekirdi. Yapılmış olsa idi bugün dağ gibi büyümüş olan sorunlar dün rahatlıkla çözülebilir ve Seyitler Köyü ile Çayağzı Mahallesi’nde gelişmeye başlayan üniversite kısa sürede Gümüşhane, Bayburt gibi illerdeki üniversite kadar büyür idi. Burada sadece bu tercih hatasından ziyade Artvin Çoruh Üniversitesi’nin yönetimsel hatalarının da payı olmakla birlikte Artvin kamuoyunun doğru ve akılcı yönlendirilememesi de sorunların halının altında kabarmasına ve günümüzde halının dahi yırtılmasına neden olmuştur.

Gelinen noktada gerek taşımacılık gerekse de köyün alt ve üst yapı sorunları artık köy tüzel kişiliğinin çözebileceği bir noktayı aşmış durumdadır. Çare belediye olmak ya da belediye hudutlarına dahil olmaktır. Hazır mevcut belediye başkanı Seyitler Köyü’nü mahalle yapmak isterken neden bu fırsat kaçırılsın. Kocatepe avantajı kullanılmalı.

Belediye Sınırlarına Girmek Sorunları Çözecektir

Geçen zaman geçmiştir önemli olan daha fazla zaman kaybetmemek ve soruna akılcı çözümler üreterek gelecekte daha da çözülmez hale gelecek olan sorunlar yumağını bugünden çözmektir. Köyün tüzel kişiliğini bırakarak belediye hudutlarına girdiğinizde alt ve üst yapı sorunlarını çözebileceğiniz gibi minibüs taşıma sorununu da Artvin Belediyesi ile ortaklaşa çözebileceksiniz.

Artvin Belediyesi belediye hudutlarına dahil olan Seyitler Köyü’nün taşıma sorununu da ilimizdeki minibüslerle Seyitler Köyü’ndeki minibüsler arasında aracılık yaparak uygun bir yöntemle çözebilecektir.

Gelelim Evdeki Bulgur Olayına

Şimdi benim yazdığım bu satırları mantık çerçevesinde okunmasına karşın halen mahalle olma fikrine sıcak bakılmaz ise nelerin olabileceğini ise isterseniz biraz yazayım.

Öncelikle köy ısrarı sebebiyle Fen Lisesi kaybedilecektir. Bugünden Fen Lisesi’ne bir alternatif aranmaktadır. Fen Lisesi’nin gitmesinin ardından da Artvin Çoruh Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısının minimuma indirilmesi gibi bir yönteme gidilecektir.

Ben geçtiğimiz günlerde Artvin Çoruh Üniversitesi’nin Rektörü Sayın Fahrettin Tilki ile görüşme yaptım. Yeni Rektör, meslek yüksek okulunu Seyitler Köyü’ne taşımayı düşünüyor. Bu yaklaşık 2 bin öğrenci anlamına geliyor. Halı hazırda köydeki öğrenci sayısı 750 civarında iken sayının 2 bin civarına çıkması köydeki yoğunluğu beklenenin üzerine çıkaracaktır. Köyde haraketlilik 3 kat artacaktır. Bu da yeni yurtlar, yeni minibüsler ve yeni işler anlamına gelecektir. Köydeki arazilerin kıymete binmesi, mevcut binalarda kira oranlarının artması ve kiralanacak yeni binaların oluşması gibi artıları düşündüğünüzde benim ne denli haklı olduğum görülecektir.

Bütün bu gerçekler ışığında şimdi karar Seyitler Köyü sakinlerinindir. Gelişip büyümek yerine evdekileri kaybedip küçülmek mi tercih edilecek. Yarın benim ne denli haklı olduğumu görmek yerine bugünden geleceği görmek daha akılcı değil mi? Hazır Mehmet Kocatepe gibi bir belediye başkanı varken Seyitler Köyü sakinleri en mantıklı kararı vermeli ve köyü belediye sınırlarına dahil ettirerek mahalle olarak büyümek, gelişmek ve zenginleşmek gibi artılar göz önünde bulundurulmalıdır.

Benden hatırlatması. Bilinmeli ki Seyitler Köyü’nün hiçbir zaman zararını istemem. Ben dostum ve doğruyu söylüyorum. Bırakın popülist söylemlerde bulunanları. Gerçekleri görün ve Seyitler Köyü’nü mahalle yapmak için bizzat sizler mücadele edin. Bakın görün gelecek günler sizler için güzellikler getirecektir.

Share
798 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?
#

Seyitler Halkı Evdeki Bulgurdan Olmamalı!” için 5 Yorum

 1. Halit UÇAR : diyor ki:

  Tolga bey Öncelikle seyitler halkı adına, Seyitler Köyü adına iyi niyetli olarak yazdığınız ve bazı konulara dikkat çektiğimizden dolayı teşekkür ediyorum. Keşke bu yazıyı yazmadan önce Seyitleri Muhtarlığının ve sekiz yıldır yöneticiliğini yaptığım 37 Nolu Min. Ve Taş. Kooperatifinizde görüşlerini alsaydınız inanıyorumki bu yazının seyri bu şekilde olmayabilirdi. SAYIN Cumhurbaşkanımız 81 vilayette üniversite kurdu niçin, hem ekonomik anlamda hemde kültürel anlamda o şehire bir katkısı olsun diye. Şehrimize 2008 yılında kurulan ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ ağırlıklı olarak SEYİTLER Yerleşkesinde okuyan öğrenci sayısı 3000 üzerindeydi. Şu anda ilave olarak hem Eğitim Fakültesi binası hemde Fen Edebiyat fakültesinin yapılması İLE üç tane okulumuz oldu. 81 vilayetteki üniversitelerde okuyan öğrencinin büyük bir çoğunluğu ana kampüslerde okur. ARTVİN ÇORUH üniversitesi ana kampüsü nerede Seyitler yerleşkesinde 2017 itibarıyla tahmini öğrenci sayısı dokuz bin,Sizinde yazıda belirttiğiniz gibi bizim ana kampüsümüzde sadece 750 öğrenci bir lisede bile yaklaşık 450 öğrencisi olan bir okul bir şehrin ana kampüsü yediyüz elli bir düşünün. Peki nerede bu dokuz bin öğrenci yaklaşık ikinin beşyüzü öğrenciye çok ihtiyacı olan Hopa yerleşkesinde,Üç bine yakını şehir yerleşkesinde diğerleri ise ilçelerimizde açılan okullarda. Seyitlerdeki öğrenci potansiyeli neden artması gerekirken bu kadar düştü. Nedenlerden biri kısa mesafedeki aktarma problemi öğrenciye hem zaman hem Extre maliyet kaybettirdi. Nedir bu aktarma problemi kısaca anlatmaya çalışayım 2009 yılında Valilik makamına bağlı İl Trafik Komisyonu şu kararı almıştır. Seyitler Yerleşkesinden aldığınız öğrenciyi direk şehir merkezine kadar götüremezsiniz, peki nasıl olacak? En yakın şehir dolmuş durağı olan Jandarmanın yanındaki bankamatiklerin olduğu dolmuş durağına bırakacaksın şehiriçi dolmuşları şehre çıkaracak. Peki SEYİTLERE gitmek isteyen tam tersi şehir içi dolmuşları köprüdeki Seyitler durağına bırakacak. Zaten sorun buradan başlıyor İl Trafik komisyonun almış olduğu bu yanlış karar bir şehrin kaderiyle nasıl oynandığının bedelidir. Kim ödüyor bu bedeli öğrenci, şehirdeki küçük esnaf,ve Seyitler halkı. Kim istemez yolcusunu ek ücret almadan direk şehire götürmeyi ama maalesef elimizi kolumuzu bağlayan bir karar var. Nasıl çözülecek bu aktarma problemi kolay çözülecekse bunun öncülüğünü yapacak ili tane makam var Belediye ve Valilik makamları.İşte bu anlamda , öğrenci kardeşlerimizin, şehirdeki küçük esnafımızın merakla beklediği yaklaşık on yıldır çözülemeyen bir sorunu Seyitler Köyü Belediye Başkanımız sayın Mehmet KOCATEPE nin söylemiyle KARŞIYAKA MAHALLESİ olduktan sonra mevcut haliyle devam edecek demesi yani aktarma problemi çözülmeyecekse niçin belediye ?

 2. Halit UÇAR : diyor ki:

  Yukarıdaki yazınızda belirttiğiniz üzere Rahmetli Emin ÖZGÜN seyitleri belediye sınırlarına dahil etmek istemiştir doğrudur Evet oradaki siyasi dengelerin değişmesiyle vazgeçmiştir. Burada akıla şu soru gelmesi gerekirken bu siyasi dengeleri değişimi için gecesini gündüzüne katan kim? Oradaki bu başarıyı sağlayan Seyitler teşkilatının BAŞKANI kim? Oradaki en büyük sivil toplum örgütü olan KOOPERATİFİ her anlamda mevcut belediye başkanımıza katkı sağlayan başkan kim? Şimdi birde olaya bizim tarafımızdan bakalım Rahmetli Emin ÖZGÜN le Seyitlerin arası niçin açılmıştır. Köyümüzde Fen Lisesinin açılmasıyla öğrenci taşınmasıyla ilgili ek4 belgesi güzergah izni istedik yani öğrencilerimizi indireceğimizi indi-bindi yapacağımız durak müsaadesi talebinde bulunduk. Bunun karşılığında olumsuz anlamında cevap yazdı. Bizde kendileriyle görüştümden sonra suç işlediklerini olumlu anlamında tarafımıza müsade vermelerini söyledik ve nihayetinde bu sorunu Rize idare mahkemesine taşıdık. Tabi şimdiki başkan döneminde idare, mahkemesi yürütmenin durdurulmasıyla birlikte Leh’imize karar çıktı. Yani belediye mahkemeyi kaybedip davayı temyize taşıdı Evet idare mahkemesinin vermiş olduğu kararları yüzde doksan Danıştay onaylıyor ikibuçuk yıldır devam ediyor sonuca yaklaştık. Sayın KOCATEPE ye Köy olarak çıktık mahkeme kararının Leh’imize sonuçlandığından tekrar güzergah izin talebinde bulunan dilekçemizi verdik. Tabi ne demek dedi kendileri hemen dedi fakat üç yıldır dilekçemizin cevabını Hale’n daha bekliyoruz . Aslında savcılığa suçduyurusunda bulunup bu güzergah iznini alabilirdim fakat davamız zarar görmesin nihayetinde bizim belediyemiz diyerek vazgeçtik.Danıştay sonuçlandırdığı an geçmişe dönük maddi manevi enaz 800 milyar tazminat davasi açacağız beş yıllık bir mağduriyet söz konusu.

 3. Halit UÇAR : diyor ki:

  Diğer bir konu Kooperatif olarak ilk çalışmaya seyitler tünelinin oradan kalkıyorduk O dönemin sayın valisi Rahmetli belediye BAŞKANI şu an durduğumuz yerdeki dükkanları karşıya taşıyarak ve orasına hafriyatlar dolgu yaparak bize durak yeri açtı bu İl Trafik Komisyonu kararı İLE güzergahımız köprüye uzamış oldu. Durağımızı kendi imkanlarımızla yaptık bir zaman sonra kooperatifimize devlet arazisini izinsiz kullanmaktan iki defa 30.000 liraya yakın evrim misil cezası geldi. Ve ödedik dedik bu işi resmileştirelim Sefterday beyle konuştuk gerekli kurumlardan icin çıkması durumunda orasını bize kiralıyabileceğini söyledi bizde elden tek tek dolaştırdık bütün kurumlardan izin çıktı yalnız üç yıldır şuandaki mevcut belediyeye takıldık kaldık. Bu konuyu her açtığımızda orada belediyenin bir projesi var orada sizede yer vereceğiz dediler üç yıldır şoför arkadaşlarım her kışı soğukta karda yağmurda dışarda geçiriyor kaldı iki yıl artık dayanacak mecalimiz kalmadı

 4. Halit UÇAR : diyor ki:

  Köyümüzün başka bir problemide seyitlerin öncülüğünü çektiği su birliğinin durumu SU BİRLİĞİ SEYİTLER deki kurumlardaki gelirle kendi yağında kavruluyor Köylü temiz dağ suyunun tonunu 75 Kuruşa içerken arıza ekibinde 5-6 kişi oradan ekmek yerken belediyeye geçtikten sonra başkan ilk başlarda su BİRLİĞİ devam edecek derken ani bir karar değişikliğiyle su birliğini bize dahil edeceğiz demesi seyitlerin sayesinde bu hizmeti alan diğer dört tane köyün bu hizmetten faydalanamayacağı anlamına gelir. Halkın tonunu 75 kuruşa içtiği suya kat kat fazlasını neden versin bu problemin derhal çözülmesi lazım.Yazınızda belirttiğiniz üzere KOCATEPE AVANTAJMI yoksa ? Yanlış anlamayın hiçbir zaman davasını satanlardan olmadım Ama yola ilk çıktığı arkasında gezen gecesini gündüzüne katan 36 tane merkez köyde hane hane gezdim köyümden buraya 135 tane oy taşıdım Kocatepe kazanacak kaderimiz değişecek diye peşinde gezen mavi kravat takıp tek koltuğuna oturtamayan adam benim helali hoş olsun ama şimdi ne diyor benim seçmenim başkandiyor sen daha peşinden gezdiğin adamdan mahkeme kararıyla evrak alamıyorsun tabi rezillik verecek hiçbir cevabım yok
  Bizi ne hallere düşürdüler Rahmetliyi arar olduk bari biliyordukki düşmanımız kaşımızda ona göre gardımızı alırdık şimdimi şimdide Allah dostunda düşmanında mertini delikanlısını versin

 5. Halit UÇAR : diyor ki:

  Acizane Tolga bey bu sadece sorunlarımızdan birkaçı bunu birileriyle paylaşmanda bir sakınca görmüyorum çünkü kaçzamandır anlatmak isteyipde anlatamadığımız o kadar sorun varki hepsini içimize attık aman davamız Zarar görmesin diye sizden randevu talep ediyoruz beklemeye alınıyoruz. İnşallah Emin başkan döneminde aleyhine esen o rüzgarı farkedemedi inşallah sayın KOCATEPE tez zamanda farkeder ve birşeyler yapma gereği duyar aksi takdirde köydeki muhtarıyla kooperatifiyle esnafıyla hakkıyla görüşümüz bir güven olmadığından askıya aldık birşeylerin bu yönetimle değişeceğine inanmıyoruz bu anlamda atılan en ufak adım bile yok maalesef inşallah kısa zamanda yüz yüze görüşme fırsatımız olur diğer konularla alakalı kal sağlıcakla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin’de bir lise dindarlar tarafından terk edildi.

  18 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Bu liseye gitmek zahmetliydi, fedakarlık gerektiriyordu. Bu liseye dindar öğretmenler ders anlatmaya gitmedi, yöneticiler de yönetim görevini kabul etmedi. Bu liseye gitmek için fedakarlık yapacak dindar kişi bulma sıkıntısı yaşanıyor. Lafa gelince kimse dava kelimesini ağzından düşürmüyor ama icraat yok. Polemik olmaması için bu lisenin hangi lise olduğunu söylemeyeceğim, ama merak eden olursa özel olarak kulağına fısıldarım. Anlayana sivrisinek saz demişler. Anlaması gerekenlerin anladığını düşünüyorum. ...
 • Artvin’de Dindar Sivil Toplum Kuruluşlarının Bölünmüşlüğü Son Bulmalı

  17 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ "Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O'nun (bu) nimet...
 • Yürüyen Merdivenleri Kazandırdığı İçin Kocatepe ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bazen bir takım duyumlara ve söylemlere şahit oluyorum ve de bunlara çok üzülüyorum. Kocatepe döneminde bir şey yapılmadığını söyleyenlerin olması gerçekten de çok üzücü. Hani burada yapılanları yazmaya kalksam 30-40 sayfa yazacağım yatırım ve hizmet çıkarda şimdilik kalsın diyerek kendimi engelliyorum. İnsafsız olmamak gerek. Sadece bir yürüyen merdivenin yapılması bile geçmişte bir seçim kazanma sebebi olabilirdi. Bugün Kocatepe döneminde yüzlerce hatta binlerce yatırım ve hizmet yapılmışken hiçbir şey yapılmamış demek birazcık insafsızlık ol...
 • TOPLUM HAYATINI DÜZENLEYEN KURALLAR

  11 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.DİN KURALLARI 1.1.Tanım Allah tarafından konulmuş olan, peygamberler ve kutsal kitaplar aracılığı ile insanlara iletilmiş olan kurallardır. 1.2.Din Kurallarının Uygulanma Alanı Din, evreni yaratan ve yöneten insanüstü ilahi bir varlığa inanmayı ve ona ibadet etmeyi emreder. İnsanların Tanrı ile olan ilişkilerini düzenler. Bununla beraber, bütün dinler insanların sadece Tanrı ile olan ilişkilerini değil, insanlar arasındaki ilişkileri de düzenleyen hükümleri (emir ve yasaklar) içerir. Bir diğer deyişle, dinler hem uhrevi (öteki al...