logo

Selim Bilgin: “İtirazım Var”

CHP Eski İl Başkanı Selim Bilgin, Rize- Artvin Havaalanı konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bilgin, Rize- Artvin Havaalanı konusu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Evden çıktın 50 kilometre mesafede havaalanı var. 50 Kilometre çok 10 Kilometre daha kısaltalım diye havaalanı yapılır mı? Madem yapıyorsunuz Artvin’in ismini niye kullanıyorsunuz? Hangi düşünceden olursak olalım değerli Artvinlilerin, Rize’ye yapılacak havaalanı bahsettiğim mesafe yüzünden yani Trabzon Havaalanına yakınlık yüzünden yapılamıyordu. Hemen formül buldular. Artvin’e havaalanı yapılması kapanmış olsa da DPT’den geçmiş zamanın hükümeti onaylamış.

Artvin’in ismini alalım, havaalanını Rize’ye yapalım. Fıkra gibi değil mi? Rize havaalanı Rizelilere hayırlı olsun. Biz Artvinliler pek tabiki Rize havaalanı yapıldıktan sonra nasıl ki, Trabzon, Erzurum, Batum kullanıyoruz, Rize Havaalanını da kullanırız. Sorum şu. Suloban, Bulanık Irmaklar, Sarıgöl, Berta, Balcı, Beşağıl Köyleri Rize Havaalanına Kaç kilometre? Rize’nin köyleri Trabzon Rize Havaalanına kaç kilometre?  Artvin ismi Markadır. Onun ismi olmadan Rize’ye Havaalanı yapılmıyor ama, Artvin’de de havaalanı yapılmıyor. Ben hizmeti eleştirmiyorum. Rize’ye de yapılsın havaalanı ama bizim hakkımızdan yenmesin. Yapsaydılar Arhavi- Hopa arasında o zaman havaalanını. Adı yine Artvin- Rize olsaydı.

Sen havaalanını Rize’ye yap. Adının yanına Artvin ekle! Açıklasınlar o zaman Arhavi- Hopa arasında deniz doldurulup niye yapılamıyor? Hangi ekolojik, jeolojik, meterolojik sakınca varda bizim tarafta yapılmıyor? Yoksa tamamen üst akıl mı? Bunları söylememin tek sebebi var. Artvinliler anlar biz HEV değiliz! Filmin farkındayız! İşin Türkçesi havaalanı bize lazım Rize’ye değil.

2014 Temmuz Ayında yerel basına söylemiştim. Artvin Havaalanı Artvin’de olur diye. Artvin’de yaşayan herkes bilir, herhangi bir toplantıda mikrofonu eline alan turizm turizm der. Tamam turizm de nasıl olacak? Ulaşım meselesini hallettik mi? Bu çağda Artvin’e yapılacak yolları hoş karşılamak mümkün mü? Memleket menfaatleri için ilçelerini, köylerini feda eden Artvin’e yapılan bu yollara turizm gelişir mi ? Artvin yolları 4 üncü 5 inci sınıf karayolu değil mi?

Havaalanı konusuna gelince, bana göre havaalanı olmayan yerler 2inci sınıf yerlerdir. Eğer turizm söz konusu ise.

Benim itirazım Rize’ye yapılan havaalanına Artvin adının verilmemesidir. Rize’ye havaalanı yapıyorlar diye bir derdim yok. Yapılsın tabiki. Ancak; Rize’den önce Artvin’in hakkın olan havaalanı neden Artvin’e yapılmıyor? Ben onu soruyorum. Buna itiraz ediyorum. Bakın size bir gerçeği anlatayım. Daha önce bahsetmiştim.

Yıl 1997. O zaman Artvin’in 3 milletvekili var. Hasan Ekinci, Süleyman Hatinoğlu, Metin Arifağaoğlu TBMM’de. Hasan Ekinci partisinin Genel Başkan Yardımcısı. Hükümetin başında rahmetli Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller. Devlet Planlama Teşkilatı’ndan yani. DPT’den Artvin ili Şavşat ilçesi Ciritdüzü Köyü’nde Artvin Havaalanı yapılması geçer ve konu Bakanlar kuruluna geçer ve konu Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Bakanlarda imzalar. Bundan sonra yapılması gereken ilgili kurumların gerekli hazırlığı yapıp Ulaştırma Bakanlığı’nda ihale etmesidir. Konu bu kadar açık ve nettir yani Artvin Ciritdüzü Köyü Havaalanının yapılmasının önünde hiçbir engel yoktur. Sadece siyasetin dışında. Ancak bırakalım ihaleyi 1997 yılından bu yana konu neredeyse unutturulmuştur.

Artvin Ciritdüzü Köyü havaalanı ile aynı anda DPT’den geçen ve ikisi içinde aynı ödenek konulan Kütahya Havaalanı 10 yıldır hizmet veriyor. İlgililer  bilir. Devlet projeleri tip projelerdir. Şimdi bunu niye söylüyorum derseniz, anlatmak istediğim şu; Artvin’in Ciritdüzü Köyü ve Kütahya Havaalanlarının proje tipi STOOL Havaalanı Tip projeleridir. Aynı proje Kütahya’da hayata geçiyor ama Artvin’de geçmiyor. Bir Artvinli olarak hakkımız gasp edilmiştir diyorum. Ciritdüzü’nü unutturmak için Batum Havaalanı ile oyaladılar bizi. Sonra esas konu ortaya çıktı. Rize Havaalanı.

Türkiye’nin dört bir yanında başta Şavşatlı hemşehrilerimiz bu konunun peşini bırakırlar mı?  Fotoğrafa bakınca İsviçre’den daha güzel, Alplerde neymiş? Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti onaylamış. Burada havaalanı olur demiş. Kim takip etmiş, hiç kimse.

Artvin’de bütün siyasiler, sivil toplum kuruluşları, İstanbul’da, Bursa’da, Ankara’da ki Artvinliler dernekleri ilgisizlik yüzünden havaalanımızı kaçırdık, hem de Artvin ismiyle haberiniz olsun.

İnsan kaynağı olarak Artvinliler birikim kalite bakımından ne kadar övünsek azdır. Ancak şunu kabul etmeliyiz ki Artvin lobisi yapmayı beceremiyoruz. Artvin için bu büyük gücü harekete geçirmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: »
Share
1275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?
#

Selim Bilgin: “İtirazım Var”” için 1 yorum

  1. Cemil : diyor ki:

    Çok çok doğru.Artvin nere? Pazar nere? Hava alanının adı artvin rize hava alanı değil Rize hava alanı denilmesi daha doğru olur.Rizeye giden Artvinli Trabzona gitmesinde bilir. Bu hava alanının artvine hiçbir getirisi yoktur. Buda böyle biline.